Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Bugetul familiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1366 replies to this topic

#73
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Capitalism, consumerism, globalizare, sete de mai mult. In final, o viata superficiala. Crezi ca daca ajungi bogat mai ai gandirea de acum? Se schimba radical.

#74
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postlyanna, on 06 septembrie 2014 - 22:35, said:

Altele sunt lucrurile care conteaza:
Conteaza sa ai o relatie buna cu copiii, care se construieste prin quality time petrecut impreuna.


Mare dreptate ai, la asa visez si eu. Ceva mai mult timp personal de petrecut cu cei dragi (eventual copii candva).

La fostul job satula sa bag ore suplimentare in nestire am convenit cu seful urmatorul lucru: scadere de responsabilitati+scadere de salariu+fara ore suplimentare. Ce crezi ca a facut dobitocul? Cateva luni s-a tinut de cuvant dupa care a concediat o colega si in loc sa angajeze inlocuitor a reimpartit munca la cei ramasi printre care si eu. Desi convenisem sa imi reduca volumul de munca (si salariul!) inceput iarasi sa pompeze munca in mine cu nemiluita. Pai asa ne-am inteles, boule?

#75
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcasablanca1000, on 06 septembrie 2014 - 22:46, said:


Lui ii e frica ca o sa-l parasesc pentru unul mai bogat. Mi-a zis ca o fosta prietena l-a lasat pentru unul care era medic iar alta pentru unul care era partener intr-o mare firma de avocatura si ca asa fac femeile. Nah, daca ma apuc sa trag de el sa ma sustina cu bani ce o sa inteleaga de aici Posted Image  

Mai are frica si ca firma unde lucreaza va da faliment dar de asemenea ii este frica sa-si schimbe jobul. Ii e frica ca parintii lui vor muri si i-am zis "normal ca vor muri, ca nu sunt vampiri sa fie nemuritori" si a facut o fatza de caine batut. Ii e frica si sa avem copil pentru ca ar putea mosteni boala lui (anxietatea si mai e inca ceva, nu intru in detalii) si ca nu vom avea suficienta siguranta financiara pentru copil "ai vazut cum gandea seful tau, ca daca ramai gravida zbori"

I-am zis ca o sa imi fac firma o sa ajung bogata si o sa ne permitem sa crestem o ciurda de copii si o sa trec 50% din actiuni pe numele lui si o sa-i burdusesc conturile ca sa nu mai fie atat de speriat de viitor ca ma oboseste, imi ajunge cat de pesimista si distrusa la creieri sunt eu.

Wtf, normal ca esti depresiva. Eu nu cred ca fostele l-au lasat din motive financiare.

Si, nu te supara, tu spui ca voi puneti cate 2000 de lei lunar, numai in contul comun, si vorbesti de nesiguranta financiara pt copil?? Daca ar gandi toti asa, ar avea Romania 100.000 de locuitori :D

#76
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postcasablanca1000, on 06 septembrie 2014 - 22:46, said:


Lui ii e frica ca o sa-l parasesc pentru unul mai bogat. Mi-a zis ca o fosta prietena l-a lasat pentru unul care era medic iar alta pentru unul care era partener intr-o mare firma de avocatura si ca asa fac femeile. Nah, daca ma apuc sa trag de el sa ma sustina cu bani ce o sa inteleaga de aici Posted Image  

Mai are frica si ca firma unde lucreaza va da faliment dar de asemenea ii este frica sa-si schimbe jobul. Ii e frica ca parintii lui vor muri si i-am zis "normal ca vor muri, ca nu sunt vampiri sa fie nemuritori" si a facut o fatza de caine batut. Ii e frica si sa avem copil pentru ca ar putea mosteni boala lui (anxietatea si mai e inca ceva, nu intru in detalii) si ca nu vom avea suficienta siguranta financiara pentru copil "ai vazut cum gandea seful tau, ca daca ramai gravida zbori"

I-am zis ca o sa imi fac firma o sa ajung bogata si o sa ne permitem sa crestem o ciurda de copii si o sa trec 50% din actiuni pe numele lui si o sa-i burdusesc conturile ca sa nu mai fie atat de speriat de viitor ca ma oboseste, imi ajunge cat de pesimista si distrusa la creieri sunt eu.

tu trebuie sa-i spui CE VREI TU.
trebuie sa-i spui ca atata timp cat tu ai ceea ce te face fericita nu ai de ce sa cauti altceva
iar pe tine te face fericita... si-i spui aia cu mc donadls-ul.
tu, n-o sa fii niciodata bogata din mega image, altfel cei care au bani nu ar cumpara blocuri sa le revanda, ar face KFC's
dar, asta te va face fericita
banii sunt rahat. scopul este fericirea

citeste-i seara povestea cu drobul de sare.

ii e frica de firma ca va da faliment.
oaky si?
care e ACTIUNEA?
eu vreau doar actiune, lacrimile nu ma impresioneaza, daca vad un grizzly nu stau sa ma rog si sa plang.
dar am tot respectul pentru cel care moare luptand
daca ii e frica de faliment, DIN TIMP se pregateste sa-si ridice pontentialul pentru a micsora timpul in care-si va gasi iar de lucru.
e simplu. si asta rezolva si siguranta copiilor daca apar.

mergeti la doctor si cereti parerea, la 2-3-4 doctori.
daca e risc, adoptati, nu stati si va plangeti unu p-altu ca o sa ajutati la sinucidere
cautati solutii si ... actiune

ca mor parintii nu e grav, grav ar fi daca s-ar imbolnavi sa aiba nevoie de sprijinul vostru, asa ca spune-i ca exista si ceva mai rau ca moartea.
am avut un prieten care a avut un accident nasol cu motocicleta.
i s-a spus ca ramane paralizat.
a cazut psihic
dupa o saptamana sotia il lasa...
stii ce? s-a ridicat
a facut-o singur.

ceea ce poate face un om, poate si oricare alt om, SE POATE.
n-a mai vrut in veci prietenia cu o femeie, dar s-a ridicat. acum e normal, dupa 1 an in spital si 5 ani de fizio

#77
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostThair, on 06 septembrie 2014 - 22:49, said:

Pari o femeie tare cumsecade.

Ei, i-am zis si eu la nervi pt ca ma saturasem sa-l aud ca nu ne permitem copii. De parca e musai sa le cumperi copiilor hainute de marca si carucior de fitze.

Mie imi cumparau parintii cand eram mica haine din piata si mai tarziu in adolescenta din angroul Europa de la chinezi, vacantele erau la tara la dat cu sapa sau in cel mai bun caz la mare in gazda cu butelia dupa noi si galeata de cartofi ca sa ne prajim cartofi in curtea gazdei ca nu ne permiteam masa la restaurant. Cablu TV il trasesem ilegal de la vecin. Distractia mea si ale prietenelor era sa luam o patura, o punga de seminte si cateva eugenii si sa facem picnic in Parcul Tineretului.

si totusi dpdv material am fost multumita cu ce mi-au oferit parintii mei.

#78
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postcasablanca1000, on 06 septembrie 2014 - 22:46, said:

I-am zis ca o sa imi fac firma o sa ajung bogata si o sa ne permitem sa crestem o ciurda de copii si o sa trec 50% din actiuni pe numele lui si o sa-i burdusesc conturile ca sa nu mai fie atat de speriat de viitor ca ma oboseste, imi ajunge cat de pesimista si distrusa la creieri sunt eu.
nu vreau sa va stric distractia, dar pe la cati 50 de ani v-ati gandit voi sa faceti copii? Ai calculat in mod realist cat iti mai trebuie sa pui bazele unei afaceri si sa ajungi bogata, ca sa poti in sfarsit sa te ocupi de turma de puradei? In cel mai fericit caz, tragi 2-3 ani tare de tot sa pui pe picioare business-ul, apoi o sa vrei sa-l dezvolti, o sarcina si o nastere te-ar incurca, intotdeauna o sa ti se para ca n-ai strans suficienti bani si uite-asa trec inca 10 ani de-acum incolo (asta daca lucrurile merg conform planului, ca daca apare o criza sau da razboiul pentru noi, s-au dus naibii toate planurile). Cati ani ai acum?

te-ai gandit vreodata ca daca aveati acel prim copil deja, depresia ta poate nu mai exista? Sau poate ca si anxietatea lui era "uitata", ca erati prea ocupati amandoi sa cautati manualul de folosire pentru oracaitorul ala mic? Voi credeti in mod real ca ala micu va mosteni depresia si anxietatea?! De mostenit nu le poate mosteni, iar de capatat nu le va capata daca ii oferiti un mediu familial sanatos. Ah, poate ca acum nu mai aveati atat de multi bani in contul comun. Poate ca el nu isi mai permitea masina visurilor, dar isi lua totusi ceva la 5000-7000 euro, ca sa poata rezolva problemele familiei (asa-i ca-si doreste ceva peste 10.000 euro, de noua?). Mai lasati naibii socotelile, economiile si planificarile si apucati-va sa va traiti viata. Explica-i ca parintii lui o sa moara, dar ar fi bine ca inainte sa aiba si niste nepoti de care sa se poata bucura, eventual sa va ajute si pe voi in timp ce se bucura de aia micii. Asta este mersul firesc al lucrurilor. Daca deraiezi sau incerci sa intarzii lucrurile, apar problemele. Psihiatrul asta comun al vostru nu v-a explicat ca "bolile' de care suferiti sunt niste avertismente pe care vi le da corpul si mintea voastra cand ceva e in neregula, ca sa puteti sa reintrati pe fagasul normal? Nu stiu, am impresia ca traiti intr-un cocon in care va simtiti foarte confortabil la prima vedere, dar inlauntrul vostru sunt foarte mult lucruri nerezolvate.

Edited by Michidoo, 06 September 2014 - 23:09.


#79
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Casablanca, eu sunt orecum ca sotul tau si il inteleg si pe el, dar si pe tine. Mie mi se pare ca el e cumplit de egoist, nu te supara ca-ti spun si nu stiu cat de mult o sa mai rezisti asa.

#80
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostBob493, on 06 septembrie 2014 - 22:56, said:


Si, nu te supara, tu spui ca voi puneti cate 2000 de lei lunar, numai in contul comun, si vorbesti de nesiguranta financiara pt copil?? Daca ar gandi toti asa, ar avea Romania 100.000 de locuitori Posted Image

De acord cu tine, pretextul asta cu "vai, n-avem suficienta siguranta financiara pt copil" e un pretext de cacat de care se agata el (si altii) ca sa nu facem copii.
Cu atat mai mult cu cat amandoi ne tragem din familii modeste si avem gusturi nepretentioase. Pai copilul meu daca o sa-mi semene va fi fericit cu rosii, branza si corcoduse.

Si parintii mei voiau sa-l avorteze pe fratele meu mai mic "pentru ca nu-si permiteau inca un copil". Asta in timp ce eu ii bazaiam la cap de cativa ani ca vreau "o fratioara" sau un fratior . Si totusi uite ca au putut sa ne creasca pe amandoi.

#81
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu stiu un cuplu de succes (si familial - mai in varsta cu destui ani decat tine, casablanca, si financiar) care au exact modelul tau de administrare a finantelor. Cont comun + alte doua conturi separate.

#82
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostMichidoo, on 06 septembrie 2014 - 23:08, said:

nu vreau sa va stric distractia, dar pe la cati 50 de ani v-ati gandit voi sa faceti copii?

crede-ma, ma gandesc des la asta. Le-am pus pe rudele lui sa-l bata la cap sa faca copii, o am si pe mama-soacra de partea mea, il aduc dupa mine pe la intalniri cu prietene de-ale mele proaspete mame si ii punem bebelusul in brate si ii zicem "vaaai, ce bine ti-ar sta ca tatic" si am discutat si cu psihiatrul despre treaba asta si mi-a confirmat ca daca inaintea conceperii copilului renuntam la pastile nu ar fi probleme.
Uneori da semne ca cedeaza si parca ar vrea si el un copil apoi se retrage brusc in carapace si zice ca nu ne permitem sau ca o sa iasa cu handicap. Posted Image

LE. O sa-l conving pana la urma. La fel de greu a fost si cu mutatul impreuna pana l-am convins. Iar de barbat l-am cerut tot eu.

Edited by casablanca1000, 06 September 2014 - 23:34.


#83
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostDeria_Leena26, on 06 septembrie 2014 - 23:22, said:

Eu stiu un cuplu de succes (si familial - mai in varsta cu destui ani decat tine, casablanca, si financiar) care au exact modelul tau de administrare a finantelor. Cont comun + alte doua conturi separate.

eu stiu mai multe, cu banii la comun

View Postcasablanca1000, on 06 septembrie 2014 - 23:28, said:


crede-ma, ma gandesc des la asta. Le-am pus pe rudele lui sa-l bata la cap sa faca copii, o am si pe mama-soacra de partea mea, il aduc dupa mine pe la intalniri cu prietene de-ale mele proaspete mame si ii punem bebelusul in brate si ii zicem "vaaai, ce bine ti-ar sta ca tatic" si am discutat si cu psihiatrul despre treaba asta si mi-a confirmat ca daca inaintea conceperii copilului renuntam la pastile nu ar fi probleme.
Uneori da semne ca cedeaza si parca ar vrea si el un copil apoi se retrage brusc in carapace si zice ca nu ne permitem sau ca o sa iasa cu handicap. Posted Image

nici cu pastilele nu-s de acord

#84
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010
casablanca, daca nu sunt prea indiscret, cati ani aveti?

Edited by Bob493, 06 September 2014 - 23:35.


#85
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu stiu unul pentru ca nu ma bag in viata financiara a nimanui. A, mai stiu un cuplu cu banii la comun, care sunt un esec familial.

#86
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostDeria_Leena26, on 06 septembrie 2014 - 23:31, said:

Eu stiu unul pentru ca nu ma bag in viata financiara a nimanui. A, mai stiu un cuplu cu banii la comun, care sunt un esec familial.
eu
am glumit, dar conturile separate nu pot fi liant in cuplu
ai citit exemplele mele?
vrei sa le reiau sa discutam pe marginea lor?

#87
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostDeria_Leena26, on 06 septembrie 2014 - 23:22, said:

Eu stiu un cuplu de succes (si familial - mai in varsta cu destui ani decat tine, casablanca, si financiar) care au exact modelul tau de administrare a finantelor. Cont comun + alte doua conturi separate.

Pai e bine, daca zici ca ei sunt mai in varsta inseamna ca modelul e deja validat de trecerea timpului.
Dar mi-au placut si exemplele date de Tzunami, sunt niste chestii la care merita reflectat.

View PostBob493, on 06 septembrie 2014 - 23:30, said:

casablanca, daca nu sunt prea indiscret, cati ani aveti?

avem cam multi - eu 36, el 43  
Ca femeie am niste limite biologice si nu prea mai am rabdare, de fapt biologia mea nu mai are

Chiar ii zisesem lui aseara "ce pacat ca nu sunt o rama (vierme din ala de umbla sub pamant...ale naibii diacritice). In fine, sa reiau: ce pacat ca nu sunt o rama, ca ramele se inmultesc singure, nu au nevoie sa se roage de un partener de sex opus sa faca copii asa cum ma rog eu de tine acum! Posted Image "

#88
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Posttsunnami, on 06 septembrie 2014 - 23:35, said:

eu
am glumit, dar conturile separate nu pot fi liant in cuplu
ai citit exemplele mele?
vrei sa le reiau sa discutam pe marginea lor?

Citit, dar esti asa de in verva, ca mi-e greu sa te urmaresc. Plus ca am un mod tampit de a face comparatii.

#89
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postcasablanca1000, on 06 septembrie 2014 - 23:42, said:

avem cam multi - eu 36, el 43
Ca femeie am niste limite biologice si nu prea mai am rabdare, de fapt biologia mea nu mai are

Daca iti doresti cu adevarat copii, eu te sfatuiesc sa nu mai astepti.

Edited by Oscilatrix, 06 September 2014 - 23:45.


#90
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010
Si simti ca esti prea batrana ca sa-i dai papucii si sa-ti gasesti un om normal? :D

Glumesc (pe jumatate), dar serios, din ce ai scris tu aici, e foarte egoist si imatur si e clar ca lumina zilei ca e responsabil pt o mare parte a depresiei tale.

Scuze daca am fost prea franc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate