Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Bugetul familiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1366 replies to this topic

#1
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Incep aici un topic nou de interes mare si dezbateri furtunoase
Topicul este pronit din discutia de pe subiectul:
http://forum.softped...ne/page__st__54

Dupa ce se mai animeaza o sa va dau un stiudiu de caz.
Personal am trecut prin el si sunt tare curios cum ar rezolva situatia cei care stau impreuna dar cred ca sunt un cuplu tinandu-si economiile separate

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Pai baga studiul de caz sa ne edificam .

#3
cimbru

cimbru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.09.2014
Asta e intrebare la radio-erevan? :)

#4
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
mai devreme sau mai tarziu se ajunge la discutia "banii mei"

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sotia cheltuie banii ei iar banii sotului sunt banii nostri. Curat succes.

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2014 - 20:14.


#6
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014
Eu merg pe ideea de a se face economiile impreuna pentru a se cheltui impreuna. In cazul in care cuplul respectiv locuieste impreuna.
Asa mi se pare normal.

#7
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Pe scurt: pe topicul acela a scris un baiat (initiatorul) printre altele despre faptul ca avand bani putini nu are nici prietena. Topicul a deraiat inspre femei materialiste apoi in cele din urma am ajuns sa dezbatem cum trebuie administrati banii in cuplu.

Eu o sa bag un copypaste usor editat a ceea ce am descris deja pe topicul acela

View Postcasablanca1000, on 06 septembrie 2014 - 19:59, said:


Sistemul nostru e format dintr-un cont comun si 2 conturi individuale
  • 2000 de lei varsa fiecare pe luna in contul comun care are atasate 2 carduri. Din contul asta platim chirie, ce luam pt copil (cand il vom avea), mancare, vacante impreuna, iesiri in oras, utilitati.
  • Apoi mai exista un cont al meu separat din care imi iau pentru mine: cosmetice, carti, haine, iesiri in oras cu fetele, cadouri pt el, niste cursuri profesionale pt mine.
  • Si mai exista un cont separat al lui din care isi ia: DV-uri, scule, iesiri cu baietii la bere, cadouri pt mine.
El nu-mi scoate ochii pt ca mi-am luat a t-spea pereche de pantofi, eu nu-l cert ca si-a luat aifon pt ca astea le luam fiecare din contul propriu. Mie mi se pare cat se poate de fair.

Alti forumisti sunt de parere ca separarea banilor in cuplu inseamna lipsa de dragoste. Ii las pe ei sa argumenteze mai departe pozitia lor.

#8
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Daca ambii au bun simt si cheltuie doar pe ce au nevoie, la comun, daca nu, separat.

#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
eu spun ca in cazul conturilor separate, SCOPUL tau sunt BANII TAI, ca tu sa castigi banii cat mai multi sa ai "deoparte" cat mai mult, fara importanta cat castiga partea cealalta

ma ataci c-blanca?

#10
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Nu neaparat lipsa de dragoste, dar ceva tot lipseste acolo. Mi se pare ciudat ca intr-o familie sa existe banii mei si banii tai, si cele 10000 de discutii care apar invariabil. Noi ne tinem banii la comun si ne cumparam fiecare ce vrea, fara sa ne scoatem ochii. Daca e vorba de sume mai mari, discutam intai. Cumparaturi marunte face fiecare cate vrea. Mi s-ar parea ingrozitor de meschin sa ne tinem unul altuia socoteala, ca nu cumva sa iasa careva in paguba.

#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
o astept pe mandra sa vad ce-mi zice la statementul meu:
eu spun ca in cazul conturilor separate, SCOPUL tau sunt BANII TAI, ca tu sa castigi banii cat mai multi sa ai "deoparte" cat mai mult, fara importanta cat castiga partea cealalta
si s-o prind cu un exemplu

#12
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
@casablanca1000: la tine este voie cu iesiri in oras cu fetele, la el este voie doar "la bere" Posted Image foarte (in)corect.

#13
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Pentru ca sotul e mai cheltuitor ca o adolescenta ahtiata dupa pantofi, contul comun are banii necesari cheltuielilor, iar contul meu banii pusi de-o parte.

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Vb reclamei, mixt.
Si la comun, si separat. Important e sa traga amaodoi in aceeasi directie, prioritate avand comunul (dar in niciun caz exclusivitate).

Propunerile in ceea ce priveste comunul sa fie numitorul comun, nu multiplul comun.

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostBlue_Ivy, on 06 septembrie 2014 - 20:25, said:

@casablanca1000: la tine este voie cu iesiri in oras cu fetele, la el este voie doar "la bere" Posted Image foarte (in)corect.

ce trebuie sa ceri voie pentru iesire cu fetele?
nici eu nu cer voie pentru o iesire cu fetele, :)

#16
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Posttsunnami, on 06 septembrie 2014 - 20:21, said:

eu spun ca in cazul conturilor separate, SCOPUL tau sunt BANII TAI, ca tu sa castigi banii cat mai multi sa ai "deoparte" cat mai mult, fara importanta cat castiga partea cealalta

ma ataci c-blanca?

nu te atac, suntem aici ca sa discutam mai, nu sa ne dam in cap.

eu si partenerul castigam aproape la fel.

Chestia e urmatoarea: eu am avut cateva experiente nasoale la locul de munca, depresie, dupa care mi-am demisia, sunt in somaj si in deriva. Am fost bine platita si mi-am iubit meseria, acum imi e greata si frica sa nu repet experienta. Pe termen lung imi doresc sa ajung pe cont propriu adica sa am firma mea.  

Partenerul meu lucreaza de o eternitate la aceeasi firma, program lejer, sef normal la cap. Nici prin gand nu-i trece sa se aventureze sa faca ceva pe cont propriu si nu doresc sa-l fortez sa investeasca banii in vreo aventura de-a mea.

Strang bani pt scopul de a-mi deschide afacerea proprie, economisesc intr-o dementa si sunt in stare sa ma hranesc cu paine si apa pt chestia asta insa nu e corect sa-i cer partenerului acelasi sacrificiu. El isi doreste o masina si cam asta e tot visul lui, nu vrea sa stranga cureaua pt gargaunii mei.

Am ajuns la concluzia ca e corect sa economisim separat, in ritmul in care are nevoie fiecare. Daca voi avea succes in afacerea mea, vom imparti roadele impreuna insa daca voi da in bara nu o sa-l tarasc si pe el dupa mine. Mi-a spus ca daca dau faliment ma tine pe banii lui cateva luni pana imi gasesc job.

Voi ce ati face in locul meu/nostru?

Edited by casablanca1000, 06 September 2014 - 20:38.


#17
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Posttsunnami, on 06 septembrie 2014 - 20:21, said:

eu spun ca in cazul conturilor separate, SCOPUL tau sunt BANII TAI, ca tu sa castigi banii cat mai multi sa ai "deoparte" cat mai mult, fara importanta cat castiga partea cealalta

ma ataci c-blanca?
Ai uitat un amanunt important: sunt un cuplu. Important este ceea ce merge la comun, restul este irelevant. :)
Probabil "prejudecata" te impiedica sa vezi avantajele unui alt mod cu totul diferit fata de al tau= vostru de a utiliza banii obtinuti prin munca de catre un cuplu.
Bineinteles pot exista si dezavantaje.

#18
_Anna

_Anna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.09.2014
Daca e cuplu, atunci e normal ca totul sa fie la comun.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate