Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 

Vopsire gard fier forjat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Salut,
se implinesc 4 ani de cand mi-a facut un "meserias" un gard din fier forjat...sa zicem ca a iesit ok, mai putin vopsirea lui care mi se pare ca a fost facuta in graba si deja am descoperit zone destul de intinse unde vopseaua s-a exfoliat si fierul este ruginit sub. M-am gandit sa nu mai apelez la "meserias" si sa rezolv eu problema aplicand un strat de deruginol si apoi o vopsire cu vopsea neagra. Suprafata este destul de mare si ma gindesc cu groaza la ce va insemna vopsitul... Exista vreo posibilitate de a-l vopsi cu pistolul fara a arunca 9/10 din vopsea in aer?! Cum se procedeaza in astfel de cazuri? Multumesc!

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Curata mecanic zonele unde ai rugina.
Vopseste cu 3 in 1 - scumpa dar scapi de dat cu feruginol , spalat, grunduit vopsit. ( vezi ca la magazinele de bricolaj sunt 2 ofertanti )
Dai cu o rola de burete ingusta ( 3-4 lei cu tot cu tavita si cind termini o arunci)
In nici un caz cu pistolul ( vopseaua in cauza este destul de vascoasa si nu se recomanda diluarea).

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Pai la pistol poti regla latimea jetului. Strangi surubul de reglaj la maxim si jetul va avea cam 2 cm latime. Merge si 3 in 1 cu pistolul, nediluata.

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca modelul este mai " imbirligat " , ai zero sanse de vopsit cu pistolul , iar cu pensula iti trebuie tehnica speciala ....
Cea mai buna metoda este curatarea si folosirea unei vopsele de protectie , apoi vopseaua . Astea 3 in 1 sau in una ...nu sint ok .
Feruginolul pare ok pt rugina , vopsea ce doresti .
Recomandabil ar fi sa pui pe cineva sa faca operatiunea .

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,196
  • Înscris: 28.06.2005
Eu nu am vopsit poarta. Eu am pictat-o. Cu pensula de acuarele.
Cu 3 în1. După 2 sau 3 ani (nu mai știu exact) doar pe unde se freacă metal de metal a plecat vocsaua.
Dar am pictat la ea vreo 3-4 zile. Zi lumină.
2,7m/1,9m. Și bări de 1,5 la fiecare 10cm.

View Postmaximg, on 11 septembrie 2016 - 20:31, said:

Daca modelul este mai " imbirligat " , ai zero sanse de vopsit cu pistolul
Cu un carton în spate iese bine.

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Baga cu pistolul vreo 3 straturi ( cu pauzele de uscare ) si n-ai treaba .

#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Cind spuneam de " tehnica " speciala , stiu la ce ma refer ! Gardurile astea au zone imposibil de atins cu pensula sau jetul pistolului . Vedeti poza .
" Tehnica " este ca zonele strimte , unde pensula nu ajunge , sa fie vopsite prin " turnare " de vopsea ...Mai precis , se ia vopsea pe pensula , si se lasa sa se scurga singura printre fiare , apoi la putin timp , se sterge cu pensula ce s-a scurs ...asta este si motivul pt care nu recomand 3 in 1 ci tratament separat , din cauza ca acolo , se vopseste prin scurgere , nu se atinge cu pensula , sa se " frece " vopseaua ...si asta conteaza ...

Attached Files



#8
L473XXX

L473XXX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.03.2009
Buna.
Ideea e ca daca vrei sa iti vopsesti pe bune gardul iti scoti toate plasele de gard dintre stalpii din beton, cauti pe net o firma care lucreaza la nivel national/international cu fier, le pui intr-o duba si le duci acolo si le "sablezi". Acolo se ia fiecare plasa in parte, se baga intr-un "aparat" si are loc un tratament special cu o anume pilitura sau chiar nisip. In urma procedurii va sari toata vopseaua existenta si se va ajunge la un anume strat al fierului numai bun pentru vopsit cu pistolul. Dupa ce are loc si vopsitul teoretic te tine intre 10 - 15 ani vopseaua pe gard si fara rugina. Spor si numai bine.

#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Eu le-as duce si la galvanizat, daca tot sunt cu ele pe drumuri.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postmaximg, on 11 septembrie 2016 - 20:31, said:

. Astea 3 in 1 sau in una ...nu sint ok .
Asa e

View PostL473XXX, on 19 octombrie 2016 - 23:24, said:

Buna.
Ideea e ca daca vrei sa iti vopsesti pe bune gardul iti scoti toate plasele de gard dintre stalpii din beton, cauti pe net o firma care lucreaza la nivel national/international cu fier, le pui intr-o duba si le duci acolo si le "sablezi". Acolo se ia fiecare plasa in parte, se baga intr-un "aparat" si are loc un tratament special cu o anume pilitura sau chiar nisip. In urma procedurii va sari toata vopseaua existenta si se va ajunge la un anume strat al fierului numai bun pentru vopsit cu pistolul. Dupa ce are loc si vopsitul teoretic te tine intre 10 - 15 ani vopseaua pe gard si fara rugina. Spor si numai bine.
Ideea nu e rea dar depinde cum sunt prinse intre stalpi
O taietura cu panza de 1mm si apoi sudat retusat
Iar daca ar fi total curatate poate nu ar strica o vopsire in camp electrostatic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate