Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Mini-jurnal P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#73
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Nu stapanesc domeniul, intradevar. Nu stapanesc nici un domeniu pana la urma urmei, doar ma plimb hoinar prin lume si stau de povesti pe un forum. Daca omul ar avea (incredere in) un arhitect, nu ne-ar mai pune atatea intrebari. 1/4 e o regula "babeasca" pe care fara sa realizezi o intalnesti mai peste tot in calculele alea tehnice pe care vad ca le stapanesti. E doar o concluzie a multor calcule facute de un calculatoe in ziua de astazi, iar ceea ce spun eu este o concluzie umila. Omul nu are in proiect deschiderile de care vorbesti tu, e absurd sa discutam despre ce nu exista. Iar boiandrugii aceia la deschideri mari....nu se mai numesc boiandrugi!

P.S.: Daca doresti o discutie in contradictoriu te astept pe PM sa imi explici ce sunt grinzile si mai ales subgrinzile...

#74
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Vertix stii tu ceva de 1/4 din deschidere dar "regula" asta se aplica in cazul armarii cu calareti la placi nu la lungimea de rezemare a buiandrugilor pentru care normativul spune clar 40 cm.
De unde ai tras concluzia ca nu are in proiect deschideri la goluri mai mari de 1,5 mp sau 2,5 mp (nu stiu locatia proiectului ca sa stiu ce regula se aplica functie de ag). Daca construieste, de exemplu, in capitala cam toate golurile de usi depasesc 1,5 mp : 0.8 x 2.1 = 1.68 mp si trebuiesc bordate cu stalpisori...stiu e absurd, dar asa spune normativul.
Tot ce am scris pana acum este tratat in mod clar in normativ nu sunt reguli babesti. Acum fiecare in tarisoara asta construieste dupa cum il taie mintea si capul.
Uite daca doresti am atasat un extras din normativul de seism P100-2013 ce face referire la constructiile din zidarie portanta...Nu iti trebuie facultate de constructii ca sa intelegi ce scrie pe acolo numai un pic de limba romana.

Attached Files



#75
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Au fost 2 geamuri mari de 200/150 L/h, unde șpaleții erau intr-o parte de 40, în cealalta de 50, aici am mers cu buiandrugii din stalp in stalp. In rest, rezemare 40 cm. La usi la fel.

#76
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce solutii exista ca sa fie adusi stalpii pe pozitie dreapta pana sa puna cofragul? Astia ai mei vor sa-l lege cu sarma de antiseismice, dar mie nu prea mi se pare corect.

P.S. Azi am alergat tot orasul la 6 magazine mari de bricolaj si n-am gasit decat Decofrol de la Sika, 30 kg - 450 lei :( Apoi mi-a zis un nene care are statie de betoane ca ei baga pe pompa detartrant... :D o stiati p-asta? :lol:

#77
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
agent plastifiant - se pune in beton, uneori in exces pt a le merge pompa mai usor. O magarie d.p.m.d.v.
In rest puteti cere reteta la statia de betoane si eventual sa contractati o firma pt prelevarea de mostre.

Nu inteleg cum doriti sa puneti stalpii inaintea cofragului. La BCA trebuie foarte bine ancorat tot cofragul.  Ideal ar fi sa turnati stalpii impreuna cu placa (planseul).

#78
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Vertix ..le.ai zis pe toate pe dos ..mai ceva ca intr.o parodie :)


#79
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

View PostdoarUNom, on 22 septembrie 2016 - 20:42, said:

Vertix ..le.ai zis pe toate pe dos ..mai ceva ca intr.o parodie Posted Image
Recunosc ca ma anagramez destul de des, dar fara argumente nu vad parodia.. Posted Image

Edited by VertixTM, 22 September 2016 - 20:45.


#80
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Apreciez timpul pierdut pentru a-mi raspunde, dar chiar mi-ai spus doar tampenii! Posted Image

Pe langa asta, eu am intrebat cu totul altceva...

#81
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostVertixTM, on 22 septembrie 2016 - 20:36, said:

  Ideal ar fi sa turnati stalpii impreuna cu placa (planseul).
Asta am ratat-o la citit. Glumesti, nu? :lol:

#82
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Eu asa am turnat! Mai bine interesativa altundeva, aici primiti in loc de informatii diverse - un pachet de tampenii.

Apropo, mai jos puteti vedea casa, 480 mp construiti, 6 turnari cu pompa de la statie in afara de centurile de pod. Puteau fi doar 5 turnari! S-au turnat stalpii impreuna cu planseele doar la etaj, la parter nu stiam inca ca se poate! Daca priviti poza cu atentie, puteti observa continuitatea stalpiilor cu centura si planseul (la etaj)..

[ http://s15.postimg.org/ir6nh51yf/1111111111111111111111111111.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by VertixTM, 23 September 2016 - 12:59.


#83
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
nu va mai mirati..ca Vertix are dreptate..
multi  toarna stalpii si planseul dintr-o turnare...fie ca e la parter sau etaj!
cofraje sanatoase sa ai...

#84
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
exact @casadivino...cofraje serioase si mult mai multa atentie la pregatire cofraj si turnare...
Eu unul personal nu recomand aceasta abordare (turnare stalpi odata cu placa si grinzile) pentru ca riscul ca o problema sa apara creste exponential. Daca ai cofraje profi atunci e alta poveste...

#85
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postbrawnie, on 23 septembrie 2016 - 19:12, said:

exact @casadivino...cofraje serioase si mult mai multa atentie la pregatire cofraj si turnare...
Eu unul personal nu recomand aceasta abordare (turnare stalpi odata cu placa si grinzile) pentru ca riscul ca o problema sa apara creste exponential. Daca ai cofraje profi atunci e alta poveste...

la mine au fost cofraje din scandura si ghici? au rezistat ca bradulPosted Image  o singura turnare...
@daca la parter constructorul nu a schitat nimic..cand m-a auzit ca si la etaj doresc o singura turnare incepuse sa-i tremure glasul  -apoi aproape o zi intreaga a ancorat cofrajulPosted Image)  - bineinteles si cu "trompa elefantului" se purta frumos la stalpiPosted Image

#86
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu zic ca nu se poate doar ca turnarile astea dintr-o bucata sunt mai "delicate".

#87
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postbrawnie, on 23 septembrie 2016 - 20:06, said:

Nu zic ca nu se poate doar ca turnarile astea dintr-o bucata sunt mai "delicate".
k
discutam de dragul discutiei...Posted Image

#88
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Si mie mi-a zis la fel constructorul si inginerul, ca e mult mai riscant, chiar daca e perfect legat cofrajul. Si ca fapt diver, nu "castig" nimic in plus...

#89
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

View Postripper, on 23 septembrie 2016 - 11:58, said:

Asta am ratat-o la citit. Glumesti, nu? Posted Image
NU, niciodata cand e vorba de lucruri serioase. Va faceti o casa in care sa traiti in siguranta! Nu? AIci impartim pareri, nu trasam sarcini si nici nu impunem nimic. Ar fi frumos pe viitor sa fiti mai politicos.

Edited by VertixTM, 23 September 2016 - 20:58.


#90
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Explica-mi ce nu e in siguranta daca torn intai stalpii si buiandrugii si apoi placa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate