Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mini-jurnal P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#37
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postripper, on 14 septembrie 2016 - 17:54, said:

Azi cand zideau am vazut hp la geamuri era la 60. Le-am vrut inalte de 2 metri si probabil d-aia le-a tras mai jos. Le-am pus la 80 peste tot pana la urma, erau prea jos, dar arhitectul meu care e tanar, mi-a spus ca "asa se poarta". :D

Daca au zidit la 60cm...inseamna ca ai un constructor prost.

#38
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postripper, on 14 septembrie 2016 - 17:54, said:

Azi cand zideau am vazut hp la geamuri era la 60. Le-am vrut inalte de 2 metri si probabil d-aia le-a tras mai jos. Le-am pus la 80 peste tot pana la urma, erau prea jos, dar arhitectul meu care e tanar, mi-a spus ca "asa se poarta". Posted Image

         Pe planul parterului ai hp geam la 60 cm in dreptul blatului de bucatarie. Chiar daca il pui la 80 cm, tot e prea jos. Un mobilier de bucatarie are cel putin 85 cm inaltime. Prin urmare, hp la geam trebuie sa suporte toate straturile de la rosu in sus, adica izolatie (daca e, dar ma indoiesc), sapa si gresie sau parchet, plus inaltimea mobilierului. Prin urmare, ai avea nevoie acolo cel putin de 90 cm, altfel pervazul geamului va fi mai jos decat blatul de bucatarie si nu se va deschide deloc. Poate asa intentionezi sa-ti fie geamul si atunci imi cer scuze pentru interventia mea.

#39
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
S-a rezolvat, o sa vina la rosu + sapa, gresie 5 cm la 90 cm inaltime parapetul. Am pus sub placa extrudat, nu mai pun si sub sapa. Multumesc pt sfaturi, Vertix, dar nu fac mansarda si restul sunt calculate ok acum. Oricum, chiuveta nu va veni sub geam, iar bucataria e gandita un pic mai diferit, nu am decat pe un perete si un colt mic blat.

View Postthe_lion, on 15 septembrie 2016 - 06:56, said:

Daca au zidit la 60cm...inseamna ca ai un constructor prost.
Nu e prost deloc, asa era in proiect, m-a anuntat si am zidit in continuare, care-i problema? :D

#40
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postripper, on 15 septembrie 2016 - 08:22, said:

S-a rezolvat, o sa vina la rosu + sapa, gresie 5 cm la 90 cm inaltime parapetul. Am pus sub placa extrudat, nu mai pun si sub sapa. Multumesc pt sfaturi, Vertix, dar nu fac mansarda si restul sunt calculate ok acum. Oricum, chiuveta nu va veni sub geam, iar bucataria e gandita un pic mai diferit, nu am decat pe un perete si un colt mic blat.


Nu e prost deloc, asa era in proiect, m-a anuntat si am zidit in continuare, care-i problema? :D

Cota aceea pt hp este de la finit. Daca ti-a zidit la 60cm...te trezeai la finit cu 45-50cm.

#41
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Stiu. Si tot nu vad care ar fi fost problema, erau geamurile mari si frumoase, iar calorifere sunt pe orice dimensiune. A, in bucatarie era problema... sau nu, depinde ce puneam sub geamuri.

View Postthe_lion, on 15 septembrie 2016 - 10:07, said:

Daca ti-a zidit la 60cm...te trezeai la finit cu 45-50cm.
Maestre, sapa mai mult de 3 cm nu o sa fie nevoie si cu gresia inca 2 cum ma-sa ajung la 15 cm pierdere?

#42
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002

View PostVertixTM, on 15 septembrie 2016 - 02:30, said:

[..] Atentie la scari/trepte: Ultima treapta (superioara) sa fie neaparat mai mica decat celelalte (de regula 10cm) Altfel....
[..] La fiecare deschidere de usa/geam ziditi deschiderile cu 2 cm mai mare pe fiecare latura.

Nu inteleg treaba cu ultima treapta, de ce trebuie sa fie mai mica decat celelalte.... Si altfel ce?
La deschiderile de usa/geam .. te referi la golurile de usi si geamuri, care sa fie realizate cu 2cm mai largi e fiecare latura?

#43
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Nu stiu cum se toarna sapa prin alte parti, dar la noi in zona se calculeaza sapa asa: 2cm + plasa de fier + 2 cm. In conditiile in care folosim plasa de 0,8 am ajuns usurel la 5 cm. La 3 cm nu se aplica sapa in doua sorturi ci autonivelante care contin o rasina speciala pt a inlocuii plasa sudata de fier. Mai exista varianta cu fibra de sticla in amestec unde se permite o grosime mai mica de 5 cm. Orice este sub 5 cm nu este sapa clasica. Eu, pt a egaliza unele parti ale placiilor (parter + etaj) ajung cu sapa la 7 cm.

View Postduzu, on 15 septembrie 2016 - 12:34, said:

Nu inteleg treaba cu ultima treapta, de ce trebuie sa fie mai mica decat celelalte.... Si altfel ce?
La deschiderile de usa/geam .. te referi la golurile de usi si geamuri, care sa fie realizate cu 2cm mai largi e fiecare latura?

Intreaba repede arhitectul si constructorul acest detaliu, inainte de turnare. Este critic.
Daca scarile de interior au sa zicem h=17 cm rezulta ca prima treapta va avea 17cm+7cm (sapa/parchet/gresie)=24cm.
Ultima treapta va avea 10 cm + 7cm (sapa/parchet/gresie)
Pt locasul de geam/usa se lasa intotdeauna o toleranta de 2 cm pe muchie. Pentru toleranta de planeitate la montare si spuma.

View Postduzu, on 15 septembrie 2016 - 12:34, said:

Nu inteleg treaba cu ultima treapta, de ce trebuie sa fie mai mica decat celelalte.... Si altfel ce?
La deschiderile de usa/geam .. te referi la golurile de usi si geamuri, care sa fie realizate cu 2cm mai largi e fiecare latura?
Ar treuii sa aveti un extras pt casa scarii si detalii de executie pt toate scarile din exteriorul casei. Daca nu le aveti cereti-le proiectantului/arhitectului inainte de punerea in manopera si studiatile putin.

#44
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Pai da, acum ca ai adus in discutie si prima treapta .. asa e. Initial ai vorbit doar de ultima, in raport cu celelalte si nu intelegeam de ce spui asta. Posted Image

#45
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Asa au iesit toate scarile, am 2 rampe care au fost deja turnate, plus ce o sa urmeze la scara interioara.
In alta ordine de idei, toti s-au mirat cat iese de inalta la 3 metri si desi au facut sute de case, mi-au spus ca sunt primul la care fac la inaltimea asta.

#46
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postripper, on 15 septembrie 2016 - 12:00, said:

Maestre, sapa mai mult de 3 cm nu o sa fie nevoie si cu gresia inca 2 cum ma-sa ajung la 15 cm pierdere?

Tu faci cum stii si cum ti-a scris arhitectul. Zici ca nu pui nici XPS sub sapa...eu ma intreb cu o sa treci prin sapa tevile de scurgere de la baie sau bucatarie...chiar si un fi40. Incape sub o sapa de 3cm?

#47
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Te-ai chinuit sa citesti ceva in jurnal? Cred c-am zis de 10 ori ca am pus XPS sub placa de egalizare. Iar toate scurgerile sunt prin placa trase exact pe pozitii.

Si ca fapt divers, scurgerile de la bai sunt de 160, la bucatarie una de 110 pt chiuveta si una de 50 pt masina de spalat, care se unesc intr-un Y cu reductii tot de 160. Pai ori suntem amatori, ori nu mai suntem?

#48
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Recunosc ca nu am citit mai la deal pe jurnal. Ai tras toate toate scurgerile, inclusiv sifoane de pardoseala (daca e cazul)? Tevile pt apa rece/ apa calda si termice le-ai tras si pe alea la locurile exacte...sau le pui aparente? Electricele pe unde vin?

Edited by the_lion, 15 September 2016 - 20:39.


#49
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da, sifoane, tot. Electrica e tot prin placa trasa pana unde va fi panoul electric deasupra usii de intrare. La termic n-am ce sa trag deocamdata, probabil alea vor veni prin șapă. Desi n-am nimic impotriva sa fie aparente, parca m-am saturat sa le tot vad prin casa unde stau acum, facuta acum 15 ani.

#50
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ceva sfaturi pentru hidroizolatia elevatiei? Pana acum m-am gandit in urmatorul fel: extrudat de 6 care pleaca exact de pe buza fundatiei pana in sus cat tine elevatia, apoi intre trotuar si extrudat vreau sa pun un dop de bitum de vreo 3 cm grosime. Capetele burlanelor m-am gandit sa le trag pe sub trotuar, le unesc cu panta si le scot direct in canalizare. E ok pana aici? Pe restul casei unde nu am trotuar, las burlanele clasic.

#51
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Extrudatul nu pentru hidroizolat, are alt rol.
Solutie hidroizolanta pensulabila, carton lipit la cald, extrudat si apoi folie cu crampoane.

De ce nu ai trotuar peste tot? Eu as ingropa toate burlanele, te scapa de apa adunata la baza casei.

#52
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu stiu ce naiba se intampla pe forum... nu cred ca am scris in chineza, e a nu stiu cata oara cand o patesc. Am scris ELEVATIE, deci nu e nimic in pamant. Cel mult 5 cm o sa intre extrudatul in pamant, pana stiu ca sta fix pe fundatie, iar acolo pun dop de bitum. La ce naiba sa ma complic cu atatea tampenii?

#53
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Eu am citit in chineza...despre hidroizolatie...

View Postripper, on 16 septembrie 2016 - 20:24, said:

Ceva sfaturi pentru hidroizolatia elevatiei? Pana acum m-am gandit in urmatorul fel: extrudat de 6 care pleaca exact de pe buza fundatiei pana in sus cat tine elevatia

View Postlapcat, on 17 septembrie 2016 - 06:48, said:

Extrudatul nu pentru hidroizolat, are alt rol....

Deci hidroizolam sau nu hidroizolam? :)

#54
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postripper, on 16 septembrie 2016 - 20:24, said:

Ceva sfaturi pentru hidroizolatia elevatiei? Pana acum m-am gandit in urmatorul fel: extrudat de 6 care pleaca exact de pe buza fundatiei pana in sus cat tine elevatia, apoi intre trotuar si extrudat vreau sa pun un dop de bitum de vreo 3 cm grosime. Capetele burlanelor m-am gandit sa le trag pe sub trotuar, le unesc cu panta si le scot direct in canalizare. E ok pana aici? Pe restul casei unde nu am trotuar, las burlanele clasic.

La hidroizolatia elevatiei ai doua variante: amorsa + membrana bituminoasa lipita la cald sau o hidroizolatie pensulabila (eu am folosit Plastimul de la Mapei). Peste acestea vii cu o amorsa de beton, apoi cu extrudat de cat vrei tu (oricum vad ca la partea de termoizolatie nu te stresezi sa asculti macar cate ceva din ce ti se spune pe aici, asa ca nu ma obosesc sa iti dau dimensiuni), adeziv cu plasa si decorativa sau piatra sau ce vrei.
Intre trotuar si elevatie dop de bitum musai.
Pluvialele poti sa le duci pe toate prin pamant, fie ca ai trotuar sau nu. La baza burlanului pui o piesa de curatare, apoi mergi cu pvc portocaliu in pamant (la vreo -30 cm), le colectezi pe conturul casei si le scoti unde vrei tu.

Eu totusi nu vad nicio poza pe jurnalul tau, habar nu am daca te-ai apucat deja sa construiesti si pe unde ai ajuns.

Cat despre scurgeri, electrice si alte trasee pe care zici ca le duci prin placa si ca peste o sa ai doar o sapa de 3 cm ... iti doresc succes in gasirea unui proiectant care sa tina cont de toate dorintle tale si apoi in gasirea unor executanti care sa nu iti strice copex-urile in timp ce toarna. Nu zic ca nu se poate cum vrei tu sa faci, insa atatea modificari apar la instalatiile unei case dupa ridicarea acesteia chiar si daca ai proiect incat eu una zic ca e greu de prevazut totul. Dar tu stii mai bine ce si cum vrei sa faci asa ca spor la construit !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate