Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casa ~ 100 mp utili plus terasare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Wow :)). Mersi mult de sfaturi.
-Fațada e spre s-e parca (asa a zis arhitectul)
-când am spus intimitate m-am referit la geamuri, cu cat sunt mai departe de strada e mai bine, pe terasa / balcon poate sa ma vada oricine, de auzit nu cred.
-Parcela dinspre dealul acela e de vânzare, deci nu imi pot face planuri pe baza asta. Am încercat sa il conving pe proprietar sa o împartă in doua si sa ne vânda cate o jumătate mie si vecinului dar iese prea scump, si m-ar întârzia pe mine mult.
-și eu vreau pomi la strada, dar oricum strada nu e frecventata de pietoni mai deloc.
-cel mai important, vreau sa o pun cat de aproape ma lasa CU de limita proprietății, sa imi rămână putina curte (oricum e minuscul lotul) si nu imi vine sa o lipesc de drum.

#38
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Știe cineva cat influențează o ușă de intrare performanta termica? Adică in faza in care sunt acum cu proiectarea mi-ar place mult sa am doua intrări in casa, ambele în living, prin fața și lateral (in lateral va fi cel mai probabil terasa, iar în fața vreau o ușă mică, in stil englezesc). Mulțumesc anticipat

#39
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Aoleo...ati luat-o razna cu performantele termice. Zici ca se dau premii in bani.  Fa-ti nene casa cat mai frumoasa. Daca e frumoasa cu 5 usi,cu 5 o faci.

La fel cu terasa sau balconul. Ce daca e la strada? Ma doare-n cur de aia care se uita sau nu. Mai mult avem noi impresia ca ne urmaresc toti si nu pot dormi de grija noastra..
Cand treci pe langa un bloc casti gura prin balcoanele oamenilor?

#40
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Daca e cineva care știe ceva despre ce am întrebat, as fi recunoscător.
Până una alta, atașez planurile provizorii (schimbam cate ceva in fiecare zi aproape)
Cu ce nu sant împăcat :
-vreau o intrare si prin latura de la drumul principal, acum e pusa doar la drumul secundar, pentru ca asa imi convine terasa
-Balconul nu îmi place ca design, probabil ca o sa cobor puțin acoperișul terasei.
-se intra direct în living. Îmi place ca idee, dar nu cred ca e practic toamna și iarna. Pe  de alta parte, un vestibul ar strica puțin simetria și ar mânca din spațiul living ului.
-Acoperișul e cam simplu, dar având în vedere ca nu fac in viitorul previzibil mansarda, nu se justifica inca 2-4 ape. Finisajele nu sunt cele din randări, cred ca o sa fie alb sau ocru totul, cu obloane sau "rolete"  din lemn.

Attached Files



#41
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View Postvasiutziugmail, on 05 septembrie 2016 - 13:53, said:

Daca e cineva care știe ceva despre ce am întrebat, as fi recunoscător.
Iti raspund eu, e foarte simplu: cu cat ai mai multe usi/geamuri, cu atat mai slaba e performanta termica. Preferabil ar fi fara usi si fara geamuri dar aici facem fiecare concesii, unii cu geamuri mai mari, altii cu geamuri mai mici, fiecare dupa cum crede de cuviinta.

PS: Ce struto-camila e balconul ala, renunta la terasa sau la balcon, altfel o sa-ti ploua in fata usii. Plus nu vad continuare la trotuar pe toate laturile casei, stiu ca aia e doar o reprezentare dar fa-o cat mai realista, altfel o sa vezi la un moment dat ca ai ratat multe la simulare.

Edited by lapcat, 05 September 2016 - 15:05.


#42
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Da, intr-adevar, la o asemenea amplasare a terasei eu nu m-am gandit si rezolva si faza cu privelistea. Pentru ca eu ma gandeam la o terasa mai lata, cum avem noi, de 4 m. Dar...esti sigur ca latimea terasei este suficienta pentru masa aceea si scaune? Ce dimensiuni are terasa? Eu zic sa mergi la teren si sa ti-o simulezi real cu niste bete, ceva. Si apoi sa vezi daca incap masa si scaunele, in momentul in care le tragi de sub masa, ca sa te asezi pe ele.

      Inaltimea parapet la geamurile de jos este 0.9 m. E cam putin. Problema va fi la bucatarie, poate, cand vei stabili inaltimea mobilei de bucatarie. Iese cam prea la tanc cu inaltimea geamului. Dar nu iei in considerare faptul ca sapa poate sa iasa in realitate putin mai groasa decat in proiect. Cum inaltimea unei mobile de bucatarie e de la 85 cm in sus, la care pui si blat, nu prea bat grosimile, cu o sapa minima de 4 cm. Iar sapa aceea nu-ti lasa loc la incalzirea in pardoseala, pentru ca la incalzirea in pardoseala se prevad grosimi de 10 cm minim fata de placa turnata.Depinde si ce ti-ai propus, dar planurile acestea sunt pentru incalzire cu calorifere, unde cablurile electrice si cele termice si apa canal nu se suprapun deloc, iar placa de la parter este dreapta. Prin urmare, inaltimea parapetului si a usilor ar trebui sa fie mai mare, daca vrei sa-ti pastrezi dimensiunile geamurilor si ale usilor si sa nu te trezesti ca intri pe o usa de 180 cm inaltime.

    Inaltimea in living, respectiv pe tot parterul iti este setata la 2,6 m. Pune-o cel putin la 2,7 m. Ca sa ai senzatie de spatiu la 27 mp, ai nevoie. Altfel o sa ai impresia ca dai cu capul de tavan, cum simti in parcarile supraterane sau subterane. Daca suprafata camerei nu depaseste 15 mp, nu ai avea nevoie. Altfel, da. O sa-mi multumesti mai tarziu, cand vei realiza ca asta iti doresti. As zice chiar 2,75 m. Ai grinda in living? Cu atat mai mult. Poate vrei chiar 2,8 m.

#43
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postvasiutziugmail, on 03 septembrie 2016 - 16:47, said:

Știe cineva cat influențează o ușă de intrare performanta termica? Adică in faza in care sunt acum cu proiectarea mi-ar place mult sa am doua intrări in casa, ambele în living, prin fața și lateral (in lateral va fi cel mai probabil terasa, iar în fața vreau o ușă mică, in stil englezesc). Mulțumesc anticipat
Eu am chiar trei intrari. Si eu sunt pentru eficienta energetica, insa totusi nu as renunta la design si confort. Sa nu cadem dintr-o extrema in cealalata. Ca sa nu mai zic ca exista pe piata usi care izoleaca chiar foarte bine, cu un coeficient termic mai bun decat cel al tamplariei. Dar daca esti limitat de buget atunci si o usa de termopan izoleaza chiar bine. Eu am o usa la camera tehnica - din termopan, o usa glisanta la terasa - tot termopan si o sa am o usa metalica la intrare. Si chiar nu vad o problema in asta.

Cat despre planuri ... ioi ... pot sa te intreb ce pret are pe mp arhitectul cu care colaborezi :D ? Asa, din exterior, mi se pare la nivel de gradinita ce a desenat el sau a casa din anii '80. Scuze, dar chiar cred ca partea de proiectare e una importanta in faza de constructie a unei case si nici macar nu trebuie mers pe criteriul: cel mai scump e cel mai bun ...
Si eu am un balcon peste terasa - uite aici: http://forum.softped...j/page__st__180 - a patra si a cincea poza.
Stiu ca gusturile nu se discuta, dar ca om patit cu arhitectii parerea mea e ca mai are arhitectul tau mult de lucru pana sa ajunga in secolul nostru :D
Scara aceea in U ... daca nu e un element de design intr-un living, atunci e un chin.

#44
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Pana la urma ne- am hotărât sa facem o terasa și la etaj, deasupra celei de la parter. Totul din lemn :)
Imi spune cineva care sunt avantajelele si dezavantajele scărilor (din interior) din lemn vs cele din beton, mai ales dpdv al costurilor?
Mulțumesc!


#45
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
O scara din lemn bine făcută te poate costa o mica avere. Sume de 5000 sau 10000 euro nu sunt nemaiîntâlnite.
Asta nu înseamnă că nu se poate face și mai ieftin.
Dezavantaje gen scârțâit sau vibrații ma lasă total perpendicular. Eu prefer o scara de lemn uneia din beton, dar din considerente practice probabil voi merge cu beton (acolo măcar știu ce l poate mana la meseriasi).
Pt lemn îți trebuie un tâmplar bun. Sa vezi cu ochii tai c alte scări a mai facut.

#46
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Poate gasesti aici ceva informatii utile:
http://forum.softped...ari-interioare/

#47
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Sa calci cu picioarele tale ce scari a mai facut eventualul tamplar.

#48
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Va mulțumesc mult. O sa fie din beton atunci, iar daca rămân bani la sfârșit probabil o sa le îmbrac în lemn.

#49
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Oricum trebuie sa îmbraci treptele în lemn.

#50
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Ce se întâmplă dacă dau de apă când sap pentru fundație, in condițiile în care vreau sa fac si pivniță? Întreb pentru ca în zona este apa din belșug și  am înțeles ca destul de sus.

#51
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Trebuie sa iti hidroizolezi betonul....

#52
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Puteți detalia ce presupune asta?

Puteți detalia ce presupune asta?

#53
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cel mai simplu e sa adaugi un aditiv de impermeabilizare chiar in beton. Daca nu, sunt niste solutii care se aplica dupa ce betonul este turnat, apoi se pune folia aceea cu crampoane pentru a proteja hidroizolatia. Asa am vazut ca se procedeaza pe aici pe forum. Varianta 1 te scuteste de batai de cap zic eu si de niste manopera in plus.

#54
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postvasiutziugmail, on 05 octombrie 2016 - 14:47, said:

Puteți detalia ce presupune asta?

Puteți detalia ce presupune asta?


Intereseazate de Penetrom..... si sa ai incredere.... este testat, de mine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate