Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Scari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
pcl19732002

pcl19732002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2007
Buna ziua,

Deschid un nou topic pe o tema pe care nu am reusit sa o gasesc pe forum, si anume referitor la scarile interioare.
Exista utilizatori ai forumului care au ales o solutie de scari interioare construite altfel decat clasicele scari turnate in beton? Care este parerea voastra in cazul in care ati optat pentru o astfel de solutie?

Eu ma gandesc sa optez pentru o scara pe structura de metal( preferabil fara vang central), trepte deschise de lemn.  
Am nelamuri legate de partea de rezistenta a acestor scari. Dupa cate am vazut treptele se fixeaza in perete cu niste tije. Care sunt cerintele pentru peretele pe care se fixeaza treptele ? E posibil sa fie de caramida ?

Va multumesc




Incerc sa atasez 2 astfel de modele.

Attached Files



#2
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
Eu am gasit scari interioare si pe mai multe situri.
M-ar interesa si pe mine cele suspentate de perete cu m se realizeaza, am vazut citeva si arata bestial. Cel mai mult mi-a placut un model care era bagat lemnul direct in zid fara nici un suport.

Edited by Astra_rullz, 22 February 2008 - 00:42.


#3
pcl19732002

pcl19732002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2007
Buna ziua
Chiar nu are nimeni astfel de scari ? sau intentia de a monta asa ceva?
Exista pe multe site-uri o smultime de modele.  Adevarul e ca preturile sunt mari dar ma asteptam sa existe clienti tinand cont de oferta variata.
Multumesc inca o data si imi cer scuze pentru repetarea intrebarii

#4
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Frumoase scarile puse de tine. Ma gandesc ca daca folosesti scari in genul asta trebuie oarecum sa plece din living. E o idee ok in general?

#5
pcl19732002

pcl19732002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2007
In proiectul meu nu pleaca din living ci sunt prevazute intr-un hol mai lung ( scara e aproape liniara)
Ma gandesc sa folosesc asa ceva pentru ca o scara turnata da senzatia de spatiu ingust ( gen scara de bloc)
Dar nu stiu cum se comporta  din punctul de vedere al rezistentei

#6
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 pcl19732002, on Feb 21 2008, 21:03, said:

Buna ziua
Chiar nu are nimeni astfel de scari ? sau intentia de a monta asa ceva?
Exista pe multe site-uri o smultime de modele.  Adevarul e ca preturile sunt mari dar ma asteptam sa existe clienti tinand cont de oferta variata.
Multumesc inca o data si imi cer scuze pentru repetarea intrebarii
Am vazut la cineva o scara asemanatoare cu ceea ce ai descris tu,din fier si cu trepte din lemn nu pot sa zic ca m-a impresionat iar atunci cind urci s-au cobori vibreaza si senzatia nu e deloc placuta,parerea mea este ca tot scarile din beton sunt mai rezistente si la uzura dar si la stabilitatea lor.
Daca ai un mester bun vorba unuia ,,daca vrei te fac din beton,,care sa stie sa fasoneze fier si sa si cofreze nu a-ti mai trebuie nici o alta scara facuta de nusce firma  care ti-o trimite poate si untr-un colet si cu instructiuni de ansamblare  :OK: ca cele din DEDEMAN de ex.ia uitati ceva convingator si ex pot continua.

Attached Files



#7
pcl19732002

pcl19732002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2007
Da exista multe modele pe net.
Ma gandesc sa utilizez o astfel de scara nu pentru ca nu cred ca betonul si scarile turnate nu sunt ok sau nu ar fii cea mai buna solutie.
E doar o chestie arhitecturala. Neavand o casa a scarilor , scarile pline pe un hol gen culoar dau o senzatie ciudata ( de inghesuiala)
Mai exista si alte persoane care au experienta cu acest tip de scari?

#8
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 pcl19732002, on Feb 21 2008, 23:44, said:

Da exista multe modele pe net.
Ma gandesc sa utilizez o astfel de scara nu pentru ca nu cred ca betonul si scarile turnate nu sunt ok sau nu ar fii cea mai buna solutie.
E doar o chestie arhitecturala. Neavand o casa a scarilor , scarile pline pe un hol gen culoar dau o senzatie ciudata ( de inghesuiala)
Mai exista si alte persoane care au experienta cu acest tip de scari?
Orice scara din lemn,fier se face si din beton cu s-au fara contra treapta,nu vad de ce tot bati fierul pe astfel de scari,cat despre arhitectural cred ca se poate muuuult mai bine.parerea mea  :OK:

#9
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 sith, on Feb 22 2008, 20:19, said:

Orice scara din lemn,fier se face si din beton cu s-au fara contra treapta,nu vad de ce tot bati fierul pe astfel de scari,cat despre arhitectural cred ca se poate muuuult mai bine.parerea mea  :OK:
Complet gresit. O scara poate fi din lemn, metal sau sticla fara nici urma de beton pe acolo.

pcl19732002 daca vrei o scara cu trepte iesind in consola din perete va trebui ca in acel perete sa existe un element structural continuu care sa tina treptele alea. Zidaria (din caramida sau din alt material) nu e potrivita pentru asa ceva. Poate insa exista o grinda de beton armat care urmareste linia scarii in care pot fi inglobate console metalice de care pot fi prinse treptele finisate cu lemn. In principiu asta e un tip de scara care nu permite realizarea decat pe baza unor detalii care depind strict de situatia de la fata locului. De aceea nu cred ca pot fi gasite trepte prefabricate de cumparat si doar de montat in zidarie sau un perete cu alta structura.

Iata si cateva exemple de scari interesante, in spirala ce-i drept.
Attached File  dna_v2.0_bottom.jpg   44.49K   936 downloads Attached File  dna_v4.0_bottom.jpg   83.23K   864 downloads Attached File  radial_layer_vertical.jpg   75.16K   784 downloads Attached File  ss571_porcelonsa.jpg   144.63K   822 downloads

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Terminati cu pozele astea, ma infirebant........ :w00t:

#11
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 pcl19732002, on Feb 21 2008, 21:03, said:

Buna ziua
Chiar nu are nimeni astfel de scari ? sau intentia de a monta asa ceva?
Exista pe multe site-uri o smultime de modele.  Adevarul e ca preturile sunt mari dar ma asteptam sa existe clienti tinand cont de oferta variata.
Multumesc inca o data si imi cer scuze pentru repetarea intrebarii

Ma bucur c-ai deschis un astfel de topic. Cred ca l-as fi deschis eu cand ma apropiam de ora H, insa sunt abia la litera B, asa ca...
Oricum, binevenit...  B)
Eu am in proiectul casei mele o astfel de scara (elicoidala) pe care mi-am dorit-o dintotdeauna. Urasc betonul si-mi plac lucrurile cat mai originale asa ca, in cazul meu, nu va conta pretul, insa va conta calitatea si esteticul acestei scari mai ales avand in vedere ca va fi "the main attraction", plecand de la parter si ajungand tocmai sus pe terasa de pe acoperis...
Mai vorbim...  B)

#12
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006
Scările cu trepte din sticlă sînt foarte spectaculoase, dar vedea-v-aș coborîndu-le pe semi-întuneric, sau cînd o să fiți pensionari cu artită sau reumatism, sau (de ce nu?) după o sticlă de vin. Treptele transparente dau senzația de instabilitate, de lipsă de securitate.

Scara merită o atenție specială, pentru că e e No. 1 în accidente casnice (cu atît mai mult cu cît e așa de ușor de construit o scară proastă), pentru că este elementul care poate distruge un interior dpdv estetic, pentru că poate hali nepermis de mult spațiu dacă e proiectată cu fundul posteriorului, etc etc.

#13
ducuflorinfg

ducuflorinfg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2008

 pcl19732002, on Feb 21 2008, 23:44, said:

Da exista multe modele pe net.
Ma gandesc sa utilizez o astfel de scara nu pentru ca nu cred ca betonul si scarile turnate nu sunt ok sau nu ar fii cea mai buna solutie.
E doar o chestie arhitecturala. Neavand o casa a scarilor , scarile pline pe un hol gen culoar dau o senzatie ciudata ( de inghesuiala)
Mai exista si alte persoane care au experienta cu acest tip de scari?
Te pot ajuta daca mai esti interesat ,pot realiza orice tip de scara din lemn- metal, orice model,imi plac provocarile,sa fac ceva nou.Fiecare scara e unica,in functie de spatiul existent,de aceea pot da solutii doar dupa vizionarea spatiului si nu in cadrul unui forum.Contacteaza-ma pe mail:[email protected]

#14
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Si eu am cochetat pana nu demult cu o scara din sticla. Am vazut una si mi-a placut foarte tare. M-am gandit apoi si la partea practica  a scarilor, mai ales ca vom avea in urmatorii ani un copil. Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar putea intampla daca nu e supravegheat pe o scara de sticla. Asa ca, una de beton, placata cu lemn e mai sigura.

#15
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Cateva idei

Attached Files



#16
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Spune-ti voi de unde e. :w00t:

Attached Files



#17
cybersamuray

cybersamuray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 26.07.2005
gradina botanica, Iasi.

ce castig ???

#18
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 cybersamuray, on Mar 19 2008, 12:25, said:

gradina botanica, Iasi.

ce castig ???
Ai castigat aprecierea mea,daca mai ne spui si cum au fost facute si mai bine  :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate