Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casa ~ 100 mp utili plus terasare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Da ma...toate casele cu balcon au peretii negri in interior..  Ce naiba ma..

#20
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvasiutziugmail, on 28 august 2016 - 19:47, said:

Mulțumesc pentru opinii. Deci un balcon de maxim 4mp (probabil mai puțin), izolat bine, va avea un impact termic simțitor? Asta e important. Pe același considerent, o terasa acoperita, va avea, la fel, un impact termic mare?

Și da, in primul rând vreau balcon pentru efectul estetic, iar în al doilea rand pentru senzația de neegalat de a-ți servi cafeaua la înălțime.

Înțeleg ca îți dorești balcon. Singurul lucru pe care ar fi bine sa il știi este ca poți sa il faci liniștit dar sa te documentezi din timp cam ce măsuri ar trebui luate ca sa nu ai probleme . Altfel spus cu o hidroizolatie si termoizolație corespunzătoare este perfect in regula. Scenariile horror apar cind nu se executa corect ( din varii motive). Utilitatea sa tine de utilizator deci părerile pot fi pro sau contra deci vezi ce vrei si aia faci.

#21
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Suprafețele minime din acea lege (nu rețin ce număr are) trebuie respectate cu strictețe? De exemplu am înțeles ca dormitoarele trebuie să aibă minim 12 mp, va fi o problema dacă un dormitor pentru copil va fi puțin mai mic?

#22
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
vasi si cine te opreste ca acea camera sa fie trecuta in proiect stiu eu...depozit de exemplu :)

#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsebip_sebip, on 28 august 2016 - 21:42, said:

PoÈ›i sa explici un pic....ca mai pierdut. Dacă temperatura interioara ii 24 C care obiecte pot avea 15 C?
Centura si planseul de beton care sunt legate de balconul neizolat.

Attached Files


Edited by kolfleading, 29 August 2016 - 09:21.


#24
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Centura ii izolata pana sub placa de balcon! Doar pe grosimea planșeului ii neizolata

#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am completat mai sus si cu o poza...

#26
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postbrawnie, on 29 august 2016 - 08:08, said:

vasi si cine te opreste ca acea camera sa fie trecuta in proiect stiu eu...depozit de exemplu :)
... depozitul de copii... :)

Nu renunta la balcon, cam cum are lenny asezarea o am si eu (terasa spre apus, balcon spre teren, balcon spre intrare ...) si nu as renunta la balcon pentru nimic in lume. Cat te poate costa izolarea balconului? Aaaaaa si nu il face pentru pisici de 4 m2 ... fara suparare viotl :)

#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,578
  • Înscris: 11.03.2006
Kolfleading, poza aceea este o situatie reala, sau ceva teoretic? Ma intereseaza si pe mine pentru terasa de la parter care nu e izolata si pe care nu prea am cum sa o mai izolez.
Din poza rezulta ca problemele cu condensul pot apare la tavanul parterului, nu la etaj, nu?

#28
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Am vazut si eu situatii de astea..dar numai pe la blocuri..unde nu mai deschidea omu geamul la balcon de la prima zapada..pana la primii ghiocei..plus ca mai usca si rufele pe balcon..Daca peretii is reci..iar umididatea e sus de tot..clar ca incep sa apara tot felul de 'vietati' si culori pe acolo..Scenari de astea se poate intampla si in bucatarie..sau bai..daca situatia aerisirii si umididatii de asemenatoare..

Edited by manghels, 29 August 2016 - 12:21.


#29
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Poza este luata de pe net, doar in scop ilustrativ.
Probleme cu condensul apar pe tavan la parter dar si la pardoseala la etaj.

#30
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,578
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc. Nu ma pot hotari ce sa fac cu terasa aia.

#31
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postkolfleading, on 29 august 2016 - 09:18, said:

Centura si planseul de beton care sunt legate de balconul neizolat.
Fără grosimi perete/termoizolatii/caracteristici materiale/temperatura în spațiul de jos....detaliu ii doar pe post de bau bau! :D

#32
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Momentan doar la poza asta am acces ca sa va dati seama  de diferenta de nivel. Casa va fi unde este acum acea magazie de lemn, si zona aceea e aproape plana, de la jumătatea curții spre drum începe practic panta, si eu ma gândesc ca la o ploaie mai puternica o sa imi intre apa in curte. Ce soluții ar fi pentru asta, dar și pentru a îmbunătăți aspectul curții?

Attached Files



#33
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Este exact situatia din terenul nostru. Noi, insa, am ales casa la zece metri de drumul principal, adica in susul dealului, pentru a avea o intimitate in partea joasa, unde dorim sa fie o gradinita si o terasa ce da inspre aceasta. Asta inseamna cheltuieli mari cu fundatia, care ne-a costat foarte mult. Insa , terenul fiind in panta, apa nu sta langa fundatie; ceea ce nu e putin. Daca tu amplasezi casa in jos, acolo vei avea balta langa casa, fara niste drenuri corespunzatoare. Iti arat si ce balta se strangea in fata casei vecinului de mai jos, care si-a facut drenuri serioase acolo; dar isi si permite financiar. Trebuie sa te gandesti foarte bine ce vei face. Si sa decizi.

Attached Files



#34
vasiutziugmail

vasiutziugmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2016
Pe mine ma avantajează extraordinar cum am pus-o acum, pentru ca terenul are ieșire la doua străzi, si fiind cu spatele la un viitor gard o opac de 2m si cat mai departe de strada ne oferă maximul de intimitate.

#35
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Nu stiu care sunt punctele cardinale pe poza ta.  Si cum veti fi insoriti /umbriti.

Si noi avem doua drumuri care delimiteaza marginile terenului: unul principal si un drum de servitute, privat, care va deservi doar trei proprietati, vecinii nostri.


Depinde ce intelegi prin maximul de intimitate. Pentru ca asa, toti trecatorii de pe strada principala se vor uita la voi cum iesiti pe terasa, cum stati la soare pe sezlonguri, cum discutati, cum mancati pe terasa....mai ales ca strada e mai sus decat casa. Trebuie sa faci un gard cu 2 sau 2,5 metri mai inalt decat nivelul strazii principale si opac; poate vrei sa il faci din beton, ca in rest, orice ai folosi, tot se va vedea. Discutiile voastre nu vor fi deloc intime Sa nu mai vorbim de zgomotul masinilor care trec pe strada principala. De fumul gazelor de esapament....care vor intra in casa, deoarece, in general, usa unei terase sta deschisa. Eu cunosc toate acestea, deoarece deja de trei ani merg la teren si imi dau seama pe viu care e diferenta. In spatele casei putem sta nestingheriti, discutiile noastre nu se aud in strada, zgomotul masinilor e atenuat. In fata, atunci cand lucram in gradinita de acolo, totul e expus privirilor curioase. Later edit: in definitiv, poate nu trec foarte multe masini pe acolo, si nici trecatori. Nu e ca la noi, atunci. Noi am ajuns sa fim "in oras".

Daca ati aseza fatada principala la strada,  la un 5-6 m distanta, iar terasa catre partea de dinjos, mai ales ca ai zis ca acolo veti avea un gard opac, cu atat mai bine, pentru ca nu veti vedea si nu veti fi vazuti de nimeni. Si ce priveliste frumoasa aveti in felul acesta, dealul ala e minunat, nu strada si masini sau oameni! Nu stie diferenta decat cel ce n-are asa ceva! Voi aveti si vreti sa stati cu spatele la priveliste. N-am sa inteleg chestia asta niciodata.

Pe de alta parte, trebuie sa recunosc ca e si riscul ca o alta casa sa se inalte acolo, langa limita de proprietate, la 2 metri, si atunci poate toata privelistea se duce naibii. Desi nu s-ar duce, deoarece ar sta cu spatele catre voi, evident, prin urmare va va izola putin. Decat sa stau in ochii tuturor trecatorilor, prefer doar doua-trei perechi. Daca ati pune doi trei pomi sau braduti, si asta s-ar rezolva. Noi am pus pomi in spatele gradinii.

Vrei un balcon minuscul la dormitorul matrimonial. Iti garantez ca nu-l vei folosi pentru priveliste; deoarece toti se vor uita la voi de pe strada. Chiar daca spre strada ai o priveliste oarecare. Daca ar fi cum ti-am sugerat eu, vei putea iesi inclusiv in pijamale pe balcon, ca mergi la nani sau ca te-ai trezit si vrei automat o gura de aer, ca nu te vad decat, eventual, vecinii. Si si aia trebuie sa stea la panda cu binoclul, adica trebuie sa fie niste obsedati sa se uite non stop la ce faceti voi toata ziua. Adica egal cu zero.

  Pune si o poza cu privelistea pe care o veti vedea situind casa asa cum ti-ai propus. Poate ca am sa inteleg, atunci, de ce ai ales altfel. In fapt, pana la urma, e si chestie de gust si atunci argumentele mele sunt nule. Imi cer scuze ca am lungit-o, dar poate chiar nu te-ai gandit la toate acestea. Dar daca te-ai gandit, da-i drumul cu constructia asa cum va place voua. E cel mai important. Voua sa va placa!

Inca un lucru: 329/12 = 27.41 m. Fatada principala poate fi sau doar la strada principala sau spre dealul acela fain.  Sa spunem ca o vei face de lungime 8 m, cu o retragere de 2 m de la gardul de dinjos, intre casa si strada vor ramane 17 m. Daca vei face si o terasa de 3m lungime, spatiul acela va fi si mai mic, 14 metri, adica atata cat vezi in fata casei mele catre strada principala ( a doua poza) si inca jumatate maxim. Ca sa iti faci o oarecare aproximare. Nu e deloc mult fata de strada. Acuma poate ca ai aseza fatada principala pe partea mai lunga a terenului, dar gradinita tot dimensiunile de 15X12 m va avea maxim. Sau gresesc?

Fir-ar: la masina nu m-am mai gandit...Si atunci am impresia ca doar cum ai zis tu se poate face. Sau...? Oricum, cu retrageri de 2 metri de fiecare parte, ca sa poti avea geamuri, latimea casei ajunge maxim 7 m sau mai putin. Sau pe acolo...7-8 m. Varza am facut postul asta, gata, tac. :)

Edited by lenny13, 30 August 2016 - 18:10.


#36
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mie îmi place sa ma dau cu benoclul prin casile oamenilor...
Dar am în plan sa fac o sauna în fata casei, asa ca vor avea și alții distracție p seama mea
Hi hi hi...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate