Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Voluntar Calator - Lex404

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
888 replies to this topic

#793
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ma bate genul :lol:

Știu franceza cât știu parizienii engleză. Deci e fair.

Azi am fost la jugle beach. Ii cea mai faina din Sri Lanka. Restul îs puțin problematice :)



#794
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014

View PostLex404, on 28 ianuarie 2017 - 05:49, said:

Ajung duminica inapoi.

Momentan am de postat (6pagini am scrise in docs) despre sri lanka. O sa scriu mai multe si despre Liban desi acolo parerea mea e de "je suis un petite libanaise" Pentru ca am stat ceva vreme si mno, m-am integrat destul de usor Posted Image

Sunt plusuri si minusuri. Libanul e un paradox.  Te intereseaza dpdv turistic sau stat?


din punct de vedere turistic si in special cat de diferit  (sau nu) este de cum este perceput ca stat ce se afla in OM.

#795
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostLex404, on 28 ianuarie 2017 - 13:40, said:

. Restul îs puțin problematice Posted Image
motive ?

#796
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Valuri mari.
Nu foarte, dar destul de. Doar plajele in golfuri sunt sigure, restul sunt pentru surfing.

Jungle Beach aproape nu are valuri deloc. Snorkeling, înot, plutit liniștit
Hikkaduwa ii pentu surfing, valuri destul de mari. Dar e Narigama aproape și e mai ok dpadv
Mirossa ii Okay, valuri medii. Mai mici, mai mari. Dar e distractiv și cu valuri
Bentota, e teapa.

Nu am apucat sa merg pe coasta estica. NexT time :D
In astea am fost :)

Și m-am interesat și de prețurile la case :lol:

#797
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Ha ! Nu am mai intrat de ceva timp si ai ajuns tocmai in Sri Lanka, lex ! Posted Image

Da o fuga si pe la Sigirya Rock Fortress, mereu belesc ochii la reclama din metroul londonez cu fortareata. Arata super !

Attached Files



#798
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
In seara asta cred ca postez ce am scris despre Sri Lanka dar momentan fără poze (tre sa găsesc o modalitate sa le hostez).


Nu am fost la Sigirya :D am fost într-un loc mai mișto

#799
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostLex404, on 05 februarie 2017 - 07:22, said:

Nu am fost la Sigirya Posted Image am fost într-un loc mai mișto
Nu cred pana nu vad ... asteptam.

#800
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
https://goo.gl/zgt1mT


No ca am postat ceva.
Pozele inca nu, trebuie sa le descarc din telefon/ camera si nu le pot pune direct pe site din cauze tehnice.
Plus ca fiecare poza va trece prin editare (si asta din cauza dimensiunilor).

Acum ce o sa ma chinui eu zilele urmatoare e sa vad ce fac cu siteul ca sunt (multe) lucruri care nu functioneaza.

De asemenea incerc sa ma mut pe un alt domeniu din cauza faptului ca capra imaginata roz a fost verde (adica nu pot face voluntariat non stop si in principiu siteul este despre calatorii/ destinatii si mai putin voluntariat, si ma simt oarecum naspa cu domeniul actual). Si chiar si atunci cand fac, n-o vad ca pe o parte importanta de impartasit.

Vad zilele urmatoare. Am doua domenii (unul mai vechi wwtrip.eu WorldWide insa ceva numi place..insa e scurt. Il foloseam ca test field).

Ce vreau sa fac cu siteul mai exact:
Partea de blog, scris articole. Wordpress e usor la prima vedere dar zau ca te apuca panarama la un moment dat. Mai ca mi se facuse dor de platforma google.
Woocommerce sau similar, ceva simplu de tot unde sa vand diverse (vederi, magneti, etc). La asta ma chinui de multa vreme insa din pacate nu reusesc sa gasesc o modalitate de plata care sa impace si capra si varza. Paypal nu merge peste tot desi PP merge foarte bine cu Woo
O galerie de poze, separata de partea de blog.

@Honeymik: Sigiriya costa foarte mult plus ca e foarte aglomerat. Si-am gasit un alt loc mai misto. Am pus si poza Posted Image


ps. am facut bine si mi-am luat o agenda in care scriam zilnic Posted Image Si cand aveam timp scriam in docs. Foarte buna idee. Pentru ca scriu cate putin zilnic, nu-i obositor si la final trebuie doar cosmetizat Posted Image


ps. si am o problema si cu adresa de email, pare-mi-se e compromisa pentru a putea fi integrata pe AdSense :(

Saptamana viitoare ma repun pe lucrat la astea.

Edited by Lex404, 05 February 2017 - 18:50.


#801
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Schimba tara din semnatura. Induci lumea in eroare ! Posted Image

#802
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
N-o scchimb pana luna viitoare :D

Inca mi-s in Liban. De SriLanka am profitat de niste mile (si ceva cash) pentru ca trebuia sa ies din Liban. Si cum nu aveam decat 2 optiuni "ieftine" (Turcia ~150 si Dubai ~200 USD) m-am ales cu Sri Lanka, sub 70$ :lol:

Asta faceam pe 31 Ianuarie, cand oamenii normali se gateau de revelion. Pe 11 plecam.

#803
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
http://a-walk.com/20...2/05/sri-lanka/

http://a-walk.com/poze/

Am apucat sa pun (in sfarsit) pozele, asta dupa ce mi-am migrat siteul, l-am stricat apoi a trebuit sa-l refac de la 0 pentru ca... Posted Image

[ http://a-walk.com/wp-content/uploads/photo-gallery/Ianuarie_-_Sri_Lanka_802.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am pus cateva zeci de poze. :D

Intre timp, inca mai lucrez la site. Hh.

Intre timp mai lucrez la un proiect (tot online) dar nu va pot zice inca despre ce-i vorba.

#804
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Uite aici un canal pe youtube pe care il urmaresc eu, cu un tip care calatoreste mult. https://www.youtube....pjLHzAyMMJvtnmw . Eu cred ca o sa te ajute mult daca te uiti la el, are o gramada de informatii despre calatorit.

#805
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca l-a mai postat cineva si parerile erau impartite. Ma rog..

Prefer sa citesc. Nu am acces la YT toata ziua si nu stiu, e mai misto cititul.

Plus ca din cate am inteles tipul a plecat cu buget mare, e ceva actor de tenelovele sau ceva de genul, nu stiu. Deci, incomparabil :D

Plus ca situatiile generale nu se aplica, se formeaza dupa caz.

#806
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostLex404, on 05 martie 2017 - 17:14, said:

Cel putin zilele astea mai am, ca in curand raman fara :lol:

Pai si cat stai fara net?

#807
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de noroc si costuri. La libanezi de exemplu daca am wifi, bine. Daca nu... asta e. Ii 25 USD pe cativa GB care abia merg.
La turci era vreo 25TL netul
In georgia ii 9GEL (3.5 EUR), mai acceptabil. Mai am si acum SIM-ul de anul trecut, sper ca merge.

Edited by Lex404, 05 March 2017 - 17:26.


#808
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Lex, abia zilele trecute am vazut topicul tau si in sfarsit am reusit sa l parcurg in mare parte!

Bravo pentru curajul de a pleca asa! Am mai vorbit eu cu tine si pe privat vara trecuta in privinta Diyarbakir-ului si Kurdistan-ului Irakian ... in cele din urma am renuntat si eu la idee, insa nu chiar de tot :)) Dar acum pare situatia destul de aiurea cu ce se intampla in Mosul, iar un drum intre Erbil si Sulaymaniyah pare un pic unsafe :-s

Pe unde mai esti? Ar fi tare sa iei la rand Stan-urile. Ma incanta si pe mine ideea, insa ma ingrozeste birocratia cu vizele :))
Deocamdata vreau sa plec la iarna pentru vreo 5 luni in Asia de Sud - Est mai pe backpacking style asa :)) Cu buget redus, dar nu chiar atat de redus precum al tau. Si in niciun caz la fel de mare ca cel al youtuber-ului mentionat mai devreme pe aici. Desi si el face o treaba ft buna, doar ca prefera hotelurile, camere single, etc ...

Sper sa iti reiei activitatea pe aici sau pe site (care nu merge cred?), Caucazul, Iranul si Stan-urile parandu-mi tare interesante.

#809
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Totuși, nu înțeleg cum ai reușit să mergi prin Japonia să stai în Japonia cu lunile dacă tu aveai probleme financiare (așa ai zis pe blog)

#810
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ca sa-ti raspund direct la intrebare (pentru ca ai omis niste detalii): in JP nu am platit niciodata nimic, in afara de biletul de avion. Acolo e...o parte din acasa si prin asta ma refer la o parte din familie.

In alta ordine de idei, care cum ati observat, nu am mai intrat pe forum. Din diverse motive pe care n-am chef sa le insir dar in general, parca au scapat toti nebunii din sanatorii si-au ajuns aici.

Asa ca, de saptamana viitoare ma apuc de scris mai des pe blog (caruia btw, i-am schimbat domeniul de luna trecuta...o sa fac modificarile si in primul post).
Raspund la intrebari prin comentarii/ email.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate