Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Voluntar Calator - Lex404

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
888 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

*
POPULAR

Attached File  map.JPG   78.02K   988 downloads


No dragii mei... va parasesc! (o sa schimb titlul mai tarziu Posted Image Dar poate o sa-mi fie dor de Fifi)

V-ati gandit vreo data sa va iesiti din zona de confort si sa va luati lumea in cap? La propriu...
M-am gandit eu, de fapt, ma gandeam de mult... Anul asta am inceput researchul. Unii colegi de forum (moderatori si useri) stiu. Altii afla acum Posted Image
Anul asta mi-am irosit zilele de concediu si nu mi-au ajuns.

If you’re twenty-two, physically fit, hungry to learn and be better, I urge you to travel – as far and as widely as possible. Sleep on floors if you have to. Find out how other people live and eat and cook. Learn from them – wherever you go. – Anthony Bourdain

No, cam de aici o inceput totul.

Din Ianuarie am inceput sa visez cu ochii deschisi. Zilnic... dar usor usor incepeam sa ma apropii din ce in ce mai mult de a vedea cu proprii ochi pentru ca am inceput sa imi bag picioarele in tot confortul oferit de-un card si-un job. Poate ca faptul c-am ramas fara MC in mijlocul Turciei m-a ajutat foarte mult. Si zau ca nu-mi pare rau, am avut parte in Georgia de cea mai tare experienta (pana acum).

Si usor usor, incepeam sa acumulez informatii. Sa gasesc contacte, sa descopar ca de fapt nu-s singurul dilău care urmează sa facă asta.
În mai puțin de o luna de zile (aproximativ 22 Septembrie) părăsesc Clujul Posted Image Destinație incerta, timp incert, direcție sud-est, în principiu spre Australia.
Nu mai fac planuri foarte multe long-term. Harta pe care o vedeți am modificat-o de peste 100 de ori. Efectiv, apar oportunitati și/ sau probleme noi. Idei noi. Etc. Plus situatiile de la fata locului. Momentan  știu „programul” doar pana în luna Decembrie.

Cum:
Autostop (și ceva avioane)
Couchsurfing/ TrustRoots
Workaway.info

Cât timp:
Cât îmi permite viza peste tot Posted Image Poate 3, poate 30 de ani.

Cât costa: Habar n-am dar specific faptul ca am avut performanța sa cheltui aproape toți banii înainte sa plec Posted Image Asta așa, să fie mai palpitant. Ideea în sine e ca mi-am băgat picioarele în bani. Vorba aia, banul ochiul dracului. Sau banul nu aduce fericirea. Ma pis pe ei. Da, am avut și tot n-am fost fericit stand într-un loc. Sunt conștient de faptul ca voi avea nevoie de ceva mărunțiș (taxe consulare & shit) dar pentru aia exista wordpress și youtube. Aka adsense și paypal.

Am de gând sa îmi fac un magazinas pe site, unde voi vinde (via poșta) diverse mărunțișuri locale, de pe unde voi fi. Asta ca să-mi fac de-o înghețată. Poate fanii Postcrossing vor fi fericiți Posted Image

În principiu ideea e sa călătoresc și sa reduc costurile spre 0. Pentru asta a fost inventat workaway, site pe care îți găsești voluntariat (aproape) oriunde. Adică masa, casa și dus cald asigurat în schimbul a câteva ore de voluntariat/ zi. Mișto, nu?!

Programul stiut pana in decembrie e cam asa:
Plecat spre Istanbul. Pe drum oprire si-n Sofia.
Pe 27 (ca pe 29 e ziua mea) am zbor spre Antalya. Vreau sa ma lafaiesc la plaja, probabil pustie, de ziua mea. Dar mi-am facut ceva contacte pe CS on zona Posted Image
apoi stopul pana in Izmir, cu oprire peste tot pe unde se poate.
In Izmir mi-am gasit loc de voluntariat.
In noiembrie zbor la Bucuresti pentru o nunta la care am promis ca ma duc. Cine vrea ne putem vedea in alea 3 zile.
Seara de 10 Noiembrie, sesiune de autografe in Bucuresti Posted Image
Pe 13 plec spre Beirut Posted Image  Voi sta in Liban pana la inceputul lunii Decembrie. Asta am facut din aproape ultimii bani, mi-am luat bilet spre Beirut. Posted Image

Dupa, trebuie sa vad ce fac. Probabil in Decembrie voi fi tot in Turcia, poate Cappadocia. Frigut.


Va dau o harta pe care puteti vedea modificarile ce o sa le tot fac.
https://drive.google...sdE&usp=sharing


Aia e ideea in mare. In practica sigur drumurile vor fi diferite. Si probabil o sa sar peste Turkmenistan ca au shitty visa. Vedem... si nu ma opresc in JP!

Si va dau si-un blog pe care n-am apucat sa scriu mare lucru, dar voi scrie. Promit!
http://a-walk.com

Si v-as da si-un canal de Youtube, dar inca n-am. Ala cred ca o sa-l deschid dupa prima tura de lacrimi (aka dupa prima zi). O sa-l postez aici si peste tot.

Si va dau si-o pagina de Facebook, ca mi-am facut una dar nu prea stiu cum se lucreaza cu ei Posted Image
https://www.facebook...kender2fareast/
Ce bou is, uitasem de Instagram
@IskenderToFarEast

No amu ca v-am dat destule, astept criticile si incurajarile.Posted Image

Voi mai intra pe forum, dar probabil muuuult mai rar Posted Image Oricum, o fost misto in astia 7 ani.


ps. in unele state voi intra in functie de situatia de la fata locului (exemplu Pakistanul care pe de-o parte e okay dar nu stii cand li se scoala; motiv pentru care voi prefera sa zbor spre Lahore decat sa intru cu masina via Quetta).


Multumesc! Si dupa ce o sa postez primul video cu lacrimi as aprecia niste abonari, distribuiri si aprecieri (aka subscribe, share and like) Posted Image


ps². Da, is putin panicat.


Ziua 1


Support:
Paypal: [email protected] (sau pe sitesi pentru cei fara cont pe PP direct cu cardul)


BT: Gheorghiu Alexandru
RON RO66BTRL05601201T88341XX
EUR RO41BTRL05604201T88341XX


Poate-mi fac si wishlist pe amazon, ca mai am nevoie de una alta Posted Image



 Tatal-lui-Lex404, on 06 ianuarie 2017 - 14:17, said:

Desi Alex nu isi doreste sa intervin pe forum, am sa o fac totusi.
   Poveste incepe prin 1969 pe cand eu, nu aveam nici 3 ani impliniti, mi-am facut bocceluta si am iesit din satul in care m-am nascut cu gandul sa ajung la IASI (asta mi-au povestit parintii mei).
Apoi am mai crescut si am uzat cateva perechi de bocanci pe cararile din muntii Romaniei.
Alex a debutat si el cam pe la acceiasi varsta cu potecile din Hasmas si dormit in cort la Piatra-Singuratica, deci furnicile pe talpa le are de atunci.
   Ce face el acum nu este o aventura, asa cum unii o cred, ci este o dorinta-nevoie de a calatori si cunoaste locuri si oameni noi.
   Si pentru ca eu am fost un calator si voi ramane un calator cat or sa ma mai tina picioarele il sprijinim in aceasta calatorie, stati nu va bucurati, ce primeste de la noi lunar altuia nu iar ajunge in Romania pe o seara, 200lei adica aprox 50$, cat sa stiu ca nu moare de foame. Mai exista un fond de necesitate in caz de urgenta, evacuare rapida dintr-o zona sau alte nevoi majore. Deci acestea sunt resursele pe care se sprijina constant.
   In rest va spus el la inceput "Cum: Autostop (și ceva avioane), Couchsurfing, TrustRoots, Workaway.info..."
   Va reusi sa calatoreasca cat mai mult in acest fel ramane de vazut, asta depinzand de mai multi factori nu numai de partea financiara.
   Acum ca am lamurit cat de intretinut este condamnarile si reprosurile mi le trimiteti doar PM.
   Drumuri bune oriunde te-ai afla.

P.S. Dupa ce termin de renovat camera in care a crescut o introduc in circuitul Couchsurfing.

Edited by Lex404, 30 June 2017 - 23:51.


#2
laurefi

laurefi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.08.2016
wow, asta da , bravo, multi oameni nu ar avea curajul sa faca asa ceva  :)

felicitari si drum bun ! :)

#3
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Ai pe blog un sistem de donații? Sper ca mai postezi pe aici.

P.s. Am intrat, am văzut că ai. :D

Edited by SheHateMe, 28 August 2016 - 13:43.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
O sa ne lipsesti mult Lex........dar poate te razgandesti si ramai in pitoreasca Romanie!Posted Image

Sa te intorci sanatos si voios!

Edited by xmanyacs77, 28 August 2016 - 13:44.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 SheHateMe, on 28 august 2016 - 13:40, said:

Ai pe blog un sistem de donații?
In caz ca e rapit si se cere rascumparare, nu?

@lex404 aparat foto ai?

#6
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
E un fel de concediu sabatic?  
Bafta !
Titlul topicului, am crezut ca e vorba de un sinucigas...Schimba-l

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 SheHateMe, on 28 august 2016 - 13:40, said:

Ai pe blog un sistem de donații? Sper ca mai postezi pe aici.

Da, paypal :) L-am si testat si e posibil sa fac o rubrica de vanzari handcraft/ postcards/ etc din locurile de unde voi fi.

#8
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Bravo, ai mult curaj. O sa ajungi pe drumuri, o sa mori de foame, dar o sa fie o experienta de povestit pt. tot restul vietii si care o sa te implineasca pe toate planurile.
Sa le spui ca as fi facut`o si eu daca aveam 22 :D
Sa fii sanatos, sa ai grija de tine si sa ne tii la curent!
p.s. poze cu asiatice cand ajungi si p`acolo, pretty please.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 Bursul, on 28 august 2016 - 13:42, said:

In caz ca e rapit si se cere rascumparare, nu?

@lex404 aparat foto ai?
Un D3100 si un GoPro Hero4 Silver :D

 kesarion111, on 28 august 2016 - 13:42, said:

E un fel de concediu sabatic?  
Bafta !
Titlul topicului, am crezut ca e vorba de un sinucigas...Schimba-l

Da, mai salbatic :D
Titlul il schimb mai tarziu :lol:


Multumesc pentru incurajari!

#10
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

 Bursul, on 28 august 2016 - 13:42, said:


In caz ca e rapit si se cere rascumparare, nu?

@lex404 aparat foto ai?

În caz că apreciez maxim nebunia pe care o are în cap și vreau să-l stropesc cu o bere. :D

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Io is unul din aia care am banuit ceva, ceva, pana in anuntul oficial :D Drumuri bune sa ai, si sa postezi, cand apuci, ce tampenii faci pe acolo.

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 lex404, on 28 august 2016 - 13:43, said:

...e posibil sa fac o rubrica de vanzari handcraft/ postcards/ etc din locurile de unde voi fi.
Să pui musai și magneți pentru frigider la vânzare Posted Image

#13
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
In tarile musulmane n-ai sa întâmpini probleme, doar sunt de-ai tăi.

Drum bun si cale bătută.

#14
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
So, pana la urma o comiti :)
Drum bun sa ai, si bafta!

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 scaiba, on 28 august 2016 - 13:46, said:

Să pui musai și magneți pentru frigider la vânzare Posted Image

Sa stii ca m-am gandit la asta :lol:
Stim noi special pentru cine :lol:

#16
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Mult succes, chiar sunt curios ce-o sa iasa, de multe ori m-am gandit si eu cum ar fi daca, insa a ramas doar la stadiu de cum ar fi daca si nimic mai mult, iti trebuie ceva cojones sa faci asta, sa o iei de la zero practic in fiecare zi si sa nu ai o rutina nestiind ce te asteapta ziua urmatoare si pe unde vei ajunge.Singura chestie mai "naspa" din toata combinatia asta este toata dementa asta in lume cu fel si fel de atentate si etc, in rest cu siguranta o sa fie ceva de neuitat, mult succes in calatoria ta si ai grija de tine pe acolo pe unde te duci.Chiar o sa urmaresc si topicul si blog-ul si tot ce mai postezi si pe unde o sa mai postezi!Bafta multa.

#17
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
du-te cu Domnu

#18
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Mur, on 28 august 2016 - 13:46, said:

In tarile musulmane n-ai sa întâmpini probleme, doar sunt de-ai tăi...
Tot ce știu eu este că lexu' este de-al nostru, au belit-o dacă nu-s de treabă cu el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate