Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Voluntar Calator - Lex404

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
888 replies to this topic

#775
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Planurile se tot schimba pentru ca apar oportunitati/ necesitati noi. Nici in Turcia nu aveam de gand sa ajung in Ankara sau Eskisehir dar dupa ce mi-a zis cineva din Antalya ca Eskisehir ii oras fain, m-am dus. Si asa o fost :P

Sri Lanka nu apare pe harta dar ii o destinatie numai buna pentru exitul de vize. Ajungeam oricum (si o sa ajung a doua oara) cand vreau sa fac unul din exiturile din India, celalalt va fi in Nepal.

Si oricum, sunt haotic in mers. Ala ii un plan "in mare", poate fi oricand ceva in plus (orice) sau in minus. Sunt multi factori care m-ar putea face sa exclud niste destinatii (stan states) sau sa le includ pe altele.

ps. ca veni vorba de AU si NZ. Daca o sa imi placa/ o sa imi fac diverse oportunitati/ o sa am posibilitatea sa ma intorc, o voi face. Posted Image  Doar ca nici acolo nu ii vremea buna tot anul...

#776
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBarboso, on 07 ianuarie 2017 - 12:32, said:

As zice ca tocmai asta-i ideea, sa mergi unde si cand iti vine, nu sa pleci cu un plan stabilit pe zile si ore si sa-l respecti cu sfintenie.  OK, din motive de vize, fiind nevoie ca pe unele sa le obtii in prealabil, de la ambasade, nu poti merge chiar asa, trebuie o minima planificare, dar in masura in care se poate...

In ceea ce ma priveste, de vacantele astea facute "la impuls", cu "improvizatii", parca-mi aduc aminte cu cea mai mare placere.
Pai vezi tu, ca mai toata ziua face ce zici tu ca nu era scopul. Sta si calculeaza vize, preturi la zboruri , numa sa iasa cumva potriveala.

#777
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu crezi ca-i o diferenta intre a planui la fata locului ce faci "maine" si a planui astazi, acasa, ce faci pe 06.06.2018 ?

#778
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Posttfmercedez, on 07 ianuarie 2017 - 14:22, said:


Pai vezi tu, ca mai toata ziua face ce zici tu ca nu era scopul. Sta si calculeaza vize, preturi la zboruri , numa sa iasa cumva potriveala.


Pentru ca trebuie sa am mai multe planuri disponibile.
Lansată locului e alta treaba. In general încerc sa fac planurile pe 2-4 săptămâni (Meh, nici așa nu merge) însă despre unele trebuie sa am o viziune in mare.

Și din primăvara calculez 2 variante, nu știu pe care voi merge. Depinde și de vreme, și de buget, și de vize. Momentan nici una nu ii favorabilă :lol:

#779
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
http://www.imperator...erator travels)

#780
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pff, cea mai buna informație de anul asta :D
Cam fix ce îmi trebuie :lol:

Și viza de kyrgyzstan se ia ușor. :)

Sa văd biletele in zona prin Martie.

Mersi mult de link, nu am avut vreme azi sa ma uit ca îs treaz de la 6 dimineața și îs frânt de oboseala.


O maimuța mi-a furat Mango-ul din mâna :(

#781
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
mai e un baiat , ala de juca intr-un serial de kkakaao , are VLOG pe youtube backpackmylife sau ceva de genu, dar man....vezi cat calatoresti , ca la pensie te trezesti cu 250 de lei, *ca ziceai tu ca ai calatori si 30 de ani* Posted Image)

#782
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Pensia lui Lex nu este grija voastra !  V-as sugera sa va opriti !

#783
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
@Lex .... pui mei ! La draqu ...pune poze frate !!!!!

Eu , intodeauna .. am sa fiu sigur ... ca esti mai dement decit mine! (eu sunt dement in "fiare" de motoare) (esti deosebit si sa fii sanatos )!!!!!

#784
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ma mut constant și nu am vreme de urcat poze. Dar peste câteva zile ajung la plaja și îmi fac. Momentan doar scriu :)

Urmează 2 zile de somn. Am urcat la Sri Pada de la 2:25 la 5:25, 3 ore fix. Simt ca plutesc acuma, îs picioareless :lol:

#785
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ma Lex-ule , ai primit masaje ...de plutesti ? Nebunaticule ......!!!!

#786
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Da am primit masaj :))

Dar e cu capcana. O sa postez.

L-am primit și a doua oară, deși deja știam despre ce e vorba.

Și dacă mai găsesc, ma mai duc :lol:

Ma organizez puțin altfel, am print un Sketchbook și scriu in el toate prostiile pe zile.

#787
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Pt. Lex ....fara numar !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LIPc1cfS-oQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


P.S.-Ai grija la cont !

Ich werde in die Tannen gehen
Dahin wo ich sie zuletzt gesehen
Doch der Abend wirft ein Tuch aufs Land
und auf die Wege hinterm Waldesrand
Und der Wald er steht so schwarz und leer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr
Ohne dich kann ich nicht sein
Ohne dich
Mit dir bin ich auch allein
Ohne dich
Ohne dich zähl ich die Stunden ohne dich
Mit dir stehen die Sekunden
Lohnen nicht
Auf den Ästen in den Gräben
ist es nun still und ohne Leben
Und das Atmen fällt mir ach so schwer
Weh mir, oh weh
Und die Vögel singen nicht mehr
Ohne dich kann ich nicht sein
Ohne dich
Mit dir bin ich auch allein
Ohne dich
Ohne dich zähl ich die Stunden ohne dich
Mit dir stehen die Sekunden
Lohnen nicht ohne dich
Unofficial Translation ©2004 Jeremy Williams.
I'm going to go into the fir trees
There where I last saw her
But the evening is throwing a cloth upon the land
and upon the ways behind the edge of the forest
And the forest it is so black and empty
Woe is me, oh woe
And the birds sing no more
Without you I cannot be
Without you
With you I am alone too
Without you
Without you I count the hours without you
With you the seconds stand still
They aren't worth it
On the branches in the ditches
it's now silent and without life
And breathing becomes oh so hard for me
Woe is me, oh woe
And the birds sing no more
Without you I cannot be
Without you
With you I am alone too
Without you
Without you I count the hours without you
With you the seconds stand still
They aren't worth it without you

Edited by tidicristi, 18 January 2017 - 07:06.


#788
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postalexandruww2, on 17 ianuarie 2017 - 12:38, said:

mai e un baiat , ala de juca intr-un serial de kkakaao , are VLOG pe youtube backpackmylife sau ceva de genu, dar man....vezi cat calatoresti , ca la pensie te trezesti cu 250 de lei, *ca ziceai tu ca ai calatori si 30 de ani* Posted Image)

O făcut tipul ăla un video şi spunea că primeşte bani de pe chiria unor apartamente din bucureşti de la mă-sa şi mai are strânşi, deci undeva la 1500 de euro pe lună.
Cică bagă ceva bani în nu ştiu ce chestie la ING unde la 60 de ani o să primească vreo 60.000 de euro înapoi
Şi oricum are în plan să îşi deschidă o agenţie de turism în ţară, dar se vede de la o poştă că este pupăcit de părinţi chiar şi la 30 de ani cât are

#789
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Ca începător în  a călători pe mocăngeală ce sfaturi îmi dai?
E clar că tu eşti mai adult ca mine şi eşti trecut prin mai multe, eu sincer nu aş fi pregătit să fiu prin Asia de S-E singur de nebun pe acolo şi să mă descurc cu mărunţişuri, deşi sunt obişnuit cu puţinul ar fi vorba doar de o diferenţă prea mare de la viaţa de student liniştitl a cea de aventurier prin ţări străine.
Mă gândeam să fac şi eu un an o chestie dinasta cam cum faci tu dar puţin mai safe, cu căutat de job-uri de dinainte cu lucrat prima dată în vest ca să am asiguraţi bani pentru ţările mai sărace unde aş putea spune mersi dacă găsesc un job care salariul să fie pur şi simplu cazarea şi masa şi atât.
Cu mâncarea cum faci? Mie mi-ar fi greu să mă pun să mânc toate ciudăţeniile, sunt cam mofturos la haleală

Edited by Velaxa, 21 January 2017 - 12:02.


#790
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014
Lex esti in Liban acum?

ma intereseaza parerea ta despre Liban.

#791
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ajung duminica inapoi.

Momentan am de postat (6pagini am scrise in docs) despre sri lanka. O sa scriu mai multe si despre Liban desi acolo parerea mea e de "je suis un petite libanaise" Pentru ca am stat ceva vreme si mno, m-am integrat destul de usor :lol:

Sunt plusuri si minusuri. Libanul e un paradox.  Te intereseaza dpdv turistic sau stat?

Sper ca nu imi comenteaza nimic de viza si cred ca o sa le zic sa-mi puna stampila pe o pagina noua frumoasa si s-o pastreze numai pentru ei. Ca poate ma mai duc.

Informatii noi:
Iran a lansat serviciul de e-visa care nu necesita invitatie&co. Oricum au si VOA pe aeroporturi


@valexa daca vrei vorbim saptamana viitoare

Edited by Lex404, 28 January 2017 - 05:55.


#792
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostLex404, on 28 ianuarie 2017 - 05:49, said:

O sa scriu mai multe si despre Liban desi acolo parerea mea e de "je suis un petite libanaise" Pentru ca am stat ceva vreme si mno, m-am integrat destul de usor Posted Image

Apoi se vede ca intai esti ungur. "un micuta libaneza".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate