Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#29629
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Da, chiar, si eu sunt curios !??

Eu. credeam ca cei care merg foarte mult cu masina, de genul 25-30 mii km pe an au un motiv foarte bun sa isi ia diesel. Ba chiar si cei ce fac mai putin daca pretul nu este mai mare cu mult.
Credeam ca in general oamenii inteligenti prefera solutii cat mai avantajoase pentru bugetul lor.
Mda, hai sa vedem opiniile generatiei pufuletz !
Apropo, dvs , domnu cu etichetele, ce motor utilizati pe masina dvs ? An, cilindree, nr de km ?

#29630
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006

 Shcherbina, on 29 mai 2022 - 20:32, said:

diesel spune totul despre posesor.

Da, asa este, niste sarakii, nu au si ei bani sa polueze aerul mai tare putin, macar cat aia cu tesle, daca nu si cat restul curentatilor.

https://newsweek.ro/...roape-deloc-nox

https://piataauto.md...-Class-C-220-d/

Ai dracu dieselistii astia mai frate.
V-au spalat astia creierul pana au disparut toate striatiile dupa el.

Da si eu vreau o electrica si panouri pe casa, ca sa merg moca, nu ca imi fac iluzii ca salvez planeta, dar la drum lung, nu are cum sa fie OK nici o electrica, o data pe an sau la 2 ani cand fac 7000 de km intr-o excursie mai mare, as murii de draci sa merg cu electrica. Iar sa-mi cumpar 3 masini, scuzati-ma, dar nu ne permitem, si oricum, am polua mai mult in cazul asta. Iar de inchiriat... pe bune? de ce sa nu cumpar eu un diesel si gata, ies mai ieftin oricum ar fi, si nici nu poluez asa cum sustin hipsterii.

#29631
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Soluția este sa nu mai faci excursii de 7000 km cu mașina, sa ii faci cu ceva sustenabil (trenul).

Interzicerea diesel este un bine pentru societate, precum un medicament dat copiilor. Chiar dacă nu îți place, îți face bine. Interzicerea ICE, nu numai diesel, nici benzina dau GPL-ul nu este mai prejos.



#29632
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 HEX2FUN, on 30 mai 2022 - 06:46, said:

Soluția este
ceva sustenabil (trenul).
Si bona ce zice ... e de acord sa vina cu trenu' ?

#29633
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
De multe ori trenul e mai scump decât avionul. Că-i mult mai comod și mai rapid pe distante sub 500km e altceva, avionul a devenit noul bou-vagon.
Halal sustenabilitate.

#29634
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Vechea poveste,folosim cuvinte pe care nu le cunostem,doar pentru ca suna interesant.Ce treaba are sustenabil in contextul discutiei ?

#29635
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006

 HEX2FUN, on 30 mai 2022 - 06:46, said:

Soluția este sa nu mai faci excursii de 7000 km cu mașina, sa ii faci cu ceva sustenabil (trenul).

Interzicerea diesel este un bine pentru societate, precum un medicament dat copiilor. Chiar dacă nu îți place, îți face bine. Interzicerea ICE, nu numai diesel, nici benzina dau GPL-ul nu este mai prejos.

Pai eu fac special excursiile lungi cu masina, pentru ca sunt satul de Avion si nici nu mi-a placut vre-o data.
Iar despre interzicerea dieselului, eu nu sunt de acord cu tine, sau mai bine zis, daca le interzice pe alea, sa  inceapa cu cele electrice. Alea sunt mai poluatoare din orice punct de vedere.


#29636
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 HEX2FUN, on 30 mai 2022 - 06:46, said:

Soluția este sa nu mai faci excursii de 7000 km cu mașina, sa ii faci cu ceva sustenabil (trenul).

Interzicerea diesel este un bine pentru societate, precum un medicament dat copiilor. Chiar dacă nu îți place, îți face bine. Interzicerea ICE, nu numai diesel, nici benzina dau GPL-ul nu este mai prejos.
Eu ma minunez, voi pe ce lume traiti ?
Ia du-te tu cu trenu de la Constanta la Maiorca via Budapesta, Viena.
Sa imi zici si mie in cate saptamani ajungi inapoi acasa !
Treziti-va , aici e Romania, faci 100 de km pe calea ferata in peste 2 ore !

#29637
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006

 icssizero, on 30 mai 2022 - 07:27, said:

Eu ma minunez, voi pe ce lume traiti ?
Ia du-te tu cu trenu de la Constanta la Maiorca via Budapesta, Viena.
Sa imi zici si mie in cate saptamani ajungi inapoi acasa !
Treziti-va , aici e Romania, faci 100 de km pe calea ferata in peste 2 ore !

Nu e chiar adevarat, am mers asta vara cu trenul de la Constanta la Bucuresti si am facut sub 2 ore, mult mai repede decat cu masina. Ma rog, acum vreo 5 ani am facut si eu 55 de minute de la Bucuresti la Constanta, dar nu de la Gara de Nord la Gara din constanta, ci doar autostrada, insa aia a fost o data, asa si trenul, e o data pe zi, adica daca ai treaba la 18:00 in bucuresti, mai bine faci 3 ore cu masina si mai pierzi 30 min in bucuresti decat sa faci 2 ore cu trenul si sa mai pierzi cateva ore. Restul tarii am auzit ca e varza. Dar oricum ar fi, eu prefer confortul masinii, si nu vad nici un motiv sa taxeze dieselul mai tare sau sa-l interzica, in schimb vad o gramada de motive sa interzica electricele, ceea ce nu se va intampla, ca e la moda, dar daca nu se schimba tehnologia bateriilor, ceva tot trebuie facut cu electricele. Si daca nu se face, o sa se faca. Aia la parlamentul European si in general oamenii care fac legi, sunt in marea lor majoritate niste idioti cu priza la public, departe de a fi oameni destepti. Dar asta e, asa a fost si asa va fi mereu probabil

 Melteanu, on 30 mai 2022 - 07:33, said:

Vreodata si niciodata se scriu asa.....
Sa stii ca m-am gandit la asta cand am scris dar nu eram sigur, asa ca am luato babeste, deh, prea de dimineata, scuza oricarui agramat. Mersi.

#29638
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Direcția este deja stabilită, efectele o sa fie mai severe decât ne așteptăm: nu interzicerea ICE este problema personală cea mai mare, ci impactul economic pe care îl are. Mai exact, producătorii auto o sa fie afectați, concurenta din China pe de o parte si faptul ca toată industria legata de ICE o sa dispară. Piața o sa ceara mașini mult mai putine si electrice, ceea înseamnă producție scăzută, volume putine, trebuie crescut prețul. Mai mult, fiind produse cu volume mici si costuri mari, producătorii o sa se concentreze pe piața lor mama. Deja se întâmpla, Dacia si Ford Craiova sunt doua exemple in acest sens.

Mașini putine, mașini electrice, mașini scumpe.

#29639
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Piata o sa ceara masini mici, ieftine si electrice cum se produc in china, la drum lung o sa mergi cu hibride diesel electric. Ma astept dupa cateva incendii mai serioase la masinile electrice in oras sa nici nu mai ai voie in anumite zone daca bateria depaseate o anumita capacitate.

#29640
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 HEX2FUN, on 30 mai 2022 - 06:46, said:

Soluția este sa nu mai faci excursii de 7000 km cu mașina, sa ii faci cu ceva sustenabil (trenul).
Transsiberianul...

 HEX2FUN, on 30 mai 2022 - 10:25, said:

... interzicerea ICE ...
Mor de curiozitate să văd cum o să funcționeze chestia asta în Texas!
Ya know, statul ăla cu mai multe arme decât cetățeni...

#29641
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

 axxel4you, on 30 mai 2022 - 10:51, said:

Piata o sa ceara masini mici, ieftine si electrice cum se produc in china, la drum lung o sa mergi cu hibride diesel electric. Ma astept dupa cateva incendii mai serioase la masinile electrice in oras sa nici nu mai ai voie in anumite zone daca bateria depaseate o anumita capacitate.
Hibrida este ICE -> interzisă. Este ceva intermediar, acum, sa asigure tranzitia.


 garett, on 30 mai 2022 - 11:03, said:


Transsiberianul...


Mor de curiozitate să văd cum o să funcționeze chestia asta în Texas!
Ya know, statul ăla cu mai multe arme decât cetățeni...
Nu vine nimeni sa le ia mașinile din curte, dar când o da vrea sa își cumpere una noua, o sa găsească doar electrice.

#29642
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Momentan inca se produc masini diesel, deci pana la interzicere mai este cale lunga.......multi dintre noi nu o sa apucam marea interzicere....cum viseaza unii.

#29643
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu îi dau dreptate lui Hex cu mașinile puține. Modificările care se fac la infrastructura prin vest- îngustat sau chiar închis străzile, eliminat locurile de parcare la suprafață, desființat viaductele și "autostrăzile urbane", redus limitele de viteza etc fix în direcția asta merg. Sa împingă lumea sa nu-și mai ia mașini, ca n-au unde sa le tina sau pe unde sa meargă cu ele.
Probabil urmatorul pas va fi creșterea taxelor și în paralel poate subvenționarea sistemelor de car sharing gen drive now încă a avea o mașină sa nu fie doar incomod, ci și neeconomic.
Asta cel puțin în orașele mari însă din ce în ce mai multa lume locuiește în orașele mari...



#29644
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
astept cu interes sa interzica si vacile, ca si alea polueaza ........

#29645
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Nu le interzic, le pun catalizator....
https://www.wired.co...ge-methane-stop

#29646
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cam asta-i directia buna.
Un pic cam tarziu, dar mai bine decat niciodata.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate