Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

nume strazi
 Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...
 CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...

Giorgio Mazonakis-Gucci Forema

Zgarieturi in diferite locuri
 Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100
 

Ce s-ar intampla daca nu ar mai iesi cetatenii la vot?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
103 răspunsuri în acest subiect

#73
AutoAperture

AutoAperture

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 358
  • Înscris: 04.04.2016
Da. Visez de la ultimele cateva votari sa fie pusa problema asta la mod super serios. Popularizata. Ce-ar fi sa nu iasa nimeni, dar nimeni, la vot? un tur, doua tururi, toate tururile. Pe unde ar scoate camasa?

#74
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.141
  • Înscris: 01.03.2015
da fix asta ma intrebam si eu , chiar?

#75
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.675
  • Înscris: 31.08.2006

 AutoAperture, on 29 august 2016 - 20:26, said:

Da. Visez de la ultimele cateva votari sa fie pusa problema asta la mod super serios. Popularizata. Ce-ar fi sa nu iasa nimeni, dar nimeni, la vot? un tur, doua tururi, toate tururile. Pe unde ar scoate camasa?

Chiar nimeni, nimeni, nu va fi niciodata. Vor iesi la vot membrache de partid. Exact asa cum erau indoctrinati comunistii, asa sunt indoctrinati membrii partidelor de azi. Efectiv, nu pot sa pricep de ce s-ar face un om membru de partid ? Ca partidele politice din Romania contemporana n-au doctrine, n-au programe, n-au nimic.

#76
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.166
  • Înscris: 05.11.2011
Daca lumea nu iese la vot  PSD va castiga alegerile detasat.

#77
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.920
  • Înscris: 29.03.2005

 AutoAperture, on 29 august 2016 - 20:26, said:

Da. Visez de la ultimele cateva votari sa fie pusa problema asta la mod super serios. Popularizata. Ce-ar fi sa nu iasa nimeni, dar nimeni, la vot? un tur, doua tururi, toate tururile. Pe unde ar scoate camasa?

In Belgia, timp de un an si ceva, daca nu ma insala memoria, din cauza faptului ca n-a existat majoritate, n-a existat un guvern nou, fostu' guvern continuind sa asigure interimatu'.
In Romania, in anu' 2009, inaintea alegerilor prezidentiale, guvernu' boc a continuat sa functioneze chiar daca ii expirase mandatu' si prelungirea , ca sa zic asa, deci in cazu' teoretic in care nimeni nu voteaza, ultimu' guvern/Parlament va continua interimar, pina cind alegerile sint validate.

Editat de active95, 30 august 2016 - 15:27.


#78
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.552
  • Înscris: 03.05.2008
Ce sa se intample daca nu ies cetatenii la vot? Ar da politicienii un chef masiv, ca-i in interesul lor sa iasa numai aia inregimentati politic :D

Mai degraba ar trebuie intrebarea "Ce sa intampla daca introduci votul obligatoriu?"

#79
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.472
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă nu ar ieși la vot cetățenii ar scădea consumul de făină și ulei.

#80
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.856
  • Înscris: 30.10.2003
Fiecare candidat la parlamentare are prieteni, rude, colegi, cunostinte care vor vota cu ei.
Pe acestia nu-i veti convinge sa nu voteze. Daca nu veti merge la vot, voturile lor se vor contoriza, adica exact voturile date pe rudenie si cumetrii.

Asa ca cine crede ca da m*ie la politicieni neducandu-se la vot sau anuland votul, de fapt isi da singur.

Editat de Bursul, 31 august 2016 - 10:18.


#81
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.090
  • Înscris: 09.08.2005

 active95, on 26 august 2016 - 13:37, said:

Neprezentarea la vot, nu inseamna automat ca "acesti candidati nu te reprezinta'? Sau cumva, in cazu' in care exista un candidat care te reprezinta, nu mergi sa-l votezi pt. ai face in ciuda? Posted Image
Nu stiu cum sa va spun, dar limitind drepturile unor cetateni, fie ei si candidati,dintr-o democratie ajungem intr-un soi de dictatura, in care principii fundamentale ale unui stat de drept sint inlaturate in numele "mai binelui societatii", ajungind la  "doar blonzi si cu ochii albastrii". Posted Image.

Neprezentarea poate fi intepretată și ca "mă doare undeva" sau "am încredere în ce votează ceilalți" sau "mă abțin". Prea multe necunoscute, prea usor de minimalizat rezultatul. O căsuță ștampilată clar nu poate fi intepretată. Ar merge și anularea voluntară a buletinelor de vot dar efectul ar fi mai puțin impresionant.
Cît despre interzicerea participării pe timp de două ture - e o penalizare. Ca atunci cînd calci pe bec la semafor și stai o lună pe bară - în fond și aia e o limitare a unui drept cîștigat, dreptul de a conduce.
Candidaților trebuie să le arăți și un băț, că morcovul și-l iau singuri în țara asta. Bățul în cauză e posibilitatea nu numai de a pierde alegerile ci și de a trebui să-și schimbe ocupația timp de niște ani dacă votanților nu le place cum și-au făcut treaba. Eventual ca sa nu fim răi și să dăm o șansă, statul pe bară nu s-ar aplica celor care sînt la prima candidatură ca să li se dea ocazia să-și țină promisiunile si să facă treaba la care se angajează.

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.141
  • Înscris: 20.10.2015

 Bursul, on 31 august 2016 - 10:12, said:

Asa ca cine crede ca da m*ie la politicieni neducandu-se la vot sau anuland votul, de fapt isi da singur.

ca-cainii

 radunic, on 31 august 2016 - 10:32, said:

Neprezentarea poate fi intepretată și ca "mă doare undeva" sau "am încredere în ce votează ceilalți" sau "mă abțin". Prea multe necunoscute, prea usor de minimalizat rezultatul. O căsuță ștampilată clar nu poate fi intepretată. Ar merge și anularea voluntară a buletinelor de vot dar efectul ar fi mai puțin impresionant.
Cît despre interzicerea participării pe timp de două ture - e o penalizare. Ca atunci cînd calci pe bec la semafor și stai o lună pe bară - în fond și aia e o limitare a unui drept cîștigat, dreptul de a conduce.
Candidaților trebuie să le arăți și un băț, că morcovul și-l iau singuri în țara asta. Bățul în cauză e posibilitatea nu numai de a pierde alegerile ci și de a trebui să-și schimbe ocupația timp de niște ani dacă votanților nu le place cum și-au făcut treaba. Eventual ca sa nu fim răi și să dăm o șansă, statul pe bară nu s-ar aplica celor care sînt la prima candidatură ca să li se dea ocazia să-și țină promisiunile si să facă treaba la care se angajează.

Mai mult, un vot masiv impotriva lor, cine sunt cei cu care votezi NU ARE IMPORTANTA, le-ar schimba tactica si or sa se descotoroseasca de infractori, Dragnea ar trebui sa conduca partidul din pivnita si vei da ocazia unor ne-infractori sa ii ia postul lui Dragnea PE FATA
Atunci am incepe sa discutam de o normalitate politica in Romania

#83
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.856
  • Înscris: 30.10.2003
Ideal ar fi sa se mearga la vot si sa nu se voteze partidele vechi, doar independentii si eventual partidele care nu accepta politicieni care au fost in alte partide. Cand politicienilor li se va taia accesul la os si vor pierde bani, vom vedea atunci ceva schimbari.

#84
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.920
  • Înscris: 29.03.2005

 radunic, on 31 august 2016 - 10:32, said:

Neprezentarea poate fi intepretată și ca "mă doare undeva" sau "am încredere în ce votează ceilalți" sau "mă abțin". Prea multe necunoscute, prea usor de minimalizat rezultatul. O căsuță ștampilată clar nu poate fi intepretată. Ar merge și anularea voluntară a buletinelor de vot dar efectul ar fi mai puțin impresionant.
Cît despre interzicerea participării pe timp de două ture - e o penalizare. Ca atunci cînd calci pe bec la semafor și stai o lună pe bară - în fond și aia e o limitare a unui drept cîștigat, dreptul de a conduce.
Candidaților trebuie să le arăți și un băț, că morcovul și-l iau singuri în țara asta. Bățul în cauză e posibilitatea nu numai de a pierde alegerile ci și de a trebui să-și schimbe ocupația timp de niște ani dacă votanților nu le place cum și-au făcut treaba. Eventual ca sa nu fim răi și să dăm o șansă, statul pe bară nu s-ar aplica celor care sînt la prima candidatură ca să li se dea ocazia să-și țină promisiunile si să facă treaba la care se angajează.

Ca sa o luam pe scurtatura. In momentu' in care domnia voastra merge la hypermarket, avind bani, avind punga, avind dorinta de a cumpara o bautura carbogazoaza si dupa ce se uita la raftul cu bauturi carbogazoase si analizeaza selectia, iese din magazin fara a cumpara una, se poate interpreta ca "va doare undeva", "va abtineti", etc, etc.? Posted Image
SI ma iertati, da' dreptul de a vota, nu-i conditionat de nici un fel. Este un drept automat primit la nastere.
In momentu' in care tu' Parlament legiferezi ideea cu "interzicerea participarii pe timp de doua ture", in fapt faci pipi pe principiile fundamentale ale unui stat de drept care zic ca orice cetatean are dreptul de a candida, introduci discriminare, etc, etc. Ati fi deacord ca doar cetatenii blonzi si ochi albastrii sa candideze? Ca penalizare pt. restu'... Posted Image

Si apropo, batu' poate fi aratat candidatiilor la orice moment. Nu v-a placut cum a votat o lege? Pac, imediat luati legatura cu cabinetu' sau si exprimati-va dezaprobarea. Nu v-a placut cum si-a desfasurat activitatea? Pac, la urmatoarele alegeri, nu-l votati. etc, etc Posted Image

#85
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.090
  • Înscris: 09.08.2005
Nu-și va bate nimeni capul să interpreteze dacă nu comunic cumva magazinului că aș vrea să găsesc la ei băutura aceea. Trebuie să le transmit ce îmi doresc și să le atrag atenția că dacă nu găsesc la ei nu e bai, caut în altă parte. Doar că din această comparație lipsește ceva - importanța categoriei alegerii. Una e să nu găsesc o băutură alta e să nu am de unde alege cine îmi va reglementa viața în următorii cinci ani. Analogia funcționează doar pînă la un punct aici.

N-am zis nimic de dreptul de a vota deci nu știu de ce îl amintiți.

Da, orice cetătean are dreptul de a candida, dar - căci există si un dar - are acest drept atît timp cît nu-i este interzis. Există pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi printre care cel de a candida. Deci nu propun ceva nemaivăzut. Și nu văd de ce, dacă un judecător are această prerogativă în urma analizării unor fapte, nu ar avea-o și cetățenii care votează.

Iar bețele trebuie să aibă și efect - scrisorile sînt în regulă dar, dacă efectul lor este nul, e nevoie de altceva care să producă nisțe consecințe concrete.
Faptul că nu-mi convine X mă face să nu-l votez. OK. Dar dacă pe buletin sînt X și Y și Z și toți sînt niște hahalere care nu merită să ajungă în parlament? Ce fac? Conform argumentului dumneavoastră nu votez pe niciunul. Doar că, în acest mod, unul din ei va ajunge parlamentar. Din punctul meu de vedere mi-am irosit o posibilitate care apare o dată la 5 ani si care mă condamnă să îl văd pe unul din cei trei cum lenevește în parlament sau produce legi de doi bani. Prefer să am la dispoziție un mod de a spune partidelor - Domnilor, mi-ați propus marfă de proastă calitate. Oferiți-mi altceva. Și, tocmai ca să-i împiedic să-mi vină a doua oară cu aceeași propunere, perioada de stat pe bară.

#86
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.274
  • Înscris: 19.01.2009
O soluție ar fi ca să candideze cât mai mulți independenți.
Dacă independenții ar câștigă puțin peste 50% din mandate partidele politice nu ar mai putea face decât o opozitie sterilă.
Cred că mulți dintre membrii Softpedia dacă ar candida și ar câștiga ar face față cu brio oricăror provocări din viitoarea carieră politică.
Așa deci curaj doamnelor și domnilor!

#87
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.148
  • Înscris: 22.01.2013

 bulan60, on 24 august 2016 - 21:53, said:

politicienii cu ajutorul bugetarilor si cu voturile lor si ale pensionarilor fac ca voturile noastre ale celorlati sa numai conteze.
Fa tu socoteala!
cati bugetari avem ?
cati pensionari avem?
cati mai suntem noi ceilalti?
E vorba doar de artimetica ca sa zic asa.
si culmea ca si pensionarilor si bugetarilor le-au fost taiate din venituri prin tot felul de tertipuri gen impozit pe pensie, plata asigurari de sanatate, etc.
desigur vb.doar de bugetarii si pensionarii obisnuiti, nu cei de lux...
si cu toate astea romanii sunt atasati de asupritori si corupti, ii voteaza si ii iubesc...simt un oarece sindrom Stockholm...sau chiar prostie crasa...

#88
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008

 bulan60, on 31 august 2016 - 14:00, said:

O soluție ar fi ca să candideze cât mai mulți independenți.
Dacă independenții ar câștigă puțin peste 50% din mandate partidele politice nu ar mai putea face decât o opozitie sterilă.
Cred că mulți dintre membrii Softpedia dacă ar candida și ar câștiga ar face față cu brio oricăror provocări din viitoarea carieră politică.
Așa deci curaj doamnelor și domnilor!

Oare daca,prin absurd,ar castiga sucre ,care ar fi primul proiect de lege?
Ce provocari sunt in politica?Care cheltuie mai repede ?

Editat de daniMMM, 31 august 2016 - 14:58.


#89
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.274
  • Înscris: 19.01.2009

 daniMMM, on 31 august 2016 - 14:53, said:

Ce provocari sunt in politica?
Păi prima provocare pentru noii aleși ar fi să se ridice la nivelul funcțiilor pentru care au candidat.
A doua provocare ar fi să și vrea să facă ceva dar în ziua de azi nu mai interesează pe nimeni gloria de a face istorie pentru ai tăi.


#90
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.141
  • Înscris: 20.10.2015

 Bursul, on 31 august 2016 - 12:37, said:

Ideal ar fi sa se mearga la vot si sa nu se voteze partidele vechi, doar independentii si eventual partidele care nu accepta politicieni care au fost in alte partide. Cand politicienilor li se va taia accesul la os si vor pierde bani, vom vedea atunci ceva schimbari.

Nu e ideal, este SINGURA SOLUTIE

 bulan60, on 31 august 2016 - 14:00, said:

O soluție ar fi ca să candideze cât mai mulți independenți.
Dacă independenții ar câștigă puțin peste 50% din mandate partidele politice nu ar mai putea face decât o opozitie sterilă.

Nici nu trebuie sa castige peste 50%, e suficient sa se diminueze SERIOS numarul celor din partidele infractoare sa ii puna pe ganduri si sa ia decizii care in final va ajuta Romania.
Asa..., ii doare-n fund, pentru ca stiu ca orice ar face o sa fie votati.
De ce ar face ceva? VOI le dati sansa sa fie aroganti si sa-si bata joc de tara

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate