Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 

[Ajutor]Dizjunctie acromio-claviculara de gradul 2

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
Skeptik

Skeptik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 12.05.2016
Am mare nevoie de ajutorul vostru. Posted Image

Problema este urmatoarea... prin iarna am facut un exercitiu gresit la sala(ridicari laterale - pentru deltoid) si mi s-a deplasat clavicula de la umarul drept. Dupa doua radiografii(nu RMN) facute zilele trecute medicul a estimat ca cel mai probabil s-au slabit/rupt doua ligamente din cele 4. Este vorba despre cele aflate pe exterior(cele mai putin groase).

In iarna nu mi-am dat seama de ceea ce am pentru ca nu am avut nici un fel de durere...
Din cauza pozitii in care stau de obicei la birou(8-12 ore pe zi), adica cu bratul drept ridicat(implicit cu umarul drept mai ridicat), dijunctia s-a ,,vindecat" gresit... iar acum dupa vreo 5-6 luni clavicula mea sta mult mai ridicata in partea dreapta decat in partea stanga.

Tot din cauza acestei probleme mi-au aparut si alte complicatii(trapezii au un aspect inegal - cel stang pare a fi mult mai mare - problema dispare daca ma fortez sa imi tin clavicula la acelasi nivel pe ambele parti).

Din ce am inteles de la medic orteza nu va mai avea efect... pentru ca a trecut prea mult timp(luni).
Daca mai trece cineva prin asta... as vrea sa stie ca nu ar trebui sa lase sa treaca mai mult de o saptamana de la ,,acident" pana sa isi puna orteza - in caz contrar purtarea ei va fi degeaba.


Ce anume pot sa fac in situatia actuala? Problema asta imi distruge efectiv aspectul fizic... sport nu mai pot sa fac pentru ca devin si mai asimetric...
Cum anume pot gasi un medic bun care sa ma opereze?

Pur si simplu.. sunt tanar, am o viata inainte, nu pot sa arat ca un handicapat pentru tot restul vietii doar pentru ca nu am dureri la umar(cel mai important criteriu care ar face un medic sa ma opereze).
Ce sa fac? Sa imi mint medicul ca am dureri? Posted Image Vorbesc din pacate... cat se poate de serios - imi vine sa imi sparg oglinda cand ma uit cum arat dupa incidentul asta.  Posted Image

Editat de Skeptik, 20 august 2016 - 17:06.


#2
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
O poza cu situatia nu ai?
Cred ca asa ceva are si o cunostinta (fara sa stie), doream sa confirm din poza daca puneai.

Daca nu sunt diferente uriase mai bine stai linistit si nu intra la taiere...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate