Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

De ce est europenii nu prea stiu engleza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

 republicall, on 16 august 2016 - 14:16, said:

Sa luam cazul meu. Citesc foarte mult in engleze si ma uit la seriale fara subtitrare. Problema e cand deschid gura nu-mi gasesc cuvintele si le pronunt foarte prost. O data am fost la politehnica in camin(hotel?) si un francez mai in varsta m-a rugat sa-i reglez televizorul. Am vorbit cu el in engleza si de abia am scos cateva cuvinte. Mi-am cerut scuze si el mi-a spus ca asa a observat la romani ca vorbesc foarte prost engleza si foarte bine franceza. Si e cam adevarat, rostesc foarte usor franceza si foarte greu engleza, pe langa faptul ca nu-mi gasesc cuvintele nici nu le pot pronunta corect. Cred ca e ceva genetic. In plus vorbesc in engleza foarte rar. Si nu cred ca sunt singurul. Am fost intr-o sedinta romano/germana, se vorbea in engleza si colegii vorbeau engleza de balta pe niste accente ca-mi venea sa-mi tai venele; DD in schimb vorbea destul de bine.
Ce ti se pare anormal? Asa patesc si eu. Se numeste lipsa de conversatie si de situatii in care esti obligat sa folosesti doar engleza.

#38
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Întrebarea utilă e: câți englezi știu româna?

#39
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

 spider_zero_sapte, on 16 august 2016 - 15:25, said:

Întrebarea utilă e: câți englezi știu româna?
Posted Image

Zero to none!

#40
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 eiffel, on 16 august 2016 - 15:21, said:

...cel mai bine ma descurc in engleza cu germanii si americanii...
Americanii nu prea au treabă cu engleza (las mediile academice deoparte când afirm asta) slang-ul este baza.

Practic este când nu stăpânești o limbă străină, mai mult să vorbești decât să asculți.
Transferi astfel altora durerile de cap Posted Image

Edited by scaiba, 16 August 2016 - 15:28.


#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 spider_zero_sapte, on 16 august 2016 - 15:25, said:

Întrebarea utilă e: câți englezi știu româna?

Pai eu stiu cel putin una Posted Image
Deci exista.

Edited by eiffel, 16 August 2016 - 15:28.


#42
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Nu știu de ce e acuma, dar eu în anul 2000 vorbeam cu lumea pe net, pe ICQ. Cu un japonez din Germania, cu o tipă din Canada, etc. Tot timpul în engleză. Când m-am angajat în 2006 și lucram cu oameni din SUA, prima oară când am vorbit voce cu ei, au spus că vorbesc mai bine decât unii de pe-acolo. Și când am vorbit cu niște ruși mi-am dat seama care e situația.

Și să nu începem să vorbim de... pakistanezi.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
"Americana" in final tot engleza e la baza.
Asa nici englezii nu vorbesc engleza.

#44
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
...as mai adauga faptul ca am inceput-o cu engleza de la 8 ani. Deci, un total de 25 de ani de engleza (citit, ascultat, invatat). Inteleg perfect acum, dar cand sa deschid gura sa zic si eu vreo doua-> Posted Image

#45
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Măi, vă trebuie tupeu.

#46
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 eiffel, on 16 august 2016 - 15:21, said:

Bulgarii aveau sambata seara Studio X -

Studio H si era luni seara

 spider_zero_sapte, on 16 august 2016 - 15:25, said:

Întrebarea utilă e: câți englezi știu româna?
Romaneste stiu astia care mai vin pe aici dar am intalnit o gramada straini inclusive englezi sau americani care lucrasera in tarile din Golf cu romani si invatasera perfect ce faci, frate cu accent de cocalara pe langa mwuie pixda si alte subtilitati

#47
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
In Varna la o covrigarie am cerut "something fresh" si o femeiusca miniona simpatica tatze-cur mi-a raspuns in cea mai frumoasa limba de pe Pamant:  "toate-s proaspete si bune, acum scoase din cuptor, platiti la card?" A fos cel mai bun covrig mancata vreodata...
Un olandez care a lucrat la digurile constantene mi-a zis ca  gandeste mai repede si mai bine bine in engleza decat in dutch, am vrut sa-i zic danke ca m-a remorcat dintr-un troian . ;)

#48
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013

 BlueHazard, on 16 august 2016 - 15:30, said:

Deci, un total de 25 de ani de engleza (citit, ascultat, invatat). Inteleg perfect acum, dar cand sa deschid gura sa zic si eu vreo doua-> Posted Image

Mergi sa traiesti (si mai ales sa lucrezi, in special in meserii de echipa/contact uman) macar vreo 2-3 saptamani intre ei ("baie lingvistica") , sa vezi cum turui si inveti slang-ul si injuraturile! :D

#49
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 gerbil, on 16 august 2016 - 13:58, said:

Eu nu inteleg un lucru. Avem multi vorbitori de engleza care vorbesc de zici ca sunt din Anglia. Dar totusi in toate filmele romanesti vorbesc engleza cu accent rusesc.
Aia vorbitori de engleza de sizici ca sunt din anglia cel mai probabil vorbesc zilnic.

#50
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Am făcut în școală franceză și engleză, dar știu doar engleză. Franceza am urât-o din prima clipă.
Vorbesc fluent, citesc și scriu în limba engleză de vreo 20 ani. Mi-ar fi plăcut să învăț limba germană în locul limbii franceze. Mi-ar fi fost mult mai util, dar e bine ș-așa.

#51
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 cristian_sen, on 16 august 2016 - 15:37, said:

...mi-a raspuns in cea mai frumoasa limba de pe Pamant...
Posted Image
Fain le mai zici!

Bună de tot asta cu limba română, o voi încerca cât de curând!
Ce atâta engleză și așteptări transformate-n frustrări, mai bine folosesc româna.

Iau cu mine și ceva conserve, pentru orice eventualitate...

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

 zedicus, on 16 august 2016 - 13:55, said:

Hai sa zicem ca pe vest europeni ii inteleg (pe nemti si francezi) ca aia au "mandria" lor.
Dar esticii de ce nu stiu si nici nu au interesul sa o invete? Ungurii sunt cu limba de lemn, abia reusesc sa rupa engleza. In Bratislava am fost mai demult si niste tineri habar n-aveau. Am mai auzit ca nici la bulgari si cehi nu te prea descurci cu engleza.
Deci de ce astia nu stiu? Pt Dumnezeu, e engleza!! Nu e araba, nu e rusa, si nici chineza!
Poate ca nu intelegeau ei romgleza ta?  
In grecia cel putin, vad ca o rup majoritatea in grec-gleza.  Ce mi s-a parut ciudat, este ca nu le au cu italiana, asta in conditiile in care pute de italieni pe aici. Si insula corfu a fost parte a republicii venetiene mai multe sute de ani.  Ca sa nu mai zic ca peste mare, coasta italiei este la cca 100km, tara vecina practic.

#53
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@tfmercedez: au și grecii mândria lor. :P

#54
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 tfmercedez, on 16 august 2016 - 15:50, said:

...In grecia cel putin, vad ca o rup majoritatea...
La ei este simplu, nu engleză, nu papa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate