Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

De ce est europenii nu prea stiu engleza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Hai sa zicem ca pe vest europeni ii inteleg (pe nemti si francezi) ca aia au "mandria" lor.
Dar esticii de ce nu stiu si nici nu au interesul sa o invete? Ungurii sunt cu limba de lemn, abia reusesc sa rupa engleza. In Bratislava am fost mai demult si niste tineri habar n-aveau. Am mai auzit ca nici la bulgari si cehi nu te prea descurci cu engleza.
Deci de ce astia nu stiu? Pt Dumnezeu, e engleza!! Nu e araba, nu e rusa, si nici chineza!

#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
ca au facut rusa la scoalaPosted Image

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Adica romanii nu stiu engleza ??

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Eu nu inteleg un lucru. Avem multi vorbitori de engleza care vorbesc de zici ca sunt din Anglia. Dar totusi in toate filmele romanesti vorbesc engleza cu accent rusesc.

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postcasadivino, on 16 august 2016 - 13:55, said:

ca au facut rusa la scoalaPosted Image
Din greu chiar și din fragedă pruncie! Posted Image

Edited by scaiba, 16 August 2016 - 13:59.


#6
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Zedicus,...e cred ca nu stii sau nu ai fost pe acolo,...nemtii din vest stiu toti engleza, de la vladinca la opinca,....ce mindrie?,...

Cei din est nu stiu toti,....cum zicea colegul,...au facut rusa la scoala,...

Edited by _Dadi_, 16 August 2016 - 14:00.


#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
stai linistit ca nici cu rusa nu prea o scoti la capat cu ei ... am fost in bulgaria si daca nu aveam oaresce cunostinte de pe vremea cind balgarsca televizia era nambar oan inainte de tvr 1, nu o scoteam la capat cu ei .. razbira? ne razbira ..

View Postgerbil, on 16 august 2016 - 13:58, said:

vorbesc engleza cu accent rusesc.

nu este accent rusesc, este romgleza ;)

Edited by r_murphy, 16 August 2016 - 14:01.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Restul - tarile slave au facut in general rusa in scoala - tinerii insa vorbesc engleza.

Personal - ca ajung destul de des prin tarile mentionate n-am avut probleme cu cei sub 30 de ani - doar cu cei mai in varsta.
Iar la bulgari... prefer sa vorbesc romaneste - am mai mari sanse sa ma inteleg cu ei.

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgerbil, on 16 august 2016 - 13:58, said:

...in toate filmele romanesti vorbesc engleza cu accent rusesc.
Păi tot de aia cu școala-n rusă...

Edited by scaiba, 16 August 2016 - 14:02.


#10
macarony1980

macarony1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2016
"De ce est europenii nu prea stiu engleza ?" ---->>> un raspuns simplu ar fi pentru ca Rusia este langa noi Posted Image si cu toate scuturile noastre antiracheta, inalti oficiali rusi au spus ca-n maxim 6 ore sunt la Bucuresti cu sau fara acordul NATO care intr-o situatie reala sigur se cara lasand scuturile in urma. Nu mai iau in calcul China care la un razboi mondial face pact cu Rusia de o sa invatam chineza mai ceva ca rusa Posted Image))

Pe de alta parte, situatia reala este alta.... generatiile nascute dupa anii 1990 stiu foarte bine mare parte din ei engleza, iar generatiile astea de dupa anul 2000 cunosc engleza fara sa se mai uite la subtitrare sau dublare sunet in limba romana... au invata-o fara voia lor din jocuri si internet
Problema este la generatiile nascute pana in anii 1990. Aia sunt "bolovani" de minte pentru ca erau invatati sa le ofere Ceausescu de toate adica casa, masa si servici iar ei habar n-au sa se descurce in viata de zi cu zi si stau toata ziua cu miloaga la stat sa le dea indexari si mariri de pensii si salarii

Edited by macarony1980, 16 August 2016 - 14:06.


#11
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View Postzedicus, on 16 august 2016 - 13:55, said:

Hai sa zicem ca pe vest europeni ii inteleg (pe nemti si francezi) ca aia au "mandria" lor.
Dar esticii de ce nu stiu si nici nu au interesul sa o invete? Ungurii sunt cu limba de lemn, abia reusesc sa rupa engleza. In Bratislava am fost mai demult si niste tineri habar n-aveau. Am mai auzit ca nici la bulgari si cehi nu te prea descurci cu engleza.
Deci de ce astia nu stiu? Pt Dumnezeu, e engleza!! Nu e araba, nu e rusa, si nici chineza!

pana in '89 in scoli generale si licee se facea rusa, germana, franceza si engleza ... deci engleza o faceau doar cca 25% dintre elevi ... avand in vedere ca atunci nu erau perspective de a muncii in Ocident  (era doar pt putini oameni: securisti, marinari, aviatori etc) nici interesul de a invata limba engleza nu era prea mare...deci e normal ca , in afara de tineri, ceilalti sa nu prea stie engleza

eu de ex am facut la scoala rusa si germana dar engleza o stiu mult mai bine pt ca am invatat de la PC si din filme :D

Edited by Danubian, 16 August 2016 - 14:04.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Tinerii vorbesc engleza in functie cat si-a dat fiecare interesul. Astia mai batrani au invatat alte limbi la vremea lor, iar acum li se pare inutil sa invete engleza.

#13
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
daca telenovelele erau in engleza pun pariu ca majoritatea femeilor stiau engleza,asa stiu ele mai multa spaniola

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si portugheza.

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Tinerii din Est (zic de cei sub 45 de ani si nu sunt de la vreo stana) in general vorbesc engleza mai bine mai rau dar te intelegi. Romania cred ca sta cel mai bine la capitolul asta in Est.
Eu nu am avut vreodata probleme in a nu gasi pe cineva sa nu rupa macar cateva cuvinte. Exceptia o reprezinta Turcia unde stau mai prost cu limbile straine dar de aia am invatat eu ceva turceste. La bulgari pe unde merg romanii se vorbeste romaneste mai invatat la scoala mai invatat dupa ureche.

#16
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013

View Postsebastiansebi, on 16 august 2016 - 14:03, said:

daca telenovelele erau in engleza pun pariu ca majoritatea femeilor stiau engleza,asa stiu ele mai multa spaniola

Pe langa asta, aia care stiu engleza in Est au cam emigrat.

Hai sa vezi in FR cum stau astia cu limbile straine :)

#17
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Un alt factor e si dublajul folosit la televiziune/cinema. Cel putin in Cehia nu prea poti sa vezi un film cu vocile originale, totul este dublat.

#18
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
bine ca nu faceti comparatie cu englezii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate