Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Propunere: locuintele ANL nu se mai vand

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Tot urmaream pe internet aparitia noii valori de inlocuire pentru locuintele ANL, care se publica de regula in ultima saptamana
din iulie. Nimic. Si nu stiam de ce. Aflu acum ca in cadrul noi Strategii Nationale a Locuirii, aflata in dezbatere publica, se propune
sistarea vanzarii locuintelor ANL catre chiriasi. Motivatia este urmatoarea :

"Vânzarea locuințelor cu chirii subvenționate pentru tineri în contextul în care fondul de locuințe publice este deja foarte limitat nu este recomandată."

Noile reglementari mai propun si aducerea chiriilor la nivelul pietei, chirii din care sa se sustina construirea altor locuinte.
Mai mult decat atat, se propune plafonarea duratei de inchiriere, adica dupa 3 sau 5 ani de chirie ANL sa fii obligat sa lasi apartamentul
altora. Nu se specifica unde sa te duci, insa...

Mie mi se pare ca oameni din mediul imobiliar privat au reusit sa patrunda acolo si vor sa aseze lucrurile ca sa mai revigoreze piata imobiliara
privata. Nu e prima oara, a mai fost un sef ANL, Dumitru Nancu, care spunea intr-un interviu:

Capital: Credeți că este posibil ca de anul viitor prețul de înlocuire să mai scadă?
D.N.: Ideal ar fi ca de la anul să mergem pe valoarea de piață a locuințelor, nu pe prețul acesta fixat la 326 euro/mp.


http://www.capital.ro/miza-vanzarii-locuintelor-anl-ocupate-de-chiriasi-187453.html

Ce treaba are seful ANL cu valoarea de piata a locuintelor, cand insasi ideea infiintarii ANL a fost sprijinirea tineretului, aflat cu caciula in mana
in fata rechinilor imobiliari si a bancilor.

Tampenia asta de Strategie se afla inca in dezbatere publica incepand cu 28 iulie si pana pe 16 august:

"Comentariile și propunerile privind proiectul Strategiei Naționale a Locuirii supus consultării publice pot fi transmise în cel mult 20 de zile calendaristice
de la publicarea anuntului pe site-ul MDRAP, în secțiunea Consultări publice: fie pe adresa MDRAP, Str. Apolodor, nr. 17, sector 5, București – în atenția
Direcției Generale Juridice și Relația cu Parlamentul, fie la adresa de e-mail [email protected] sau la numărul de fax 0372.114.569."

http://www.mdrap.ro/...sultare-publica

Afecteaza si alte lucruri, insa topicul acesta este rezervat problemelor legate de ANL.

Cine mai e afectat de schimbari? Suntem macar o mana de oameni, sau doar un deget mijlociu?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Si tu participi la dezbaterile publice? Fara o implicare in acele dezbateri, nu faci nici o treaba aici.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
,,Mie mi se pare ca oameni din mediul imobiliar privat au reusit sa patrunda acolo si vor sa aseze lucrurile ca sa mai revigoreze piata imobiliara
privata. "

Cum revigoreaza, marind preturile ?  :)

#4
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
In mod particular, nu vad de ce ar trebui sa finantez eu, din taxe si impozite, constructia de locuinte pe care sa le cumpere unii prin dedicatie. Stiu de de vile ANL cumparate de membri de partid. Nu mersi! Din partea mea, as prefera sa se desfiinteze ANL.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 crisstonne, on 10 august 2016 - 12:36, said:

,,Mie mi se pare ca oameni din mediul imobiliar privat au reusit sa patrunda acolo si vor sa aseze lucrurile ca sa mai revigoreze piata imobiliara
privata. "

Cum revigoreaza, marind preturile ?  Posted Image

Ai doua piete, una privata cu preturi mari, alta ANL cu preturi mici. Bineinteles ca piata privata are de pierdut in situatia asta, dar daca ar putea influenta marirea preturilor si la ANL...

 figo1988, on 10 august 2016 - 12:46, said:

In mod particular, nu vad de ce ar trebui sa finantez eu, din taxe si impozite, constructia de locuinte pe care sa le cumpere unii prin dedicatie. Stiu de de vile ANL cumparate de membri de partid. Nu mersi! Din partea mea, as prefera sa se desfiinteze ANL.

Ai si tu dreptate, dar mai bine rezolvam problemele institutiei decat sa o desfiintam, pentru ca au facut si lucruri bune.
De exemplu, nu vad de ce si-ar continua activitatea de la buget cand ar putea s-o faca din vanzarile locuintelor deja facute (eu asa si stiam ca se intampla). Iar de vile nici nu ar fi trebuit sa se ocupe.

#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 Razvan_N, on 10 august 2016 - 12:51, said:

Ai si tu dreptate, dar mai bine rezolvam problemele institutiei decat sa o desfiintam, pentru ca au facut si lucruri bune.
De exemplu, nu vad de ce si-ar continua activitatea de la buget cand ar putea s-o faca din vanzarile locuintelor deja facute (eu asa si stiam ca se intampla). Iar de vile nici nu ar fi trebuit sa se ocupe.

Pentru ca, fiind o entitate de stat, merge mai ineficient si cu pierderi mai mari decat una privata. De aceea nu ar mai putea vinde la 320 de euro/mp, ci ar trebui sa vanda semnificativ mai scump pentru a nu avea pierderi. Gandeste-te doar ca pe jurnalul de casa se construieste cu 400 de euro/mp, la negru si asta fara un aparat administrativ in spate. Chiar daca il eficientizezi la maxim (o utopie aproape), tot ar mai fi ceva in plus fata de cei 400 de euro/mp. Plus ca eu nu as vrea sa stau intr-o casa la fel de scumpa ca una facuta de un privat, dar construita de acelasi gen de oameni care fac si drumurile pe care mergem. Nu, mersi. Mai bine sa reduca taxele si sa incurajeze mediul privat. Mai departe, nu mi se pare ok ca statul sa se implice in economie la nivelul asta. La fel de bine ar putea sa se apuce de facut frigidere si masini.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

 Razvan_N, on 10 august 2016 - 12:51, said:



Ai doua piete, una privata cu preturi mari, alta ANL cu preturi mici. Bineinteles ca piata privata are de pierdut in situatia asta, dar daca ar putea influenta marirea preturilor si la ANL...

Iar cei care nu au bani si mergeau catre ANL, vor scoate bani din piatra seaca, ca sa puna diferenta de pret  :D

Ori renunta si stau cu familia, in continuare, pentru ca nu au resurse suplimentare ?!

Ori isi baga picioarele si emigreaza ?!

Edited by crisstonne, 10 August 2016 - 13:22.


#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 figo1988, on 10 august 2016 - 13:10, said:


Pentru ca, fiind o entitate de stat, merge mai ineficient si cu pierderi mai mari decat una privata. De aceea nu ar mai putea vinde la 320 de euro/mp, ci ar trebui sa vanda semnificativ mai scump pentru a nu avea pierderi. Gandeste-te doar ca pe jurnalul de casa se construieste cu 400 de euro/mp, la negru si asta fara un aparat administrativ in spate. Chiar daca il eficientizezi la maxim (o utopie aproape), tot ar mai fi ceva in plus fata de cei 400 de euro/mp. Plus ca eu nu as vrea sa stau intr-o casa la fel de scumpa ca una facuta de un privat, dar construita de acelasi gen de oameni care fac si drumurile pe care mergem. Nu, mersi. Mai bine sa reduca taxele si sa incurajeze mediul privat. Mai departe, nu mi se pare ok ca statul sa se implice in economie la nivelul asta. La fel de bine ar putea sa se apuce de facut frigidere si masini.

Nu e in pierdere, preturile alea includ costurile de constructie si ceva in plus. Preturile sunt modificate in fiecare an, intre 2014-2015 a fost de 328 euro, 2015-2016 (anul ANL fiind din iulie pana in celalalt iulie) a fost de 380 euro,
variatia preturilor urmand-o indeaproape pe cea a cheltuielilor de constructie.
Mie mi se pare foarte normal ca statul sa se implice intr-o anumita masura in anumite puncte-cheie, cum ar fi locuintele, sanatatea, alimentatia, energia, transporturile, dar asta e o alta discutie pe care o putem continua daca doresti pe un alt topic.
Nu sunt etatist dar nici capitalismul complet salbatic nu se potriveste unei tari fara traditie in domeniu (am avut, dar e facuta praf demult).

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010

 crisstonne, on 10 august 2016 - 12:36, said:

Cum revigoreaza, marind preturile ?  Posted Image
Marind pretul la chirii, vor forta oamenii sa se orienteze catre creditele imobiliare, din mediul privat. De ce sa dea o chirie mare, cand aceeasi suma poate reprezenta rata la propria casa ??
La casele pentru militari cum au facut ?? Vai, Doamne, facem case pentru militarii amarati ... dar au pus, apoi, niste preturi de care se pot atinge doar aia cu salarii babane rau de tot. Cu toate ca, la felul in care sunt facute, n-as lua o casa d-aia nici daca as dormi pe sacii de bani.

Edited by shymano, 10 August 2016 - 13:30.


#10
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 shymano, on 10 august 2016 - 13:26, said:

Marind pretul la chirii, vor forta oamenii sa se orienteze catre creditele imobiliare, din mediul privat. De ce sa dea o chirie mare, cand aceeasi suma poate reprezenta rata la propria casa ??


atat doar ca...
1) creditele la lei au bareme extrem de ridicate
2) creditele in valuta (euro) sunt f instabile...maine te poti trezi cu euro ca face vro 10 lei
3) banca poate modifica marja bancii dupa cum vrea ea, si te poti trezi instant, cu rata de la 300 euro echivalent la 500 euro echivalent

na!

#11
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@Razvan: ANL publica situatia financiara la sfarsitul fiecarui an. Au pierderi an de an.

#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
N-am verificat, daca e asa atunci am gresit cand am sustinut altfel. Au toate premisele sa nu iasa in pierdere - dar nici in castig pentru ca nu asta e rolul Agentiei Nationale pentru Locuinte.
E totusi offtopic.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In principiu, ANL vinde/inchiriaza cu costul de constructie (adica fara profit). Referitor la privati, nimanui nu-i convine sa nu castige. Statul, oricare ar fi el, nu cauta profitul, ci autofinantarea... si atat. Dedicatii vor fi oriounde, nu am inventat noi roata. Si oricum, blocurile ANL sunt foarte putine in piata si nu reprezinta un risc pe plan imobiliar, adica nu vad un antreprenor care construieste ansambluri sa ii dardaie chilotii de concurenta Statului. Nu cred ca reprezinta 10% din imobiliare (de ANL vorbind).

#14
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 figo1988, on 10 august 2016 - 12:46, said:

In mod particular, nu vad de ce ar trebui sa finantez eu, din taxe si impozite, constructia de locuinte pe care sa le cumpere unii prin dedicatie. Stiu de de vile ANL cumparate de membri de partid. Nu mersi! Din partea mea, as prefera sa se desfiinteze ANL.
Un caz celebru este cel al unui ziarist anonim numit Turcescu... care avea un salariu de vreo 10-20.000 euro pe luna si a poftit la casa ANL

Se dadea spaga si 10.000 euro pt un apartament ANL

 crisstonne, on 10 august 2016 - 13:16, said:

Iar cei care nu au bani si mergeau catre ANL, vor scoate bani din piatra seaca, ca sa puna diferenta de pret  Posted Image

Ori renunta si stau cu familia, in continuare, pentru ca nu au resurse suplimentare ?!

Ori isi baga picioarele si emigreaza ?!
Emigrarea e recomandata oricui isi doreste o viata civilizata :0

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Trebuia desfacuta putin și șerpăria de la ANL. La Bacău mai toți din primărie sau din consiliul local au o locuință ANL. Sau rudele lor "nevoiașe". Stiu familue cu venituri peste medie care dau chirie de 100 de lei la două camere in Bacău la ANL. Adică unii cu pile sau din sistem au avut moț.

#16
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Ai impresia ca masurile astea desfac lucrurile amintite de tine? Alea se rezolva cu niste anchete privind modul de atribuire al locuintei, nu e nevoie sa ma evacuezi si pe mine.

#17
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Eu nu inteleg pe ce criterii se construiesc ANL-urile; la noi in oras sunt o gramada de apartamente nelocuite si pretul mediu al unui apartament e in jur de 10.000.E!  In conditiilea astea de oras in parasire la noi se pune de noi ANL-uri! O prostie. Aia din vechile ANL-uri(2003-2005) deja au parul alb in cap si unii le subinchiriaza! In zona mea nu cred ca este cerere de locuinte, cred ca oferta e mai mare decat cererea. Eu as creste chiriile la ANL pentru cei ce stau de mai mult de 5 ani la nivelul pietei. Se pare ca se va sta la ANL, pe chirii subventionate, din ratiuni electorale, pana la sfarsitul vietii celor ce le ocupa acum. Mi-a spus un prieten ca asta intentioneaza sa faca; are deja peste 10 ani de cand sta la ANL.

Edited by since2004, 10 August 2016 - 15:00.


#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu nu cunosc nici un caz de locuinta ANL acordata corect fara spaga, interventii fie si pentru vreun caz social mediatizat.Toate s-au acordat numai dupa criterii clientelare, ca orice treaba "bine facuta" de aparatul de stat.
In conditiile astea nu stiu cine ar sustine un astfel de program care ajuta numai anumite persoane din banii publici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate