Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa baloti de paie D+P in Dezmir, Cluj

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#37
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 09:59, said:

Pentru cele boldate ai un like din partea mea. Insa, nu este bine sa prevezi un singur cos pentru centrala de la demisol si semineul de la parter. Pentru astfel de aplicatii foloseste un sistem de doua cosuri si optional canal de ventilare intre ele. In acest caz, cosurile s-ar muta pe centru si nu intr-o parte cum este prezentat acum. Canalul de ventilare ti-ar mentine mereu o atmosfera placuta in camera cazanului si daca se doreste ar putea fi folosita si ca o cale de comunicare intre camera tehnica si panourile solare (asta daca va veti hotara pentru asa ceva ca sa nu faceti focul vara pentru baie).. Tine cont si de aductiunea de aer necesar combustiei - acum e momentul, din faza de proiect.

@andreilesan poti sa-mi recomanzi vreun jurnal/thread in care se discuta despre cosuri de fum? Am cautat si aici dar nu am gasit nimic elocvent. Mi-ar trebui ceva pt noobs :)

#38
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 10:56, said:


@andreilesan poti sa-mi recomanzi vreun jurnal/thread in care se discuta despre cosuri de fum? Am cautat si aici dar nu am gasit nimic elocvent. Mi-ar trebui ceva pt noobs Posted Image

@marcel, avand in vedere ca forumul este un spatiu public, unde oricine se poate da cu parerea, indiferent de cat de avizat este, as recomanda sa ridici problemele la d-ta pe topic si vei primi raspunsurile. Asta deloc nu inseamna ca nu poti sa te informezi si din alte parti, important ca sursele acelea sa fie veridice.
Alaltaieri am fost pe un santier si sustineam o parere total diferita de toti cei care erau acolo (exceptand beneficiarul) - eu unul contra la vre-o zece. Daca sa o luam pur statistic eram in minoritate si ar fi trebuit sa se neglijeze tot ce am sustinut eu, insa luand dupa competente - toti cei "'vre-o zece"' s-au conformat.. Sper ca am reusit sa ma fac inteles.Posted Image

#39
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
In primul rand am atasat planuri ca poza pentru ca sunt mai usor de vizualizat...lucru pe care (in numele colegilor) te rugam sa il faci si tu pe viitor
Attached File  plan demisol_corectura 2.jpg   181.07K   75 downloadsAttached File  plan parter_corectura 2.jpg   340.5K   110 downloads
in al doilea rand arata mult mai ok planurile, ceva mai aerisite.. am totusi cateva comentarii daca consideri ca isi au locul:
  • daca va stiti bucatari inchide bucataria
  • inchide holul de la intrare ca sa crezi acel spatiu tampon - windfang
  • baile de la parter sunt absolut meschine...baia "mare" nu are vas de toaleta..aceasta baie ar trebui sa fie pentru musafiri si e musai un vas de toaleta..eu zic sa maresti baia ca sa incapa si un WC...si cealalta toaleta este incredibil de mica...depinde si de cati membri are familia.
  • la cum este pozitionata baia mica de la parter coloana va veni in holul de la demisol...
  • lasa biroul in demisol...vara va fi extrem de placut fiind racoare si iarna la fel...
Cam asa vad eu "modificarile"
Attached File  plan parter_corectura 21.jpg   351.13K   105 downloads

#40
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 10:55, said:

Sa inteleg  ca au fost prevazute trei gratare?
Nu, doar 1 gratar. Deci 2 cosuri vor zbura de acolo.

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 10:55, said:

Am vazut un cos si in coltul dormitorului de 12,04 mp. Ala pentru ce a fost prevazut?
In locul acelui dormitor era CT/spatiu tehnic in prima varianta de compartimentare. Deci cred ca a ramas acolo de atunci. Si acela o sa zboare :)

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 10:55, said:

Scuze, vazand ca incalzirea va fi cu lemne am considerat ca e important sa atrag atentia in acest moment. De unde vin eu se zice cam asa: ''Elaboram compartimentarea in functie de pozitia sobei'"..
Da, pare o idee buna. La urmatoarea intalnire o sa aduc vorba si despre asta. Pentru ca proiectul pare ca se schimba de la o intalnire la alta. Deci se mai pot face modficari.
In varianta curenta consideri ca e bine elaborata "compartimentarea in functie de pozitia sobei"?

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 10:55, said:

Un astfel de sistem de cosuri a fost folosit aici: http://forum.softped...8#entry18076278
iar cum arata un sistem din doua cosuri si un canal de ventilare poti vedea aici: http://forum.softped...6#entry17428444
Posted Image
Multumesc.

#41
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 11:09, said:

In primul rand am atasat planuri ca poza pentru ca sunt mai usor de vizualizat...lucru pe care (in numele colegilor) te rugam sa il faci si tu pe viitor
Will do Posted Image

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 11:09, said:

daca va stiti bucatari inchide bucataria
Luam in considerare o usa glisanta de termopan

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 11:09, said:

inchide holul de la intrare ca sa crezi acel spatiu tampon - windfang
O sa mai citesc despre avantajele acestui windfang

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 11:09, said:

baile de la parter sunt absolut meschine...baia "mare" nu are vas de toaleta..aceasta baie ar trebui sa fie pentru musafiri si e musai un vas de toaleta..eu zic sa maresti baia ca sa incapa si un WC...si cealalta toaleta este incredibil de mica...depinde si de cati membri are familia.
Da, probabil ca aici ar trebui explicat de unde vine meschinaria. Noi am vrut sa avem o baie doar cu WC si chiuveta, iar cealalta sa nu aiba WC deloc. Astfel ca in loc de o baie cu "de toate" am impartit functiunile in 2 incaperi, rezultand astfel "sala tronului"

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 11:09, said:

la cum este pozitionata baia mica de la parter coloana va veni in holul de la demisol...
Sorry, noob again. La ce coloana te referi? De evacuare a fumului de la CT?

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 11:09, said:

lasa biroul in demisol...vara va fi extrem de placut fiind racoare si iarna la fel...
De mentionat ca datorita terenului in panta, demisolul nu o sa fie ingropat. Din acea parte a terenului o sa para ca un parter. O sa luam in calcul sa punem biroul acolo mai ales ca a rezultat un dormitor de 16 mp (cam mare in opinia mea), iar unde e acum pare nitel fortat.

Edited by marcel_ausan, 16 August 2016 - 11:26.


#42
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 11:10, said:

In locul acelui dormitor era CT/spatiu tehnic in prima varianta de compartimentare. Deci cred ca a ramas acolo de atunci. Si acela o sa zboare Posted Image
Nu prea o sa zboare pentru ca vine de la demisol din spatiul destinat centralei termice....sau pui centrala in alta parte??
PS: La cat sunt de scumpe cosurile astea eu zic sa muti gratarul ala de acolo si sa iti faci un foisor separat cu un gratar "normal" care sa nu aiba nevoie de cos

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 11:25, said:

O sa mai citesc despre avantajele acestui windfang
Nu e nici o filozofie...iarna cand vei deschide usa sa intri in casa nu o sa racesti tot livingul ala de 50 mp ci o sa racesti doar holul...

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 11:25, said:

Da, probabil ca aici ar trebui explicat de unde vine meschinaria. Noi am vrut sa avem o baie doar cu WC si chiuveta, iar cealalta sa nu aiba WC deloc. Astfel ca in loc de o baie cu "de toate" am impartit functiunile in 2 incaperi, rezultand astfel "sala tronului"
La musafiri v-ati gandit? Scenariu: vine cineva la voi si cere la toaleta...o sa intrebi vrei sa te speli pe maini sau sa te duci la buda...pai sa ma duc la buda...atunci du-te in buda din capatul holului...daca vrei sa te speli prima la dreapta...serios?

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 11:25, said:

Sorry, noob again. La ce coloana te referi? De evacuare a fumului de la CT?
Nu ma refer la coloana de scurgere de la WC...o sa coboare in hol

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 11:25, said:

De mentionat ca datorita terenului in panta, demisolul nu o sa fie ingropat. Din acea parte a terenului o sa para ca un parter. O sa luam in calcul sa punem biroul acolo mai ales ca a rezultat un dormitor de 16 mp (cam mare in opinia mea), iar unde e acum pare nitel fortat.
Ceva de genul am avut si eu unde am locuit...spatele era ingropat complet, lateralele pe jumatate iar fata era la nivelul terenului...vara era racoare bine mersi..

#43
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 11:10, said:

Nu, doar 1 gratar. Deci 2 cosuri vor zbura de acolo.

In locul acelui dormitor era CT/spatiu tehnic in prima varianta de compartimentare. Deci cred ca a ramas acolo de atunci. Si acela o sa zboare Posted Image
Am inteles.

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 11:10, said:

Da, pare o idee buna. La urmatoarea intalnire o sa aduc vorba si despre asta. Pentru ca proiectul pare ca se schimba de la o intalnire la alta. Deci se mai pot face modficari.
In regula.

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 11:10, said:

In varianta curenta consideri ca e bine elaborata "compartimentarea in functie de pozitia sobei"?
Marcel eu nu sunt arhitect si deaceea nu pot sa ma dau cu parerea unde nu am competente. Eu am observat o asemanare cu o lucrare si deaceea am adus in discutie detaliile care au fost deja puse in aplicare in acea lucrare si despre care (poate) arhitectii si d-ta nici nu ati banuit .
- Semineul fiind oarecum central - cosul iese in imediata vecinatate de coama, ceea ce este un avantaj;
- Camera tehnica amplasata sub zona semineului - ofera posibilitatea gruparii ambelor cosuri (pentru centrala de la demisol si semineu) intr-un singur sistem de cosuri.
Astea sunt detalile care mi-au sarit in ochi, dar avand in vedere ca desenele nu contin axe, s-ar putea eu sa fi incurcat borcanele..
Daca vei citi mai multe de prin link-urile pe care le-am oferit s-ar putea sa te lamuresti mai bine.Posted Image

Acum sa-ti pun si cateva intrebari din domeniul meu:
1. Cate lemne ai de gand sa folosesti anual pentru incalzire?
2. Cum ti s-a propus sa anvelopezi casa?
3. Ce sistem de incalzire va fi in casa ?

#44
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
avand in vedere ca intre cosul din living si cosul din demisol este o distanta considerabila cum se poate folosi un singur sistem de cosuri?

#45
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 12:12, said:

avand in vedere ca intre cosul din living si cosul din demisol este o distanta considerabila cum se poate folosi un singur sistem de cosuri?

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 11:43, said:

.. avand in vedere ca desenele nu contin axe, s-ar putea eu sa fi incurcat borcanele..
.Posted Image


#46
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 11:09, said:

In primul rand am atasat planuri ca poza pentru ca sunt mai usor de vizualizat...lucru pe care (in numele colegilor) te rugam sa il faci si tu pe viitor
Attachment plan demisol_corectura 2.jpgAttachment plan parter_corectura 2.jpg
in al doilea rand arata mult mai ok planurile, ceva mai aerisite.. am totusi cateva comentarii daca consideri ca isi au locul:
  • daca va stiti bucatari inchide bucataria
  • inchide holul de la intrare ca sa crezi acel spatiu tampon - windfang
  • baile de la parter sunt absolut meschine...baia "mare" nu are vas de toaleta..aceasta baie ar trebui sa fie pentru musafiri si e musai un vas de toaleta..eu zic sa maresti baia ca sa incapa si un WC...si cealalta toaleta este incredibil de mica...depinde si de cati membri are familia.
  • la cum este pozitionata baia mica de la parter coloana va veni in holul de la demisol...
  • lasa biroul in demisol...vara va fi extrem de placut fiind racoare si iarna la fel...
Cam asa vad eu "modificarile"
Attachment plan parter_corectura 21.jpg

Big Like la modificari! In ce an esti la arhitectura? Posted Image
Apropo....mie nu imi place nici scara care vine de la subsol fix in camera de zi!

Edited by sebip_sebip, 16 August 2016 - 12:51.


#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E mai bine, dar tot nu inteleg de ce nu compari 5-6 proiecte de gata care sa-ti placa.

#48
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 11:43, said:

1. Cate lemne ai de gand sa folosesti anual pentru incalzire?
2. Cum ti s-a propus sa anvelopezi casa?
3. Ce sistem de incalzire va fi in casa ?
In afara faptului ca o sa fie o centrala pe lemne, nu m-am gandit deloc la sistemul de incalzire sau m3 de lemne pe an. Stupid question: in ce faza a proiectarii ar trebui sa decidem sistemul de incalzire? Sa stiu daca tre' sa ma apuc de citit.
Nu am discutat despre termoizolatie inca.

View Postoverseas, on 16 august 2016 - 13:06, said:

E mai bine, dar tot nu inteleg de ce nu compari 5-6 proiecte de gata care sa-ti placa.
Am vazut cateva zeci de proiecte de-a gata.
Nu prea ma ajuta datorita constrangerilor de teren:
   - diferenta de nivel approx 3 m pe suprafata constructiei
   - pe latimea terenului putem desfasura constructia doar pe 10m (trebuie sa lasam 5 m fata de vecin si 5 m fata de drum)

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca vrei cu lemne trebuie sa-ti placa munca si mizeria. Eu am, dar e la munte.
Incearca o pompa de caldura din aia apa-apa sau aer-apa.

#50
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postsebip_sebip, on 16 august 2016 - 12:51, said:

Big Like la modificari! In ce an esti la arhitectura? Posted Image
Vorbesti la misto Posted Image sau e de  Posted Image ?

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 13:22, said:

In afara faptului ca o sa fie o centrala pe lemne, nu m-am gandit deloc la sistemul de incalzire sau m3 de lemne pe an. Stupid question: in ce faza a proiectarii ar trebui sa decidem sistemul de incalzire? Sa stiu daca tre' sa ma apuc de citit.
Pune mana si citeste...e deja tarziu :)
Avand avantajul demisolului te poti gandi la o varianta de incalzire cu soba zidita si radiatoare care sa functioneze fara pompe prin termosifonare...intreaba de Andrei :)
Uite aici la dana84 sau aici la The_Mack despre sobele de care vorbeam.
PS: daca inca nu ai citit topicul danei84 inca mai ai timp...spor la citit

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 13:22, said:

Nu am discutat despre termoizolatie inca.
"Cifrele" de pe forum le-ai vazut nu? (15 cm termoizolant sub pardoseala, 20 cm termoizolant pe pereti, 40 cm termoizolant la placa de peste ultimul nivel)... Cum ti se par "cifrele" tie ca beneficiar? pentru ca arhitectul sigur va cadea pe spate daca ii pomenesti aceste cifre...

#51
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 13:37, said:

Vorbesti la misto Posted Image sau e de  Posted Image ?

Pune mana si citeste...e deja tarziu Posted Image
Avand avantajul demisolului te poti gandi la o varianta de incalzire cu soba zidita si radiatoare care sa functioneze fara pompe prin termosifonare...intreaba de Andrei Posted Image
Uite aici la dana84 sau aici la The_Mack despre sobele de care vorbeam.
PS: daca inca nu ai citit topicul danei84 inca mai ai timp...spor la citit

"Cifrele" de pe forum le-ai vazut nu? (15 cm termoizolant sub pardoseala, 20 cm termoizolant pe pereti, 40 cm termoizolant la placa de peste ultimul nivel)... Cum ti se par "cifrele" tie ca beneficiar? pentru ca arhitectul sigur va cadea pe spate daca ii pomenesti aceste cifre...

Vorbesc de Posted Image

Edited by sebip_sebip, 16 August 2016 - 13:41.


#52
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 13:18, said:

In afara faptului ca o sa fie o centrala pe lemne, nu m-am gandit deloc la sistemul de incalzire sau m3 de lemne pe an.
Posted Image  Adica ti-ai propus sa faci o investitie, insa cat te va costa intretinerea ei anuala - nu ti-ai pus problema ?!.. Pana la urma nu este vina d-tale, caci nimeni nu le stie pe toate si firesc ar fi fost ca cei ce elaboreaza proiectul sa te informeze cum stau lucrurile..

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 13:18, said:

.. in ce faza a proiectarii ar trebui sa decidem sistemul de incalzire?
In faza cand inca totul este pe hartie. Pentru ca va fi necesar de prevazut spatii tehnologice, goluri, traversari, etc.. si cand sa le prevezi pe astea daca nu din faza de proiect.

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 13:18, said:

Sa stiu daca tre' sa ma apuc de citit.
Sigur ca trebuie ! Posted Image si cat mai repede, pentru a fi pregatit la urmatoarea intalnire cu arhitectii. Iti recomand sa citesti un jurnal care merita, poti sa incepi de pe aici: http://forum.softped...0#entry16590711

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 13:18, said:

Nu am discutat despre termoizolatie inca.
Vezi d-ta, daca casa va fi incadrata in normele actualmente in vigoare in Romania la capitolul performanta energetica si economie de energie atunci d-ta vei avea de consumat sub 100 kWh/(mp an) doar pentru incalzire. Asta pentru cei 110 mp utili incalziti ar reprezenta: 110 mp x 99 kWh/(mp an) = 10 890 kWh/an. Exprimat in lemne (considerand ca vei avea un cazan cu un randament de minim 80%) ar ajunge la 10 890 kWh/an : 4 kWh/kg : 0,8 = 3403 kg/an lemne uscate. Pentru Cluj asta ar putea insemna cca 680 kg/ianuarie sau cca 23 kg/24 ore..
Problema mare insa consta in: cum sa anvelopezi cladirea care va avea o forma nu prea adunata/compacta incat sa o incadrezi in normele actualmente in vigoare si sa obtii acel consum de lemne?!
Aici ma opresc pe moment.Posted Image

View Postoverseas, on 16 august 2016 - 13:36, said:

Daca vrei cu lemne trebuie sa-ti placa munca si mizeria. Eu am, dar e la munte.
Imi pare rau sa citesc astfel de concluzii.. Nu stiu daca merita sa te rog sa detaliezi sau nu.. Cred ca mai bine trec cu vederea.

View Postoverseas, on 16 august 2016 - 13:36, said:

Incearca o pompa de caldura din aia apa-apa sau aer-apa.
Avand in vedere ca bugetul lui @marcel este limitat la cca 500 Euro/mp - eu zic sa lasi aceste propuneri pentru alte proiecte.Posted Image

#53
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 13:45, said:

  
Vezi d-ta, daca casa va fi incadrata in normele actualmente in vigoare in Romania la capitolul performanta energetica si economie de energie atunci d-ta vei avea de consumat sub 100 kWh/(mp an) doar pentru incalzire. Asta pentru cei 110 mp utili incalziti ar reprezenta: 110 mp x 99 kWh/(mp an) = 10 890 kWh/an. Exprimat in lemne (considerand ca vei avea un cazan cu un randament de minim 80%) ar ajunge la 10 890 kWh/an : 4 kWh/kg : 0,8 = 3403 kg/an lemne uscate. Pentru Cluj asta ar putea insemna cca 680 kg/ianuarie sau cca 23 kg/24 ore..
Problema mare insa consta in: cum sa anvelopezi cladirea care va avea o forma nu prea adunata/compacta incat sa o incadrezi in normele actualmente in vigoare si sa obtii acel consum de lemne?!

3403 kg lemne uscate pe an? Asta e doar vreo 6mc. E posibil sa incalzesti o casa de peste 100m2 doar cu 6 mc de lemn intregul an?
OK, trebuie sa ma pun pe citit big time!

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 13:45, said:


Sigur ca trebuie ! Posted Image si cat mai repede, pentru a fi pregatit la urmatoarea intalnire cu arhitectii. Iti recomand sa citesti un jurnal care merita, poti sa incepi de pe aici: http://forum.softped...0#entry16590711

Am inceput sa citesc jurnalul inceput de @dana84 si am abandonat cand am vazut ca abunda in termeni care nu-mi erau cunoscuti. O sa stau cu google aproape si ma reapuc de el.

#54
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

View Postbrawnie, on 16 august 2016 - 13:37, said:

"Cifrele" de pe forum le-ai vazut nu? (15 cm termoizolant sub pardoseala, 20 cm termoizolant pe pereti, 40 cm termoizolant la placa de peste ultimul nivel)... Cum ti se par "cifrele" tie ca beneficiar? pentru ca arhitectul sigur va cadea pe spate daca ii pomenesti aceste cifre...
Da, am vazut. Mie mi se par OK. Chiar l-am sunat pe arhitect dupa ce am citit comentariul tau sa-l intreb cum vede partea de termoizolatii. Mi-a spus ca mi-ar recomanda vata bazaltica (nu polistiren) iar in privinta grosimii spunea ca ar recomanda anveloparea peste grosimea medie practicata. Nu am vb despre cm deoarece spunea ca trebuie sa faca calcule odata ce am ales si tipul de caramida.
PS: nu sunt asa de sigur ca va cadea pe spate la auzul acestor cifre. Parca la telefon deja incerca sa-mi arate beneficiile unei anvelopari mai "groase" decat ce se face de obicei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate