Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa baloti de paie D+P in Dezmir, Cluj

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#1
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011
Salutare,

Dupa ce am citit cateva jurnale am constatat ca exista persoane pasionate si pricepute in ale constructiilor pe acest forum.

Eu nu ma pricep in ale constructiilor, astfel ca am decis sa deschid un jurnal pentru a cere parerea comunitatii in diferitele etape ale construirii unei case.
Mai jos sunt detaliile:

- LOCATIE/TEREN
         - Dezmir, Cluj
         - teren 2000mp (20X100)
         - deschidere la drum 100m
- UTILITATI:
       - curent trifazic bransat
       - apa bransata pe teren
       - gaz la 250 m, nu cred ca o sa ne bransam la gaz
       - canalizare - la 250 m. Vom face o fosa septica
- PROIECT:
       - suntem in faza discutiilor cu arhitectul pentru proiect
       - max 110 mp utili
       - buget 60000 E la cheie, fara mobila
       - structura: caramida
       - Parter: bucatarie/living/loc de luat masa/dormitor/dressing/baie/camera tehnica
       - MAnsarda: 2 dormitoare/baie/balcon

Fiind un teren in panta vrem sa "asezam" casa cat mai bine pe panta naturala tocmai pentru a evita umpluturi/sapaturi masive. Am pus un printscreen din ridicarea topo sa va faceti o idee cum e panta.
In solutia pt parter, sunt 5 scari pentru a ajunge in zona dormitorului/baie/camera tehnica (mai jos cu 90 cm fata de bucatarie/sufragerie/living)
Mansarda va fi doar deasupra dormitorului/baie/camera tehnica.

Ce parere aveti de faptul ca aceasta constructie nu va fi paralela cu drumul?
Ce parere aveti despre solutia propusa de arhitect? (e inca work in progress) Are sens/utilitate balconul de la mansarda?
E realist un buget de 60000E pentru 110 mp utili?

Multumesc,
Marcel

Attached Files



#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Bugetul e ok, strict pentru constructie, in regie proprie.
Proiectul nu e prea atractiv, vorbesc de parter. Mai bine ia un proiect de gata, dupa ce vezi cateva sute pe net.

#3
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

 overseas, on 10 august 2016 - 09:33, said:

Proiectul nu e prea atractiv, vorbesc de parter. Mai bine ia un proiect de gata, dupa ce vezi cateva sute pe net.

Ce anume nu e atractiv? Cum ar putea deveni atractiv din perspectiva ta? Am platit deja avans arhitectului si nu vreau sa mai dau inapoi.
Oricum, asa cum am mentionat, proiectul e inca work in progress. Deci mai poate/cu siguranta va suferi modificari.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
In primul rand nu stiu cum iese volumetria - aspectul casei pe dinafara. Nu are dimensiuni regulate, va fi dificil.
Jos, e separata zona de zi de cea de noapte - asta e bine.
Dar gandeste-te cum vei folosi casa, zi de zi.
Intri in casa si dai in bucatarie ?! Macar inverseaza bucataria cu sufrageria aia cu masa.
De aia zic, vezi cateva zeci de proiecte de gata pe net si iti dai singur seama ce modificari sa faci.
DIn living spre baie te izbesti de masa cu scaune ?!
Tu stii ce stil de viata ai, din experienta mea nu vei folosi intrarea aia oficiala ci vei circula pe terasa in living.

Edited by overseas, 10 August 2016 - 10:16.


#5
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

 overseas, on 10 august 2016 - 10:14, said:

In primul rand nu stiu cum iese volumetria - aspectul casei pe dinafara. Nu are dimensiuni regulate, va fi dificil.
Jos, e separata zona de zi de cea de noapte - asta e bine.
Dar gandeste-te cum vei folosi casa, zi de zi.
Intri in casa si dai in bucatarie ?! Macar inverseaza bucataria cu sufrageria aia cu masa.
De aia zic, vezi cateva zeci de proiecte de gata pe net si iti dai singur seama ce modificari sa faci.
DIn living spre baie te izbesti de masa cu scaune ?!
Tu stii ce stil de viata ai, din experienta mea nu vei folosi intrarea aia oficiala ci vei circula pe terasa in living.
Volumetrie - voi adauga 2 desene facute de arhitect sa vezi cum ar arata pe dinafara
Ideea cu inversatul sufrageriei cu bucataria cred ca ar fi o idee buna. De asemenea ne mai gandeam si la a muta usa principala intre bucatarie si sufragerie.
Nu m-am gandit deloc ca nu o sa folosim intrarea principala.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
da-l in ma-sa de avans
o data faci casa, dupa aia te uiti lung ca a iesit cotet si te zgarii toata viata
din experienta iti spun ca nu merge cu dezvoltat proiect de la zero, e boala lunga si grea
eu tot asa incepusem cu proiect cu arhitect si ajunsesem in punct mort
deodata, vad un proiect f. misto si am avut sansa sa pot vizita fix acea casa dupa proiect
l-am pus pe arhitect sa ajusteze proiectul dupa nevoile mele si ala a fost
facusem si planul pe teren cu bete & sfori, o plimbam pe nevasta-mea de colo colo sa-si dea seama de spatii, locuri de trecere etc daca-i place

 marcel_ausan, on 10 august 2016 - 10:38, said:


Nu m-am gandit deloc ca nu o sa folosim intrarea principala.

he he
eu tot ceva in genul iar vara stam mult in curte
nu intra nimeni toata vara pe usa oficiala Posted Image
se circula numai pe usa dubla de la terasa, mai ales ca in partea aia am facut un chiosc de vara, dependinte etc
si prietenii cand vin la mine s-au invatat pe acolo

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Bine ai venit
Nici mie nu imi place partiul propus de arhitect pentru ca: livingul este foarte mic...desi scrie ca e de 32 mp, practic 3*4.5 = 13.5 mp..restul e hol...ala nu mai e living...asa cum a zis si overseas muta bucataria in locul livingului si lasa livingul pe toata suprafata cat e acum bucataria si "holul" (zona de mese). E ok separarea zonei de zi de cea de noapte...iar o casa pe seminivele (asa se numeste) poate fi spectaculoasa...dar atentie devine incomoda odata cu trecerea timpului (la batranete te saturi sa urci si sa cobori trepte). Daca tot a separat zonele atunci zona de zi are nevoie de o baie..tu ai doua bai in zona de noapte...Nu prea e ok...

#8
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
La cum e gandita personal cred ca te-ar avantaja sa faci o casa numai parter. Partea de mansarda cu dormitoarele alea mititele nu stiu ce sa zic, si la bloc erau de 11mp, probabil vor ajunge spatiu de depozitare.
In zona de zi eu as face baia de cel putin 3mp si in proximitatea intrarii sau terasei, vei vedea in timp cat de folosita va fi mai ales daca va propuneti sa aveti invitati mai des.

#9
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Marcele...dell cam are dreptate...ai suficient teren pentru a putea face toata casa pe parter...
PS: in camera tehnica nu trebuia sa fie si un horn ceva pentru o eventuala centrala pe lemne? Parca ai zis ca nu tragi gaz...
PS2: referitor la anveloparea termica...ceea ce a desenat arhitectul ca si termosistem e pe departe de varianta optima...
PS3: bine ca ti-a umplut toate planurile de hasuri inutile care incarca desenul si nu se mai poate citi cum trebuie...
PS4: am inteles ca ai dat deja avansul la arhitect...dar ce facem cu restul banilor ....cum ii imparim intre noi?

#10
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Noua la inceputul cautarilor asta ne-a placut foarte tare, am discutat cu arhitectul sa il adaptam sa avem cumva dormitoarele mai mici putin si sa faca si un birou.
Ma rog, ulterior am ajuns tot la mansarda datorita terenului (pana la urma am cumparat un lot pe 14mp latime).

Attached Files



#11
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

 dell99, on 10 august 2016 - 11:03, said:

Partea de mansarda cu dormitoarele alea mititele nu stiu ce sa zic, si la bloc erau de 11mp, probabil vor ajunge spatiu de depozitare.
Dormitoarele ar putea fi marite prin renuntarea la balconul de la mansarda. Vede careva utilitatea acelui balcon? Initial ideea unui balcon la mansarda (priveliste spre tot Clujul) pare idilica. Dar functionalitatea lui nu prea o vad.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
eu am 3 balcoane, din care unul imens, le spal periodic, sunt folosite de vrabii si porumbei
daca ai curte, vei sta in chiosc, la gratar
depinde cum iti afecteaza aspectul casei

#13
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

 marcel_ausan, on 10 august 2016 - 11:50, said:

Dormitoarele ar putea fi marite prin renuntarea la balconul de la mansarda. Vede careva utilitatea acelui balcon? Initial ideea unui balcon la mansarda (priveliste spre tot Clujul) pare idilica. Dar functionalitatea lui nu prea o vad.
Noi am facut un mic balconas la mansarda, stiam de la inceput ca nu vom sta in el sa privim in curtile vecinilor dar completeaza frumos estetica casei, fara el ar fi un cub (din motive de buget am ales si un acoperis simplu in 2 ape...).
Practic acum pe balustrada lui sunt puse flori si ale mici elemente de decorat, de stat la cafea tot la terasa ajungem, sotul spune ca nu ii place sa stea acolo sa fie privit de vecini ca la estrada :).

Edited by dell99, 10 August 2016 - 11:57.


#14
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

 brawnie, on 10 august 2016 - 11:12, said:

PS: in camera tehnica nu trebuia sa fie si un horn ceva pentru o eventuala centrala pe lemne? Parca ai zis ca nu tragi gaz...
PS2: referitor la anveloparea termica...ceea ce a desenat arhitectul ca si termosistem e pe departe de varianta optima...
PS3: bine ca ti-a umplut toate planurile de hasuri inutile care incarca desenul si nu se mai poate citi cum trebuie...

Am avut o singura intalnire cu arhitectul. Nu s-a discutat de termoizolatie. De asemenea nu am abordat partea de hornuri. Doar am specificat ca am vrea un loc de semineu in living. De aia apare hronul acolo.
Abia am apucat sa discutam despre dispunerea spatiilor
Luni ne intalnim din nou sa mai discutam pe ce mi-a dat pana acum.

 dell99, on 10 august 2016 - 11:55, said:

Noi am facut un mic balconas la mansarda, stiam de la inceput ca nu vom sta in el sa privim in curtile vecinilor dar completeaza frumos estetica casei, fara el ar fi un cub (din motive de buget am ales si un acoperis simplu in 2 ape...).
Practic acum pe balustrada lui sunt puse flori si ale mici elemente de decorat.
Inca nu stiu cum arata casa din directia aia. Cu siguranta o sa cer sa vad si cum arata fara balcon pentru a putea largi dormitoarele.
Si noi tot la acoperis in 2 ape ne gandim.

Edited by marcel_ausan, 10 August 2016 - 12:17.


#15
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

 dell99, on 10 august 2016 - 11:43, said:

Ma rog, ulterior am ajuns tot la mansarda datorita terenului (pana la urma am cumparat un lot pe 14mp latime).

Noi avem latime de 20m, dar prin CU ne obliga la 5 m retragere fata de drum&spatele parcelei. Deci ramanem cu 10m latime pt a desfasura constructia. Plus ca imi place mult ideea de casa pe seminivele.
Apropo de case pe seminivele vs casa doar pe parter. Cat de mult se complica executia pt cea cu semi-nivele?

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 marcel_ausan, on 10 august 2016 - 12:16, said:


Apropo de case pe seminivele vs casa doar pe parter. Cat de mult se complica executia pt cea cu semi-nivele?

Executia nu ar trebui sa fie mare branza, torni placa la parter la nivele diferite si cam atat.
Pana acum am vazut 2 case asa, era interesant dar CIUDAT. NU as face.

#17
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Am un vecin care are parterul pe 2 nivele..cam vreun metru si ceva diferenta...terenul fiind in panta (n-a vrut demisol)...Am impresia ca are gambele mai proeminente de la coborat / urcat scarile din living in bucatatie..sau spre baie..

Mi-a placut ideea..inca de cand a inceput sapatura..si turnat betoanele...insa in exploatare..pare un pic mai complicat...Depinde de ..gusturi..Eu am ales..mini-demisol..decat parter pe 2 nivele..

#18
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Mie imi scapa ceva! Casa pare mare, dar spatiile is "meschine", vorba unui arhitect! Spune-i la arhitect sa iti mai faca o propunere, independent de asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate