Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Casa baloti de paie D+P in Dezmir, Cluj

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postmanghels, on 10 august 2016 - 13:18, said:

Am un vecin care are parterul pe 2 nivele..cam vreun metru si ceva diferenta...terenul fiind in panta (n-a vrut demisol)...Am impresia ca are gambele mai proeminente de la coborat / urcat scarile din living in bucatatie..sau spre baie..

Mi-a placut ideea..inca de cand a inceput sapatura..si turnat betoanele...insa in exploatare..pare un pic mai complicat...Depinde de ..gusturi..Eu am ales..mini-demisol..decat parter pe 2 nivele..
Man tocmai de asta e ok propunerea facuta de arhitect cu separarea zonelor de zi si de noapte...in sensul ca nu urci si cobori trepte prea des...in dormitor te duci la culcare nu faci naveta ca in cazul livingului - bucatariei de pe canapea la frigider.  Tot din acest motiv i-am zis ca trebuie sa aibe o baie si in zona de zi...ca sa nu coboare/ruce trepte de fiecare data cand merge la baie...cum spuneam casele pe seminivele pot fi spectaculoase...asta in prisma in care nu au fost gandite cu fundul de arhitect. O bila alba arhitectului din acest punct de vedere (cu exceptia baii si a bucatariei puse anapoda).
@Marcel ai citit cam ce grosimi de termoizolant se invart pe aici, nu? Posted Image

Edited by brawnie, 10 August 2016 - 14:14.


#20
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View Postoverseas, on 10 august 2016 - 12:35, said:

Executia nu ar trebui sa fie mare branza, torni placa la parter la nivele diferite si cam atat.
Pana acum am vazut 2 case asa, era interesant dar CIUDAT. NU as face.
Pe aici e la moda tipul asta, vad ca toti s-au reprofilat, ieri imi povestea cel care le construieste ca asta se cere acum Posted Image face cu ceva parter inalt si una cu etaj retras, toate vandute din faza de proiect... Cica nu mai face p+m ca nu se mai cauta si astea costa mai putin...

#21
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
dell...asta ce ai pus tu in poza e altceva...

#22
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Da, ai dreptate, era ca observatie ca se cauta cele cumva diferite fata de anii trecuti cand cel putin aici se faceau numai p+1.

#23
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

View Postbrawnie, on 10 august 2016 - 14:13, said:

@Marcel ai citit cam ce grosimi de termoizolant se invart pe aici, nu? Posted Image

Da, de la 20 in sus Posted Image

#24
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
sau in jos :)

#25
lmacsen

lmacsen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.08.2016

View Postdell99, on 10 august 2016 - 14:37, said:

Pe aici e la moda tipul asta, vad ca toti s-au reprofilat, ieri imi povestea cel care le construieste ca asta se cere acum Posted Image face cu ceva parter inalt si una cu etaj retras, toate vandute din faza de proiect... Cica nu mai face p+m ca nu se mai cauta si astea costa mai putin...

Arata bine ce-i drept.

#26
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007
Bad post.

Edited by the_lion, 10 August 2016 - 17:15.


#27
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

View Postdell99, on 10 august 2016 - 14:37, said:

Pe aici e la moda tipul asta, vad ca toti s-au reprofilat, ieri imi povestea cel care le construieste ca asta se cere acum Posted Image face cu ceva parter inalt si una cu etaj retras, toate vandute din faza de proiect... Cica nu mai face p+m ca nu se mai cauta si astea costa mai putin...
Am pus si 2 desene facute de arhitect sa va dati seama cam cum ar arata din exterior: dinspre drum si dinspre living. Inca nu am ajuns cu proiectul la faza 3D Posted Image
@dell99 gasesc unele similaritati cu pozele puse de tine.

Attached Files



#28
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  plan parter marcel puturosu .jpg   434.27K   138 downloads Attached File  plan mansarda marcel puturosu.jpg   254.85K   133 downloads
Asa, acu sa ma uit si eu.
Sa videm care are mai multe descarcari.
Da ai ceva, frate, 69...

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmarcel_ausan, on 10 august 2016 - 19:14, said:

Am pus si 2 desene facute de arhitect sa va dati seama cam cum ar arata din exterior: dinspre drum si dinspre living. Inca nu am ajuns cu proiectul la faza 3D Posted Image
@dell99 gasesc unele similaritati cu pozele puse de tine.

Eu am ceva cu simetria...
Pe bune, gandeste inclusiv ca vrei s-o vinzi, tu sau copiii tai.
Crezi ca va interesa pe cineva chestia ?!
Nu mai zic de incalzirea spatiului.
De acord cu proiecte curajoase dar nu vrei sa fii cobai.

#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdell99, on 10 august 2016 - 11:03, said:

La cum e gandita personal cred ca te-ar avantaja sa faci o casa numai parter. Partea de mansarda cu dormitoarele alea mititele nu stiu ce sa zic, si la bloc erau de 11mp, probabil vor ajunge spatiu de depozitare.
In zona de zi eu as face baia de cel putin 3mp si in proximitatea intrarii sau terasei, vei vedea in timp cat de folosita va fi mai ales daca va propuneti sa aveti invitati mai des.


Eu sunt fan declarat al dormitoarelor mici. Recunosc ca la 8-9 mp sunt mici, dar începând de la 8 și pana la 12-13 sunt perfecte. Nu am nevoie de mai mult. Și îmi încape pat 2x2 pe centrul camerei. Dormitorul este strict o camera unde se doarme. Copii au nevoie de câțiva mp de podea libera si un mic birou pt lecții. Dormitoarele mari sunt o risipa de spațiu și resurse. În opinia mea. Alții pot face cum doresc.

#31
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View Postargentum, on 11 august 2016 - 01:03, said:

Eu sunt fan declarat al dormitoarelor mici. Recunosc ca la 8-9 mp sunt mici, dar începând de la 8 și pana la 12-13 sunt perfecte. Nu am nevoie de mai mult. Și îmi încape pat 2x2 pe centrul camerei. Dormitorul este strict o camera unde se doarme. Copii au nevoie de câțiva mp de podea libera si un mic birou pt lecții. Dormitoarele mari sunt o risipa de spațiu și resurse. În opinia mea. Alții pot face cum doresc.
Evident ca fiecare isi face planul dupa stilul de viata si buget, majoritatea cred ca am stat multi ani in dormitoare de bloc de 9-10mp si ne-am descurcat. Insa la mansarda volumetric este mai dificil cred, iar daca nu ai dresing separat nu stiu cum poti face sa vari si un dulap mai mare. Pe mine ma incarca negativ sa vad lucruri ingramadite si multa mobila, iar unul din vise cand am facut planul casei a fost un mic loc de citit in dormitorul matrimonial si un dresing separat. Personal cred ca dormitoarele matrimoniale de 15-16mp si cele de oaspeti de 12-13mp sunt exact cat trebuie la mansarda.

#32
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdell99, on 11 august 2016 - 07:27, said:

cele de oaspeti de 12-13mp sunt exact cat trebuie la mansarda.
Like.
Totusi, da' ce-i acolo la tine frate, 5 stele? :D!

#33
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011
Ieri am fost din nou sa ne intalnim cu arhitectii. Dupa ce au mai studiat curbele de nivel ale terenului, am renuntat la ideea de casa pe seminivele deoarece ar fi implicat foarte multe sapaturi/ziduri de sprijin mai mari.
Astfel ca planul casei s-a transformat in demisol+parter astfel:
- PARTER:
  - 2 dormitoare
  - 2 bai
  - bucatarie
  - loc de luat masa
  - living
-DEMISOL
  - dormitor
  - spatiu centrala
  - baie

Cateva avantaje pe care le vad eu comparand cu vechea compartimentare ar fi:

   - CT la demisol. O sa fie un acces la CT si de afara (mai comod pt caratul lemnelor)
   - nu se mai coboara scari pentru a ajunge la baie
   - dormitoare mai mari
   - iesire din bucatarie direct pe terasa

Sunt curios ce parere aveti de noua compartimentare.

Attached Files



#34
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 09:37, said:

Cateva avantaje pe care le vad eu comparand cu vechea compartimentare ar fi:

   - CT la demisol. O sa fie un acces la CT si de afara (mai comod pt caratul lemnelor)
   - nu se mai coboara scari pentru a ajunge la baie
...

Sunt curios ce parere aveti de noua compartimentare.
Pentru cele boldate ai un like din partea mea. Insa, nu este bine sa prevezi un singur cos pentru centrala de la demisol si semineul de la parter. Pentru astfel de aplicatii foloseste un sistem de doua cosuri si optional canal de ventilare intre ele. In acest caz, cosurile s-ar muta pe centru si nu intr-o parte cum este prezentat acum. Canalul de ventilare ti-ar mentine mereu o atmosfera placuta in camera cazanului si daca se doreste ar putea fi folosita si ca o cale de comunicare intre camera tehnica si panourile solare (asta daca va veti hotara pentru asa ceva ca sa nu faceti focul vara pentru baie).. Tine cont si de aductiunea de aer necesar combustiei - acum e momentul, din faza de proiect.

Acum te rog sa-mi satisfaci curiozitatea: in plan se vad 5 cosuri, unul am inteles ca era pentru semineu, dar celelalte patru pentru ce sunt prevazute?

#35
marcel_ausan

marcel_ausan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.10.2011

View Postandreilesan, on 16 august 2016 - 09:59, said:

Acum te rog sa-mi satisfaci curiozitatea: in plan se vad 5 cosuri, unul am inteles ca era pentru semineu, dar celelalte patru pentru ce sunt prevazute?

Cele 3 cosuri de afara tin locul de gratare. Acum am vazut ca cosul de la CT (demisol) nu se pupa cu cel de la parter. Nu am discutat inca despre cosuri. Cred ca arhitectii le-au pus acolo doar sa fie. Acum suntem strict la faza de compartimentare. In ceea ce priveste optiunea cu 2 cosuri si canal de ventilatie, trebuie sa mai citesc (habar n-am ce inseamna).

#36
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 10:32, said:


Cele 3 cosuri de afara tin locul de gratare.
Sa inteleg  ca au fost prevazute trei gratare?

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 10:32, said:

Acum am vazut ca cosul de la CT (demisol) nu se pupa cu cel de la parter. Nu am discutat inca despre cosuri. Cred ca arhitectii le-au pus acolo doar sa fie.
Am vazut un cos si in coltul dormitorului de 12,04 mp. Ala pentru ce a fost prevazut?

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 10:32, said:

Acum suntem strict la faza de compartimentare.
Scuze, vazand ca incalzirea va fi cu lemne am considerat ca e important sa atrag atentia in acest moment. De unde vin eu se zice cam asa: ''Elaboram compartimentarea in functie de pozitia sobei'"..

View Postmarcel_ausan, on 16 august 2016 - 10:32, said:

In ceea ce priveste optiunea cu 2 cosuri si canal de ventilatie, trebuie sa mai citesc (habar n-am ce inseamna).
Un astfel de sistem de cosuri a fost folosit aici: http://forum.softped...8#entry18076278
iar cum arata un sistem din doua cosuri si un canal de ventilare poti vedea aici: http://forum.softped...6#entry17428444
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate