Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

reprezinta un pericol alimentele care poarta "firma" Monsanto ?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrorospania, on 05 august 2016 - 23:47, said:

lumea ma intreaba pe aici de ce sunt adeptul agriculturii organice ! ... am frati, verisori, verisoare, unchi, matusi, etc, MORTI DE CANCER IN ULTIMII 10 ani ! ...
Problema este ca agricultura organica NU este o solutie sustenabila pe suprafete mari.
Plantele OMG permit cultivarea cu un consum foarte redus de pesticide, comparativ cu agricultura clasica.
Iar ultimele descoperiri in tratamentul cancerului se bazeaza pe tehnologii GMO. Asa ca e foarte posibil ca, tocmai cei pe care arunci anatema, sa descopere tratamente revolutionare si eficace impotriva cancerului...

#20
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View Postpasilla, on 05 august 2016 - 23:51, said:

Da. Numai ca atunci cand cumpar 1 t de samanta de soia rezistenta la Roundup, nu imi zice nimeni si nici nu semnez un contract, prin care sa iau la cunostinta ca nu am voie sa insamantez si anul viitor, ori ca acea samanta are un marker "Monsanto".
Monsanto asta vrea ! ... sa ajunga cateva boabe la vecin si sa-i ia ferma prin "justitie" ! ...

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrorospania, on 05 august 2016 - 23:51, said:

vezi ? ... asa gandeste toata lumea ! ...
Pai, nu e normal sa avem o legislatie a drepturilor de autor ? Nu e normal ca o munca de creatie sa fie protejata prin patentare ?

#22
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View Posthunor66, on 05 august 2016 - 23:55, said:

Problema este ca agricultura organica NU este o solutie sustenabila pe suprafete mari.
Plantele OMG permit cultivarea cu un consum foarte redus de pesticide, comparativ cu agricultura clasica.
Iar ultimele descoperiri in tratamentul cancerului se bazeaza pe tehnologii GMO. Asa ca e foarte posibil ca, tocmai cei pe care arunci anatema, sa descopere tratamente revolutionare si eficace impotriva cancerului...
esti discipolul Diavolului ! ... om educat, adica ! ...
(acu' o sa trebuiasca sa-mi fac alt cont ? )
Victor, ex 9victor
tu mi-ai inchis doar cateva din cele 250 de conturi ! ... Posted Image
Puteti crede ca daca vb pe Softpedia de un subiect "greu" cum e asta, imi "iau" ban, direct ? ...
si pe urma spune lumea ca Teoria Conspiratiei este o inventie a celor care fumeaza cannabis ? ... nu ca as fuma ! ... Posted Image

Edited by rorospania, 06 August 2016 - 00:04.


#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpasilla, on 05 august 2016 - 23:51, said:

Da. Numai ca atunci cand cumpar 1 t de samanta de soia rezistenta la Roundup, nu imi zice nimeni si nici nu semnez un contract, prin care sa iau la cunostinta ca nu am voie sa insamantez si anul viitor, ori ca acea samanta are un marker "Monsanto".
Cate hectare ai insamantat dumneata cu samanta GMO ? Ce scria in contractul pe care l-ai semnat ?

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrorospania, on 05 august 2016 - 23:47, said:

lumea ma intreaba pe aici de ce sunt adeptul agriculturii organice ! ... am frati, verisori, verisoare, unchi, matusi, etc, MORTI DE CANCER IN ULTIMII 10 ani ! ...
Eu cred ca agricultura organica nu se mai poate face in Ro, ca acum 50 de ani. Se poate incerca, dar din multiple motive, nu se mai poate.
Nu exista produse organice pe piata. Nu avem ce face efectiv, in afara diversficarii surselor de hrana, in speranta ca mai reducem din pericol.
Poti sa te aprovizionezi de la "tarani" cu produse chiar mai toxice decat cele din supermarket.
Exista zeci , sute de substante chimce de sinteza, care sunt folosite, dar nu stie nimeni ce efcete au pe termen lung asupra organismului.
Aspirina se studiaza de cel putin 100 de ani, dar inca nu se cunosc exact beneficiile/efectele negative. Alte substante folosite in hrana, medicamente, sunt folosite de cativa ani, fara nici o sansa de a se cunoaste impactul asupra organimului uman.
La fel si GMO, probabil vom afla peste inca 100 de ani realitatea.

#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrorospania, on 05 august 2016 - 23:58, said:

esti dicipolul Diavolului ! ... om educat, adica ! ...
(acu' o sa trebuiasca sa-mi fac alt cont ? )
Nu stiu. Asta cu "discipolul diavolului" e o insulta ? :)

Multi oameni ca lumea au fost acuzati in istorie ca sunt "ai diavolului", asa ca nu ma impresioneaza in nici un fel.

P.S. Da' aici nu e vorba despre mine, ci despre Monsanto, bag seama. Te deranjeaza ca cineva gandeste altfel decat matale ?

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posthunor66, on 05 august 2016 - 23:59, said:

Cate hectare ai insamantat dumneata cu samanta GMO ? Ce scria in contractul pe care l-ai semnat ?
Nu am semnat nici un contract, niciodata. Am platit, am cuimparat si am plecat... Eram foarte bucuros ca pot sa aplic Roundup si scap de buruieni. Habar nu aveam ce implicatii are  asta.
Am renuntat la agricultura.

Edited by pasilla, 06 August 2016 - 00:06.


#27
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpasilla, on 06 august 2016 - 00:03, said:

Nu am semnat nici un contract, niciodata. .
Pai, si-atunci de unde stii cum e procedura cu achizitia de seminte GMO ?

P.S. Sa ne spuna cineva care seamana GMO ce obligatii are.

Edited by hunor66, 06 August 2016 - 00:05.


#28
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View Posthunor66, on 05 august 2016 - 23:57, said:

Pai, nu e normal sa avem o legislatie a drepturilor de autor ? Nu e normal ca o munca de creatie sa fie protejata prin patentare ?
unii au reusit :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BJVG5sHwr9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Posthunor66, on 05 august 2016 - 23:59, said:

Cate hectare ai insamantat dumneata cu samanta GMO ? Ce scria in contractul pe care l-ai semnat ?
treaba este "din protap" ! ... unii tarani nici nu stiu ca au seminte "magice" ! ...
chiar daca de RoundUp a auzit toata lumea !

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posthunor66, on 06 august 2016 - 00:04, said:

Pai, si-atunci de unde stii cum e procedura cu achizitia de seminte GMO ?

Nu stiu [adica nu stiu cum ar trebui sa fie], dar banuiesc ca este ca si cu drogurile. Mai intai le obtii gratis, devii dependent si mai tarziu.....

Edited by pasilla, 06 August 2016 - 00:10.


#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu exista "rehab" ?

#31
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016
nu ! ... gandeste-te doar la cantitatea de soiuri de orez, porumb, soia si alte plante comestibile care s-au pierdut definitiv ! ...
in "calea invaziei" GMO !
vezi pe harta saracia Romaniei ? ... suntem GMO, pana-n maduva oaselor ! ... fara sa o stim, macar !
uitat-va la Polonia, Franta, Italia si Grecia ! ... bravo lor !
Monsanto a rupt un coridor : Bulgaria, Romania, Ungaria, Slovacia,Germania, Olanda, Belgia, Uk, Spania si Portugalia
Norvegia si Danemarca ! ... par putine tari ?

Attached Files


Edited by rorospania, 06 August 2016 - 00:24.


#32
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Care sunt alea pierdute, datorita GMO ? Sau au fost pierdute in timp, datorita lipsei de productivitate ?

Apropos, stii ca studierea soiurilor vechi si foarte vechi se face de catre cei care produc GMO ?
Acolo se pot gasi multe gene de rezistenta la boli, care se pot insera pe genomul unor soiuri productive...., ducand la aparitia altor GMO, cu gene de la soiuri stravechi. :)

Bancile de gene (colectiile de rase / soiuri pure) sunt extrem de valoroase si pastrate de marile companii cu paza mai ceva ca la Fort Knox.

Apropos de genoteci, a avut si Romania ceva institute de cercetare care aveau colectii de rase / soiuri. S-a ales prafu'...

#33
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,077
  • Înscris: 19.12.2012
Oameni buni..lasati-l pe hunor sa posteze singur pe acest topic pt ca vadf ca ii place sa dea raspus tuturor si sa-i lamureasca el pe toti..ca unu care stie exact ce si cum cu monsanto...

@hunor: cum plm poti sa spui ca gmo sunt slutia pt vindecarea cancerului cand tocmai alea au o rata destul de mare pt cauza acestei boli ? Iti bati pla de toic si intorci raspunsurile fix pe dos.. chiar ne crezi prosti pe toti ? Te ai uitat macar la clipul ala si sa te documentezi un pic despre ce cauzeaza consumul de alimente modificate genetic ?
sau probabil cauti un job mai bun la monsanto si nu stii cum sa le faci ochi dulci :)

#34
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016
lumea se gandeste la suprafete mari de porumb sau grau cand vb de GMO ! ...
dar este gresit ! ...cand de fapt, o vaca al carui lapte il bem, consuma zilnic 4-5 kg de alimente GMO ! ...
deasemeni bursa mondiala a alimentelor, foloseste tocmai ptr a sterge urmele provenientei culturii respective ! ...
francezii papa graul din Ro, iar polonezii manca graul spaniolilor ! ... nu radeti ! ... este crunta realitate !

Edited by rorospania, 06 August 2016 - 00:38.


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrorospania, on 06 august 2016 - 00:35, said:

lumea se gandeste la suprafete mari de porumb sau grau cand vb de GMO ! ...
dar este gresit ! ...cand de fapt, o vaca al carui lapte il bem, consuma zilnic 4-5 kg de alimente GMO ! ...
Nu trebuia sa faci asta. Orbesti utilizatorii fara motiv.

#36
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View Postpasilla, on 06 august 2016 - 00:00, said:

Eu cred ca agricultura organica nu se mai poate face in Ro, ca acum 50 de ani. Se poate incerca, dar din multiple motive, nu se mai poate.
Nu exista produse organice pe piata. Nu avem ce face efectiv, in afara diversficarii surselor de hrana, in speranta ca mai reducem din pericol.
Poti sa te aprovizionezi de la "tarani" cu produse chiar mai toxice decat cele din supermarket.
Exista zeci , sute de substante chimce de sinteza, care sunt folosite, dar nu stie nimeni ce efcete au pe termen lung asupra organismului.
Aspirina se studiaza de cel putin 100 de ani, dar inca nu se cunosc exact beneficiile/efectele negative. Alte substante folosite in hrana, medicamente, sunt folosite de cativa ani, fara nici o sansa de a se cunoaste impactul asupra organimului uman.
La fel si GMO, probabil vom afla peste inca 100 de ani realitatea.
sobolanul, unul dintre cele mai rezistente mamifere de pe Terra, dau in cancer imediat ce papa GMO ! ...
si noi care suntem ca "trestia in bataia vantului" ce ?

View Postpasilla, on 06 august 2016 - 00:37, said:

Nu trebuia sa faci asta. Orbesti utilizatorii fara motiv.
m-am incurcat cu mouse-ul ! ... sunt doar cu lumina de la ecran ! ... Posted Image
am panouri fotovoltaice, si baterii ! ... sunt off-grid ! ... energetic, adica ! ...
fiecare Wh, este important ! ...  Posted Image
"ma dau" cu bicicleta ! ... nu am autoturism ! ... manc iarba de orz ! ... am 52 de ani si nu am fire albe ! ... mai vrei ? ... Posted Image

Edited by rorospania, 06 August 2016 - 00:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate