Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

reprezinta un pericol alimentele care poarta "firma" Monsanto ?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Posthunor66, on 05 august 2016 - 23:55, said:

Problema este ca agricultura organica NU este o solutie sustenabila pe suprafete mari.
Plantele OMG permit cultivarea cu un consum foarte redus de pesticide, comparativ cu agricultura clasica.
Iar ultimele descoperiri in tratamentul cancerului se bazeaza pe tehnologii GMO. Asa ca e foarte posibil ca, tocmai cei pe care arunci anatema, sa descopere tratamente revolutionare si eficace impotriva cancerului...

Iti pot da documentare care spun exact invers decat spui cu agricultura organica vs OMG dar stiu ca nu se uita nimeni . Vezi presa din UE unde toti agricultorii fac proteste ca OMG distruge tot ce inseamna agricultura si vor interzicerea OMG-urilor .

De asemeni Monsanto si diviziile din Europa este cea mai rau famata companie din istorie in instantele din lume desi detin o influenta uriasa .
Toate rezultatele experimentelor lor asupra impactului in agricultura si in alimentatia zootehnica si umana sunt trunchiate si false de-a dreptul . Institute de cercetari si cercetari independente au dovedit asta .

In India fermierii se sinucid pe capete pentru ca au pierdut tot pe mana Monsanto , in America de sud au facut prapad . Monsanto este un colos care detine monopol imposibil de castigat altfel decat prin coruptie .
   Sunt bolnav de moarte de 3 ani si studiez . Sa te ajute Dzeu sa fii sanatos dar daca te imbolnavesti vei vrea sa stii ce baga lumea in gura si te vei inspaimanta ce se petrece in lume cand vei afla .

Am uitat , sunt apicultor de cand ma stiu din bunici si parinti , cu veri , unchi si cei vii si cei adormiti . Fondul apicol al lumii a fost si este distrus de agricultura GMO intr-o rata uriasa . Este vorba de securitatea alimentara a planetei , nimeni in media nu spune nimic , toti tac cu pumnul corectitudinii politice in gura . Albina este responsabila pentru 40-70 % din ce bagam in gura si este pe cale de disparitie datorita MONSANTO si celorlalti .

Edited by unucelalalt, 06 August 2016 - 00:53.


#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vorbim de GMO ca efect metabolic asupra alimentatiei umane, sau de GMO ca efect economic ?
Sunt lucruri total diferite si , poate, ar fi corect sa stabilesti subiectul topicului.

Edited by pasilla, 06 August 2016 - 00:45.


#39
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View Postpasilla, on 06 august 2016 - 00:45, said:

Vorbim de GMO ca efect metabolic asupra alimentatiei umane, sau de GMO ca efect economic ?
Sunt lucruri total diferite si , poate, ar fi corect sa stabilesti subiectul topicului.
pareai un bun partener de discutii ! ... ti-o fi somn ! ... :)

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrorospania, on 06 august 2016 - 00:51, said:

pareai un bun partener de discutii ! ... ti-o fi somn ! ... Posted Image
Raman un parter bun, dar ar fi corect sa stim despre ce discutam.

Edited by pasilla, 06 August 2016 - 00:53.


#41
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostA10, on 06 august 2016 - 00:27, said:

Oameni buni..lasati-l pe hunor sa posteze singur pe acest topic pt ca vadf ca ii place sa dea raspus tuturor si sa-i lamureasca el pe toti..ca unu care stie exact ce si cum cu monsanto...
Daca vreti monolog, cautati alta arie, sau bloguri.. Aici se poarta dialogul.

Quote

@hunor: cum plm poti sa spui ca gmo sunt slutia pt vindecarea cancerului cand tocmai alea au o rata destul de mare pt cauza acestei boli ?
Daca ai mai si citi cate ceva, ai intelege ce vreau sa spun.

Quote

Advances in gene modification and viral therapy have led to the development of a variety of vectors in several viral families that are capable of replication specifically in tumor cells. Because of the nature of viral delivery, infection, and replication, this technology, oncolytic virotherapy, may prove valuable for treating cancer patients, especially those with inoperable tumors. Current limitations exist, however, for oncolytic virotherapy. They include the body's B and T cell responses, innate inflammatory reactions, host range, safety risks involved in using modified viruses as treatments, and the requirement that most currently available oncolytic viruses require local administration. Another important constraint is that genetically enhanced vectors may or may not adhere to their replication restrictions in long-term applications. Several solutions and strategies already exist, however, to minimize or circumvent many of these limitations, supporting viral oncolytic therapy as a viable option and powerful tool in the fight against cancer.

Si nu ai nici o dovada ca plantele GMO produc cancer. Nici una.

Quote

Iti bati pla de toic si intorci raspunsurile fix pe dos.. chiar ne crezi prosti pe toti ? Te ai uitat macar la clipul ala si sa te documentezi un pic despre ce cauzeaza consumul de alimente modificate genetic ?
sau probabil cauti un job mai bun la monsanto si nu stii cum sa le faci ochi dulci Posted Image
Mai incet cu violenta de limbaj, ca nu suntem la birt sa-i jignesti pe cei care nu sunt de acord cu tine. Sunt baiat finut si ti-o spun cu frumosu'.
Si-ti mai recomand sa lasi atacul la persoana si sa te concentrezi pe substanta dialogului. Ia-o ca pe un avertisment.

#42
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View Postunucelalalt, on 06 august 2016 - 00:44, said:

..   Sunt bolnav de moarte de 3 ani si studiez . Sa te ajute Dzeu sa fii sanatos dar daca te imbolnavesti vei vrea sa stii ce baga lumea in gura si te vei inspaimanta ce se petrece in lume cand vei afla .
imi pare rau ca ai probleme de sanatate ! ...
citeste cat poti despre sucul de ierburi ! ... poate sa fie de grau, orz, secara, etc ! ...
atentie mare ! ... trebe sa fie proaspat ! ... nu cumpara nimic din comert ! ...
o mana de seminte de orz aruncate intr-o tava cu 2 degete de pamant, creste in 7 zile ptr a face sucul ! ...
eu de cand beau acest suc, ma trezesc dimineata ca un biban in armata ! ... Posted Image
ptr a completa imaginea, mentionez ca sunt alcoolic (beau zilnic) si fumez ! ... probabil eram mort, fara aceasta iarba ! ...
fratele meu a murit acu' 4 ani la 47 de ani, de cancer la ficat, fara sa fi fumat sau baut ! ...
cum se zice in Ardeal : "venim pe rand si mergem pe sarite! " ... :)

Edited by rorospania, 06 August 2016 - 01:08.


#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrorospania, on 06 august 2016 - 00:55, said:

ma trezesc dimineata ca un biban in armata ! ... Posted Image
Unde ai facut armata ?

#44
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016
TR 01948, Ploiesti, Transmisiuni ! ... 1983-1985 !
Tu ? ... :)

Edited by rorospania, 06 August 2016 - 01:07.


#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
01184 81-82

#46
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postunucelalalt, on 06 august 2016 - 00:44, said:

Iti pot da documentare care spun exact invers decat spui cu agricultura organica vs OMG dar stiu ca nu se uita nimeni .
Agricultura organica nu-i numai versus GMo ci si versus agricultura clasica (cea cu pesticide). Despre ce vorbim ? Ai vazut vreodata vreo tarla atacata de daunatori ?
Unde poti dumneata sa faci agricultura organica pe mii sau zeci de mii de hectare ?

Quote

Vezi presa din UE unde toti agricultorii fac proteste ca OMG distruge tot ce inseamna agricultura si vor interzicerea OMG-urilor .
Eu vad presa in care agricultorii vor sa cultive GMO fiindca aplica mai putine pesticide la hectar, mult mai putine. Si vad asa-zisii ecologisti platiti de fabricile de pesticide din Europa, care militeaza pentru agricultura clasica (pesticizata), ca sa nu dea faliment producatorii de pesticide ....

Quote

...daca te imbolnavesti vei vrea sa stii ce baga lumea in gura si te vei inspaimanta ce se petrece in lume cand vei afla .
Stiu ce baga lumea in gura, dar mi se pare o bataie de joc sa-i spun celui care-si permite sa cumpere doar parizer de 5 lei kilu', ca ar trebui sa manance somon, salam de Sibiu si fructe de mare...
Sa fim clari:
1. NU s-a demonstrat nocivitatea GMO pana acum.
2. Cultivarea GMO asigura hrana ieftina.

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posthunor66, on 06 august 2016 - 01:10, said:

:
1. NU s-a demonstrat nocivitatea GMO pana acum.
2. Cultivarea GMO asigura hrana ieftina.
Corect, deocamdata !

#48
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrorospania, on 06 august 2016 - 00:43, said:

sobolanul, unul dintre cele mai rezistente mamifere de pe Terra, dau in cancer imediat ce papa GMO ! ...
Dupa ce le-au pus in ratie ierbicide cu lopata. Cunoastem, am citit studiul...

#49
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016
dumneata erai veterinarul ? ... ca nu mai stiu ! ...
UNDE scrie ca mancarea trebe sa fie ieftina ? ... iti pare corect sa te hranesti cu 1 EUR/zi si sa platesti o chirie sau ipoteca de 20 EUR/zi ! ...
daca iti raspunzi la aceasta intrebare, esti lamurit in privinta agriculturii organice ! ...
ca sa nu mai vb de faptele :
"bagam in noi" in medie 2800 cal
aruncam la gunoi 1/3 din alimente
carbohidratii, reprezinta 70% din aportul energetic al "idiotului modern" ! (omu' modern) !
ai vazut vreodata o fabrica de mezeluri ?
stii cate pasari moarte intra la procesare ?
stiai ca painea mai nou, nu mucegaieste ?
stiai ca se adauga zahar in aproape toate preparatele alimentare industriale ?
stiai ca desi pH-ul sangelui este 7,23, cam tot ce bagam in gura este acid  ?

Edited by rorospania, 06 August 2016 - 01:22.


#50
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Am vazut si eu ceva documentare, m-am uitat si in dreapta si in stanga legat de teaba asta cu GMO. Cu Monsato nu m-a pasionat...pentru mine e doar o firma...important este ce face acea firma indiferent de nume.
Acum dupa multe chestii citite si vazute important este sa incerci sa cauti defapt adevarul printre multitudinea de informatii false sau distorsionate. Si nici atunci nu vei sti adevarul gol-golut. Totusi eu am rezumat urmatoarele:
GMO au inceput sa fie cultivate pentru ca in ultima perioada de timp clima a luat-o razna iar plantele nu s-ar fi putut adapta asa de repede la schimbarile de clima. Doi la mana, prin GMO s-a dorit sa se mareasca capacitatea plantelor de a creste in alte conditii decat cele naturale...adica sa poti planta rosii si in ghiveciul cu nisip.
Bun. Pana acum nimic de spus. Nu cred ca genetic vorbind o planta  poate fi cancerigena. Pentru ca si natural au existat poate modificari genetice si nu a afeectat pe nimeni la scara mare.
Legatura intre bolile incurabile si alimente vine din punctul meu de vedere din folosirea ingrasamintelor si pesticidelor in cresterea GMO. Pentru ca GMO poate creste foarte frumos si in gradina daca il dai cu balegar. Folosirea pesticidelor si ingrasamintelor duce la o crestere fortata a plantelor plus ca acele ingrasaminte se "imbiba" in planta pe care noi o consumam. Adica una este sa mananci o rosie GMO crescuta in gradina si cultivata in mod natural si alta e sa mananci o rosie cescuta fortat care nu are nici gust si nici sanatoasa nu este.
Ca exista corporatii care controleaza lumea, nimic de zis.

Quote

Sa fim clari:
1. NU s-a demonstrat nocivitatea GMO pana acum.
2. Cultivarea GMO asigura hrana ieftina.
1. de acord.
2.Cultivarea GMO asigura o are mai mare de cultivare in conditii diferite decat cele naturale. Ieftin devine cand bagi pesticide cu lopata si vinzi mult sa faci profit.


Iar legat de cancer...Poti sa faci cancer de la multe alte surse decat hrana. Una din surse ar fi apa care ar putea proveni dintr-o sursa care poate contine pesticide. Aerul: daca stai intt-o zona industriala. Stresul, lipsa sportului si a miscarii..si altele.

Edited by tehnics, 06 August 2016 - 01:27.


#51
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrorospania, on 06 august 2016 - 01:15, said:

dumneata erai veterinarul ? ... ca nu mai stiu ! ...
Mda.

Quote

UNDE scrie ca mancarea trebe sa fie ieftina ? ... iti pare corect sa te hranesti cu 1 EUR/zi si sa platesti o chirie sau ipoteca de 20 EUR/zi ! ...
Nu scrie, dar daca nu e ieftina apar migratii masive de populatii care vin la cersit sau sa te atace, din cauza foamei... dar nu despre asta e vorba.
Mi se pare corect ca piata libera sa regleze si pretul hranei, si pe cel al ipotecii.

#52
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View Postpasilla, on 06 august 2016 - 01:13, said:

Corect, deocamdata !
adu' ceva argumente "pro" ! ... daca tot sunteti in aceasi barca ! ... :)

#53
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttehnics, on 06 august 2016 - 01:18, said:

Legatura intre bolile incurabile si alimente vine din punctul meu de vedere din folosirea ingrasamintelor si pesticidelor in cresterea GMO.
Cultivarea plantelor GMO necesita o cantitate mult mai redusa de pesticide fata de agricultura clasica. Cam 20% din cantitatea utilizata clasic.
De aceea si sunt preferate de fermieri. E mai ieftina productia de GMO (prin scaderea input-urilor) si nu intoxica solul la modul cum o face agricultura clasica.

Oriocum, tendinta de viitor este crearea de GMO care sa nu necesite pesticide.

Edited by hunor66, 06 August 2016 - 01:26.


#54
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View Posttehnics, on 06 august 2016 - 01:18, said:

Am vazut si eu ceva documentare, m-am uitat si in dreapta si in stanga legat de teaba asta cu GMO. Cu Monsato nu m-a pasionat...pentru mine e doar o firma...important este ce face acea firma indiferent de nume.
Acum dupa multe chestii citite si vazute important este sa incerci sa cauti defapt adevarul printre multitudinea de informatii false sau distorsionate. Si nici atunci nu vei sti adevarul gol-golut. Totusi eu am rezumat urmatoarele:
GMO au inceput sa fie cultivate pentru ca in ultima perioada de timp clima a luat-o razna iar plantele nu s-ar fi putut adapta asa de repede la schimbarile de clima. Doi la mana, prin GMO s-a dorit sa se mareasca capacitatea plantelor de a creste in alte conditii decat cele naturale...adica sa poti planta rosii si in ghiveciul cu nisip.
Bun. Pana acum nimic de spus. Nu cred ca genetic vorbind o planta  poate fi cancerigena. Pentru ca si natural au existat poate modificari genetice si nu a afeectat pe nimeni la scara mare.
Legatura intre bolile incurabile si alimente vine din punctul meu de vedere din folosirea ingrasamintelor si pesticidelor in cresterea GMO. Pentru ca GMO poate creste foarte frumos si in gradina daca il dai cu balegar. Folosirea pesticidelor si ingrasamintelor duce la o crestere fortata a plantelor plus ca acele ingrasaminte se "imbiba" in planta pe care noi o consumam. Adica una este sa mananci o rosie GMO crescuta in gradina si cultivata in mod natural si alta e sa mananci o rosie cescuta fortat care nu are nici gust si nici sanatoasa nu este.
Ca exista corporatii care controleaza lumea, nimic de zis.


1. de acord.
2.Cultivarea GMO asigura o are mai mare de cultivare in conditii diferite decat cele naturale. Ieftin devine cand bagi pesticide cu lopata si vinzi mult sa faci profit.


Iar legat de cancer...Poti sa faci cancer de la multe alte surse decat hrana. Una din surse ar fi apa care ar putea proveni dintr-o sursa care poate contine pesticide. Aerul: daca stai intt-o zona industriala. Stresul...si altele.
nu poti sa vezi "defectele" alimentatiei cu alimente GMO, deoarece esti tanar si inca ii mai ai pe toti cei dragi in viata ! ...
dar peste 80 de ani, o sa vezi altfel GMO ! ... dar atunci va fi EXTREM de tarziu ! ... ptr biodiversitate, ptr omenire, etc !
stiai ca exista tratament la hepatita C ? ... a fost "plantata" acu' 70 de ani, iar acum se vinde tratamentul cu 60.000 EUR ! ...
de ce crezi ca la plante nu ar fi la fel ? ... dealtfel, la plante, in fiecare an apare un virus nou, incurabil ! .. asta de fo' 15 ani buni !

View Posthunor66, on 06 august 2016 - 01:24, said:

Cultivarea plantelor GMO necesita o cantitate mult mai redusa de pesticide fata de agricultura clasica. Cam 20% din cantitatea utilizata clasic.
De aceea si sunt preferate de fermieri. E mai ieftina productia de GMO (prin scaderea input-urilor) si nu intoxica solul la modul cum o face agricultura clasica.

Oriocum, tendinta de viitor este crearea de GMO care sa nu necesite pesticide.
pesticide & shit ! ... ca o buruiana sa fie plaga trebe sa fie al naibii de multe ! ...
ca o insecta sa fie plaga trebe sa existe monocultivul ! ...
olandezii produc 800 de tone de tomate, pe Ha de sera ! ... alea sunt rosii ?

View Posthunor66, on 06 august 2016 - 01:19, said:

Mda.

Nu scrie, dar daca nu e ieftina apar migratii masive de populatii care vin la cersit sau sa te atace, din cauza foamei... dar nu despre asta e vorba.
Mi se pare corect ca piata libera sa regleze si pretul hranei, si pe cel al ipotecii.
yo cunosc persoane care au salar de 12.000 EUR/luna si cumpara alimente ca cei care catiga 500 ! ...
cum spun spaniolii : "va fi cel mai bogat din tot cimitirul" !

Edited by rorospania, 06 August 2016 - 01:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate