Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

reprezinta un pericol alimentele care poarta "firma" Monsanto ?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#73
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostMarianG, on 06 august 2016 - 07:30, said:

mergi frumos aici

https://en.wikipedia...obal_Seed_Vault

si ceri fara GMO

Un depozit de seminte nu iti da griu pentru ca le ceri. Cei din Svalbard nici macar nu sunt proprietarii semintelor, ei doar le depoziteaza.

View Postunucelalalt, on 06 august 2016 - 10:16, said:

Bayern , fost Farben este una din multele companii care au finantat pe Hitler pentru razboi . Au fost unii din autorii si beneficiarii cel putin a WW2 si a reconstructiei de dupa . Fluorul din pasta de dinti este un rezidu toxic mai ales din ind de munitii cu care nu aveau ce face ( costa mult sa scape de el legal ) si au platit studii care sa-l faca bun de vandut bagat in apa si altele . Realitatea e ca indobitoceste creierul si te face obedient .
Fluorul din smaltul dentar de unde e? :huh:

View PostSt3garu, on 06 august 2016 - 10:27, said:

Dar oricum ar fi, trebuie luat in calcul ca suntem oricum predispusi modificarilor genetice pe cale naturala, a disparut de mult selectia naturala si tot ingineria genetica va salva omenirea, avem destule mutatii si boli ereditare.
E o maaare diferenta intre mutatiile naturale care apar intr-o specie si mutatiile artificiale. Primele afecteaza genele proprii speciei. Mutatiile artificiale insa de multe ori nici nu sunt mutatii, ci inserarea unei gene de la alta specie in specia tinta. De ex. 1 gena de mucegai se baga in porumb. Asa ceva este practic imposibil sa se intimple pe cale naturala. Deci OMGurile nu sunt totuna cu organismele mutate natural.

#74
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View PostSt3garu, on 06 august 2016 - 11:05, said:

Si interesul lor nu e sa faca bani sau ce sa inteleg din postarea ta? Vad ca nu a iesit lumea in strada dupa genocidul facut in spitale, a murit, daca o fi murit, pulifrici ala si s-a inchis cazul. Deci...despre ce vorbesti, ca tot nu inteleg...cine sa aiba grija de tine, cand valorezi mai mult aproape mort decat daca poti munci pana la sfarsitul vietii? Tratamentele sunt facute sa amelioreze boala, nu sa o vindece. Si ca sa iti raspund la intrebare, sigur ar schimba si franele la tiruri daca ar castiga destul din asta
adevarat ! ... in tot ce ai spus ! ...
dar, se poate face ceva fara a fi necesar sa te izolezi intr-un catun de munte si sa astepti inevitabila "selectie naturala" impusa de Monsanto ?

#75
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posta3ds, on 06 august 2016 - 03:32, said:

Maparea genomului uman este "rezultatul muncii de creatie prin cercetare stiintifica a unor colective de oameni. Nu e normal sa si le protejeze prin patentare ?"
Maparea genomului uman nu este o creatie, ci un studiu.

Quote

...efectele alimentelor GMO (alea care isi produc propriile pesticide) asupra organismelor animale sunt deja documentate
Sunt doar cateva plante GMO care-si produc propriile insectifuge de genul proteinei secretate de B. thuringiensis. Proteina care, ca si bacteria secretoare, este ubicvitara in sol, pe coaja radacinoaselor si pe care oamenii o consuma fara sa stie despre ce e vorba, de cateva sute de mii de ani, cel putin.

Quote

Se face agricultura sustenabila bio doar ca e mai scumpa. Si piata libera o demonstreaza. Cine vrea sa cumpere rosii de plastic, cumpara cu 3 lei. Cine vrea rosii adevarate, cumpara cu 6 lei. Ambele romanesti, ambele din Lidl gen sau aiurea.
Daca ai impresia ca rosiile bio costa doar 6 lei kilu', inseamna ca nu stii ce inseamna bio.

Quote

Si iar te inseli amarnic vis a vis de putine pesticide si mitul GMO, e fix invers. Chiar nu stiu de unde ai fascinatia asta, lucrezi la Monsanto? Poti sa imi zici pe PM.
Nu e nici o fascinatie si nu lucrez la Monsanto. Soia clasica necesita cca. 25 de kile de ierbicid la hectar. Soia OMG numai 5 kile.

De exemplu:
"Culturile de plante modificate genetic sînt mai rentabile. În general, producţia este mai mare şi mai sigură, se pierde mai puţin din cauza bolilor şi a dăunătorilor. Un alt avantaj – nevoia folosirii de erbicide, fungicide şi insecticide este mai mică.
Deci, la cultivarea OMG-urilor se folosesc mai puţine chimicale.
Da, şi am observat că există o teamă din partea marilor companii de pesticide că, odată cu răspîndirea plantelor modificate genetic, îşi vor pierde piaţa."



Quote

Aia cu tehnologiile GMO anti cancer m-au facut sa imi sara whiskeul pe tastatura, ireal
Daca intre doua sorbituri de whisky ai citi cate ceva in domeniu, ai intelege despre ce e vorba.
In primul rand ca OMG inseamna orice organism asupra caruia s-a intervenit direct pentru modificarea genomului, nu numai plantele OMG pentru agricultura, asa cum cred sectantii anti-GMO.
Deci, GMO sunt si bacteriile modificate care produc insulina purificata (fara alte fractii proteice) si alti hormoni, care astfel au devenit accesibili pe piata pharma majoritatii bolnavilor, GMo sunt si drojdiile si mucegaiurile modificate care produc antibiotice ai alte molecule pharma.

Si, sa revenim la ce am spus despre cancer: GMO sunt si celulele T-killer modificate, utilizate experimental in tratamentul leucemiei,
"Scientists are claiming “extraordinary” success with engineering immune cells to target a specific type of blood cancer in their first clinical trials.
Among several dozen patients who would typically have only had months to live, early experimental trials that used the immune system’s T-cells to target cancers had “extraordinary results”.
In one study, 94% of participants with acute lymphoblastic leukaemia (ALL) saw symptoms vanish completely. Patients with other blood cancers had response rates greater than 80%, and more than half experienced complete remission."


Quote

Vezi food.inc si cum au ajuns monsanto si 2-3 companii sa controleze 90%+ din agricultura din US/mondiala ulterior in 25 de ani.
Nu ma intereseaza politica in acest domeniu. Toate deciziile politice in domeniul GMO au la baza interese economice si politice (practici protectioniste, avantaje comerciale etc.).
Ma intereseaza strict stiintific organismele modificate genetic. Ce pot face ele bine pentru generatiile umane viitoare.

Quote

Porumb + soia din US sunt >90% GMO, adica furaje care se dau la animale basically, pe care le mancam toti plus ca glucose corn syrup e in tot.
Si ai impresia ca glucoza contine baze purinice ori pirimidinice ?

Quote

N-ai nici o scuza sa fii atat de ignorant, srsly, decat daca ai un caine la bataie.
Eu vad ca dumneata habar n-ai de biologie, biochimie, agricultura etc. In schimb imi vii numai cu argumente de tip sectant anti-GMO.
Iti repet: aici nu e arie de politica, sa ne facem toti ca ne pricepem. Aici e arie de stiinta. Si sa vii sa-mi spui ca siropul de glucoza contine baze purinice si pirimidinice te descalifica intr-o discutie strict pe o arie de stiinta.



Quote

...sa nu mai ai voie sa interzici GMO sau DDT sau whatever pe teritoriul tarii tale gen.
N-are legatura GMO cu DDT, cum n-are legatura sula cu prefectura, sau efectul razelor de luna asupra papucilor de guma.

Quote

Bai esti culmea. Hrana ieftina era si pana la GMO, adica anii 90+, nu mai aiura.
Nu sunt culmea deloc. GMO sunt dinainte de anii '90+. Eu am invatat despre GMO in liceu, in manualele din anii '80.
Iar hrana se produce mai ieftin azi, fata de anii '80, doar cu referire la input-uri, la cultivarea GMO. Nu inteleg de ce te bagi daca nu te pricepi.

Quote

Acum hrana e f ieftina pentru ca statele subventioneaza masiv agricultura, nu sunt toti veniti cu pluta pe forum lol.
Eu vorbeam strict de input-uri, nu de subventii. De costurile de productie. Stii ce e ala "input" ?

Quote

Fals, ai idei putine dar fixe, las-o balta srsly, devii enervant.
Fals, cu idei putine si fixe si enervant ca Giordano Bruno, Copernic si Galilei ... ?

View Postunucelalalt, on 06 august 2016 - 03:56, said:

Putina distractie sau mai bine zis haz de necaz despre ce inseamna corporatiile de chimicale -
Nenorociti rau astia cu corporatiile de medicamente. Nu mai mor oamenii de la un abces la masea sau de la o apendicita acuta, ori de la o amigdalita pultacee. S-au eradicat boli precum difteria, variola etc. prin vaccinari. Rau de tot ....

Edited by hunor66, 06 August 2016 - 15:23.


#76
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Ba astia cu Monsanto in gura si-n sculare si-n culcare, ce va veti face voi cind concernul Bayern va cumpara Monsanto si ii va sterge numele de pe piata?

Edited by NOSZTALGIA, 06 August 2016 - 16:10.


#77
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postunucelalalt, on 06 august 2016 - 10:16, said:

Bayern , fost Farben este una din multele companii care au finantat pe Hitler pentru razboi . Au fost unii din autorii si beneficiarii cel putin a WW2 si a reconstructiei de dupa .

Si, relevanta in topicul de fata fiind... ?

#78
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View PostSt3garu, on 06 august 2016 - 11:05, said:

Si interesul lor nu e sa faca bani sau ce sa inteleg din postarea ta? Vad ca nu a iesit lumea in strada dupa genocidul facut in spitale, a murit, daca o fi murit, pulifrici ala si s-a inchis cazul. Deci...despre ce vorbesti, ca tot nu inteleg...cine sa aiba grija de tine, cand valorezi mai mult aproape mort decat daca poti munci pana la sfarsitul vietii? Tratamentele sunt facute sa amelioreze boala, nu sa o vindece. Si ca sa iti raspund la intrebare, sigur ar schimba si franele la tiruri daca ar castiga destul din asta

Apropo de postul asta, imi aduc aminte de o faza epica din Kingpin. Il intreaba un Amish pe eroul principal (Woody Harrelson) de ce fumeaza, ca tigarile iti fac rau. Si zice asta:


Roy: Is that right. Who's done more research on the subject than the good people at the American Tobacco Industry? They say it's harmless. Why would they lie? If you're dead, you can't smoke.

Edited by a3ds, 06 August 2016 - 18:04.


#79
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pozitia mediului Academic despre OMG si.....dezinformare.

Sursa

Attached Files

  • Attached File  OMG.png   165.99K   21 downloads

Edited by medelin992, 08 August 2016 - 10:06.


#80
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Posthunor66, on 06 august 2016 - 16:15, said:


Si, relevanta in topicul de fata fiind... ?

Pai iti traduc imediat - In cursa dupa bani nu conteaza peste cate milioane de cadavre trecem .

#81
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ideea e ca studiile clinice nu se desfasoara pe youtube.

#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmedelin992, on 08 august 2016 - 10:05, said:

Pozitia mediului Academic despre OMG si.....dezinformare.

Sursa

Ca producator GMO, tu trebuie sa dovedesti prin studii independente ca ce produci e sigur pt. consum, nu invers boss...

E din 2011...

Roudup ready =  clienti captivi

#83
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
La pagina 5 si 6 te-ai uitat, cica sunt 81 de proiecte bala bla bla in care se demonstreaza ca sunt safe. Proiecte guvernamentale, nu youtubisti.

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://europa.eu.int...ty-of-life/gmo/

Nu merge boss.. Server not found.

In pdful ala era scris hRRp://... ......

Am incercat si asa:
http://europa.eu/com...ty-of-life/gmo/
Sorry! We couldn't find the page!

E veche melodia. Mergeti la alta masa.

#85
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Te referi la sursa mea?

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In sursa ta, era link-ul spre europa.eu care incepea cu hrrp://
La pagina 5!

Am si cautat dar n-am gasit... pune link-ul.

#87
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu mai este valabil.
Am gasit ceva pe site-ul UE, despre studiile acelea, dar nu un raport concret.

http://europa.eu/rap...-10-1688_en.htm

https://ec.europa.eu...mo_research.pdf

Edited by medelin992, 08 August 2016 - 15:08.


#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In link-ul 1 adica asta:
http://europa.eu/rap...-10-1688_en.htm

la final are asta, adica tot page not found.... ....

EC-sponsored research on Safety of Genetically Modified Organisms (1985-2000)
http://ec.europa.eu/...ty-of-life/gmo/

linkul 2 e un pdf despre 2001-2010, 2016 nu?

"
LEGAL NOTICE
Neither the European Commission nor any person acting on behalf of the Commission
is responsible for the use which might
be made of the following information.
The views expressed in this publication are
the sole responsibility of the authors and
do not necessarily reflect the views of the European Commission.

More information on the European Union is available on the Internet (http://europa.eu).
Cataloguing data can be found at the end of this publication.
Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2010
ISBN 978-92-79-16344-9
doi 10.2777/97784
Cover pictures: © Fotolia
© European Union, 2010
Reproduction is authorised provided the source is acknowledged.
"

Edited by dragosh0709, 08 August 2016 - 15:23.


#89
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Nu monsanto ci incultura fura mintile oamenilor.
Cand nu ai cultura generala / de specialitate sa intelegi niste lucruri, ele par vraji, minuni, conspiratii...orice tampenie "demonstrata" de un semidoct devine adevar si se declanseaza jihadul.

Nu ca monsantii si cei asemenea lor ar fi ingeri, nu ca nu am putea constata si singuri sau nu putem intui ca niste lucruri nu sunt tocmai bune...
Doar ca nu putem aplica reducerea la absurd in orice situatie, nu inseamna ca daca nu e alba e obligatoriu neagra...

Daca murim de cancer nu inseamna obligatoriu ca e o conspiratie, poate insemna la fel de bine ca prin natura lui omul e lacom si prost, ca nu gandeste, ca vrea mult si ieftin, etcetc...monsanto poate fi pur si simplu un profitor de pe urma prostiei noastre si nu cel care prin mijloace obscure ne face sa fim prosti.

Daca putem intui ca hrana noastra e otravitoare nu inseamna ca e bayer de vina, noi suntem de vina pentru ca vrem 5t de grau la ha desi stim, sau ar trebui sa stim, ca pe vremea bunicilor pamantul nu putea da mai mult de 1000-1500kg...ce e peste e datorita ajutorului sintetic...avem insa pretentia sa fie si sanatos...pai atunci bine.

Si tot asa, in orice domeniu aproape discutia e aceeasi, calicia si aroganta fiintei umane subt cauzele acestor rele iar alde "mobsanto" nu sunt decat niste baieti destepti care satisfac o cerere, mijloace prin care omul sa isi satisfaca aceste "nevoi"


#90
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostFrom 08 august 2016 - 15:20:

"
LEGAL NOTICE
Neither the European Commission nor any person acting on behalf of the Commission
is responsible for the use which might
be made of the following information.
The views expressed in this publication are
the sole responsibility of the authors and
do not necessarily reflect the views of the European Commission.

[...]
"
Asta e o sintagma strict politica, nu stiintifica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate