Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Mentalitate pur romaneasca sau asa fac toti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

Poll: Asumarea angajamemtelor (66 member(s) have cast votes)

Va respectati angajamentele/ contractele/cuvantul dat ?

  1. Da, onoarea e importanta pentru mine, chiar daca asta imi aduce pierderi (60 votes [90.91%])

    Percentage of vote: 90.91%

  2. Nu, imi vad interesul personal (6 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

Vote Guests cannot vote

#1
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Dau un exemplu ca sa se inteleaga la ce ma refer :

Cineva da de inteles ca ar vrea sa vand o suprafata de pamant la un pret mic fiind constient ca foarte greu va gasi un cumparator interesat in zona respectiva . In momentul cand acest cumparator totusi apare ( un cumparator care se dovedeste a avea putere mare financiara ) , vanzatorul se schimba 180 grade si cere mai multi bani .
Adica tocmai mentalitatea asta de om fara cuvant care cand vede ca cineva are interes , pluseaza neluand in calcul posibilitatea de a se anula tot .
Odata ce ai fost dispus sa vinzi la un pret mic numai sa reusesti sa vinzi si apoi sa incerci sa fortezi mai mult doar pt ca exista interes mi se pare o ...
Oare chiar toti fac asa ?

Ce situatii de genul ati intampinat ?

Edited by cobi1, 12 July 2016 - 12:08.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Isi incearca norocul. Daca merge bine, daca nu tot bine. Dar cine are in plan sa vanda si e serios, spune de la inceput pretul exact si restul detaliilor. Nu merge cu subintelesuri.

#3
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 cobi1, on 12 iulie 2016 - 11:57, said:

Dau un exemplu ca sa se inteleaga la ce ma refer :

Cineva da de inteles ca ar vrea sa vand o suprafata de pamant la un pret mic fiind constient ca foarte greu va gasi un cumparator interesat in zona respectiva . In momentul cand acest cumparator totusi apare ( un cumparator care se dovedeste a avea putere mare financiara ) , vanzatorul se schimba 180 grade si cere mai multi bani .
Adica tocmai mentalitatea asta de om fara cuvant care cand vede ca cineva are interes , pluseaza neluand in calcul posibilitatea de a se anula tot .
Odata ce ai fost dispus sa vinzi la un pret mic numai sa reusesti sa vinzi si apoi sa incerci sa fortezi mai mult doar pt ca exista interes mi se pare o ...
Oare chiar toti fac asa ?

Hmm... Este o mentalitate de nesimtire pura. Si nu o aud doar romanii. Am patit-o in State cand am vrut sa inchririez un ap. Ne-am inteles la un pret, dupa care m-a sunat si mi-a zis ca ar fi gasit un alt client care era dispus sa plateasca cu 100$ mai mult... I-am spus sa fie sanatos, si apoi la 2 zile distanta am vazut din nou ap dat spre inchiriere. Am sunat, si era valabil... So... Doar nesimtiti !

PS: la fel de nesimtiti sunt si cei carora le spui un ultima pret la telefon. si cand vin, mai incearca sa scoata 50 100 ron...

Edited by blade0blade, 12 July 2016 - 12:04.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Bisnitari de astia de doi bani se gasesc peste tot in lume....

#5
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
aaa si sa nu ii uitam pe cei ce scriu: Mobilat modern (cu mobila din 74), sau pe cei ce zic: Utilitati la cap de teren. SI ele defapt sunt la capatul unui drum de servitute de 100 150 m lungime... Si putem continua la nesfarsit. Cert este ca sunt peste tot in lume dastia...

#6
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Nu e o mentalitate de cacat. Se numeste business.

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Pai interesul lor e sa atraga clientul. Daca gasesc unul mai fraier si se inteapa, pentru e perfect.

 DraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:12, said:

Nu e o mentalitate de cacat. Se numeste business.

Combinat cu nitica teapa. Daca mai asteapta inca un an sau doi pentru un teren aflat la cuca macaii, ii iese business-ul pe nas ca a incercat sa fie nesimtit cand i-a venit prima data client dispus sa cumpere :lol:.

#8
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
De aia se spune ca nu-i bine sa intri in afaceri cu romanii.
Nu sunt seriosi, nici parolisti.
In general nu stiu sa faca afaceri, nici sa negocieze corect si cinstit - au o mentalitate de doi bani, nu te poti increde in cuvantul lor ( decat cu mici exceptii ) si considera ca e ok sa ciupeasca oricand ceva.
Intr-un fel, se aseamana tiganii, care la fel procedeaza, de aceea toti se feresc sa faca intelegeri cu ei.

In vanzari ( si nu numai ) e absolut important sa te tii de cuvant si sa iti respecti o promisiune.
Ai zis ultimul pret, ti-ai dat cuvantul, ai batut palma, asta e, asa ramane ...

Daca mai tarziu te razgandesti, reconsideri si modifici pretul, inseamna ca esti un om de nimic, cu care e mai bine sa nu faci afaceri si sa nu te incurci.

#9
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 cobi1, on 12 iulie 2016 - 11:57, said:

Odata ce ai fost dispus sa vinzi la un pret mic numai sa reusesti sa vinzi si apoi sa incerci sa fortezi mai mult doar pt ca exista interes mi se pare o ...
Bunul e al omului... este perfect normal sa caute sa obtina maximul de profit.

 sylvius, on 12 iulie 2016 - 12:14, said:

In general nu stiu sa faca afaceri, nici sa negocieze corect si cinstit
Nu exista nimeni pe lumea asta care sa negocieze corect si cinstit. In negociere singurul lucru de luat in calcul este raportul de putere.

Edited by DraculescuDraculescu, 12 July 2016 - 12:17.


#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Bunul este al lui, banii sunt ai mei. Daca vrea mai mult, sa ceara de la inceput, nu sa o dea la intors.

#11
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 Serafim606, on 12 iulie 2016 - 12:16, said:

Bunul este al lui, banii sunt ai mei. Daca vrea mai mult, sa ceara de la inceput, nu sa o dea la intors.
Tu ai dreptul sa ii acepti sau sa ii refuzi oferta. Poate avantajele pe care le primeste cel care cumpara terenul sunt mult mai mari decat 10.000 de euro in plus la costuri.

Edited by DraculescuDraculescu, 12 July 2016 - 12:17.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Normal. Asta la inceput, nu dupa ce stabilim toate detaliile, batem palma, iar mai apoi se gandeste ca trebuia sa ceara mai mult ca am de unde da si vrea sa ma ciuguleasca.

Edited by Serafim606, 12 July 2016 - 12:17.


#13
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 DraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:15, said:

Bunul e al omului... este perfect normal sa caute sa obtina maximul de profit.


Nu exista nimeni pe lumea asta care sa negociezi corect si cinstit. In negociere singurul lucru de luat in calcul este raportul de putere.

Pai situatia data e alta. Un om iti spune un pret la telefon, si cand vii iti zice ca e altul pretul... Cum se numeste asta>?!?

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 blade0blade, on 12 iulie 2016 - 12:17, said:

Pai situatia data e alta. Un om iti spune un pret la telefon, si cand vii iti zice ca e altul pretul... Cum se numeste asta>?!?

Nesimtire

#15
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 Serafim606, on 12 iulie 2016 - 12:17, said:

Normal. Asta la inceput, nu dupa ce stabilim toate detaliile, batem palma, iar mai apoi se gandeste ca trebuia sa ceara mai mult ca am de unde da si vrea sa ma ciuguleasca.
Pana nu s-a schimbat proprietarul cel care vinde are dreptul sa faca orice.

Edited by DraculescuDraculescu, 12 July 2016 - 12:21.


#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Sa incerci sa obtii un pret cat mai bun pt. un produs de-al tau ii absolut normal. Sa minti in legatura cu produsul sau sa modifici suma dupa ce te-ai inteles cu omu' ii de mega porc.

Am patit si eu ca dupa ce m-am inteles cu cineva (eu vindeam) a aparut o oferta mai buna. Am preferat sa pierd bani decat sa ma fac de cacao.

#17
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 blade0blade, on 12 iulie 2016 - 12:17, said:

Pai situatia data e alta. Un om iti spune un pret la telefon, si cand vii iti zice ca e altul pretul...
depinde despre ce este vorba

 blade0blade, on 12 iulie 2016 - 12:17, said:

Cum se numeste asta>?!?
ca vanzatorul s-ar putea sa fi aflat ca cel interesat nu are alte variante?

#18
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 DraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:15, said:


Nu exista nimeni pe lumea asta care sa negociezi corect si cinstit.

Ba da, este.

In sensul ca atunci cand ai spus un lucru, asa ramane.
Adica e cuvantul tau in joc.

De aceea e bine sa stii ce spui si ce promiti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate