Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mentalitate pur romaneasca sau asa fac toti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

Poll: Asumarea angajamemtelor (66 member(s) have cast votes)

Va respectati angajamentele/ contractele/cuvantul dat ?

  1. Da, onoarea e importanta pentru mine, chiar daca asta imi aduce pierderi (60 votes [90.91%])

    Percentage of vote: 90.91%

  2. Nu, imi vad interesul personal (6 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

Vote Guests cannot vote

#19
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
... sa vezi cand cere 30 000 euro si cand te duci cu banii spune ca a scazut euro saptamana asta si vrea 31 000 ...Posted Image

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Fiecare isi urmeaza interesul.
Singura greseala a vanzatorului e ca n-a pus de la bun inceput un pret pe care sa-l considere corect pentru el.

Imagineaza-ti ca vinzi terenul ala cu 1 leu pe ar deoarece crezi ca nu exista cerere. Vine afaceristul care stie mai multe decat tine, poate e in dezvoltare zona, iti ia pamantul cu 1 leu si il vinde cu 5 mai departe. Nu doar ca te-ai simti ca un prost vanzadu-l asa ieftin, dar chiar ai fi un prost.

*un prost onorabil, care se tine de cuvant.

#21
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:16, said:

Tu ai dreptul sa ii acepti sau sa ii refuzi oferta. Poate avantajele pe care le primeste cel care cumpara terenul sunt mult mai mari decat 10.000 de euro in plus la costuri.
Corect, dar cand te deplasezi 500 km ca sa faci afacerea si ajuns la fata locului ( demontrand ca esti om de cuvant si vrei sa inchei contractul ) si vanzatorul o da la intors ... iti vine sa-i bagi dintii in gat !
Nu-i inteleg pe oamenii astia care prefera sa riste sa nu vanda deloc , poate niciodata chiar , decat sa ia pretul cinstit .

#22
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postsuperm, on 12 iulie 2016 - 12:20, said:

... sa vezi cand cere 30 000 euro si cand te duci cu banii spune ca a scazut euro saptamana asta si vrea 31 000 ...Posted Image

tocmai de asta e bine ca prima data cand discuti cu vanzatorul sa tragi cu dintii de pret(chiar la modul nesimtit... el zice 30k tu zici 25k.. sigur nu o sa scada asa dar in loc de 31 s-ar putea sa platesti 29 sau 28).. sa ii zici ca mai ai si alte oferte..

View Postsylvius, on 12 iulie 2016 - 12:20, said:

Ba da, este.

In sensul ca atunci cand ai spus un lucru, asa ramane.
Adica e cuvantul tau in joc.

De aceea e bine sa stii ce spui si ce promiti.
eu ma refeream la negocieri... in negocieri ori esti dracu in persoana ori pleci cu buza umflata

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:23, said:

Corect, dar cand te deplasezi 500 km ca sa faci afacerea si ajuns la fata locului ( demontrand ca esti om de cuvant si vrei sa inchei contractul ) si vanzatorul o da la intors ... iti vine sa-i bagi dintii in gat !
Da, insa cel mai probabil o sa accepti... si el stie asta.

Edited by DraculescuDraculescu, 12 July 2016 - 12:26.


#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Este acelasi rationament in cazul celor care au apartamente luate pe nimic de la stat si ptr ca au ratat momentul boomului acum cand li se ofera pretul pietei spun: eu nu vand domne in pierdere :) ca puteam sa iau 90 000eu pe el.

#24
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postsuperm, on 12 iulie 2016 - 12:20, said:

... sa vezi cand cere 30 000 euro si cand te duci cu banii spune ca a scazut euro saptamana asta si vrea 31 000 ...Posted Image

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:24, said:

tocmai de asta e bine ca prima data cand discuti cu vanzatorul sa tragi cu dintii de pret(chiar la modul nesimtit... el zice 30k tu zici 25k.. sigur nu o sa scada asa dar in loc de 31 s-ar putea sa platesti 29 sau 28).. sa ii zici ca mai ai si alte oferte..


Era dupa negocieri, cu banii (in euro Posted Image ) si actele la notar Posted Image ... deci sa o dai in diverse la usa notarului cu banii in mana e tare negocierea sau cum s-o numi asta..

Edited by superm, 12 July 2016 - 12:28.


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View Postblade0blade, on 12 iulie 2016 - 12:03, said:

Hmm... Este o mentalitate de nesimtire pura.

Corect, se numeste capitalism

View PostSerafim606, on 12 iulie 2016 - 12:13, said:

Combinat cu nitica teapa.

Teapa e cand te inseala

View Postsylvius, on 12 iulie 2016 - 12:14, said:

De aia se spune ca nu-i bine sa intri in afaceri cu romanii.

Ai zis ultimul pret, ti-ai dat cuvantul, ai batut palma, asta e, asa ramane ...

N-au nici o treaba romanii
Si tu faci la fel.

In afaceri nu exista "batut palma" ci exista "contract"
Ala e singurul valabil

View PostSerafim606, on 12 iulie 2016 - 12:16, said:

Bunul este al lui, banii sunt ai mei. Daca vrea mai mult, sa ceara de la inceput, nu sa o dea la intors.

Tu vinzi o casa pe care ai cumparat-o acum 30 de ani cu pretul pe care l-ai platit?
Vezi-ti de treaba

View PostSerafim606, on 12 iulie 2016 - 12:17, said:

Normal. Asta la inceput, nu dupa ce stabilim toate detaliile, batem palma, iar mai apoi se gandeste ca trebuia sa ceara mai mult ca am de unde da si vrea sa ma ciuguleasca.

Nu te ciuguleste deloc.
De ce sa ai doar tu avantaj in vanzarea asta?
Normal ca-ti convine sa castigi doar tu, cand e vorba de altul, e tzeapa?
:lol:

#26
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:24, said:

eu ma refeream la negocieri... in negocieri ori esti dracu in persoana ori pleci cu buza umflata
La negocieri nu am nimic de obiectat , eu ma refer la faptul ca pretul a fost stabilit urmand sa se faca tranzactia , moment in care vanzatorul pluseaza crezand ca nu ai incotro si vei accepta marlania oadata ce te-ai deplasat la distanta , odata ce ti-ai facut un plan ( nu neaparat ) ...

Edited by cobi1, 12 July 2016 - 12:29.


#27
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostMizu, on 12 iulie 2016 - 12:22, said:

Fiecare isi urmeaza interesul.
Singura greseala a vanzatorului e ca n-a pus de la bun inceput un pret pe care sa-l considere corect pentru el.

Imagineaza-ti ca vinzi terenul ala cu 1 leu pe ar deoarece crezi ca nu exista cerere. Vine afaceristul care stie mai multe decat tine, poate e in dezvoltare zona, iti ia pamantul cu 1 leu si il vinde cu 5 mai departe. Nu doar ca te-ai simti ca un prost vanzadu-l asa ieftin, dar chiar ai fi un prost.

*un prost onorabil, care se tine de cuvant.
exact

View Postsuperm, on 12 iulie 2016 - 12:27, said:

Era dupa negocieri, cu banii (in euro Posted Image ) si actele la notar Posted Image ... deci sa o dai in diverse la usa notarului cu banii in mana e tare negocierea sau cum s-o numi asta..
pai de ce nu i-ai spus ca daca face din astea nu te mai intereseaza?
si daca tot e sa o dati in astfel de chestii sa mai lase vreo mie doua ca mai ai si alte oferte?

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:28, said:

La negocieri nu am nimic de obiectat , eu ma refer la faptul ca pretul a fost stabilit urmand sa se faca tranzactia , moment in care vanzatorul pluseaza crezand ca nu ai incotro si vei accepta marlania oadata ce te-ai deplasat la distanta , odata ce ti-ai facut un plan ( nu neaparat ) ...
Nu stiu.. parerea mea este ca negocierile se opresc doar in momentul in care actele au fost facute.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:23, said:

Corect, dar cand te deplasezi 500 km ca sa faci afacerea si ajuns la fata locului ( demontrand ca esti om de cuvant si vrei sa inchei contractul ) si vanzatorul o da la intors ... iti vine sa-i bagi dintii in gat !
Nu-i inteleg pe oamenii astia care prefera sa riste sa nu vanda deloc , poate niciodata chiar , decat sa ia pretul cinstit .

Tu, de ce a trebuit sa te deplasezi la fata locului pentru a face actele?
De ce nu v-ati intalnit la jumatea drumului?

#29
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:23, said:

Nu-i inteleg pe oamenii astia care prefera sa riste sa nu vanda deloc , poate niciodata chiar , decat sa ia pretul cinstit .
Ei nu risca... daca faceai un pic urat si le ziceai ca mai ai n oferte imediat dadeau inapoi... poate chiar lasau la pret. :)

Edited by DraculescuDraculescu, 12 July 2016 - 12:32.


#30
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostTsunnnami, on 12 iulie 2016 - 12:27, said:

Corect, se numeste capitalism



Teapa e cand te inseala



N-au nici o treaba romanii
Si tu faci la fel.

In afaceri nu exista "batut palma" ci exista "contract"
Ala e singurul valabil



Tu vinzi o casa pe care ai cumparat-o acum 30 de ani cu pretul pe care l-ai platit?
Vezi-ti de treaba



Nu te ciuguleste deloc.
De ce sa ai doar tu avantaj in vanzarea asta?
Normal ca-ti convine sa castigi doar tu, cand e vorba de altul, e tzeapa?
Posted Image

Ce zici eu si ce intelegi tu.

#31
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postsuperm, on 12 iulie 2016 - 12:20, said:

... sa vezi cand cere 30 000 euro si cand te duci cu banii spune ca a scazut euro saptamana asta si vrea 31 000 ...Posted Image

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:26, said:

tocmai de asta e bine ca prima data cand discuti cu vanzatorul sa tragi cu dintii de pret(chiar la modul nesimtit... el zice 30k tu zici 25k.. sigur nu o sa scada asa dar in loc de 31 s-ar putea sa platesti 29 sau 28).. sa ii zici ca mai ai si alte oferte..


View Postsuperm, on 12 iulie 2016 - 12:27, said:

Era dupa negocieri, cu banii (in euro Posted Image ) si actele la notar Posted Image ... deci sa o dai in diverse la usa notarului cu banii in mana e tare negocierea sau cum s-o numi asta..

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:30, said:

pai de ce nu i-ai spus ca daca face din astea nu te mai intereseaza?
si daca tot e sa o dati in astfel de chestii sa mai lase vreo mie doua ca mai ai si alte oferte?

Iti dai seama ca a incercat marea cu degetul dar a sunat aiurea rau, i-am zis ca daca euro crestea (de cand am inceput discutiile a crescut mereu doar in saptamana cand sa semnam a scazut euro ...) ii dadeam mai putin sau de ce nu a cerut in lei daca il afecteaza cursul euro/leu ...
Chestia e ca te enerveaza la culme ca iti faci si tu un plan, niste asteptari si deja mergi pe ideea ca ai rezolvat tranzactia si mergem mai departe ...si pam-pam iti baga una de doi lei ca la gradinita:(

Edited by superm, 12 July 2016 - 12:35.


#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 11:57, said:

Odata ce ai fost dispus sa vinzi la un pret mic numai sa reusesti sa vinzi si apoi sa incerci sa fortezi mai mult doar pt ca exista interes mi se pare o ...
Oare chiar toti fac asa ?

Ce situatii de genul ati intampinat ?

cu siguranta omul ala a facut un curs american de vanzare & negociere

#33
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postsuperm, on 12 iulie 2016 - 12:33, said:

Iti dai seama ca a incercat ce sa faca dar a sunat aiurea rau, i-am zis ca daca euro crestea (de cand am inceput discutiile a crescut mereu doar in saptamana cand sa semnam a scazut euro ...) ii dadeam mai putin sau de ce nu a cerut in lei daca il afecteaza cursul euro/leu ...
Nu intelegi jocul negocierilor. Putea sa gaseasca ca motiv si ca ploua afara... tu esti dator sa ii aduci aminte ca daca nu i-l cumperi tu ramane cu el nevandut multi ani de acum in colo... ca mai sunt o gramda de oferte... ce naiba?.. e simplu.

View Postsuperm, on 12 iulie 2016 - 12:33, said:

Chestia e ca te enerveaza la culme ca iti faci si tu un plan, niste asteptari si deja mergi pe ideea ca ai rezolvat tranzactia si mergem mai departe ...si pam-pam iti baga una de doi lei ca la gradinita:(
Lumea in care traim e dura... daca merge, merge.

Edited by DraculescuDraculescu, 12 July 2016 - 12:38.


#34
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Achizitiile si vanzarile se fac cu rabdare...

#35
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Poste_bulu, on 12 iulie 2016 - 12:37, said:

Achizitiile si vanzarile se fac cu rabdare...
Eu as zice ca se fac cat mai agresiv cu putinta.

#36
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Am vrut sa fiu om , de aceea, la posibilitatile financiare limitate ale vanzatorului m-am gandit sa nu-l pun pe drumuri si sa merg eu la fata locului , oricum vroiam sa inspectez vizual zona . Ideea e ca am facut un drum si cam asta e teapa luata , nu-i bai , nici nu-mi pare rau . In momentul in care individul a incercat sa mai stoarca de la mine i-am zis la revedere ! Io nu stau sa renegociez ceea ce am negociat odata ! Nu mi se pare cinstit si prefer sa nu am de a face cu asemenea specimene .

Edited by cobi1, 12 July 2016 - 12:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate