Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Mentalitate pur romaneasca sau asa fac toti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

Poll: Asumarea angajamemtelor (66 member(s) have cast votes)

Va respectati angajamentele/ contractele/cuvantul dat ?

  1. Da, onoarea e importanta pentru mine, chiar daca asta imi aduce pierderi (60 votes [90.91%])

    Percentage of vote: 90.91%

  2. Nu, imi vad interesul personal (6 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

Vote Guests cannot vote

#37
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:37, said:

Nu intelegi jocul negocierilor. Putea sa gaseasca ca motiv si ca ploua afara... tu esti dator sa ii aduci aminte ca daca nu i-l cumperi tu ramane cu el nevandut multi ani de acum in colo... ca mai sunt o gramda de oferte... ce naiba?.. e simplu.


Lumea in care traim e dura... daca merge, merge.

Nu merge mereu cu "mai am si alte oferte" ca asta o spun si vanzatorii si daca spun si eu asta si el asta ce facem ???? Am discutat, ne-am inteles, ne-am dus la notar si un pic "neam" prost 5 minute ...fara cratima :)

#38
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:39, said:

Am vrut sa fiu om , de aceea, la posibilitatile financiare limitate ale vanzatorului m-am gandit sa nu-l pun pe drumuri si sa merg eu la fata locului , oricum vroiam sa inspectez vizual zona . Ideea e ca am facut un drum si cam asta e teapa luata , nu-i bai , nici nu-mi pare rau . In momentul in care individul a incercat sa mai stoarca de la mine i-am zis la revedere ! Io nu stau sa renegociez ceea ce am negociat odata ! Nu mi se pare cistit si prefer sa nu am de a face cu asemenea specimene .
Pai nu era mai simplu sa renegociezi? El zicea asa.. tu scoteai repede telefonul si ii aratai ca mai ai o gramda de oferte.. nici macar nu trebuiau sa fie pe bune... daca zici ca era mai vai de capul lui.

#39
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:38, said:

Eu as zice ca se fac cat mai agresiv cu putinta.
Si cu rabdare...

#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:12, said:

Nu e o mentalitate de cacat. Se numeste business.
Exact. Nici Colgate nu-ti face dintii neaparat albi, nici masinile nu consumka ca pe hartie.

#41
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postsuperm, on 12 iulie 2016 - 12:40, said:

Nu merge mereu cu "mai am si alte oferte" ca asta o spun si vanzatorii si daca spun si eu asta si el asta ce facem ????
Ii zici ca te indoiesti si ca daca nu lasa la pret s-ar putea sa nu te mai intereseze.

#42
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostSerbius, on 12 iulie 2016 - 12:45, said:

Sunt multi care nu vor de fapt sa vanda ci doar sa treaga teapa, sa gaseasca un fraier. De exemplu cumpara un apartament, un teren, ceva si imediat dupa aia il scot la vanzare la un pret nesimtit, sau la un pret normal, dar incearca o manevra din asta de a creste pretul cand trebuie semnat contractul sa te preseze sa accepti pretul mai mare...
Practic nu ai ce negocia cu astfel de oameni, ei nu vor sa scape de bunul respectiv ci doar sa dea un tun.
Niciodata nu e prost cine vinde.

#43
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:39, said:

Am vrut sa fiu om , de aceea, la posibilitatile financiare limitate ale vanzatorului m-am gandit sa nu-l pun pe drumuri si sa merg eu la fata locului , oricum vroiam sa inspectez vizual zona . Ideea e ca am facut un drum si cam asta e teapa luata , nu-i bai , nici nu-mi pare rau . In momentul in care individul a incercat sa mai stoarca de la mine i-am zis la revedere ! Io nu stau sa renegociez ceea ce am negociat odata ! Nu mi se pare cinstit si prefer sa nu am de a face cu asemenea specimene .

Am întâlnit si eu, de doua ori chiar. Cumpăram la un momentdat un apartament: văzut, stabilit pretul, dat întâlnire la notar, vânzătorul s-a gândit el ca nu mai vinde. Noi si notarul așteptam ca niște popândăi sa vina vânzătorul. Il sun, zice: pai nu mai vând ca m-am răzgândit, vreu mai mult. Marș ma!

#44
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostSerbius, on 12 iulie 2016 - 12:45, said:

Practic nu ai ce negocia cu astfel de oameni, ei nu vor sa scape de bunul respectiv ci doar sa dea un tun.
De asta nu e bine niciodata sa te rezumi la o singura oferta.

#45
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:42, said:

Pai nu era mai simplu sa renegociezi? El zicea asa.. tu scoteai repede telefonul si ii aratai ca mai ai o gramda de oferte.. nici macar nu trebuiau sa fie pe bune... daca zici ca era mai vai de capul lui.
Nu ! Prin asta i-am dat o lectie despre " supravietuire " , a incercat sa ma induplece spunand ca facem cum ne-am inteles initial dar odata ce m-a dezamagit , oripilat de marlania lui, chiar nu am mai vrut sa continui ; afacerea ar fi fost buna pt mine dar pot sa traiesc si fara ea . Oportunitati vor fi mereu nu-mi fac eu griji dintr-atata !
P.S. Va ajunge sa-l vanda mai ieftin sau sa ramana cu el in brate doar pt ca e un un om fara cuvant . La asta vroiam sa ajung de fapt cu morala

Edited by cobi1, 12 July 2016 - 12:53.


#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View PostX-plane, on 12 iulie 2016 - 12:46, said:

Marș ma!

Din pacate, doar atat poti sa spui si te muti la altul

#47
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:47, said:

Nu ! Prin asta i-am dat o lectie despre " supravietuire "
Cu ce esti mai castigat? Ai pierdut vreo doua zile degeaba... + banii de combustibil.

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:39, said:

oricum vroiam sa inspectez vizual zona .

Aha, deci tu aveai posibilitatea de negociere in jos..

#49
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
"bine ca m-ati anuntat, pentru ca mai am de vazut azi cateva terenuri in zona"

#50
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:47, said:

a incercat sa ma induplece spunand ca facem cum ne-am inteles initial dar odata ce m-a dezamagit , oripilat de marlania lui, chiar nu am mai vrut sa continui ; afacerea ar fi fost buna pt mine dar pot sa traiesc si fara ea . Oportunitati vor fi mereu nu-mi fac eu griji dintr-atata !
pai din pacate tu ai pierdut cel mai mult. Posted Image
orgoliul e foarte neproductiv la negocieri.. eu zic ca ar fi si lasat la pret numai sa cumperi.

El probabil a urcat pretul ca sa nu i-l scazi tu.

Edited by DraculescuDraculescu, 12 July 2016 - 12:54.


#51
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:49, said:

Cu ce esti mai castigat? Ai pierdut vreo doua zile degeaba... + banii de combustibil.
Se intampla , nu e prima data cand cred ca omul are cuvant si de fapt nu e asa . Banii vin , banii pleaca ... Banii de benzina + timpul pierdut nu sunt un capat de lume , mai bine pierd pe partea asta decat sa pierd nervi la rerere negocieri !

View PostTsunnnami, on 12 iulie 2016 - 12:49, said:

Aha, deci tu aveai posibilitatea de negociere in jos..
Nuuu , nici vorba ! Am stabilit ceva si m-asteptam sa ramana asa .

Edited by cobi1, 12 July 2016 - 12:57.


#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View PostDraculescuDraculescu, on 12 iulie 2016 - 12:18, said:

Pana nu s-a schimbat proprietarul cel care vinde are dreptul sa faca orice.

Tot nesimtire se numeste.

Vezi pe aria Auto. Se publica o masina frumoasa, un anumit pret si cand oamenii ajung la propietar acesta zice: "Nu mai o am, insa am alta" care de obicei e intr-o stare mai proasta. Tu ai pierdut bani si timp ca sa vezi masina din anunt.
Cum se cheama asta? Nesimtire si inselaciune.

Pentru ca gandim in halul asta, avem una din cele mai mari rate ale cartofilor gasiti in pachetele de telefon cumparate de pe OLX.

#53
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostYOUR_GOD, on 12 iulie 2016 - 12:43, said:

Exact. Nici Colgate nu-ti face dintii neaparat albi, nici masinile nu consumka ca pe hartie.
pacat ca nu ai zis nimic de Volkswagen si emisii Posted Image

View PostBursul, on 12 iulie 2016 - 12:58, said:

Tot nesimtire se numeste.

Vezi pe aria Auto. Se publica o masina frumoasa, un anumit pret si cand oamenii ajung la propietar acesta zice: "Nu mai o am, insa am alta" care de obicei e intr-o stare mai proasta. Tu ai pierdut bani si timp ca sa vezi masina din anunt.
Cum se cheama asta? Nesimtire si inselaciune.
Orice business este bazat intr-un procent foarte mare pe nesimtire si inselaciune.

vezi poza de mai jos :lol:
[ http://img.ifcdn.com/images/48acdf1b36645779fbffdf411d29b7debdd3c91dcf5952f55898a3b929b84feb_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DraculescuDraculescu, 12 July 2016 - 13:03.


#54
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postcobi1, on 12 iulie 2016 - 12:39, said:

Am vrut sa fiu om , de aceea, la posibilitatile financiare limitate ale vanzatorului m-am gandit sa nu-l pun pe drumuri si sa merg eu la fata locului , oricum vroiam sa inspectez vizual zona . Ideea e ca am facut un drum si cam asta e teapa luata , nu-i bai , nici nu-mi pare rau . In momentul in care individul a incercat sa mai stoarca de la mine i-am zis la revedere ! Io nu stau sa renegociez ceea ce am negociat odata ! Nu mi se pare cinstit si prefer sa nu am de a face cu asemenea specimene .

De obicei tarfele cand simt ca te termini,o scot din gura si-ti zic:Mai da 10 lei sa te fac bine!"Cam de aceeasi teapa sunt si astia.Astea nu-s afaceri,e tiganeala.Sa vezi afaceri cu "rusii" din toata fosta URSS,si la adevaratii oameni de afaceri in general;la aia daca ai schimbat o virgula inainte de semnat actele,poate sa aiba de pierdut,zbori pe usa afara .La propriu.
Draculescu vorbeste de tiganeli de astea de doi lei,mizere.Cand ai STABILIT ceva ,verbal sau prin strangere de mana,asa ramane,la telefon sau fata in fata.Daca incepi sa deraiezi inainte de semnat,esti clar cioara.
Draculescu nu-ti doresc niste burlanari cu palarii mari in curte care sa joace dupa regulile tale

Edited by daniMMM, 12 July 2016 - 13:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate