Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Iesirea Marii Britanii din UE, declansatorul xenofobiei in Europa

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
308 răspunsuri în acest subiect

#289
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostNSR, on 09 iulie 2016 - 21:10, said:

O prostie. Daca acele migratii ar fi contat in suficienta masura am fi avut o multime de regate si limbi pe aici. Nu a fost cazul de asa.

E vreo rusine sa recunosti ca de-a lungul istoriei ne-au regulat femeile o gramada de migratori? E vizibil in orice cercetare a ADN-ului. Bine, asta daca nu crezi in conspiratii ale oamenilor de stiinta.

#290
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.628
  • Înscris: 26.06.2016
Afirmatia ta creioneaza o imagine eronata asupra migratiei. Si nu schimba cu nimic de am zis eu. Daca migratorii ar fi fost in numar semnificativ si ar fi fost reprezentati de masculi alfa era imposibil sa nu intalnim ce am zis : regate si limbi straine. Cu alte cuvinte, au fost atat de putini si de nesemnificativi social incat n-au schimbat mai nimic pe aici. Despre asiatici cica Gingis Han e la baza a foarte multi dintre ei. Asta nu inseamna ca nu exista natii distincte in Asia.

Editat de NSR, 10 iulie 2016 - 06:51.


#291
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.356
  • Înscris: 24.11.2006
Englejii se caca degeaba pe ei. Sa-i vad ce vor face dupa ce se vor fi carat toti medicii, IT-istii, meseriasii si ai' de le aduna cacatu' de pe strada. Eu unu' nu-i vad in stare sa-si stranga singuri rahatu' de pe strazi si sa-si spele vasele in restaurant. Tot romanu' si polonezu', eventual negru' le face munca pe care ei nu accepta s-o faca.
Vai mama lor! Cand s-or trezi luni dimineata dupa betiveala de duminica si vor vedea ca totu' e cu curu' in sus si n-are cine face ordine.
Naspa, nasol, cam urat!

Fișiere atașate


Editat de un_el, 10 iulie 2016 - 07:06.


#292
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.628
  • Înscris: 26.06.2016
Ce "argument" idiot.

#293
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 13.313
  • Înscris: 26.04.2015
Adevaru' e ca pana sa se umple UK de pakis, indieni, arabi, polonezi si romani erau vai de mama lor, niste rupti in cur.

#294
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.736
  • Înscris: 06.08.2004
Lasa ca vine prim-ministru May si interzice betiveala pe strazi daca tot zice ca sunt parti bune in Sharia Law. E o doamna care v-a pune lucrurile la punct pe-acolo din cate am inteles.

View Posta3ds, on 10 iulie 2016 - 07:07, said:

Adevaru' e ca pana sa se umple UK de pakis, indieni, arabi, polonezi si romani erau vai de mama lor, niste rupti in cur.
Din pacate cei mai multi betivani imprastiati pe trotuare pe care ii vedem sunt albi nativi englezi. Si in strainatate sunt la fel.

Editat de Cris007, 10 iulie 2016 - 07:11.


#295
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.911
  • Înscris: 11.07.2015
Bai nene, patroana asta româncă a magazinului devastat din Norwich se luptă de la egal la egal cu Ion Iliescu, la exprimarea poticnita.

Cum sa vorbesti atât de prost engleza, când ești acolo de nu știu câți ani?

#296
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostNSR, on 10 iulie 2016 - 06:47, said:


Serios? ~25% din fondul lexical ti-e slav. Daca ar fi sa-i pomenim doar p-astia. Sau poate esti fie vreun dacopat(caz in care orice discutie normala se incheie aici) fie alt soi de -pat.

#297
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostAlecsandru010, on 10 iulie 2016 - 07:41, said:

Serios? ~25% din fondul lexical ti-e slav. Daca ar fi sa-i pomenim doar p-astia. Sau poate esti fie vreun dacopat(caz in care orice discutie normala se incheie aici) fie alt soi de -pat.
Din povestile romanopatilor & co. Apropo de -patii.
Imaginarii 25% lexic slav nu implica 25% etnici slavi.

#298
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostNSR, on 10 iulie 2016 - 06:47, said:

Afirmatia ta creioneaza o imagine eronata asupra migratiei. Si nu schimba cu nimic de am zis eu. Daca migratorii ar fi fost in numar semnificativ si ar fi fost reprezentati de masculi alfa era imposibil sa nu intalnim ce am zis : regate si limbi straine. Cu alte cuvinte, au fost atat de putini si de nesemnificativi social incat n-au schimbat mai nimic pe aici. Despre asiatici cica Gingis Han e la baza a foarte multi dintre ei. Asta nu inseamna ca nu exista natii distincte in Asia.

Te contrazici singur. Da, ne-au modificat bagajul genetic. Da, natiile au ramas, pentru ca aveai niste bastinati legati de niste locuri. Doar ca unii mai mureau in timp ce erau atacati si femeile lor erau insamantate de migratori. Iar afirmatia ca e vizibila situatia in orice verificare a ADN-ului e cat se poate de adevarata. Mai ia harta inca o data: http://brilliantmaps...-map-of-europe/

Editat de miromulus, 10 iulie 2016 - 11:29.


#299
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postmiromulus, on 10 iulie 2016 - 11:24, said:

Te contrazici singur. Da, ne-au modificat bagajul genetic. Da, natiile au ramas, pentru ca aveai niste bastinati legati de niste locuri. Doar ca unii mai mureau in timp ce erau atacati si femeile lor erau insamantate de migratori. Iar afirmatia ca e vizibila situatia in orice verificare a ADN-ului e cat se poate de adevarata. Mai ia harta inca o data: http://brilliantmaps...-map-of-europe/
Traiesti iluzia impartasirii vreunei revelatii. Motiv pt care vezi contradictii unde nu sint.
Cin' ti-o fi zis de romani puri nu-mi dau seama. Chestiunea era una de "cat" nu de "daca".

#300
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostNSR, on 10 iulie 2016 - 17:37, said:

Cin' ti-o fi zis de romani puri nu-mi dau seama. Chestiunea era una de "cat" nu de "daca".

Numai tu intelegi ce vrei sa spui. Nu exista romani puri. Nu exista nici romani 50% puri. Balcanii sunt o amestecatura de gene

#301
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postmiromulus, on 10 iulie 2016 - 18:19, said:

Nu exista romani puri.
Buna dimineata ! Cand eu zic ca nu esti din filmul asta...

#302
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostNSR, on 10 iulie 2016 - 17:37, said:

Chestiunea era una de "cat" nu de "daca".

Deci tu incerci sa stabilesti cat la suta e puritate in fiecare roman (unde, numai tu stii), si tot eu nu sunt din film. Coane, tu gandesti altceva decat ne povestesti aici

Si ca sa revenim la subiect, xenofobii britishi sunt aproape identici genetic cu vecinii lor.

[ http://brilliantmaps.com/wp-content/uploads/2015/04/genetic-map-europe.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de miromulus, 10 iulie 2016 - 18:29.


#303
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postmiromulus, on 10 iulie 2016 - 18:27, said:

Deci tu incerci sa stabilesti cat la suta e puritate in fiecare roman

Si ca sa revenim la subiect, xenofobii britishi sunt aproape identici genetic cu vecinii lor.
Unde incerc asta ?

Nu exista xenofobi in casa lor. Daca nu ma vrei in casa ta se cheama ca ai simtul proprietatii si ca-ti aperi teritoriul de straini, nu ca ti-e frica de mine.

#304
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostNSR, on 10 iulie 2016 - 18:30, said:

Nu exista xenofobi in casa lor. Daca nu ma vrei in casa ta se cheama ca ai simtul proprietatii si ca-ti aperi teritoriul de straini, nu ca ti-e frica de mine.

Care straini? Daca zici de arabi, sunt de acord ca nu-s tocmai apropiati. Dar daca zici de francezi sau spanioli, mai arunca un ochi pe harta aia. Iar ei vad ca au o problema cu toata lumea.

Editat de miromulus, 10 iulie 2016 - 19:17.


#305
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.663
  • Înscris: 19.12.2012
Mda marii civilizati... Niste mizerabili ipocriti. Sper sa se scufunde cu insula lor cu tot. Asta e adevarata fata a prostimii si a populismului ce cuprinde intreaga Europa. E la moda, toata lumea e anti ceva sau cineva in ziua de azi. Nu am vazut de la campania "leave" nici macar un fapt concret. Numai statistici denaturate, minciuni vadite, si manipulare. Suna bine in urechile prostutilor si au dat fuga la vot. Niste maimute. Cand vreodata in istorie un curent sau o cultura anti intelectuala a dus la ceva de bun augur? Un mit pe care il cred suficient de multi e mai important decat un fapt concret in ziua de azi. Idem si pentru americani si suporterii lui Trump.

Sa vedem cine dracu' o sa mai sape santuri si o sa spele toaletele? Cineva trebuie sa o faca si pe asta.

SI acum sa vedem si partea cealalta, nesimtitii astia dupa ce ca isi aduc in tara doctori, ingineri, IT-isti, etc pentru pretul unui bilet de avion, au tupeul fantastic sa ii priveasca de sus si pe ei si tarile din care acesti oameni provin si acum colac peste pupaza sa le dea si cu sutul. Cum isi permit leprele astea? Noi aici platim pentru educatia a zeci de mii de tineri in diverse domenii, acei tineri emigreaza in UK sau alte tari si noi luam teapa dupa ce pe banul public ii educam, ca e libertate de miscare tata.

Costa foarte mult sa pregatesti un doctor. In loc sa stea aici, emigreaza, castiga bani si platesc taxe in tarile adoptive. Sa nu imi spuna mie astia ca ii sustin ei. Noi aici avem deficit cronic de doctori si alti oameni cu inalta pregatire si ei fac figuri. Nu le e rusine? Pai noi ca tara, ca societate pierdem enorm din cauza emigratiei. Pierdem foarte mult, pierdem nu doar banii pe care ii platim sa ii educam pe acesti oameni ci si taxele pe care le-ar fi platit pe timpul vietii. Care dintre noi e in dezavantaj aici?

O victorie a tribalismului modern, prostiei, xenofobiei, populismului ieftin si a lipsei de viziune si intelegere a fenomenului migratiei, nu mai zic ca votantii leave nu au nici cea mai mica notiune de cum functioneaza economia secolului 21.

Si inca ceva vreau sa mai adaug, ceva ce pe mine personal ma roade tare. Observati cum ei sunt expati si noi imigranti? Aceste doua cuvinte au o conotatie foarte diferita. UK are cea mai mare populatie de "expati" din Europa, 4.9 milioane de britanici care locuiesc pe alte meleaguri. Ei sunt expati domne... nu imigranti...

Si acum inainte sa mi se atraga atentia ca e o diferenta de nuanta intre expat si imigrant, vreau sa va intreb ce produc sau ce valoare adaugata produce milionul de pensionari britanici din Spania? Ca taxe nu platesc, in schimb beneficiaza de servicii publice si de sanatate de la statul spaniol.

De ce un chirurg roman in UK este imigrant si un manager britanic este expat?

Maimutele pro leave sustin ca vin romanii sa le ia slujbele... Pai sunt curios cate din maimutele astea sunt in stare sa fie medici, IT-isti, ingineri samd. Si ca sa vedeti dimensiunea nesimtirii, nici la munca de jos nu le place... Nu-s capabili de mai mult, dar se simt indreptatiti sa fie platiti mai bine si sa le fie asternute slujbe la picioare. De asta exista imigratie acolo, ca localnicii nu sunt in stare sa acopere nevoile tarii de oameni bine pregatiti. Sa nu imi spuneti mie ca britanicii sunt suparati ca n-au obtinut ei jobul de spalator de wc-uri, pentru ca l-a ocupat un polonez sau un roman.

Editat de emil_sv, 10 iulie 2016 - 22:56.


#306
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 13.313
  • Înscris: 26.04.2015
Eu sesizez un soi de delir mistic sau ceva. Am o gramada de prieteni in UK la munca, toti zic ca sunt tratati excelent, nu vor sa mai vina in .ro prea curand, romania i-a tratat de tot kktu, in UK functioneaza totul perfect etc.

De unde ideea ca  "ne privesc de sus" si kkt?

Also, de unde tupeul sa judeci tu de la taranoaia (adica din .ro, unde locuiesc si eu) actiunile britanicilor in tara lor? De bine de rau, UK se descurca, s-au descurcat si inainte de EU chiar foarte bine, nu i-a napadit kktu pana sa venim noi sa le facem curat.

Ma nene, reveniti-va, ganditi si voi oleaca inainte sa scoateti porumbeii pacii.

M-as astepta de la un om rational sa se bucure pentru englezi, macar asa din bun simt, a avut loc un referendum, esenta democratiei si au castigat aia cu brexit.

Also, m-as astepta de la un om rational sa inteleaga ca Brexit nu s-a produs din cauza romanilor si polonezilor care muncesc in UK ci din alte cauze mult mai complexe, inclusiv invazia imigrationala recenta made in Merkel si multiculturalism, inclusiv dictatura de la Bruxelles, inclusiv birocratia fenomenala si centralismul mamut spre care se indreapta viitorul super-stat EU daca nu parasesc si altii corabia asta marxista gaurita.

Am mai zis-o: EU ar fi o idee buna daca s-ar pastra ideea initiala, adica un trade block cu libera circulatie a fortei de munca si marfurilor.

NU E NEVOIE DE O UNIUNE POLITICA PE SISTEM URSS, de la centralizare si birocratie vin toate relele de pe lume.

US, Canada, Elvetia, Mexic, toate sunt tari suverane care au acorduri de liber schimb si/sau libera circulatie, nu e nevoie sa ii unesti in URSS 2.0 3.0.

Centralizarea inseamna dictatura dupa orice definitie, un sistem de control, nimic altceva, opusul libertatii,

Cat e de greu de inteles?

Foarte.

Editat de a3ds, 10 iulie 2016 - 23:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate