Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Recomandari firme montaj A.C.

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Buna ziua! Incearca cu eClima, sunt seriosi-profesionisti si dotati cu tot ce trebuie si in aceasta perioada cred ca sunt mai liberi deci mai operativi!

#56
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Bună ziua. A avut cineva contact cu firma Pati Cridval din Piatra Neamț? Se pare că sunt montatori agreați de Climatico și doream să îi chem să monteze un Daikin ce îl voi achiziționa de la Climatico, pentru a beneficia de garanția suplimentară de 2 ani.

#57
marcos19

marcos19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2019

View Postcraciuncostel, on 19 decembrie 2019 - 22:54, said:

Bună ziua. A avut cineva contact cu firma Pati Cridval din Piatra Neamț? Se pare că sunt montatori agreați de Climatico și doream să îi chem să monteze un Daikin ce îl voi achiziționa de la Climatico, pentru a beneficia de garanția suplimentară de 2 ani.

Da. Eu am montat 4 aere cu Pati Cridval. Sunt destul de serioși, dar să insiști pentru folosirea pompei de vid neapărat. Au tendința de a nu folosi pompa de vid dacă văd ca nu zici nimic.

#58
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Mulțumesc frumos pentru sfat.
Într-un fel sau altul se pare că eram la mâna lor oricum, de ce spun asta?
Pentru extragarantia Daikin stand by me de 2 ani trebuie să montezi cu un partener Daikin, nu? Ei, Climatico îi are pe aceștia, Pati Cridval. În rest, pe hârtie sunt mai mulți dar după ce am sunat toată ziua la lista cu partenerii Daikin din raza județului Neamț am aflat că Dolinex sunt doar parteneri și instalează cu subcontractori iar Euro Heat doar dacă cumperi de la ei. Aici domnul director Viziteu a fost răutăcios, și după ce am insinuat că Daikin România nu ar fi prea fericită să afle asta mi-a spus că pot monta și aparate de AC cumpărate din altă parte dar cu programare înainte cu câteva luni, că sunt foarte ocupați. În fine, eu voiam să cumpăr AC-ul de pe topaerconditionat întrucât era cu vreo 150 de Ron mai ieftin, dar când am văzut că nimeni nu se leagă am renunțat și dau comandă la Climatico, măcar așa nu am probleme.

#59
marcos19

marcos19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2019

View Postcraciuncostel, on 20 decembrie 2019 - 23:58, said:

Mulțumesc frumos pentru sfat.
Într-un fel sau altul se pare că eram la mâna lor oricum, de ce spun asta?
Pentru extragarantia Daikin stand by me de 2 ani trebuie să montezi cu un partener Daikin, nu? Ei, Climatico îi are pe aceștia, Pati Cridval. În rest, pe hârtie sunt mai mulți dar după ce am sunat toată ziua la lista cu partenerii Daikin din raza județului Neamț am aflat că Dolinex sunt doar parteneri și instalează cu subcontractori iar Euro Heat doar dacă cumperi de la ei. Aici domnul director Viziteu a fost răutăcios, și după ce am insinuat că Daikin România nu ar fi prea fericită să afle asta mi-a spus că pot monta și aparate de AC cumpărate din altă parte dar cu programare înainte cu câteva luni, că sunt foarte ocupați. În fine, eu voiam să cumpăr AC-ul de pe topaerconditionat întrucât era cu vreo 150 de Ron mai ieftin, dar când am văzut că nimeni nu se leagă am renunțat și dau comandă la Climatico, măcar așa nu am probleme.

Sună la Pati Cridval si intreabă. Am impresia, dacă imi aduc bine aminte ca montează si pentru topaercondiționat. Dar nu sunt așa sigur. Daca vrei iți dau numărul de telefon.

Vezi că la extragaranție (stand by me) sunt niște condiții naspa rău. Revizile sunt foarte scumpe, la prețuri mari de tot. Și eu am vrut stand by me dar m-am lăsat păgubaș cand am văzut scorurile. Nu sunt sigur ca vei castiga. Succes.

#60
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Am telefonul, mulțumesc, am vorbit cu ei ieri doar legat de Climatico și daikin. Am dat oricum comanda la Climatico. Cu garanția stand by me eu o doream doar pentru cei doi ani extra, ăștia de la daikin îmi spuseseră că nu mă costă nimic altceva, doar să respect procedura, cei care montează să facă poze, să se completeze formularul și cam atât. Nu mi-au spus nimic de revizii sau altceva...


#61
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Am revenit cu detalii în legătură cu extragaranția stand by me acordată de Climatico și Daikin. Este gratuită dar se acordă pentru piese doar. Manopera se plătește.

#62
weed43

weed43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.09.2007
Salut, o firma buna in Bacău care sa instaleze cu pompa de vacum si tot ce trebuie, puteti recomanda?

#63
Sheogorath

Sheogorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.07.2009
Va salut, revin si eu aici cu o parere dupa ce am realizat montajul a doua unitati AC Gree Bora A4 Eco Inverter Silver GWH09AAB-K6DNA4A. Cum nu locuiesc la adresa de instalare, am cautat o firma care sa livreze si sa asigure montajul cu aceeasi echipa. Tot citind aici pe forum am apelat la echipa eClima.

Luni la orele 09:30, conform programarii, echipa a sosit la domiciliu. Au venit in casa cu tot ce trebuie, si s-au apucat de montare. Foarte curati, au aspirat si au maturat toate reziduurile create, au avut grija la modul de lucru, iar in urma lor a ramas totul intact. Au asigurat si demontarea unitatii exterioare a unui aer conditionat vechi, inclusiv debarasarea ei. Pentru montare am observat ca au folosit pompa de vid. Au efectuat inclusiv proba zece minute pentru ambele aparate inainte de semnarea formalitatilor si plata (aveau POS, deci am platit cu cardul).

Per total ma declar multumit, in special dupa ce am citit review-urile negative ale echipelor trimise de eMag.

#64
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
eClima este si recomandarea mea pt. Bucuresti , profi si pt. montaj si pt. garantie!

#65
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007

View Postimpdcl, on 27 iunie 2016 - 15:22, said:

Puteti sa ma lamuriti si pe mine (eventual si pe alti useri de pe forum) care e treaba cu "pompa de vid" la instalarea aerului conditionat? Thx!!
Instalatiile frigorifice si cele de aer conditionat functioneaza cu un agent frigorific (numit impropriu Freon, deoarece asta e brand-ul unei firme) care, in modul de racire, vaporizeaza in vaporizator (=unitatea interioara) de unde "ia" caldura si condenseaza in condensator(=unitatea exterioara) unde "da" caldura preluata de la interior.
In circutul de agent frigorific nu tb sa existe aer, deoarece in conditiile de lucru din AC, acesta nici nu condenseaza, nici nu vaporizeaza, deci e un fel de balast care ocupa locul degeaba. In plus, aerul contine umiditate, care, in anumite conditii (temperaturi negative in circuit) poate ingheta, obturand circuitul de agent frigorific (in dreptul ventilului de laminare) oprind instalatia. Din acest motiv, inainte de umplerea cu agent a instalatiei - agent care se initial afla in unitatea exterioara - aceasta tb vacuumata (= se scoate aerul din tevi si aparate) cu o pompa de vid. Dupa aceea, daca vidul tine, se da drumul la agent in circuit prin manevrarea unor ventile de pe unitatea exterioara.
Hope this helps.

Edited by crios339, 06 March 2020 - 15:43.


#66
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Recomand cu toata caldura si seriozitatea , firma eClima din Bucuresti care mi a montat azi cel de al 3 aparat dupa cele 2 de anul trecut, un Electrolux EXS12V38HWI ! Firma seriosa, adevarati profi,care folosesc materiale de calitate, pompa de vacum si aspiratorul obligatoriu! Deservesc la preturi corecte, atat Bucurestiul cat si provincia!

#67
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Hola ! Ce firma imi recomandati pentru Bucuresti ?

#68
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Dupa ce mi au montat 3 aparate de 12000btu,recomand eClima pt Bucuresti ! Sunt seriosi si f.profesionisti
!

#69
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am montat si eu saptamana trecuta un Daikin cu cei de la eClima, oamenii au fost ok si au facut treaba buna.

#70
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
450 ? Si 100 de lei taxa de scara ?

Edited by doxan, 04 June 2020 - 18:04.


#71
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
450 manopera, nu stiu despre ce taxa de scara vorbesti.

#72
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Incearca pe OLX , gasesti montaj si cu 300,doar cu chitul tau de 3m ,la care mai platesti console ,gauri suplimentare ,1m de teava suplimentara la 100lei etc., si vezi la ce pret ajungi, ca sa nu mai vorbim de calitatea materialelor si a manoperei + garantia!?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate