Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandari firme montaj A.C.

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010

View PostAroundYou, on 16 martie 2022 - 11:48, said:

cain2k@ Eu am montat ultima oara cu Frigotic Serv (un panasonic). Am avut cerințe de montaj desăvârșit, conform manual, f profesioniști dapdv, cu ceva complexitate în plus fata de un montaj mai obișnuit, al rămas mulțumit.
In trecut am mai montat și cu Disclima (e o firmă vasluiana însă se deplasează peste tot) aparate Mitsubishi Electric. Deasemeni, f mulțumit.

Găsești nr de tel f net.

Recomandare: cum montajul corect este esențial, nu prefera cele mai ieftine preturi de instalare ci montajul profesionist executat, chiar și pt ceva dif de oret

Frigotic Serv folosesc pompa de vid ? Trecerile sunt facute cu carota ?

#92
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
cotzomyn@

Pompa de vid, desigur.

De carota nustiu sa-ti zic, probabil ca da. La mine a fost nevoie de treceri teava sub teava, direct pe colt intr-un spatiu mai mic decat gaura standard facuta de carotele care se folosesc pt gaurile de trecere ale ac-urilor , sa incapa totul intre placarea cu rigips si perete de beton, daca s-ar fi folosit carota si toata tevaraia printr-o gaura nu s-ar mai fi pupat rigipsul cum trebuie si ar fi trebuit sa fac alte lucruri pe care nu le voiam, asa ca au dat cum le-am cerut si cum s-a putut . Daca vrei, poti vedea in link-ul: https://forum.softpe...6#entry28771921
cateva fotografii ce le pusesem mai demult, iar in foto 11  vei vedea si probabil intelege si de ce. Sau aici, direct fotografia:
https://forum.softpe...tach_id=2605355

Insa cine incearca sa programeze cu orice firma poate intreba detalii despre orice inainte.

#93
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006

View PostGrady31, on 07 aprilie 2022 - 17:03, said:

Am instalat astăzi cu Climatico, o echipă de 2 persoane, au lucrat rapid și relativ curat, au folosit și aspirator și pompă de vidare, gaura au etanșat-o cu silicon și capac.

Unul dintre băieți părea mai pe stil românesc de tipul "lasă mă că merge și așa", din fericire celălalt îl întorcea mereu din drum ca să facă treaba așa cum trebuie. Per total, mulțumit, un 8 din 10 merită băieții.

Am dat un search acum, am ajuns pe site-ul lor... https://www.climatic...etul_montajului ( am un A.C. fara kit de instalare ), 800 Lei, practic dau pe montaj cat am dat pe A.C. ( pretul era 1200 dar am avut voucher de 400 Lei de la Rabla Electrocasnice, anu' trecut ). Pana mea, nu stiu, mie personal chiar mi se pare ENORMA suma asta, fara sa jignesc oamenii si munca depusa dar chiar e prea mult d.p.m.d.v.

Asa ca intreb oamenii din Bucuresti care au pus anu' asta / anu' trecut... la ce firma ati apelat, cat ati dat si o nota de la 1 la 10 pentru cat de multumiti ati fost la final de montaj.

Caut undeva intre 400 - 500. Stiu deja ca sub 400 e imposibil dar si in celalalt sens mai mult de 500 cu totul chiar nu sunt dispus sa dau. Cred ca e destul totusi pentru ce implica.

#94
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006
P.S. Stie cineva ceva despre cei de la Clima Freon Design ? I-am gasit pe OLX. Au mai multe anunturi, au impanzit bine cu anunturi de montaj in mai multe categorii dar au si de vanzare diverse : freon, motoare frigidere, pompe vacuum, etc. ).  Vad ca sunt in Bucuresti de multi ani ( din ce am googlit bine ), au avut sau poate inca au sediul pe Calea Rahovei chiar la intersectia cu Mihail Sebastian dar pe Google scrie "permanently closed" acum.

Reclama lor suna asa : "montaj aer conditionat 330 Lei totul inclus". A.C.-ul meu fiind fara kit am intrebat cat m-ar costa si mi s-a spus 450 totul inclus. Mi s-a spus ca se ofera garantie 2 ani si ca cica "asa este prin lege" ( n-am inteles dar nici n-am insistat ). Pretul este foarte bun, doar ca din 2 review-uri care exista pe Google unul este foarte nasol si motivat in detaliu de cel care a apelat la ei, celalalt pozitiv dar fara explicatii.

#95
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
In Braila recomandati pe cineva priceput?

#96
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Eu am facut o comanda la Climatico cu montaj platit.
Cand imi vine agregatul, in caz ca programarea de montare este peste vreo luna?

La transport am bifat ultima optiune: transport curier.

Edited by johnnickelby, 23 July 2022 - 18:29.


#97
demetriot

demetriot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.12.2013
In Bacau o firma specializata pe montaj AC si instalatii?
Multumesc!

#98
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Ma ajuta cineva cu o recomandare pentru Craiova? Mulțumesc anticipat (dau și o bere:) )

#99
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Pentru Cluj, o recomandare, va rog. Am de montat 3 aparate.
Mulțumesc.

#100
Utilizator_9

Utilizator_9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2023
Bună ziua,
Mi-a fost montat aerul condiționat de către firma ERBEA INSTAL SRL - administrator și instalator Bogdan Ognean care mi-a spart geamul de termopan la remontarea acestuia. L-am contactat în nenumărate rânduri să îmi schimbe geamul și s-a făcut că "plouă". Acum mă costă să schimb geamul cât a solicitat pentru montaj.
Vă rog să aveți grijă la asemenea "meseriaș". Doamne ferește să am vreo defecțiune la aparatul de aer condiționat!

#101
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Imi recomandati, va rog, la ce partener / distribuitor autorizat Gree sa apelez pentru montajul unui AC Bora A4? Am solicitat pe site la Gree Romania instalare zonala (Bucuresti) si am primit lista de mai jos, dar nu stiu la care dintre acesti parteneri sa apelez.


Spoiler

Edited by crazyalex86, 12 May 2023 - 11:45.


#102
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Instalează cu primul din listă. Am instalat trei aparate cu ei până acum.

Edited by mircea812, 12 May 2023 - 17:29.


#103
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Si eu tot cu primul am instalat (Fujitsu si Mitsubishi): si al apartament et 7 si la curte. Totul ok.
Desigur, mai depinde si de echipa, dar cine a venit la mine a fost ok in ambele locatii.

#104
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Azi au venit băieții și au montat. Au ajuns mai devreme cu 30 de minute.
Au montat, probat totul ok.

Mai jos las link de pe google maps cu review-urile primite de aceștia.

https://g.co/kgs/iRbzUA

#105
unurobert

unurobert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2015
Salut, ce firma recomandati in Constanta?

#106
copite_oparite

copite_oparite

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.06.2023
Cimatico sunt mai piperati dar montajul este mediocru, similar cu serviciile de montaj AC luata la intamplare.

#107
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Aveti grija cum montati aparatura :P

[ https://scontent-fra3-2.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/355615004_637272965098363_553741344578402490_n.jpg?_nc_cat=1&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=sw8gisHXyusAX_Io6h2&_nc_ht=scontent-fra3-2.xx&oh=00_AfCdxfyeBKSIipMEzh8m8etESkfj1RjdzSyGIFm5tAr2ow&oe=649DEA18 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#108
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
O recomandare pentru o firma in Bucuresti cu o instalare mai ciudata, vezi poza, la un pret mai omenesc. Cred ca voi monta un Daikin
Gaurile in pereti sunt deja facute, nu stiu consolele daca se potrivesc ca si dimensiune.
Attached File  WhatsApp Image 2022-05-19 at 09.00.43.jpeg   94.25K   68 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate