Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Windows Phone is dead?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2216 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiliemirea, on 24 iunie 2016 - 13:28, said:

E simplu, din respect pentru clientela lor trebuie sa acopre toate platformele cu aplicatii daca nu perfecte, macar decente.
Exact, tocmai de aia nu exista o problema a aplicatiilor pe Win 10 cum cred unii. De fapt apar tot mai multe in ultima vreme, probabil pentru ca numarul de dispozitive cu Win 10 creste spectaculos (nu datorita mobilelor, ci datorita celorlalte dispozitive). Cam in fiecare luna mai apar inca 50 de milioane de dispozitive cu Win 10, adica e o crestere mai mare decat are orice OS. Iar dezvoltatorii destepti cand fac aplicatii le fac sa mearga si pe mobil si pe desktop/laptop/tableta/Continuum/etc.

Nu inteleg de unde apare alarmismul asta si ideile ca MS ar trebui sa treaca la Android Posted Image MS nu e interesata sa fabrice telefoane, ci sa popularizeze un ecosistem ... iar acel ecosistem e Windows 10. Care are o subramura Win 10 mobile (care in timp va fi incorporata/se va identifica complet cu Win 10).

Edited by utopium, 24 June 2016 - 15:34.


#56
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Ma cac de ras. Daca accesul la registri se cheama virus acum... imi place la nebunie.

#57
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Interesant ca cei care canta prohodul nu au incercat in viata lor nimic altceva decat windows pe pc-uri iar la telefoane doar android. E o lume ingusta si limitata astfel, dornica de simplificare si monopol nu de diversificare, un lucru f bun de exploatat de catre corporatii. Nu stiu ce pareri ar fi daca MS ar cumpara android cum s-au mai facut incluziuni de acest tip de-a lungul timpului.

#58
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014

View Postbreitner, on 24 iunie 2016 - 14:36, said:

Si de unde stii sa nu ai luat? Poti sa ai vreun malware sau phishing sau chiar virus! Pana nu testezi nu poti sti (decat daca esti clarvazator sau ai legatura telepatica cu vreo firma de securitate cibernetica).
Si nu ma refeream la Astoria ci la "lucru" cu registri.

Nu poti transforma o aplicatie de android intr-una de wp asa usor, plus ca in cazul in care sa presupunem ca reusesti este posibil sa iti darame L640-ul daca cere prea multe resurse.
Stiu ca nu am luat pentru ca exista aplicatii care iti verifica toti parametri hardware si software, android este mult mai avansat dpdv tehnologic si ai acces la anumite functii la care pe wp nici macar nu indraznesti sa visezi.

#59
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016

View Postiliemirea, on 24 iunie 2016 - 15:53, said:

android este mult mai avansat dpdv tehnologic si ai acces la anumite functii la care pe wp nici macar nu indraznesti sa visezi.
Scuipa-le aici.

#60
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postiliemirea, on 24 iunie 2016 - 15:53, said:

Nu poti transforma o aplicatie de android intr-una de wp asa usor, plus ca in cazul in care sa presupunem ca reusesti este posibil sa iti darame L640-ul daca cere prea multe resurse.
.......
Nu trebuie sa transformi nimic ci doar sa instalezi anumite programe pentru a putea ca SO sa recunoasca aplicatiile .apk (google play), ceva de genul:
Install APKtoWin10m
Download Windows Bridge.

#61
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Ptr un user normal e mega suficient wp, oricare e el momentan. Insa ptr cei care au nevoie de aplicatii dedicate...( gen alea de cont bancar, cele de la dji etc) in momentul in care platforma wp va fi si ea bagata in seama puteti striga tare si cu pumnii in piept, da domle, wp e in floare, nu moare, e un sistem mare. Pana atunci ciocul mic si joc de glezne ca asta este situatia, e limitat, mai limitat decat IOS, ceea ce nu ar fi trebuit. Simbyanul ala vechi era mai destept la vremea lui decat wp acum.

#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu ce ti se pare limitat la WP ... e mult mai liber decat iOS (vezi accesul la fisiere, instalari pe card de memorie, setari la camera, Continuum, etc), iar interfata e superioara atat Android cat si iOS. Dar na, fiecare cu parerea lui ...

Edited by utopium, 24 June 2016 - 17:39.


#63
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
edit: totusi, un droid bun la banii unui lumia in plaja de jos nu este, asa ca wp castiga, gen asta http://www.marketonl...al-sim-black-l/

Edited by xkos, 24 June 2016 - 20:03.


#64
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Nu toti folosim drone ca sa ne uitam la bucile vecinei. De fapt e cam ilegal sa folosesti drone.

De asta e slab windowsul? :)

#65
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
e inmatriculata la mine. Nu, e limitat la operativitati si programe, nu zic ca-i prost, doar limitat, iar fata de droidele ieftine wp e fara lag, adica ptr marea masa e mega suficient. Dar ptr restul nu. Nu mai stau de detaliat ca nu stau sa dovedesc android vs wp, fiecare ia ce-i place. A fost doar o opinie personala, am folosit wp 8, a fost ok la vremea lui si atat, am simtit limitari masive atunci. Ultima data cand am dat ultimul lumia prin primavara disparuse here drive, am inteles ca l-au bagat in w10. Dar degeaba, l520-u meu avea 512 ram, nu avea sens sa-l chinui.  Probabil si wp11 va merge bine pe 2 gb ram, nu 1 gb, lucru ce necesita un hardware nou la acel moment. Daca wp11 va fi stabil, cu programe aferente cat sa-mi acopere necesitatile eu unul nu voi zice pas, mai ales ca unele lumii au camerele foto destul de bune, lucru care la un droid il gasesti cam de la 1500 ron in sus. Repet, nu tin partea sau sa fac hater-eala la vreun sistem, le-am avut pe toate si in acest moment ce am pe p8lite, android 6 ma multumeste pe deplin. Daca te uiti pe olx majoritatea dau lumiile cu wp 10 pe nimic, gen lumia 550( tel f dragut, imi place) la 250 ron, unele noi cu garantie.  Stai si te intrebi, de ce?

Edited by xkos, 24 June 2016 - 20:36.


#66
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014
Moare sau nu moare, that's the question, eu as spune că atâta timp cat stau bine pe desktop, isi vor permite si un pui (puișor) pe Mobile all the time...

Edited by sir_irwin, 24 June 2016 - 21:36.


#67
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Fraieri.

View Postxkos, on 24 iunie 2016 - 20:35, said:

  Stai si te intrebi, de ce?


#68
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Windows moare, microsoft sa produca android, aoeleo maica..veni asta de la MS si strica bunatate de articol. Incercati sa cititi articolul inainte sa va formati o opinie.

At a Windows developer user group event Gallo said the company will focus primarily on the Enterprise segment, he told attendees. He explained Nokia’s strategy of pushing out low-end consumer devices was never going to make any money, and the business segment is Microsoft’s core strength.
http://mspoweruser.c...ory-innovating/

Edited by n-amname, 25 June 2016 - 05:03.


#69
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Exact, se vor concentra pe sectorul "hight" (la fel ca Apple), iar pentru "low" si "middle" vor asigura suport pentru alti producatori.

#70
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006
Cititi asta   http://www.theverge....ture-phone-sale

#71
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postvali1712, on 12 iulie 2016 - 23:55, said:


Cred ca asta e destul de veche ... si irelevanta pentru WP/Microsoft.

#72
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postvali1712, on 12 iulie 2016 - 23:55, said:


Si daca a-i citit a-i si inteles? Daca nu, vezi ca e vorba de telefoanele Nokia cu butoane (pe care oricum nu le faceau Microsoft) si nu de smartphone.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate