Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Windows Phone is dead?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2216 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Da' tu ?
sincer nu cred ca vrei sa stii sau sa aflii... e doar o rautate absolut gratuita, un post offtopic si tampit!!!... doar ca sa te aflii in treaba!
daca la fel de utile si de valoroase sunt toate posturile tale... nu mai comentez!!!
sincer... meritai un raport! dar nu ma injosesc intratat...


Quote

Viitorul Surface Phone va exista cel mai probabil in doua variante:
foarte stralucit viitor a avut google glasses
sau chiar varianta M$

nu vreau sa fac previziuni dar cred ca viitorul apartine deviceurilor fara display, si celor implantate!

Quote


Doar Android probabil ca va ramane "de caruta", deoarece toate incercarile de a-l face sa ruleze cum trebuie pe un Desktop-PC sau notebook au fost esecuri lamentabile

doar zilele trecute ce m-am lovit de niste probleme... aplicatii cat se poate de banale pe android (gen introducere text in romana, cu autocorect sau introducere text prin microfon) nu sunt implementate nici macar pe windows PC...
au faramat si nokia cu managementul lor pagubos!

Edited by Nero-d, 23 June 2016 - 22:02.


#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Viitorul s-ar putea sa apartina lui Microsoft HoloLens.

Sau mai bine zis lui Windows Holographic.

Deci, probabil ca PC-ul si telefonul le vom purta cu noi in forma unor ochelari.

#21
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
vom trai si vom vedea.

#22
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Eu am Lumia 735 de ~ 1 an si 6 luni. A fost o perioada cand am fost tare nemultumit de el. (nu pot face streaming de pe ftp, nu pot folosi imprimta de pe retea, nu sunt aplicatii, nu pot dezactiva anumite rahaturi din el, lista este lunga). Acum insa m-am resemnat. . .parca mai scarba imi este de un telefon ieftin cu android. Asa limitat cum este el macar nu are lag, bateria ma tine vreo 3 zile, pot sa navighez pe internet fara probleme si display-ul este ok.
Chiar de maine daca nu se mai ofera suport pt windows phone nu vad cum ma poate afecta pe mine.

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pe principiul... ce frumos atarna :)
nu crezi ca lipsa unor... facilitati sa le zicem... te limiteaza si pe tine?

RIP WP

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
RIP WP.
Nu am avut, nu mi-am dorit, nu m-a atras cu nimic si cu mici exceptii, nu am vazut mai pe nimeni incantat de acest sistem de operare.
Asa ca ce-am avut si ce-am pierdut?
Nu am avut nimic si-am pierdut tot :D

#25
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Totusi, daca simti limitari nu vad de ce ai ramane pe un sistem ce te tine pe loc? resemnarea nu prea e o optiune. Ma rog, eu unul nu as putea. Adroide ieftine da, sa nu iei cu 1 gb ram, daca ai 1,5-2 gb esti boier. Aseara era la emag cu 584 ron redmi3 = http://www.emag.ro/t...1/pd/DJNJ13BBM/, cu 2 gb ram si octa core.
Hardware-ul e bun la droid, problema e softul si optimizarea lui.

Edited by xkos, 23 June 2016 - 22:30.


#26
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Si care ar fi aplicatiile alea care va lipsesc atat de mult incat sa declarati wp un sistem mort? Aplicatii esentiale, nu tampenii gen facebook.
Un simplu google si gasesti alternativa pt cam orice aplicatie de pe Android, unele chiar mai bune (de ex. Metrotube, alternativa pt Youtube). Astea cu "nu gasesc aplicatii" sunt balarii.

View Postnoone2v1, on 23 iunie 2016 - 20:03, said:

Pisoiu22, Internet Explorerul de pe 8.1 e rapid, dar deficitar. Alt browser de doamne ajuta nu mai exista pe WM. UC browser e o gluma proasta. Surfy mai era ok, dar si acela avea cam aceleasi carente ca si IE.
Treci la win 10 mobile si incearca Edge, o sa ai o surpriza placuta, mai ales dupa ultimul update.

View Post_-_, on 23 iunie 2016 - 20:58, said:

Este vorba de evolutie: (Windows mobile) -> Windows Phone -> Windows 10 Mobile -> Windows 10.
[...]
Daca nici dupa postarea asta nu s-a inteles care e viitorul sistemului astuia de operare, sorry, dar mai clar si detaliat de atat chiar nu cred ca se poate explica.

Si nu sunt fanboy, am in casa si minipc cu Android (care are o gramada de limitari, dar noroc cu Kodi) si utilizatori de terminale cu Android pe care mai pun mana si utilizatori de Iphone (un sistem de operare foarte ok dar de care stau departe pt ca nu dau asemenea sume pe un telefon).
WP e un sistem ok, atata timp cat nu te astepti sa-ti faca si un bj in timp ce-ti pregateste cartofii prajiti.

Edited by Lowrider, 23 June 2016 - 22:45.


#27
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View PostNero-d, on 23 iunie 2016 - 22:25, said:

pe principiul... ce frumos atarna Posted Image
nu crezi ca lipsa unor... facilitati sa le zicem... te limiteaza si pe tine?
Ma adaptez.

View Postxkos, on 23 iunie 2016 - 22:28, said:

Totusi, daca simti limitari nu vad de ce ai ramane pe un sistem ce te tine pe loc? resemnarea nu prea e o optiune.
Nu stiu, nu am stat sa ma analizez prea mult , pnm. . . nici nu mai am rabdarea necesara sa caut alternative.

#28
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Unii canta prohodul WP -ului, altii se lauda de unificare in speranta ca-si pun windows-ul de pe telefon si pe pc sau invers ca sa ruleze winamp si furmark. Si eventual niste poze sa uploadeze despre ce faceau la betie.
Doar nu vedeti ca 90% din telefoane sunt folosite ptr apeluri sms camera muzica si feisbuc? ce aplicatii si ce unificare ar mai fi nevoie in asa situatie? Ce sa mai vrei cand unii folosesc telefoane cu ecran spart sau indoite si cu diverse defecte. Si olx-ul merge pe telefon si you tubele merge pe telefoane vechi de 10 ani inca, asa ca nu e nici o problema deocamdata nici cu MS nici cu androida.

Si la cat costa sa iei un pachet cu 2-3 telefoane noi si performante acum cred ca mai bine tin desktopul si de banii aia fac o excursie sau imi schimb masina cu alta mai buna.

Unii cer multe dar nu se uita la costuri, pai vrei ceva pune si fa sau incearca ubuntu phone ca au sute de aplicatii, de ce ai sta dupa MS cand sunt alternative destule si decente.

Daca atata se cere de 90% din lume atata se da. Impedimentele cred ca sunt legate de marimea ecranului, computerul miniatura a fost fcaut de acum vreo 6 ani. Asa ca nu era greu sa se implementeze la el si functie de telefon, insa din motive ciudate se tine inca de separatia asta intre desktop si mobil. Posibile motive ar fi sa nu pice total piata desktop si cea laptop

Edited by pisoiu22, 23 June 2016 - 22:44.


#29
chopsaddle

chopsaddle

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.05.2016

View PostLowrider, on 23 iunie 2016 - 22:36, said:

Si care ar fi aplicatiile alea care va lipsesc atat de mult incat sa declarati wp un sistem mort? Aplicatii esentiale, nu tampenii gen facebook.
Un simplu google si gasesti alternativa pt cam orice aplicatie de pe Android, unele chiar mai bune (de ex. Metrotube, alternativa pt Youtube). Astea cu "nu gasesc aplicatii" sunt balarii.

Trebuie sa cauti o alternativa la Youtube.
HA!?

#30
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ha, pt ca Google in retardul lor nu dezvolta aplicatii proprietare si pt WP, doar pt Android si iOS, iar Youtube este proprietatea Google.
E treaba ce tine de gugal, nu de MS. Vezi si cazul Waze, un alt exemplu concludent pt politica de 2 bani dusa de gogu.

Edited by Lowrider, 23 June 2016 - 23:03.


#31
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Oare chiar nu se uită nimeni că sursa e un clickbait vechi de vreo lună? :P

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View Postchopsaddle, on 23 iunie 2016 - 22:44, said:

Trebuie sa cauti o alternativa la Youtube.
HA!?
Nu e alternativa, e un client de youtube daca vrei altceva decat m.youtube.com ... mie imi e bun site-ul, am Metrotube, e ok, dar nu vad rostul de a folosi o aplicatie pentru Youtube cand site-ul merge foarte ok si e usor de folosit (cei cu telefoane WP low-cost se plangeau ca pe m.youtube.com nu le merge HD, pe 950 eu nu am problema asta). Exista destui clienti de youtube mai bine facuti decat aplicatia originala Google, nu e asta o problema, nu era nici pe Symbian. De fapt multi clienti 3rd party sunt mai bine facuti decat aplicatiile originale, chiar daca lumea prefera sa foloseasca aplicatia originala din inertie. Imi amintesc foarte bine cat de faina era o aplicatie de Twitter pe care o aveam pe Symbian, mult peste cea originala tipica.

View PostNero-d, on 23 iunie 2016 - 22:25, said:

nu crezi ca lipsa unor... facilitati sa le zicem... te limiteaza si pe tine?
Daca Snapchat e o facilitate ... atunci da :)

Edited by utopium, 24 June 2016 - 07:06.


#33
tbtafr

tbtafr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 15.11.2010

View Postpisoiu22, on 23 iunie 2016 - 22:42, said:


Doar nu vedeti ca 90% din telefoane sunt folosite ptr apeluri sms camera muzica si feisbuc? ce aplicatii si ce unificare ar mai fi nevoie in asa situatie?

Cam da.Indiferent de potențialul și performanțele telefonului majoritatea pentru asta îl folosesc.
Una este ce poate și alta la ce-l folosesti cu adevărat.
Mai mult decât atât a devenit  un accesoriu.Pe care-l să-l etalezi la terasa.Să exclame lumea: Mamă ce telefon are ăsta!
Pentru X6 îți trebuiesc mai mulți bani și o să fii nevoit să stai într-o garsonieră.Dar un credit cu buletinul poți face pentru a lua ultimul model de telefon pe care să-l pui pe masă-n club.
Este,dacă vrei,ca-n viață.
Tuturor ne este dat la naștere un cap și o minte.Teoretic,cel puțin,fiecare  pleacă la drum cu aceleași specificații hardware și software.
Există un procent,mic,care într-adevăr se folosesc de cap la adevăratul potențial (invenții,inovații,teoreme,descoperiri...etc) iar restul lucruri de bază (feisbuc,muzică,poze,discuții ).
Și tot ca la telefon,pentru mulți,capul a devenit un accesoriu cu ajutorul căruia își mai etalează o frizură,piercing,o lentilă de contact,un rimel,ruj,botox...

PS
Că tot întrebai de aplicații, îmi lipsește...Făra Număr !
Asta da aplicație.Observ cu stupoare că sunt destui ce-i care au instalat-o și catalogat-o ca fiind de 5 stele.

#34
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Referitor la tendinta MS de a unifica sistemul windows, ea este facuta pentru cei care au ceva in cap si nu doar o terminatie de gat. Pentru cei din urma sunt bune si aplicatiile gen "Fara Numar".

Edited by breitner, 24 June 2016 - 07:48.


#35
sboga

sboga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.08.2012
Windows phone are aplicatie beta de cativa ani in beta.

Nu folosesc instagram, dar asta ar trebui sa spuna multe

#36
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postsboga, on 24 iunie 2016 - 07:55, said:

Windows phone are aplicatie beta de cativa ani in beta.

Nu folosesc instagram, dar asta ar trebui sa spuna multe

Si cu ce este de vina MS ca "unii" nu-si finalizeaza aplicatiile? Sau crezi cumva ca "Google" a facut aplicatia "Fara Numar"?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate