Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

22 de ani si nu am avut niciun job

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPollux, on 21 iunie 2016 - 15:41, said:

vezi ca exista multe cursuri de calificare gratuite, pe proiecte POSDRU.
Nu. Astea sunt pierdere de timp. Pe aia nu ii intereseaza sa formeze pe cineva ci sa aiba cursanti pe lista ca sa ia banii de la UE si guvern. Cursurile alea sunt foaie verde si o lalea, afara e soare. La sfarsit iti da o diploma cu care poti sa te stergi la c*r, cand te duci sa te angajezi te intreaba ce stii sa faci, eventual te pune sa dai o proba si tu incepi cu teorie rasuflata foaie verde si o lalea...
Raspunsul va fi bine, te mai cautam noi. Sanchi.
Multi au facut cursurile astea de formare/reconversie profesionala asigurate gratuit de stat si UE si n-au facut nici o branza cu ele.
Meseria se invata la firmele private care au tot interesul sa faca cursuri de formare pe bune, le trebuie angajati care sa stie ce sa faca.

#38
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016


View Postprimuministru, on 21 iunie 2016 - 15:44, said:


Bineinteles ca nu, dar pe vremea mea nu se cerea CV.Era de ajuns o cerere tip si ultima diploma de studii.Dar asta era haat, prin secolul trecut.
Pentru posturi de manangement o fi bun, dar pentru posturi de executie nu are nicio valoare, zero ! Angajatorul nu prea are metode de a verifica locurile de munca anterioare, asa ca poti scrie orice, in limita bunului simt.Cat sa nu bata la ochi.

Angajatorul are cum sa verifice locurile de munca anterioare. Crezi ca imi este greu sa formez numarul firmelor unde a lucrat si sa intreb de recomandari?.

#39
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostFriskey, on 21 iunie 2016 - 15:54, said:

Nu. Astea sunt pierdere de timp. Pe aia nu ii intereseaza sa formeze pe cineva ci sa aiba cursanti pe lista ca sa ia banii de la UE si guvern. Cursurile alea sunt foaie verde si o lalea, afara e soare. La sfarsit iti da o diploma cu care poti sa te stergi la c*r, cand te duci sa te angajezi te intreaba ce stii sa faci, eventual te pune sa dai o proba si tu incepi cu teorie rasuflata foaie verde si o lalea...
Raspunsul va fi bine, te mai cautam noi. Sanchi.
Multi au facut cursurile astea de formare/reconversie profesionala asigurate gratuit de stat si UE si n-au facut nici o branza cu ele.
Meseria se invata la firmele private care au tot interesul sa faca cursuri de formare pe bune, le trebuie angajati care sa stie ce sa faca.

cursurile alea gratuite sunt pierdere de timp daca ai alta alternativa.
dar daca nu ai, este bun si un curs de-ala.
adica, de cand incepi sa depui CV-uri si pana iti gasesti job pot sa treaca multe luni. in timpul asta poti sa faci un curs de-asta de calificare, ca nu o sa iti ocupe depusul CV-urilor toata ziua.

sigur ca la cursurile alea nu inveti mare branza.
macar o sa ai o diploma care sa iti permita sa fii incadrat legal la un cod COR, adica sa iti faca contract de munca legal la ITM.
si o sa poti sa te duci la angajator sa ii spui: "uite, eu vreau sa invat meserie. am facut cursul asta. nu am invatat mare lucru, dar am considerat ca este un prim pas pe care l-am putut face."
cand esti la nivelul zero, orice actiune pozitiva este binevenita.
ai dreptate, meserie inveti muncind la firme private. daca iti ofera si curs de formare cu atat mai bine.

#40
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Tipic, individul arunca o intrebare dar nu mai revine pe topic. Posted Image

View PostJurasikMan, on 21 iunie 2016 - 14:25, said:

Mo , cauta-ti targeturi realizabile

Tare asta, cica targeturi realizabile. Vorbim de un diug cum rar poate fi vazut. Posted Image

Edited by Bucifon, 21 June 2016 - 16:07.


#41
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostSheHateMe, on 21 iunie 2016 - 16:01, said:

Angajatorul are cum sa verifice locurile de munca anterioare. Crezi ca imi este greu sa formez numarul firmelor unde a lucrat si sa intreb de recomandari?.

Tu intreaba, dar nu stiu cine iti raspunde ! Sunt foarte multe cazuri cand informatiile primite nu te ajuta deloc.Cateva situatii :
1.as fi putut lucra la ei acum 7-8-10 ani,  nu sta nimeni sa verifice in arhiva daca eu am lucrat sau nu la ei. S-a schimbat conducerea, cei de la HR nu te pot ajuta cu informatii si nici persoanele care ar putea da referinte nu mai sunt in tara.
2.firma a intrat in insolventa, a dat faliment, nu mai exista.
3.firma si-a schimbat actionarii si denumirea.
4.am lucrat la negru ca e mai avantajos.
5.am lucrat in Germania, Franta..sau oriunde in UE !
6.iti dau numere de telefon ale unor prieteni pe care ii pot pune in tema in caz de ceva.
Si tot asa !

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostSheHateMe, on 21 iunie 2016 - 15:39, said:


Nu conteaza pozitia dar pijamaua cu pete de leopard si pozitia de Don Juan in pat nu se pupa. Am ras bine. Cand zic bine sunt modest. Dar cv-ul a ajuns in masina de casat hartir. In schimb am chemat la interviu oameni cu 5 randuri pe cv si au fost angajati.

Ai primit asta atasat de un cv?

[ http://www.tabu.ro/wp-content/uploads/2012/08/mircea-badea2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 21 June 2016 - 16:32.


#43
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostPollux, on 21 iunie 2016 - 16:02, said:

macar o sa ai o diploma care sa iti permita sa fii incadrat legal la un cod COR, adica sa iti faca contract de munca legal la ITM.
Si daca nu are ce crezi ca se intampla ? inseamna ca nu te poti angaja legal? de muncitor necalificat cu contract de colaborare pe perioada determinata ai auzit ? poate sa munceasca legal undeva 3 luni si asta se considera calificare la locul de munca apoi da si un examen pentru calificare si gata calificarea, (eventual si contract de colaborare pe perioada nedeterminata).

#44
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postprimuministru, on 21 iunie 2016 - 16:27, said:


Tu intreaba, dar nu stiu cine iti raspunde ! Sunt foarte multe cazuri cand informatiile primite nu te ajuta deloc.Cateva situatii :
1.as fi putut lucra la ei acum 7-8-10 ani,  nu sta nimeni sa verifice in arhiva daca eu am lucrat sau nu la ei. S-a schimbat conducerea, cei de la HR nu te pot ajuta cu informatii si nici persoanele care ar putea da referinte nu mai sunt in tara.
2.firma a intrat in insolventa, a dat faliment, nu mai exista.
3.firma si-a schimbat actionarii si denumirea.
4.am lucrat la negru ca e mai avantajos.
5.am lucrat in Germania, Franta..sau oriunde in UE !
6.iti dau numere de telefon ale unor prieteni pe care ii pot pune in tema in caz de ceva.
Si tot asa !
Ma intereseaza ultimele doua locuri de munca. In mare parte din cazuri am primit feedback si o evaluare a angajatului. Chiar daca nu primesc un feedback de la fostii angajatori in urma interviului si a perioadei de proba imi dau seama de persoana.

View Postdon_dannielo, on 21 iunie 2016 - 16:30, said:


Ai primit asta atasat de un cv?

[ http://www.tabu.ro/wp-content/uploads/2012/08/mircea-badea2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aceeasi pozitie, alta persoana, alte haine, alt pat.

#45
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostNoName124, on 21 iunie 2016 - 14:34, said:

Eu am zis inca de cand am terminat liceul ca nu fac o facultate pentru ca stiu pe altii care au facultate si muncesc pe minimul pe economie si am zis ca ar fi o risipa de timp ,

Aici iti dau dreptate.Invatamantul de azi scoate rebuturi.Sfatul meu,fa o arta si meserie de instalator,aciuaza-te pe langa unul batran de la care poti fura meserie si dupa fro 3 ani o stergi in occident si ai recuperat timpul.

#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://www.timesnewr...aer-conditionat

#47
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
Am un prieten fara bac luat, care a muncit in tot acest timp (el fiind de varsta cu tine) si a mai schimbat diverse locuri de munca, dar de fiecare data la angajare nu isi trece experienta in cv pentru ca s-a saturat de intrebarile de la interviu: "Si ce ai facut la ultimul loc de munca? De ce ai plecat ? etc.",  si tot isi gaseste loc de munca...Posted Image
Mai mult, poti sa scrii ca ai lucrat ca vanzator de elefanti in Madagascar in tot acest timp. NU suna nimeni acolo sa vada ce si cum... Posted Image

#48
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
tocmai mi-a zugravit apartamentul un tip de vreo 30+ cu familie, 2 copii, fara liceu...si stie sa faca si zugraveala in lavabil ,sa monteze usi,sa puna faianta,sa puna parchet si multe altele, si repet nu are liceu, si munceste la negru singur, daca are comenzi face peste 4000 lei lunar

-deci se castiga bine in constructii, oricum sunt o gramada de munci sezoniere si de tot felul unde poti sa te angajezi

Edited by cristirg, 21 June 2016 - 21:02.


#49
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Daa, bravo, invata-l sa lucreze la negru, ca pe la 30-40 de ani, cand n-o mai putea, sa se ganeasca cu drag si dor la viitoarea-i pensie s.a.m.d.

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu sunt de parere sa inveti o meserie. Slujbele astea de la mcdonald sau alte firme din comert nu sunt de viitor. Sunt pentru un an, doi-cinci si dupa asta ramai la acelasi nivel. Daca inveti o meserie, in cativa ani te perfectionezi si poti castiga bani frumosi. Cunosc meseriasi care castiga foarte bine dar sunt seriosi, priceputi si din aceasta cauza si foarte solicitati.

#51
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Munca dincolo, macar cat mai e UK in UE, aici sunt salarii prea mici si munca prea multa

#52
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Nu esti deloc batran la 22 de ani, multi de varsta ta incep sa-si caute job-uri la aceasta varsta.
Iti recomand sa-ti faci un CV la care sa depui mai multa munca. Sa cauti pe internet cum sa te prezinti la interviu, ce intrebari poti avea, cum sa raspunzi, ce sa raspunzi.


Ai de ales:
- Faci un curs de pregatire Bucatar, constructii, instalator, etc - aprox 4-6 luni  ( in constructii se munceste, dar si rasplata financiara e pe masura)
- Inveti o limba straina, precum Franceza, Germana - aprox 1 an, incepi de la 2.000 lei+ salariu
- Te inscrii la o facultate - 3/4 ani
- Te inscrii la un internship ( din pacate ai nevoie sa fii student, astfel nu prea o sa fii luat in considerare) iar dupa prinzi experienta intr-un domeniu si te poti angaja mult mult mai usor (am destule cunostiinte, chiar si eu am facut asta)
- Te angajezi la un call-center, pt. Buc  - salariu 1200 lei Romana, daca stii o limba straina ( engleza 1600-1800, franceza - 2.000+ lei)

Edited by Whisk3r, 08 July 2016 - 20:14.


#53
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
La 22 ani fără să fi avut vreun loc de muncă, chiar nu e motiv de îngrijorare. 24-25 e cam vârsta medie de angajare, în general.

  Nasol e când ai o anumită vârstă și vrei să schimbi mediul de lucru și ești refuzat pe criteriul "vârstei", gen ai 35 să spunem, dar ei caută tineri.

Eu acum sunt la primul loc de muncă, la 25 de ani.

Edited by Vlad_22, 15 May 2022 - 17:31.


#54
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostVlad_22, on 15 mai 2022 - 17:30, said:

La 22 ani fără să fi avut vreun loc de muncă, chiar nu e motiv de îngrijorare

daca vrei sa fii un ratat. bineinteles. si la 32 poti incepe munca.

ceilalti care vor sa faca ceva in viata, nu pierd timpul aiurea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate