Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

22 de ani si nu am avut niciun job

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
NoName124

NoName124

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.12.2015
Am 22 de ani nu am facut nici o facultate si nu am avut niciodata un loc de munca  Chestia nu e ca nu vreau sa lucrez sau sunt lenes ci ma inspaimanta gandul ca nu o sa ma descurc ca o sa ma fac de ras ca nu am mai facut asta pana acuma si sigur habar nu o sa am ce trebuie sa fac
Vreau sa ma angajez am 22 de ani nu pot sa stau la infinit asa vreau sa am si eu banii mei si mai ales sa scap de gandutile astea care le am de cand am terminat liceul...ca sunt un inutil, ma apasa in ultimul hal  
Nu am incredere in mine si din cauza asta nu am un job. Ceva sfaturi va rog?

#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
In 3 ani de cand ai terminat liceu ai avut ganduri de a da la facultate sau pur si simplu ai stat degeaba?

#3
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Aha, deci vrei sa te eliberezi de statutul de parazit.

Ce stii sa faci? Bine, inafara de lucrul ala ce-l stiu majoritatea barbatilor... Posted Image

Edited by Bucifon, 21 June 2016 - 14:16.


#4
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Bă , e nașpa, de ce nu îți faci un teanc de CV-uri si le împrăștii la diverși angajatori ?
Vei primi cu siguranță mai multe oferte de munca si vei avea de unde să îți alegi job-ul care ti se potrivește .

#5
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Fa-ti cv-ul si gaseste-ti un job. Nu te crampona in primul job. Testeaza mai multe, vezi ce iti place, vezi cu ce te acomodezi mai bine.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mo , cauta-ti targeturi realizabile . Asa capeti incredere. Vezi tu ...daca vrei sa construiesti din prima , fara experienta prealabla , o casa ...vei esua . Dar , daca intai construiesti o banca ...si dupa aceea lipesti doua caramzi ...si dupa aceea torni o trepta de beton ...nu o sa ti se mai para asa greu si imposibil de finalizat.
Vestea proasta este ca ai cam intarziat la intalnirea cu viata.
Vestea buna este ca si concurenta ta sufera de aceeasi boala ...toti sunteti niste gherle , niste exemple de nereusita , dovada esecului parintilor vostri ...asa ca ...sta linistit ca si ceilalti sunt la fel de putin pregatiti pentru viata ca si tine .

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 NoName124, on 21 iunie 2016 - 14:08, said:

Ceva sfaturi va rog?
https://services.sma...ApplyToJob.aspx

Succes!Posted Image

 adbuser, on 21 iunie 2016 - 14:19, said:

...de ce nu îți faci un teanc de CV-uri si le împrăștii la diverși angajatori ?

 SheHateMe, on 21 iunie 2016 - 14:22, said:

Fa-ti cv-ul si gaseste-ti un job...
Si... cam ce sa scrie in CV?
Cresa + gradinita + scoala + liceu (ca sa para lista mai mare)... si la sfarsit, 2-3 ani de taiat frunza la caini?:w00t:

#8
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Găsește el modele de CV-uri si cu siguranță va găsi ce sa scrie :)
Cand iti dorești cu adevărat să faci un anumit lucru șansele de reușită cresc. Totul depinde de el.

#9
NoName124

NoName124

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.12.2015

 Soulstream, on 21 iunie 2016 - 14:11, said:

In 3 ani de cand ai terminat liceu ai avut ganduri de a da la facultate sau pur si simplu ai stat degeaba?
Eu am zis inca de cand am terminat liceul ca nu fac o facultate pentru ca stiu pe altii care au facultate si muncesc pe minimul pe economie si am zis ca ar fi o risipa de timp da se pare ca oricum am fost EU o risipa toata perioada asta
Am fost tot timpu un baiat mai moale mai fraier fara incredere in mine da nu  credeam pe cand eram la liceu ca asta ma va afecta in ami gasi un job si uite-ma la 22 de ani fara job tot un parazit

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nimeni nu s-a nascut invatat si orice drum incepe cu un primul pas . Nici aia cu studii nu au nici o idee despre joburi . Important e sa vrei si sa fii constient ca nici un angajator nu se asteapta la performante din prima ta zi de lucru . Mai exista si perioada de proba , " important e sa participi nu sa ajungi campion " . Trebuie sa fii atent la ce ti se expilica si sa nu faci ce nu stii pana nu intrebi . Oricum fiecare in bucataria lui are reteta proprie pt ciorba asa ca ce e bun la unii nu merge la toti , fiecare are regulile lui .
Daca nu esti batut in cap si puturos cronic iti gasesti un loc de munca si poti sa cresti in timp fct de cat vrei si cat esti de capabil .

Edited by unucelalalt, 21 June 2016 - 14:37.


#11
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Mereu seful o sa te faca sa te simti ca nu faci bine treaba, indiferent daca o faci bine sau nu. Altfel ti se urca la cap.

#12
NoName124

NoName124

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.12.2015

 JurasikMan, on 21 iunie 2016 - 14:25, said:

Mo , cauta-ti targeturi realizabile . Asa capeti incredere. Vezi tu ...daca vrei sa construiesti din prima , fara experienta prealabla , o casa ...vei esua . Dar , daca intai construiesti o banca ...si dupa aceea lipesti doua caramzi ...si dupa aceea torni o trepta de beton ...nu o sa ti se mai para asa greu si imposibil de finalizat.
Vestea proasta este ca ai cam intarziat la intalnirea cu viata.
Vestea buna este ca si concurenta ta sufera de aceeasi boala ...toti sunteti niste gherle , niste exemple de nereusita , dovada esecului parintilor vostri ...asa ca ...sta linistit ca si ceilalti sunt la fel de putin pregatiti pentru viata ca si tine .
N-am zis nicaieri ca vreau sa incep de la 1000 euro salar, sa incep de jos sa am si eu banii mei sa nu ma mai simt inutil da pana acolo ma sabotez eu pe mine cum am facut-o pana la varsta asta cu lipsa mea de incredere

#13
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 NoName124, on 21 iunie 2016 - 14:34, said:

Eu am zis inca de cand am terminat liceul ca nu fac o facultate pentru ca stiu pe altii care au facultate si muncesc pe minimul pe economie si am zis ca ar fi o risipa de timp da se pare ca oricum am fost EU o risipa toata perioada asta
Am fost tot timpu un baiat mai moale mai fraier fara incredere in mine da nu  credeam pe cand eram la liceu ca asta ma va afecta in ami gasi un job si uite-ma la 22 de ani fara job tot un parazit

Pai stiind ca nu o sa faci nici o facultate, ar fi trebuit sa te angajezi destul de repede. Ai fi castigat ceva foarte important fata de persoanele care fac facultatea: experienta reala in campul muncii.

Dar timpul nu e pierdut. Pur si simplu nu ai nimic de pierdut, ci totul de castigat. Dar din cauza ca nu ai experienta, pretentiile tale salariare trebuie sa fie realiste. Gaseste un domeniu care consideri ca ti-ar place si ai face fata si cauta locuri de munca disponibile.

#14
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

 Lesbianu, on 21 iunie 2016 - 14:27, said:

https://services.sma...ApplyToJob.aspx

Succes!Posted Image


Si... cam ce sa scrie in CV?
Cresa + gradinita + scoala + liceu (ca sa para lista mai mare)... si la sfarsit, 2-3 ani de taiat frunza la caini?:w00t:
Cv-ul nu este doar o lista cu locurile de munca avute. Ai o poza pe el, aspectul fizic conteaza uneori. Cu acel cv iti informezi angajatorul ca vrei un job, ca nu esti un puscarias ras in cap si ai terminat liceul. Un cv bine aranjat, chiar daca e gol la experienta poate sa fie mai valoros ca cv-ul unuia cu exerienta modesta dar care nu prezinta seriozitate. Un om fara experienta poate fi invatat si 'indoctrinat' cu poezia firmei. Unul cu 5 ani experienta este posibil sa aiba 'bucuria' de a nu fi ales tocmai pentru ca are deja doctrina altei firme bine intiparita in cap.

#15
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Ce ti-ar placea sa faci? Te atrage vreun domeniu?
Mergi si tu pe la targuri de cariere, sa vezi ce se mai cauta, ce se mai prezinta.
Sau daca gasesti ceva care chiar te intereseaza nu e tarziu nici acum sa te apuci de facultate.

Nu-i lasa pe altii sa iti spuna ce poti si ce nu poti sa faci, cum zicea cineva..

#16
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Ca tips-uri, angajatorul vede la ce job-uri aplici pe platformele online. Aplica dar conform pregatirii tale. Nu aplica la misto pe pozitii mari. Scoate cuvantul 'nu' din vocabular la locul de munca.

#17
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
supermarketurile, lanturile Praktiker, Altex, call-centerele, etc. angajeaza in permananta.

#18
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
1. Gandeste-te bine ce-ti place sa faci. Viitorul job te va marca poate pentru toata viata, asa ca mai bine sa faci ce-ti place decat (cazul meu) sa regreti ca ai apucat pe o cale pe care nu ti-ai dorit-o.
2. Angajeaza-te pe baza pasiunii, a dorintei de perfectionare si banii vor veni la timpul lor. Nu este nicio rusine la 22 de ani sa te duci undeva sa spui ca nu te pricepi la nimic, dar vrei sa inveti.
3. Cauta o meserie, nu o ocupatie. Poti sa muncesti si ca distribuitor de pizza, dar nu te vei alege cu nimic in viata.

Edited by Chifteluta, 21 June 2016 - 15:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate