Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

22 de ani si nu am avut niciun job

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014

View PostNoName124, on 21 iunie 2016 - 14:08, said:

Am 22 de ani nu am facut nici o facultate si nu am avut niciodata un loc de munca  Chestia nu e ca nu vreau sa lucrez sau sunt lenes ci ma inspaimanta gandul ca nu o sa ma descurc ca o sa ma fac de ras ca nu am mai facut asta pana acuma si sigur habar nu o sa am ce trebuie sa fac
Vreau sa ma angajez am 22 de ani nu pot sa stau la infinit asa vreau sa am si eu banii mei si mai ales sa scap de gandutile astea care le am de cand am terminat liceul...ca sunt un inutil, ma apasa in ultimul hal  
Nu am incredere in mine si din cauza asta nu am un job. Ceva sfaturi va rog?
Din ce oras esti?

#20
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostSheHateMe, on 21 iunie 2016 - 14:44, said:

Cv-ul nu este doar o lista cu locurile de munca avute. Ai o poza pe el, aspectul fizic conteaza uneori. Cu acel cv iti informezi angajatorul ca vrei un job, ca nu esti un puscarias ras in cap si ai terminat liceul. Un cv bine aranjat, chiar daca e gol la experienta poate sa fie mai valoros ca cv-ul unuia cu exerienta modesta dar care nu prezinta seriozitate. Un om fara experienta poate fi invatat si 'indoctrinat' cu poezia firmei. Unul cu 5 ani experienta este posibil sa aiba 'bucuria' de a nu fi ales tocmai pentru ca are deja doctrina altei firme bine intiparita in cap.
Este un punct de vedere.:)

Suna frumos, dar asta nu ii garanteaza gasirea unui loc de munca... Sa incerce!

#21
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
omul vrea banul lui si un inceput, cred ca-i prea filozofica discutia despre pasiune, idealuri, cariera etc. Astea le descopera pe masura ce se maturizeaza. Acum sa se angajeze sa poata fi independent, stapan pe sine si cu putina experienta sa poata sa aleaga ceva mai bun treptat.

#22
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Personal as incepe cu Dechatlon si dupaia restul lanturilor de supermarket-uri. Emag e o alegere buna. Poti sa cauti pe partea de colantari auto/serigrafie/tampografie. Strange bani si da de carnet. O sa te ajute mai mult in gasirea unui loc de munca.

#23
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
rebu, rosal, romprest.
salubritate, paza, lopata.
special pentru pregatirea ta.

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postkiwy, on 21 iunie 2016 - 15:16, said:

rebu, rosal, romprest.
salubritate, paza, lopata.
special pentru pregatirea ta.

E supracalificat.
Are liceu.

Edited by don_dannielo, 21 June 2016 - 15:22.


#25
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View PostLesbianu, on 21 iunie 2016 - 15:09, said:

Este un punct de vedere.:)

Suna frumos, dar asta nu ii garanteaza gasirea unui loc de munca... Sa incerce!
Vorbesc din perspectiva unei persoane care arunca cv-uri la cosul de gunoi. Sunt multe cv-uri cu poze 'ciudate'. Am dat de persoane imbracate in tot felul de vesminte dubioase si tolanite in toate pozitiile pe pat. Felul in care este conceput si atentia acordata conteaza in procesul de chemare la interviu.

#26
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postandreim77, on 21 iunie 2016 - 15:02, said:

supermarketurile, lanturile Praktiker, Altex, call-centerele, etc. angajeaza in permananta.
Eh...

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
E anunt de cateva luni la KFC, "cautam coleg".

#28
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Boss, de ce te grabesti? Ma stai 2-3 ani si n-o sa-ti mai pese de vorbele unor saraci.

Ca studiu pregatitor iti recomand Programul TV (in format hartie, da dependenta) si Softpedia pe net. Nu vei fi dezamagit.

#29
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006
Ai o atitudine prea fatalista, 22 ani si nici un job nu e o problema. Sunt altii care se angajeaza mai tarziu, mult mai tarziu, stiu oameni care s-au hotarat sa se angajeze pe la 28-29 ani si acum o duc foarte bine. Ideea e sa incepi de undeva. Nu ai zis din ce oras esti dar cauta un callcenter (CGS, Wipro, genpact etc), astia angajeaza tot timpul oameni fara experienta, probabil nu o sa iti placa foarta mult ce o sa faci acolo dar e un inceput.

#30
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

View PostSheHateMe, on 21 iunie 2016 - 14:22, said:

Fa-ti cv-ul si gaseste-ti un job.

Si ce sa scrie in el daca nu a lucrat niciodata ? Numele, prenumele si telefonul ??

#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Am un prieten care s-a angajat ca sofer la o firma de constructii, ii plimba pe sefi prin tara. La inceput castiga putin dar a fost serios si i-au marit salariul sa il tina. Apoi a ajuns sa faca mentenanta PC-urilor din firma. De mic ii placea sa umble prin PC-uri.
El a facut facultatea de constructii pe care nici nu stiu daca a terminat-o.

Nu pierde vremea cu targurile de joburi si nici cu site-urile online, astea au alte scopuri. Fa-ti CV, ataseaza cu o agrafa o poza mica de buletin si ia-o la pas la firme. Nu te imbraca la patru ace dar nici ca si cum te-ai duce la plaja sau in spatele blocului sa spargi seminte. Nu scrie toate prostiile in CV (gen hoby-uri, unde ai facut gradinita, scoala generala, etc, astea nu intereseaza pe NIMENI), scrie ca ai liceul, limbile straine pe care le stii si la ce nivel, ceva aptitudini, permis, etc. si apoi un text scurt dar concis in care spui: Tanar, fara experienta, in cautarea primei slujbe.
Nu te speria ca nu ti-ai gasit ceva nici dupa al 10-lea, al 20-lea, nici macar la al 50-lea CV depus, mai toate vor ajunge la gunoi inca de cum ai iesit pe usa. Angajarile nu se fac asa tzac-pac.
La inceput o sa ai salariul minim pe economie, o sa depinzi inca de parinti, dar apoi o sa creasca. Toti plecam de jos.

Sau poate mai bine ar fi sa inveti o meserie, se cauta la greu si se castiga bine pentru ca nimeni nu prea vrea sa faca "munca de jos". Electrician, frigotehnist, mentenanta/operare masini cnc, etc. Sunt cursuri ale firmelor private care cauta angajati si nu gasesc oameni pregatiti.
Nu cauta saormerii, KFC, etc, acolo nu poti sa urci mai sus.
Nu-i baga in seama pe astia care iti spun ca fara facultate dai la lopata, sunt multi cu facultate care dau la lopata, cara marfa in market, casieri, sau care pur si simplu o ard aiurea pe net.

Edited by Friskey, 21 June 2016 - 15:37.


#32
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

View PostSheHateMe, on 21 iunie 2016 - 15:21, said:

Vorbesc din perspectiva unei persoane care arunca cv-uri la cosul de gunoi. Sunt multe cv-uri cu poze 'ciudate'. Am dat de persoane imbracate in tot felul de vesminte dubioase si tolanite in toate pozitiile pe pat. Felul in care este conceput si atentia acordata conteaza in procesul de chemare la interviu.
Nu pricep eu bine sau asa sta traba: Ti-a trimis cineva poze la cv cu el cand incerca salteaua!? Pentru ce POZITIE aplica?

#33
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

View Poste_bulu, on 21 iunie 2016 - 15:22, said:

Eh...
Da, dar doar cu liceul nu poate incepe altfel.

#34
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postprimuministru, on 21 iunie 2016 - 15:27, said:


Si ce sa scrie in el daca nu a lucrat niciodata ? Numele, prenumele si telefonul ??
Nume, prenume, telefon, studii, pasiuni.  Este suficient. Sunt angajatori care iti asigura formarea profesionala in domeniul respectiv. Tu la primul job ai depus un cv mai stufos? Ai avut experienta?

View PostLOCOmotive, on 21 iunie 2016 - 15:28, said:

Nu pricep eu bine sau asa sta traba: Ti-a trimis cineva poze la cv cu el cand incerca salteaua!? Pentru ce POZITIE aplica?
Nu conteaza pozitia dar pijamaua cu pete de leopard si pozitia de Don Juan in pat nu se pupa. Am ras bine. Cand zic bine sunt modest. Dar cv-ul a ajuns in masina de casat hartir. In schimb am chemat la interviu oameni cu 5 randuri pe cv si au fost angajati.

#35
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostNoName124, on 21 iunie 2016 - 14:08, said:

Am 22 de ani nu am facut nici o facultate si nu am avut niciodata un loc de munca  Chestia nu e ca nu vreau sa lucrez sau sunt lenes ci ma inspaimanta gandul ca nu o sa ma descurc ca o sa ma fac de ras ca nu am mai facut asta pana acuma si sigur habar nu o sa am ce trebuie sa fac
Vreau sa ma angajez am 22 de ani nu pot sa stau la infinit asa vreau sa am si eu banii mei si mai ales sa scap de gandutile astea care le am de cand am terminat liceul...ca sunt un inutil, ma apasa in ultimul hal  
Nu am incredere in mine si din cauza asta nu am un job. Ceva sfaturi va rog?

pai inainte de toate invata o meserie. fa un curs de calificare intr-un domeniu care crezi ca ti se potriveste. daca nu ai bani sa faci un curs de calificare platit, vezi ca exista multe cursuri de calificare gratuite, pe proiecte POSDRU. chiar daca in Romania nu inveti mare lucru la cursurile alea de calificare, macar incepi de undeva. iti asiguri o diploma in baza careia sa poti fi angajabil din punct de vedere legal si le arati angajatorilor ca ai inceput de undeva si ca vrei sa muncesti.
apoi pune mana si cauta-ti de lucru.

mai presus de toate, nu fi vulva plangacioasa si fricoasa! fii barbat si inarmeaza-te cu rabdare.
la inceput de drum este greu. toti facem greseli si ne mai luam pumni incap de la sefi. nimeni nu s-a nascut invatat. n-are nimic. incasezi cand este cazul si mergi mai departe. toti trecem prin asta la inceput de cariera. viata profesionala are si momente bune si momente grele. cand este greu te gandesti ce bine o sa fie in ziua de salariu.
invata meserie de la colegii tai mai in varsta.

nu face mofturi la salariu, accepta cat ti se ofera la inceput. cat timp nu stii meserie suficienta incat sa faci singur o treaba de la cap la coada nu poti sa faci nazuri.
cu cat trece timpul capeti experienta si o sa iti dai seama singur cand stii suficienta meserie incat sa faci nazuri la salariu.

fii onest la interviuri.
daca le spui ce ne-ai spus si noua pe forum o sa te angajeze: simti ca esti la varsta la care vrei sa inveti o meserie si sa muncesti ca sa iti faci un viitor.


daca ai 22 de ani esti inca tanar. orice este posibil la varsta asta. fii optimist!
stiu oameni care au dat la facultate 6 ani la rand pana au intrat, apoi au facut 5 ani de facultate, deci si-au inceput viata profesionala dupa 30 de ani.

daca pierzi un job din orice motiv nu te demoraliza, cauta altul. lumea este mare, este oricand posibil sa pui un nou inceput.

Edited by Pollux, 21 June 2016 - 15:46.


#36
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

View PostSheHateMe, on 21 iunie 2016 - 15:34, said:

Nume, prenume, telefon, studii, pasiuni.  Este suficient. Sunt angajatori care iti asigura formarea profesionala in domeniul respectiv. Tu la primul job ai depus un cv mai stufos? Ai avut experienta?

Bineinteles ca nu, dar pe vremea mea nu se cerea CV.Era de ajuns o cerere tip si ultima diploma de studii.Dar asta era haat, prin secolul trecut.
Pentru posturi de manangement o fi bun, dar pentru posturi de executie nu are nicio valoare, zero ! Angajatorul nu prea are metode de a verifica locurile de munca anterioare, asa ca poti scrie orice, in limita bunului simt.Cat sa nu bata la ochi.

Edited by primuministru, 21 June 2016 - 15:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate