Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Mobiler la comanda = teapa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#181
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Altul care sari gardu de la psihiatrie...

#182
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandutza15, on 10 iunie 2016 - 19:14, said:

bine avantajul cu dimensiunile exacte il stiam dar merita asta in plus 30 de mil?? nu poti trai cu cativa cm de spatiu gol pe undeva?? si oricum se poate umple si ala nu e o prob fara solutie

xmanyacs sunt unele la dedeman care arata bine [ http://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1500x1125/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/u/bucatarie-melisa---final.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1000x750/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/l/u/luna.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si costa sub 10 mil
Stai linistita, ca mobila aia ieftina atata si face.
Un vecin si-a facut bucataria cu 2000 de euro. Dar e lemn de nuc! Gros, lucrat, furnir,  arata cumva, nu gasesti la magazin asa ceva.
La mine bucataria este meschin de mica. Nici unde nunas gasi ceva sa mi se potriveasca.  Si am in ea cuptor electric incorporat, masina de  spalat vase incorporata, plita aragazului bagata in blat,  chiuveta la fel,   totul intr-un spatiu cat o camara, nu stiu daca are 5mp.  Evident nu manca nimeni acolo, ca nu e loc, pentru asta este sufrageria.

Si pat este cu 1500 de lei, la care salteaua costa 500. Asa si dormi pe ea.
Am vazut la mall baneasa pat cu 3000 de euro + 2000 de euro salteaua. Dar era  marfa de lux. Patul inalt de 1 metru, cand te dai jos , esti in picioare. Asa se faceau si la noi paturile demult, pe vremuri. La sat , cu materiale traditionale,  tot asa se faceau paturile , inalte.  
In ziua de azi, toata mobila este facuta sa reziste la o singura asamblare, cat mai ieftina, adusa din China.  Dar ala nu este un standard , mai ales de calitate.   Tara saraca, cu oameni saraci,   si marfa pe masura.  Asta este nivelul  in general.

#183
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postandutza15, on 20 septembrie 2016 - 19:22, said:

astia care dati mii de euro pe mobila scumpa din lemn masiv doar asa ca sa va spargeti in figuri pt ca nu e aia mai buna sunteti responsabili pt distrugerea tarii si a planetei.
sa va fie rusine
lacomia voastra si obsesia fata de niste obiecte va transforma viata urmasilor vostri intr-un iad

http://forum.softped...ia-din-romania/

Esti sigur? Sigur sigur??? Ia uite, ce fac baietii astia din lemn:
http://www.hgtv.ca/t...ngs/photos/#!/8

Sa vezi stilpul de sustinere din mijlocul casei. De multe ori e cu radacina cu tot, taiat evident in asa fel incit sa stea perfect vertical.
Puiule, MDF-ul tot din lemn se face, mai precis din resturi. Chiar daca ai folosi exclusiv acest material de doi lei, tot ar trebui sa distrugi niste paduri, deci in final planeta. Hainele de plastic de pe tine distrug planeta. Benzina pe care-o bagi in masina, ori motorina din autobuzul, in care de multe ori te urci doar ca sa mergi in mod inutil la plimbare, distrug planeta. Mai mult decit atit, simpla prezenta a omului pe planeta asta inseamna distrugere. Dispar specii intregi din cauza omului, ca d-aia vor astia sa populeze cu tigrii in Myanmar.
Mai reflecteaza putin Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 21 September 2016 - 08:28.


#184
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandutza15, on 20 septembrie 2016 - 19:22, said:

astia care dati mii de euro pe mobila scumpa din lemn masiv doar asa ca sa va spargeti in figuri pt ca nu e aia mai buna sunteti responsabili pt distrugerea tarii si a planetei.
sa va fie rusine
lacomia voastra si obsesia fata de niste obiecte va transforma viata urmasilor vostri intr-un iad

http://forum.softped...ia-din-romania/
Cine se "sparge in figuri"?    
Eu zic ca marfa proasta polueaza infinit mai mult. Pentru ca se consuma energie la fabricarea ei, transport, apoi se uzeaza prematur,  iar transport la gunoi, si trebuie inlocuita cu alta. O mobila de calitate superioara, se lasa mostenire.  Sta intr-o familie de la o generatie la alta, daca scapa de carii.  
La fel si jucariile de plastic de unica folosinta: risipa curata de resurse poluante.


Andutza daca ai 15 ani cumva, mai bine joaca-te cu papusile, si nu mai  da cu parerea unde nu ai habar.

#185
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
...pe langa subiectul de baza dar referitor la partea cu distrugerea planetei am si eu o parere si anume ca e daca nu mananci carne asta nu inseamna ca ai grija de animale ci pur si simplu ca nu vor mai fi multi crescatori de porci, gaini si vite;daca nu folosim haine si incaltari de piele vor fi mai putine crescatorii de porci, cai , vite si alte animale crescute special pentru carne si piele ...
In multe cazuri firmele mari de mobila taie pe o parte si pun pe de alta parte, in plus folosesc energie solara/eoliana in tot procesul de productie si materiale eco/biodegradabile in produsele lor ...
Pe total posibil ca o firma de mobila sa "distruga" mult mai putin fata de un mare lant de restaurante care arunca uleiul la canal ...

Deci e si adevar dar si multa necunoastere ... suna bine ca avem grija de planeta daca nu avem carne in farfurie si pantofi de piele cand stam pe un scaun de lemn masiv, dar nu e chiar asa intotdeauna.

#186
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Problema la discutia asta "mobilier la comanda teapa" este ca tot se discuta despre bucatarie, o zona in care noi nu prea stam, asa ca par putin aberante sumele care se investesc in mobila menita sa iti tina oalele si tigaile...
In bucatarie am cautat sa investesc in lucruri sa grabeasca gatitul si sa elimine mirosurile si mizeria, gen oala sub presiune, doar se pregatesc toate alimentele si se arunca in oala, hota buna etc...

Intelegeam daca discutam de zeci de mii de lei pentru sufragerie, cand vine un prieten pe la tine nu il primesti in bucatarie.

Edited by u-k, 23 September 2016 - 06:58.


#187
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Corect  punctul tau de vedere, dar e al tau :).
Apreciez ca am stat de vorba cu 1000 de clienti si cred ca 75% la suta cred ca bucataria e locul unde se sta cel mai mult, unii s-au exprimat (in diferite moduri) ca bucataria e "sufletul casei" si prin urmare ii aloca destul de multa atentie si buget.  In plus o fac pentru ei, nu pentru prieteni, iar pretul unei bucatarii creste semnificativ datorita accesoriilor de calitate, care de cele mai multe ori nici nu se vad.

#188
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În sufragerie rareori întâlnești sertare cu amortizare, mobilier de colț sau suprafețe rezistente la stropire. În general feroneria creste prețul mobilei, materialul lemnos nu e nici un sfert din valoare.

#189
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View Postswtm, on 23 septembrie 2016 - 09:46, said:

În sufragerie rareori întâlnești sertare cu amortizare, mobilier de colț sau suprafețe rezistente la stropire. În general feroneria creste prețul mobilei, materialul lemnos nu e nici un sfert din valoare.

In sufragerie majoritatea celor decente au sertare cu glisiere tandem blum cu soft close.
3 buc. cu adaus pt. manopera, frezari, reglari, etc. adauga doar 450 lei la pret.
Nici la un ansamblu din PAL de 2500-3500 lei nu conteaza prea mult 450 in plus.
Daca mai e si din MDF lucios asa cum sunt f. multe, deja diferenta e nesemnificativa...

#190
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
3 bucăți? Am 9 sertare la insula + 2 jolly.

#191
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsuperm, on 22 septembrie 2016 - 14:50, said:

...pe langa subiectul de baza dar referitor la partea cu distrugerea planetei am si eu o parere si anume ca e daca nu mananci carne asta nu inseamna ca ai grija de animale ci pur si simplu ca nu vor mai fi multi crescatori de porci, gaini si vite;daca nu folosim haine si incaltari de piele vor fi mai putine crescatorii de porci, cai , vite si alte animale crescute special pentru carne si piele ...
In multe cazuri firmele mari de mobila taie pe o parte si pun pe de alta parte, in plus folosesc energie solara/eoliana in tot procesul de productie si materiale eco/biodegradabile in produsele lor ...
Pe total posibil ca o firma de mobila sa "distruga" mult mai putin fata de un mare lant de restaurante care arunca uleiul la canal ...

Deci e si adevar dar si multa necunoastere ... suna bine ca avem grija de planeta daca nu avem carne in farfurie si pantofi de piele cand stam pe un scaun de lemn masiv, dar nu e chiar asa intotdeauna.
La bottom line, oamenii polueaza. Daca ar ramane doar 1 miliard in lume , ar scadea poluarea o gramada.

#192
iulipaula

iulipaula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2008
neata !

cei care v ati facut  mobila pe comanda  si sunteti multumiti... ati putea sa mi recomadati o firma de incredere ?
ikea a fost prima optiune dar sare din discutie pentru ca nu pot personaliza un colt al bucatariei .... deci n am incotro, trebuie facuta pe comanda .
multumesc frumos

#193
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ikea nu e tocmai exemplul cel mai bun de mobilă la comanda

#194
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postswtm, on 23 septembrie 2016 - 09:46, said:

În sufragerie rareori întâlnești sertare cu amortizare, mobilier de colț sau suprafețe rezistente la stropire. În general feroneria creste prețul mobilei, materialul lemnos nu e nici un sfert din valoare.

Asta e doar un zvon si poate fi valabil doar daca e vorba din nou de rumegus... in fine.
La capitolul asta n-am probleme. Cu niste ani in urma am avut un coltar misto din lemn de anin. Era ceva care se inindea 6m pe-o parte si fo 3 pe latura perpendiculara. La prima mutare l-am luat cu mine inr-o sufragerie, care avea vreo 60mp. Se pierdea efectiv in spatiu. In momentul ala mi-a venit asa un gind, ca poate n-ar fi rau sa renunt de tot la idee. Zis si facut, la urmatoarea mutare l-am facut cadou. De atunci n-am mai folosit niciodata mobilier in sufragerie. Canapele, un sistem de mese joase, care apar in peisaj doar la berile consumate cu prietenii, un semineu, o masa de biliard intr-o nisa secundara, un proiector si-un ecran, care intra-n pesisaj doar cind e cazul, flori si-un pian care ma scoate din sarite. E atit de misto sa ai spatiu, incit am aplicat ideea si la dormitoare. Niciun dulap nicaieri, exceptind doua camere special prevazute cu functia asta si beciul.
S-ar putea sa-ntrebe careva, cum se rezolva problema cu televizoarele. Este foarte simplu, se agata de perete. Pentru restul de scule se gaseste intotdeauna un sistem de rafturi, chit ca se sapa asa ceva direct in perete ;)

#195
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postsopo, on 23 septembrie 2016 - 08:59, said:

Corect  punctul tau de vedere, dar e al tau Posted Image.
Apreciez ca am stat de vorba cu 1000 de clienti si cred ca 75% la suta cred ca bucataria e locul unde se sta cel mai mult, unii s-au exprimat (in diferite moduri) ca bucataria e "sufletul casei" si prin urmare ii aloca destul de multa atentie si buget.  In plus o fac pentru ei, nu pentru prieteni, iar pretul unei bucatarii creste semnificativ datorita accesoriilor de calitate, care de cele mai multe ori nici nu se vad.
Ce dracu or face atata timp in bucatarie? Nu m-am dus la vreun prieten sau cunostinta sa stam in bucatarie, chiar mi-ar parea ciudat sa ma duc in vizita si sa stam in bucatarie.

#196
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,883
  • Înscris: 21.06.2016
Da in sufragerie pe ce sa dai banii? O canapea, 2 fotolii, o dracie d-aia unde sta blue rayul si amplificatorul? Hai o masuta si un dulap de bauturi pentru aia care au...
Eu de exemplu am doar 5 piese de mobila in sufragerie si are vreo 40-50m2.
Peste tot in lumea asta amenajarea unei bucatarii costa MULT mai mult decit a unei sufragerii. Baile si bicatariile sint cele mai scumpe incaperi pe m2.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 September 2016 - 00:48.


#197
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Asta iti este tie? Se gasesc destule de cumparat si pentru sufragerie, eu ma gandeam strict la ideia de a plati o mica avere pentru o camera in care nu prea stai.
Exact ca la baie, am cunostinte care cum zici si tu, au investit o mica avere in baie, locul in care te duci sa te .... si sa faci baie, atat. Baia este acolo sa fie decenta sa nu te faci de rahat ca vine cineva in vizita si ai ceva ce pare insalubru.
*Cand zic "insalubru" ma refer la robinete vechi, ceva instalatie veche pe care ai retinere sa pui mana, sa nu iei vreo bacterie. Degeaba faci tu curat in baie daca bateria este coclita...

#198
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View Postu-k, on 24 septembrie 2016 - 20:59, said:

Ce dracu or face atata timp in bucatarie? Nu m-am dus la vreun prieten sau cunostinta sa stam in bucatarie, chiar mi-ar parea ciudat sa ma duc in vizita si sa stam in bucatarie.
Unii oameni au bucatarie mare, si vor sa se dea mare cu ea ..ce stii tu .. Posted Image Poate daca stai mai mult, te invita oamenii la o fripturica, un paharel de vin ..tot in bucatarie.
La mine de ex. cand vin prietenii, noi stam in bucatarie (mica) la un joc de societate si copii in sufragerie.

View Postvrajitoruldinoz, on 25 septembrie 2016 - 00:46, said:

Peste tot in lumea asta amenajarea unei bucatarii costa MULT mai mult decit a unei sufragerii. Baile si bicatariile sint cele mai scumpe incaperi pe m2.
De acord cu tine! Amenajarea unei bucatarii costa cel mai mult, pentru ca avem pe langa mobila si altele, cum ar fi:  electrocasnice, instalatia de gaz. de apa, samd ...
Dar discutand strict de mobila (pentru ca de asta se discuta in acest topic), chiar daca in general, sunt mai multe corpuri de mobila in bucatarie decat in orice alta camera acestea costa mai putin decat mobilierul din sufragerie.

Pe mine, mobila de bucatarie m-a costat 2000 ron cu tot :  http://forum.softped...0#entry19400578 in timp ce doar canapeaua din sufragerie a fost dublu.

Edited by touche, 26 September 2016 - 09:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate