Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Program LPT:

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Am nevoie de un program care sa lucreze pe LPT: si care sa faca asta:
Adresa variabila, la alegere (in loc de 0x378 sa pot pune una a unei placi PCMCIA->LPT:).
Pe 11 pini sa am 11 iesiri  secventiale, de la 00000000..0 pina la 11111111..1; in acelasi timp la fiecare secventa sa citeasca 6 pini si sa retina rezultatul binar intr-un tabel dintr-un fisier.
Ceva de genul:

0000000...0->101010
0000000...1->110011
...
1111111...1->010011

In fapt vreau sa urmaresc o tabela de adevar a unui dispozitiv cu 12  intrari si 6 iesiri. Intrucit pe LPT: din 25 de pini 8 sint masa, ramin 17 utili. Ca solutie ar fi sa pun una din intrari la masa si sa citesc restul de iesiri din combinatiile celor 11 ramase, dupa care sa ridic acea intrare la + (1 logic) si sa recitesc tabela in cealalta stare.
Cine ma ajuta? De preferat in Pascal.

Multumesc

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si unde te-ai oprit?

Vezi ca nu toti pinii pot fi si intrari si iesiri. Iar ca sa le schimbi starea, nu ai decat de calculat byteul care trebuie trimis, pe baza valorilor bitilor. La citiere e invers.
Ceilalti pini ii gasesti la adresa de baza +1 si +2.
Eu as face altceva - luat un FTDI cu GPIO pe USB si folosit SDKul. E mai sigur pentru viitor.

http://members.ee.net/brey/parport.PDF
http://stanislavs.or...allel_port.html
http://www.baskent.e...s/pasl2011.html

Edited by dexterash, 09 June 2016 - 13:46.


#3
MeTrAX

MeTrAX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.03.2016
Intrebare: sub ce sistem de operare lucrezi?
Te intreb pentru ca ultima oara cand am putut sa controlez manual porturile LPT a fost pe vremea MS-DOS / Win9x.

Altfel, in genul a ce spunea si dexterash, un device gen DLP2232 s-ar preta mult mai bine: Link1, Link2
Exista pe net drivere, documentatie etc. O sa-ti ia ceva timp la inceput, dar apoi o sa constati ca poti sa faci mult mai multe decat cu un port paralel. Partea proasta e ca o sa trebuiasca sa inveti C/C++ Posted Image.

Edited by MeTrAX, 09 June 2016 - 14:50.


#4
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.05.2005
Ultima data ptr. asa ceva am folosit InpOut32

Din Pascal, poti sa folosesti urmatoarele functii ptr. citire/scriere port:

function Inp32(PortAdr: word): byte; stdcall; external 'inpout32.dll';
function Out32(PortAdr: word; Data: byte): byte; stdcall; external 'inpout32.dll';

#5
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Multumesc tuturor, o sa incerc.
SO= de la XP pina la W10.
Pentru LPT, XP nativ (nu VM). Stiu ca exista un miniprogramel, parca ParMon ii spunea dar care sub XP avea nevoie de un IO.SYS? sau io.DLL..modificat, altfel dadea eroare. Din pacate..l-am pierdut. Si oricum, era stare cu stare manual, si doar vizual.

Mai exista si un programator de memorii 24C si 93C pe care il gasisel pe net, il si modificase baiatul pentru adresa LPT custom si mergea si sub XP....dar, tot asa, l-am pierdut.
In fine, inca o data multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate