Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Fractura picior ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
Molgod

Molgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 94
  • Înscris: 25.04.2016
Buna ziua. Aseara pe cand alergam, am reusit sa mut scarile din parc cu piciorul drept. Imediat dupa lovitura, am cazut jos secerat de durere. Am mai avut mana stanga si piciorul stang rupte, durerea a fost la fel dar a durat mult mai putin. Am vrut sa merg la urgente, dar fiind inceput de weekend am preferat sa iau un taxi sa ma duca acasa. Nu stiu cum m-am tarait pana in apartament, abia puteam calca pe picior. Mi-am pus 5 minute gheata apoi m-am culcat. Acum stau si ma uit atent la el, s-a unflat si sus si tapla, am o pata rosiatica deasupra degetului mic (care e aproape tot vanat); tot de la degetul mic pleaca o vanataie mai mare (5 cmx 5 cm) care nu doare aproape deloc cand presez. Simt un fel de amorteala in zona in care m-am lovit, micutul este singurul deget implicat in accident, pot sa il misc in sus si in jos, dar cand vreau sa il misc spre dreapta doare rau; e si sensibil la tact. De mers pot sa merg, dar foarte greu, simt acea parte umflata iar daca calc corect ma doare. Poate fi vorba de o fractura ? Am de gand sa merg luni ortoped, dar vreau sa stiu daca poate fi vorba de asa ceva. Nu vreau sa pierd 1 luna de vara in casa.

Editat de Molgod, 04 iunie 2016 - 12:21.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.705
  • Înscris: 25.11.2014
Vezi poate pierzi un picior in loc de o luna de vara.....

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.453
  • Înscris: 16.03.2004
Du-te la spital, la urgente, chiar acum, la camera de garda!

#4
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 186
  • Înscris: 25.04.2006

 Molgod, on 04 iunie 2016 - 12:15, said:

Buna ziua. Aseara pe cand alergam, am reusit sa mut scarile din parc cu piciorul drept. Imediat dupa lovitura, am cazut jos secerat de durere. Am mai avut mana stanga si piciorul stang rupte, durerea a fost la fel dar a durat mult mai putin. Am vrut sa merg la urgente, dar fiind inceput de weekend am preferat sa iau un taxi sa ma duca acasa. Nu stiu cum m-am tarait pana in apartament, abia puteam calca pe picior. Mi-am pus 5 minute gheata apoi m-am culcat. Acum stau si ma uit atent la el, s-a unflat si sus si tapla, am o pata rosiatica deasupra degetului mic (care e aproape tot vanat); tot de la degetul mic pleaca o vanataie mai mare (5 cmx 5 cm) care nu doare aproape deloc cand presez. Simt un fel de amorteala in zona in care m-am lovit, micutul este singurul deget implicat in accident, pot sa il misc in sus si in jos, dar cand vreau sa il misc spre dreapta doare rau; e si sensibil la tact. De mers pot sa merg, dar foarte greu, simt acea parte umflata iar daca calc corect ma doare. Poate fi vorba de o fractura ? Am de gand sa merg luni ortoped, dar vreau sa stiu daca poate fi vorba de asa ceva. Nu vreau sa pierd 1 luna de vara in casa.

Si te-ai gandit ca stie careva pe forum telepatic daca ai fractura sau nu ? Mergi frate la urgente imediat si vezi ce ai, indiferent ca e grav sau nu.

#5
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 817
  • Înscris: 08.05.2008
Si eu, acum o luna am mutat mobila din sufragerie cu degetul mijlociu de la picior . Ziua urmatoare abia puteam sa il misc , laba piciorului se umflase, iar degetul avea culoare vinetie . S a nimerit ca si copilul sa isi rupa degetul de la manuta stanga si am fost cu el al urgente ortopedie . Daca eram la spital , dupa ce am terminat treaba cu copilul, a venit sotia l a dus acasa iar eu am ramas pentru consult la urgente adulti . Dupa trei ore (asteptare si radiografie) am intrat la consult doctorul zicandu mi ca degetul nu este fracturat si chiar daca ar fi fost nu putea sa il puna in ghips . Acum dupa o luna este mai bine si nu ma doar decat atunci cand mai calc stram pe el .

bafta

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.140
  • Înscris: 17.05.2016
Altu care sta cu piciorul umflat poate rupt si cere sfaturi pe forum.

Astea 2 zile pe care le vei petrece tu in casa in loc sa te duci la spital pot sa iti transforme luna aia in doua luni.

#7
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.162
  • Înscris: 04.09.2013
Ce sfat iti pot da eu care sunt trecut prin multe accidentari musculare si de tendoane si ce mai vrei tu si in zona superioara si inferioara a corupului, pana ajungi la medic, foloseste calmante care sa iti amorteasca locul si sa nu simti durerea si incearca pe cat posibil sa nu faci miscarea ce provoaca durere. Daca faci asta e ca si cum ar fi imobilizat si in timp se va reface de la sine. Desigur trebuie sa consulti un medic sa stii exact ce ai. Dar pana atunci, fereste-te de orice miscare ce provoaca durere.

Editat de wld-ro, 04 iunie 2016 - 13:30.


#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.028
  • Înscris: 14.07.2008
parc-am fi in evul mediu
"ma doare ceva in burta, oare ce credeti c-o fi?"
Posted Image Posted Image

la pariu ca e fractura de metatars, stil axl rose

#9
Molgod

Molgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 94
  • Înscris: 25.04.2016
Imi pierd un picior, fractura de metatarsian, sunteti fumati.

Nu am nimic nene. Mi-am petrecut weekend-ul in spital degeaba. Nici nu mi-au facut radiografie, doar mi-a facut un masaj. Nu am putut merge 2 zile, dar apoi a inceput sa se vindece. La 3 zile dupa ce m-am lovit am inceput sa alerg din nou. Daca suspectam o fractura de matatarsian ma duceam imediat la spital.

#10
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 19.06.2016
De ce ai deschis topicul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate