Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Efectul cititului în viața voastră - Metamorfoze personale

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
184 răspunsuri în acest subiect

#145
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 09.10.2015
Na, m-am și dus pe profilul lui pentru tine, vroiam să-ți caut topic-ul unde a scris că a făcut 3 clase, dar nu l-am găsit.
Nu de parcă ai avea nevoie să vezi declarație proprie, că oricum mai mult de 3 clase nu îi dai.

Editat de SCENT-OF-SHARP, 04 mai 2016 - 23:26.


#146
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 31.03.2015

View PostMnemosyne, on 04 mai 2016 - 23:23, said:


Fata este in stare sa argumenteze dar ai scos-o din sarite si si-a pierdut rabdarea cu tine Posted Image
Argumentele ei sunt de fapt presupuneri, speculatii. Eu daca ma pun sa scriu ceva, pot veni cu bibliografii credibile.
Ea nu este in stare sa faca acest lucru. :(

View PostSCENT-OF-SHARP, on 04 mai 2016 - 23:25, said:

Na, m-am și dus pe profilul lui pentru tine, vroiam să-ți caut topic-ul unde a scris că a făcut 3 clase, dar nu l-am găsit.
Nu de parcă ai avea nevoie să vezi declarație proprie, că oricum mai mult de 3 clase nu îi dai.

Da, am trei clase, de fapt am ramas repetent in clasa a treia. Nu vad relevanta.

#147
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.475
  • Înscris: 14.01.2016
Hai ca ii strici topicul fetei. Gata, v-ati certat! Acum sa revenim on-topic! Daca vreti sa va certati, o puteti face pe Cafeneaua High-class! Aici sa dezbatem efectul cititului si a plafonarii!

#148
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 31.03.2015
Daca ma trece la ignore sau nu se va mai baga de acum incolo in seama cu mine, am s-o las in pace.
Ea s-a luat prima de mine, ea sa ma lase in pace cu motivationalele ei. :)

#149
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 09.10.2015
Singura modalitate când vine vorba de niște specimene precum cristi este să îl ignorați complet.

Nu vă mai ocupați de el, nu mai încercați să îl salvați; el este ok în prostia sa, lăsați-l așa.

Dacă continuați să îl băgați în seamă, doar dați apă la moară, oricum s-a pierdut deja prea mult timp cu el.

Nu îi mai reacționați la mesaje, lăsați-l să scrie ce vrea, că alte satisfacții oricum nu are în viață.

Editat de SCENT-OF-SHARP, 04 mai 2016 - 23:52.


#150
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.009
  • Înscris: 25.09.2008
Cu oamenii numai trebuie sa ai rabdare ca-si dau singuri cu mucii in fasole. Din raspunsurile tale date lui Cristi_E se vede nivelul de inteligenta la care esti miss sharp, da da foarte bine, spor la citit in continuare, nivelul de inteligenta n-o sa-ti mai creasca dar partea buna e ca tu nu sa fii constienta de asta niciodata.

#151
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 09.10.2015

View Postragabader, on 05 mai 2016 - 00:04, said:

Cu oamenii numai trebuie sa ai rabdare ca-si dau singuri cu mucii in fasole. Din raspunsurile tale date lui Cristi_E se vede nivelul de inteligenta la care esti miss sharp, da da foarte bine, spor la citit in continuare, nivelul de inteligenta n-o sa-ti mai creasca dar partea buna e ca tu nu sa fii constienta de asta niciodata.

Nu ești printre persoanele de pe acest topic a căror părere mă interesează.

#152
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003
Discutati civilizat sau va civilizez eu cu cateva puncte.Posted Image

#153
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostSCENT-OF-SHARP, on 02 mai 2016 - 22:01, said:

Important este să ai discernământ și să ai și experiență de viață; de multe ori îți dai seama din experiență care cărți sunt bune și care cărți te aburesc; care îți dau informații folositoare și care sunt scrise doar pentru visători.
Iti dai seama pe naiba. Oamenii au o predispozitie fenomenala de cauta informatii care le confirma ideile dobandite in timpul vietii, nicidecum adevarul. Pentru a combate predispozitia asta iti trebuie inteligenta, sa-ti placa logica si obiectivitatea(adica adevaruri independente de opinia umana, inclusiv posibil a ta) iar cand vine vorba de adevaruri stiintifice, sa stii cum functioneaza aceasta metoda, incat sa verifici tu daca se aplica corect unde se pretinde ca vorba de stiinta

A se vedea tonele de bazaconii ce apar pe unele arii precum O viata sanatoasa, Stiinte sociale, Psihologie si psihiatrie, Astrologie si paranormal. Oamenii citesc lucruri, dar, pe de o parte nevand abilitatea de a separa logica de ilogica, stiinta de pseudostiinta, iar pe de alta gasind niste surse de confirmare a unor idei deja existent, tind sa creada niste bazaconii de te doare mintea.

#154
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.877
  • Înscris: 11.12.2006
Ok, hai sa va cer parerea, ca tot scrie "Metamorfoze personale"...
Am inceput sa citesc serios dupa ce am terminat clasa I.
Pt ca exista si mistocari, prin "citit serios" inteleg nu doar abecedarul si cartile de scoala.
De fapt si pe alea le-am "ras", adica toat ce ni se spunea ca lectura obligatorie. De fapt pt mine era o placere.
Am avut si sansa ca in casa mamei erau multe carti. Dar si eu mi-am cumparat, de la Fram, la cum sa le spun, "dramatizari" ale Iliadei, Odiseii si Eneidei..Adica nu poeziile originale. Cand am mai crescut am citit si "poeziile" astea.
Ca sa va fac sa zambiti, Ciresarii, adica volumul al V-lea, citit prin clasa a IV, cand mai crescusem, m-a facut sa le caut.
"Canta zeita, mania ce-aprinse pe-Ahil Peleianul,"
Apoi pe Ovidiu.."Sub astă piatră zace Ovidiu, cântărețul
Iubirilor gingașe, răpus de-al său talent,
O, tu, ce treci pe-aice, dac-ai iubit vreodată,
Te roagă pentru dânsul: să-i fie somnul lin
.”
Ma rog, dupa ce l-am citit am realizat eu nu prea rezonez cu versurile...
Am avut si bafta ca pe strada pe care locuiam sa se deschida o blioteca publica, (Emil Garleanu) pe care in cativa ani am ras-o..

Dupa 2008, cand mi-am facut cont la Pay Pall, mi-am putut cumpara carti de pe ebay, Amazon, etc. Si asta mi-a prins bine pt ca in timp mi-am format o zic eu, interesanta subbiblioteaca din domeniul submarinelor germane, alta "dambla" a mea.
In cativa ani am strans peste 50 de volume, care s-a dovedit extrem de utile cand am facut Istoria,.

In general in ultimii ani rad/eam cam o carte pe saptamana. Am insomni dese si noaptea faceam macar 30-50 pagini fara sa ma sfortez..
Si acum buba.
Am remarcat ca dupa ce am terminat facultatea de Istorie, mi-e greu sa mai citesc.Adica am ajuns la sub o carte pe luna. Si aici vorbesc si de "Martianul", pt ca vazusem filmul .
Nu ca nu imi place SF-ul, dar totusi e clar sub altele, de ex "Jocurile foamei"..
Oricum media e extrem de scazuta.
Inainte de absolvire mi-am comandat niste carti interesante. Stiam ce va scrie in ele, ma rog, in mare. Acum ma chinui cu una, care desi e bine scrisa, e interesanta ..dar parca nu ma mai trage ata..
A mai trecut cineva prin asa ceva? Sper sa nu imi spuneti, gata, mai cateva luni si ai 53 si ti-a ajuns....
Da, banuiesc uni vor zice, gata, ti-a ajuns (si in gand, ma bucur, tu -te..) Dar astept idei constructive de la restul..
Prea stresat de job nu sunt. Ce fac eu fac bine. Sefi ma chema si par multumiti de prestatia mea. Si cand plec in concediu, da, dar cand reveniti..
Ce se va decide la nivele inalte nu pot influenta. Leafa imi intra in zile fixate, integral.
Plodul isi vede de treaba. Probleme de sanatate, eu sau ai mei nu am/avem..
Si totusi nu pot sa mai citesc "ca pe vremuri"..
Asa ca pls, F1, un sfat?

#155
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 09.10.2015

View PostMrReason, on 05 mai 2016 - 01:13, said:

Iti dai seama pe naiba. Oamenii au o predispozitie fenomenala de cauta informatii care le confirma ideile dobandite in timpul vietii, nicidecum adevarul. Pentru a combate predispozitia asta iti trebuie inteligenta, sa-ti placa logica si obiectivitatea(adica adevaruri independente de opinia umana, inclusiv posibil a ta) iar cand vine vorba de adevaruri stiintifice, sa stii cum functioneaza aceasta metoda, incat sa verifici tu daca se aplica corect unde se pretinde ca vorba de stiinta

A se vedea tonele de bazaconii ce apar pe unele arii precum O viata sanatoasa, Stiinte sociale, Psihologie si psihiatrie, Astrologie si paranormal. Oamenii citesc lucruri, dar, pe de o parte nevand abilitatea de a separa logica de ilogica, stiinta de pseudostiinta, iar pe de alta gasind niste surse de confirmare a unor idei deja existent, tind sa creada niste bazaconii de te doare mintea.

Ar trebui să începi prin a-ți analiza propria semnătură și atunci poate ai înțelege despre ce este vorba.
În fine, sunteți câțiva aici care stați degeaba pe forum, tot nu vă intră nimic nou în cap.
Și eu stau degeaba, când îmi pierd timpul cu voi.
Se spune că n-ai cum câștiga în fața porcului, te umpli doar de noroi.
Iar moderarea cam doarme, așa că ” Adios ! ” Posted Image
Vă las să guițați mai departe.
( Prien, evident nu mă refer la tine ! )

@Prien - Apropo  , un sfat legat de dificultatea de a citi : deși nu am o vârstă atât de înaintată, dar poate nici nu ar fi corect să considerăm că vârsta este factorul cheie ! Până la urmă, sunt destule persoane care citesc și după 50 de ani, și le merge mintea cu o viteză fantastică ! Vârsta este un factor care împiedică oamenii mai mult la nivel psihic, decât în mod real. Adică poate fi o ” barieră mentală ” foarte puternică și la mulți chiar așa și este.

Un lucru foarte important pe care l-am auzit și de la mulți oameni trecțuți de o vârstă care se țin foarte bine mental și fizic este.....odihna.
Am văzut oameni degradându-se cu viteză uluitoare din cauza lipsei de odihnă, și am văzut persoane conservându-se foarte bine din cauza odihnei.
Odihna este ceva care nu primește importanță prea mare în societatea noastră, și totuși, este dovedit faptul că întregul corp ( inclusiv creierul ! ) se regenerează în timpul somnului, cum să nu fie important atunci ????

Atâția oameni, își pierd nopțile și uită să se regenereze, deși eficiența scade când suntem obosiți, degeaba tragem de timp ! Chiar recent am citit într-o carte că atunci când suntem obosiți sau ne culcăm târziu seara, de fapt obținem mai puține rezultate într-un timp mai lung, și facem mai multe greșeli. Deci faptul că câștigăm ore extra dacă nu dormim este doar o iluzie - de fapt, randamentul este mai prost.
Eu personal sunt încă tânără și totuși simt diferența dintre randamentul și claritatea gândirii atunci când sunt odihnită vs. atunci când sunt obosită. Așa că cu trecerea timpului, acest lucru este probabil și mai pronunțat......
Și faptul că unele lucruri funcționează în tinerețe ( ca de exemplu dormitul puțin, băutul multor cafele, alimentație proastă, etc. ) este mai mult o capcană , deoarece efectul este cumulativ - daunele nu le primește nimeni pe moment, dar pe parcurs toate obiceiurile au consecințe. Creierul nu se degradează instant, dar puțin câte puțin.

Sper să vă fie de folos, Prien !

Editat de SCENT-OF-SHARP, 05 mai 2016 - 09:12.


#156
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.266
  • Înscris: 08.10.2010
@scent: ti-am adus si argumente, ti-am dat si exemple de locuri unde gasesti in pricipal prostii deprinse din citit fara inteligenta!

dar tu tot nu te prinzi!  sau mai bine zis, nu-ti convine adevarul!

#157
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.485
  • Înscris: 19.12.2015
ce limbaj e asta pe initiatoare?
asta i-a adus cititul de carti?

#158
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 09.10.2015
Rog un moderator să închidă topic-ul, că nu are rost să mai piardă nimeni timpul cu ” geniile ” de pe aici.

#159
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.491
  • Înscris: 11.10.2015

View Postbenis, on 02 mai 2016 - 11:53, said:

Foarte adevărat, dacă se citesc doar cu ochiul, fără creier, nu se va consuma energia din hamburgerii consumați și straturile de clisă își vor face, comfortabil loc. Echilibrul între recepționarea de informații și procesarea lor ține de bunul simț, bun simț legat în bună parte de cei 7 ani de acasă, implicit de societatea în care trăiește individul.

Am mai spus> expresia era mai adanca. Nu mai asociati mancarea.

#160
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postbenis, on 02 mai 2016 - 11:45, said:

Deja șablonul societății noastre își face simțită prezența, nu există un editorial așa de lung fără să apară un răspuns te tip "nu am citit tot, [...]". Păi dacă nu poți să îți aloci timp 5 minute să citești un editorial, e clar că de cărți nici nu mai poate fi vorba, după primul capitol vezi în fața ochiului doar tot felul de dorințe sexuale neîmplinite, ieșirea la bere cu prietenii sau o tură de forum, așa, la 'șto.
Ctititul e însă acea lamă cu 2 tăișuri, sunt o groază de oameni care citesc doar ceea ce potrivește cu filtrul lor mental, așa se face că avem oameni cu profesii de top care ajung fanatici religioși, că ei au refuzat orice carte care nu pușca cu religia lor, dar s-au îndopat cu dogme imbecile, pentru că asta le stimula piticul.
Avem și tipul de șoarece de bibliotecă care știe de toate teoretic, iar practic nu bate un cui fără să își dea peste degete.
Abia apoi avem oamenii de succes, care sunt, de fapt, o minoritate. Aș spune că cititul nu este o cauză pentru nimic, este mai degrabă un rezultat al selecției mentale de succes.

Sau oameni ca tine care atacă pe toate thread-urile religiile.
Pe tine cum ar trebui să te numim? Ce fel de fanatic eşti?
Plus că de multe ori un tras cu ochiul la şto pe forum poate să fie mai benefic decât citirea unei cărţi.

Editat de Velaxa, 05 mai 2016 - 11:50.


#161
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.485
  • Înscris: 19.12.2015
@initiator: nu suporti parerile contra?

#162
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.998
  • Înscris: 02.12.2012
De ce discuţiile sunt doar despre beletristică?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate