Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Efectul cititului în viața voastră - Metamorfoze personale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
184 replies to this topic

#109
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

View PostCorinaP1, on 04 mai 2016 - 13:50, said:

Cititul te impiedica sa traiesti?! Noi vorbim despre extreme aici? Oricum sunt f putini oamenii pe lumea asta care sa isi fi facut un scop din a citi. Umberto Eco a fost unul dintre ei. Deci nu exista termeni de comparatie.

Eu vorbesc de citit in regim normal: citesti cateva pagini intr-o  zi, cateva zeci in alta, nimic mancator de timp.  Sigur, daca nu ai facut-o cand erai tanar si nu ai acumulat informatie si exercitiu,  la 30 de ani descoperi ca ai pierdut trenul si ca strugurii sunt acri.

Da, cititul deschide mintea, iti mareste vocabularul, iti accelereaza gandirea si capacitatea de a face asocieri, te face mai empatic, vei fi mai dispus sa ii asculti pe ceilalti, mai capabil sa formulezi cu claritate argumente sau critici, vei fi mai analitic etc.

Plus ca iesi din cotidian, iti dezvolti creativitatea, te emotionezi, traiesti vieti si epoci pe care nu ai cum sa le traiesti altfel. Ba mai mult, cred ca fiecare are o lista mai lunga sau mai scurta de carti care i-au modelat personalitatea si chiar viata.

Nu stiu ce citeste scent, asa cum nu stiu ce te recomanda pe tine ca judecator al inteligentei sau gusturilor celorlati.

Tu să nu îl iei în serios pe cristi, că este doar un plictisit de 40 de ani, care se crede zmeu pe internet, pentru că în viața reală este un loser.
Ți-ai recomanda să îi citești alte topic-uri, dar mai bine nu, pentru că doar ți-ai pierde timpul.
E un ratat, care se zbate aici.

#110
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,124
  • Înscris: 31.03.2015

View PostCorinaP1, on 04 mai 2016 - 13:50, said:


Eu vorbesc de citit in regim normal: citesti cateva pagini intr-o  zi, cateva zeci in alta, nimic mancator de timp.  Sigur, daca nu ai facut-o cand erai tanar si nu ai acumulat informatie si exercitiu,  la 30 de ani descoperi ca ai pierdut trenul si ca strugurii sunt acri.

Da, cititul deschide mintea, iti mareste vocabularul, iti accelereaza gandirea si capacitatea de a face asocieri, te face mai empatic, vei fi mai dispus sa ii asculti pe ceilalti, mai capabil sa formulezi cu claritate argumente sau critici, vei fi mai analitic etc.

Plus ca iesi din cotidian, iti dezvolti creativitatea, te emotionezi, traiesti vieti si epoci pe care nu ai cum sa le traiesti altfel. Ba mai mult, cred ca fiecare are o lista mai lunga sau mai scurta de carti care i-au modelat personalitatea si chiar viata.
Supraestimezi beneficiile cititului. Fac pariu ca nu e demonstrabil aproape nimic din tot ce ai insirat tu acolo.
Totusi, sa zicem ca ai dreptate. Da-mi exemple de doua carti care pot aduce asemenea imbunatatiri mintii omenesti! :)

View PostSCENT-OF-SHARP, on 04 mai 2016 - 14:15, said:

cristi este doar un plictisit de 40 de ani, care se crede zmeu pe internet,
E un ratat, care se zbate aici.
Scuze, am 69.

Cum adica zmeu, de unde si pana unde? Imi dau si eu cu parerea ca orice user normal. :)

Ratat in raportat cu ce anume? Cu standardele tale manelistice?

#111
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Este deja demonstrat. :) Dar nu cauta ca sa ramai cu convingerea ca tu stii mai bine.

Sun Tzu - Arta Razboiului, Lev Tolstoi - Razboi si Pace, Exupery - Micul Print.

#112
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,480
  • Înscris: 29.12.2006
Ce bine ar fi dacă măcar pe un astfel de topic nu ar exista nervi, certuri, mânie, vorbe aspre...

Un tânăr adolescent, nedumerit şi bulversat de viaţă, dacă ar vrea să afle care e efectul cititului, ar crede că ăsta e: discuţiile de tip ceartă.

#113
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,124
  • Înscris: 31.03.2015
Am cartile astea in biblioteca, dar nu vad cum ar putea sa iti dezvolte mintea niste romane.
In cel mai bun caz iti provoaca niste trairi si atat. Filme scrise.

#114
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Nu-i bai ca nu vezi. :)

#115
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015
lupini, îți dau dreptate, dar când văd că cineva ( CorinaP1 în acest caz ) începe să se ocupe de unul ca și cristi, atunci consider prudent să îi zic cu cine are de-a face, ca să nu își piardă timpul degeaba.

Nu sunt de acord cu egalitatea în acest caz și falsa politețe față de cineva care nu merită, faptul că am scris că cristi este un ratat , este ca și când aș scrie că cerul este albastru - un lucru obiectiv și adevărat.
Nu merită să fie luat în seamă.

#116
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,124
  • Înscris: 31.03.2015

View PostCorinaP1, on 04 mai 2016 - 14:46, said:

Nu-i bai ca nu vezi. Posted Image

Tu citesti romane si ai impresia ca ti s-a deschis mintea. Apoi vii cu impresia asta sa discuti pe teme despre natura umana.
Stii tu, viata, scopul vietii, fericirea, suferinta, relatiile inter umane si inter sexe. De aici apar si divergentele intre opiniile noastre.
Multi citesc romane si au impresia ca sunt culti si educati. Nu, daca citesti romane, nu esti cult si educat.

View PostSCENT-OF-SHARP, on 04 mai 2016 - 14:50, said:

cristi e un ratat
In raport cu ce anume, zevzeaco?

#117
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
=)))) Ai opinii teribil de ferme fara nici un argument si ignorand orice alt argument. Expresie clara a inteligentei si capacitatii tale de analiza.

Ok, daca citesti romane nu esti cult si educat, insa ala care nu citeste deloc cum este? Si cum e cel care nu citeste, dar care isi da cu aplomb cu parerea despre cei care citesc?

Imi vine sa te intreb ce inseamna pentru tine cultura sau educatie... dar mai bine nu.

#118
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015
Eu ți-am zis . . . n-ai cu cine, că e prost și nu e conștient de acest lucru.

#119
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
Scent, stiu de multa vreme ce scrie Cristi si EU am ales sa ma "ocup" putin de el. :)

#120
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCristi_E, on 04 mai 2016 - 12:24, said:

Eu nu inteleg rostul acestui topic. Ce vrea el sa demonstreze?
In orice caz, toti userii care au scris pe acest topic, au citit mai mult decat initiatoarea topicului.



Sunt de acord cu tine, insa principala problema e ca initiatoarea acestui topic face apologia cititului, cand ea citeste numai  porcarii.
E libera sa citeasca ce vrea. Ca sa ajungi sa stii alege din miliardele de carti pe cele 100-150 care chiar TREBUIE citite, eheee pai aici e nevoie de meserie.

#121
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,124
  • Înscris: 31.03.2015

View PostCorinaP1, on 04 mai 2016 - 15:10, said:

=)))) Ai opinii teribil de ferme fara nici un argument si ignorand orice alt argument. Expresie clara a inteligentei si capacitatii tale de analiza.

Ok, daca citesti romane nu esti cult si educat, insa ala care nu citeste deloc cum este? Si cum e cel care nu citeste, dar care isi da cu aplomb cu parerea despre cei care citesc?

Imi vine sa te intreb ce inseamna pentru tine cultura sau educatie... dar mai bine nu.

=)) Nu am opinii teribil de ferme. Sunt doar parerile mele personale. Mi s-a spus asta de multe ori si pe SL; e adevarat, sunt un tip cu foarte multa siguranta de sine. Poate din cauza asta percepeti unii dintre voi in acest fel mesajele mele. Cand vine vorba de pareri ferme, dau linkuri catre o sursa credibila sau pun ceva titluri de carti.

Ala care nu citeste deloc, dar este sanatos la cap, il putem numi un om normal. :)

Nu trebuie sa ai prea multa cultura. Este suficient sa te pricepi bine la cateva meserii, de pe urma carora sa poti trai decent, si sa cunosti foarte bine natura umana. Deci lucruri care te ajuta in viata. :)

Educatia nu se face in creier ci in spirit. Degeaba citesti o mie de carti, daca nu te-ai educat in spirit. Aici o am ca exemplu pe domnisoara Scent. Desi citeste filosofie zen, habar nu are sa empatizeze cu oamenii. Da pe dinafara de frustrare.

View PostSCENT-OF-SHARP, on 04 mai 2016 - 15:19, said:

Eu ți-am zis . . . n-ai cu cine, că e prost și nu e conștient de acest lucru.

Da, bă, dar diferenta intre mine si tine, e ca tu mai si semnalizezi. ;)

#122
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,113
  • Înscris: 16.01.2010
Nu stiu la voi, dar eu unu n-am invatat nimic citind topicul asta decat ca cerul e albastru si ca, coca-cola nu potoleste setea, asta ca tot veni vorba de citit.
Critica constructiva daca vreti.
Cui ii place sa scrie, lucru bun, folositor pentru persoana in cauza e liber sa o faca, daca are talent, cu un scop bine determinat.
Poti sa vi cu ceva nou, unic, un stil propriu, inconfundabil e bine, daca nu ajungi doar inca unul care incearca dar nu-i iese.
Voi scrieti Km de lucruri stiute, pe care si o gaina le-a cotcodacit cu 1000 de ani inainte. Mult, prost si fara rost.
IMO pana si kant e un prostalau care nu merita citit, parerea mea. Hartie de WC. Voi dati-o inainte..

#123
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,124
  • Înscris: 31.03.2015

View Postyuukan, on 04 mai 2016 - 21:14, said:


IMO pana si kant e un prostalau care nu merita citit, parerea mea. Hartie de WC. Voi dati-o inainte..
Argumenteaza de ce ar trebui Kant citit. Cu ce te ajuta in viata? :)

#124
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

View Postyuukan, on 04 mai 2016 - 21:14, said:

Nu stiu la voi, dar eu unu n-am invatat nimic citind topicul asta decat ca cerul e albastru si ca, coca-cola nu potoleste setea, asta ca tot veni vorba de citit.
Critica constructiva daca vreti.
Cui ii place sa scrie, lucru bun, folositor pentru persoana in cauza e liber sa o faca, daca are talent, cu un scop bine determinat.
Poti sa vi cu ceva nou, unic, un stil propriu, inconfundabil e bine, daca nu ajungi doar inca unul care incearca dar nu-i iese.
Voi scrieti Km de lucruri stiute, pe care si o gaina le-a cotcodacit cu 1000 de ani inainte. Mult, prost si fara rost.
IMO pana si kant e un prostalau care nu merita citit, parerea mea. Hartie de WC. Voi dati-o inainte..

Adică nu merită citit pentru ce, de ce, pentru cine ? De unde știi tu cine merită citit și cine nu ? Sau pe ce se pune valoarea atunci când se analizează o carte ?
Nici eu nu citesc Kant de altfel. Numai că pentru aia știu să îmi formez o opinie mai evalată și nu mă exprim ca un golan de cartier, care a văzut și el carte în filme cel mult. Și știu că se scrie Kant, nu kant.
În rest, poate că noi am scris prost și fără rost, dar nici tu nu ai contribuit cu nimic.
Așa că....dacă tăceai, filozof rămâneai.

#125
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Intersanta discutie.
Cum sau ce te invata o carte? Simplu.
Vezi cum s-a comportat un personaj si ce a patit. Si cum l-a judecat societatea. Si cand vezi ca i se spune "proprietarul" te gandesti daca ai vrea sa fi numit la fel.
Sau cum s-a trasformat din cel "care nu v-a fi primit in nicio casa civilizata din acest oras", recte Atlanta, intr-un om pe care oamenii il compatimesc dupa ce i-a murit fetita...Te gandesti ce castigi sfidand si neintegrandu-te. A, ca nu e cazul a fi carpa, asta da.
Sau cum sa astepti si sa speri ca "inchisoarea" se va sfarsi. Si nu eram intr-o insula fizica..
Sau ca urmeaza un "razboi" si e cazul sa iti pregatesti 'armele"...
Sau ca poti avea zile infecte, dar dormi noptile linistit. Si atunci cand te uiti in oglinda nu iti e rusine..
Sa spun si cartile? Ok. "Forsyte Saga", "Pe aripile vantului", "Contele de Monte Cristo" citite pana in 15 ani.. "Jurnalul fericirii" pe la 30...
Alt efect pai sa vina Prien sa ne vorbeasca..
Si la job, ba "Gica", nu vorbeam cu tine, pe un ton  ci cu dnul Prien pe alt ton..Si "Gica" s-a prins si a facut spume..
Sau pretuirea din ochii plodului..Stai sa il intreb pe tata, ca tocmai a aterizat. Tati, decat sa caut pe net, cum e... Amice ce ti-am zis?"
Eu ? La care goanga "eram pe Skype cu un coleg."
Si a 2-a zi, dupa ce a venit de la scoala plesnind de mandrie."colegul a stat sa te verifice si a zis ca asa e. Cica esti tare.."
Si asta conteaza.

Cristi_E
Sa faci zevzeca pe cineva mi se pare jignitor.Da, si eu consider ca esti ratat.
Ai cazut in ochi mei. Banuiesc ca nu iti va pasa. Nici mie.Te-ai tradat si ti-am pus stampila. Esti bagat in
IGNORE. Nu mai imi raspunde. Si ma poti raporta....

Edited by Prien, 04 May 2016 - 22:23.


#126
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 21.03.2016
Simplu si la obiect, ai pus punctul pe I!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate