Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?
 

FOISOR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#73
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postclaudiu2012, on 22 mai 2016 - 16:51, said:

In fine .......daca ai fi TAMPLAR as mai zice.....dar cred ca nu esti
mor pe oamenii care se cred zmei...

fratioare daca dai un sfat il dai si cu asta basta nu dai SUB PERDEAUA IRONICA....capodopere si alfabet....omule ...
Ok invata singur dar e mai grelut . O scoala profesionala ca sa tai si sa indoi niste fiare / lemne dura inainte 1,5 ani , apoi erai ucenic . Pe langa altele interesul major e sa nu-ti sara ceva in cap .

Sculele aschietoare diamantate sunt pt ascutit , taiat , materiale deosebit de dure  de ex placute videa , adica materiale ceramice de inalta duritate , sau carburi metalice . Discul acela care il folosesti tu are o granulatie f fina si nu achiaza , incalzeste , iar metalul cald / insosit nu se aschiaza.Pt ce ai de taiat / polizat prin ograda se folosesc discuri normale abrazive si cauta sa nu incalzesti prea tare piesa , las-o sa se raceasca , eventual bag-o in apa apoi continui .

Sunt multe de spus dar ...sunt prea multe .
Ai grija la degetele . Si la ochi.

Edited by unucelalalt, 23 May 2016 - 22:50.


#74
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postunucelalalt, on 23 mai 2016 - 22:49, said:

Ok invata singur dar e mai grelut . O scoala profesionala ca sa tai si sa indoi niste fiare / lemne dura inainte 1,5 ani , apoi erai ucenic . Pe langa altele interesul major e sa nu-ti sara ceva in cap .

Sculele aschietoare diamantate sunt pt ascutit , taiat , materiale deosebit de dure  de ex placute videa , adica materiale ceramice de inalta duritate , sau carburi metalice . Discul acela care il folosesti tu are o granulatie f fina si nu achiaza , incalzeste , iar metalul cald / insosit nu se aschiaza.Pt ce ai de taiat / polizat prin ograda se folosesc discuri normale abrazive si cauta sa nu incalzesti prea tare piesa , las-o sa se raceasca , eventual bag-o in apa apoi continui .

Sunt multe de spus dar ...sunt prea multe .
Ai grija la degetele . Si la ochi.

am terminat cu flexul multumesc pt sfaturi acum sunt la stalpi

am o intrebare pe ce laturi sa pun prima data cosoroaba pe latura mai lunga (cea de 3 m lungime) sau pe latime pe cea de 2,5 m lungime?

Edited by claudiu2012, 24 May 2016 - 06:56.


#75
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postclaudiu2012, on 01 mai 2016 - 15:45, said:


costa 200 de lei cea mai ieftina RINDEA ELECTRICA DE LA EINHELL nu merita...
In loc de rindea electrica poti folosi rindea manuala sau daca nu ai folosesti un flex cu disc de smirghel...e mai multa munca cu flexul dar cu atentie obtii rezultate satisfacatoare.

#76
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Ancora de pana pentru caprior 33x33x170  este de ajuns pentru prinderea capriorilor de cosoroaba?

dulapul de 5x15 cm va fi pus pe cant pe pop-ul de 8 cm grosime (nu as mai cresta in el din motive de lene)....practic inaltimea pana plus caprior (la intersectie) ar fi de 23 cm minim.

daca iau ancore de 17 cm de o parte si cealalta a capriorului (la coama si la cosoroaba) si le prind cu tija filetata este ok????

#77
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postclaudiu2012, on 24 mai 2016 - 06:54, said:

am terminat cu flexul multumesc pt sfaturi acum sunt la stalpi

am o intrebare pe ce laturi sa pun prima data cosoroaba pe latura mai lunga (cea de 3 m lungime) sau pe latime pe cea de 2,5 m lungime?
Mai omule , te-as ajuta dar din scoli la distanta si din SP nu prea am vazut meseriasi laureati , unii inteleg greu si din desene ca e si asta tot o pregatire ( prima ) iar eu sunt pe afara cu calculatorul .
   Ai avut prea multe moase si te-ai cam confuzat , nu ai avut macar un proiect recomandat din care te inspiri sau mai multe sa alegi , mai ales asta ai gresit . Sa stii ca ma simt oarecum vinovat ca nu ti-am dat indicatii complete , ti-am dat odata , te-ai hotarat si te-ai razgandit . trebuia sa ma intrebi din nou daca nu erai sigur ce faci . Eu dintr-un foc m-am trezit ca ai prins fiarele in beton . Gresit , asta era ultima . Cu lemnul poate fi mai dificil decat cu fierul . Acum nu mai zic nimic pt ca te fac sa iti para rau si pierzi curajul . Dar stiu ca esti hotarat si vei reusi pana la urma , nu cea mai artistica realizare dar o sa fii satisfacut ca e opera ta . Pe al 2 lea il vei face mai bine .
    Oricum in mare pt un incepator felicitari ! Nu te lasa !

#78
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Primele 2 grinzi.
si toti stalpii
unul a ramas pe dinafara:)))))))

Mai trebe niste suruburi pt lemn in coltare...dar parca nu as mai pune deoarece am pus torbant de m10.....cu cap rotund..

si contravanturi...

greseala mea este ca stalpul ala trebuia sa il tai la 2,27 de m deoarece am venit cu grinda de 7 cm si s-a ridicat nivelul cosoroabei la 2,27 m si stalpul a ramas singuratic la 2,2 m hahahahahaha

tot lemnul dupa rindeluire mi-a ramas de 7 cm grosime...ce ciudat....ori m-a lucrat ala din Chitila...

inca o data repet singur lucrez....fara ajutoare.....de aceea stalpii trebuie sa mai trag de ei sa ii indrept....

Attached Files


Edited by claudiu2012, 25 May 2016 - 20:44.


#79
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
greu cu taiatul manual in unghi de 45 grade...
ca sa fie simplu de calculat triunghi dreptunghic isoscel cu 40 de cm laturile(40 cm pe stalp si 40 cm pe grinda) si avem ipotenuza de 56 cm.
un fierastrau cu taiere in unghi(cele din otel mai dur cu zimti mai mici). se da cu carioca la 40 cm si apoi punem o bucata de pop pe catetele de 40 cm si trasam cu carioca taierea. dupa care luam rigla de 4 ml si punem pe ea cea pe care am taiat-o deja ...ca in poza 160902 si taiem popul pe segmente....mi-au iesit 7 contravantuiri dintr-o rigla...
le-am prins cu suruburi cu cap inecat de 6 x 120.  aici atentie unde se da gaura (intotdeauna din grinda spre contravant si dinspre stalp spre contravant )am dat cate 2 pt fiecare deci in 4 suruburi am prins un echer...tot aici atentie (se da cu bormasina pregaurire inainte.....ca nu prea ai cum sa strapungi rigla de 8 plus alt echer de 8 cm.....bine eu am lucrat cu un panzer masina de insurubat...si cu un hobbyst masina de gaurit (de duzina dar si-au scos banii,,,ambele 150 de lei)fierastraul a costat 40 de lei...isi face treaba bine....tai rapid....

mai am de prins contravanturi la coama cu stalpulet si intre stalpuleti si grinzi si am terminat structura de baza dupa care ma apuc de capriori (dulapii de 5x15x400)

nu imi plac cuiele si nu voi folosi niciunul am multe coltare 105x105x90 x2 tip 4N tije filetate m10 si saibe si piulite m10

inca o data repet

singur execut lucrarea....am prieteni care imi zic cum poti ca e imposibil...hmmmmm

pot sa zic doar atat ca feroneria a costat ceva
coltare 105x105x90x2 = 18 bucati x 5 lei = 90 lei
suruburi torbante m10 = 40 bucati x 1,5 lei = 60 lei
saibe si piulite ...= 40 lei
ancore capriori 17 cm x 40 buc = 100 lei
suruburi 5x60, suruburi 6x120 suruburi 5x40, 4x35 pt tigla = 160 lei.

deci cam 500 lei feroneria.....
si 700 lemnul

Attached Files


Edited by claudiu2012, 28 May 2016 - 21:50.


#80
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Nu vreau sa fac bancuri ...dar tu ai curaj sa te rezemi de cosmelia aia ????

#81
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postmaximg, on 29 mai 2016 - 06:12, said:

Nu vreau sa fac bancuri ...dar tu ai curaj sa te rezemi de cosmelia aia ????
Pe bune????
Vrei sa vezi cum stau la 100 de kg atarnat de coama????
am testat....asa ca lasa tu bancurile....
daca nu iti convine ceva arunca argumente nu cacaturi de vorbe....gandeste-te ca va mai fi inchegat si la baza roata roata si la mijloc....cu pop de 10 cm asa ca nu stiu care e faza,,,,,,

Edited by claudiu2012, 29 May 2016 - 06:48.


#82
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Insisti cu fierul, arata oribil coltarii aia. Cumpara niste suruburi pentru lemn si arunca toate tablele alea.
[ http://www.suruburionline.ro/cs-photos/products/original/surub-dulgherie-cu-cap-inecat_509_2_1380194065.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postclaudiu2012, on 29 mai 2016 - 06:46, said:

Pe bune????
Vrei sa vezi cum stau la 100 de kg atarnat de coama????
am testat....asa ca lasa tu bancurile....
daca nu iti convine ceva arunca argumente nu cacaturi de vorbe....gandeste-te ca va mai fi inchegat si la baza roata roata si la mijloc....cu pop de 10 cm asa ca nu stiu care e faza,,,,,,


greuate stalpi = 51 kg
greutate contravantuiri = 15 kg
greutate grinzi = 92 kg
greutate capriori = 144 kg
greuate scandura batuta = 260 kg
greutate tabla cutata nesemnificativ...
deci baza foisorului stalpi caontravantuiri si grinzi au 158 kg iar acoperisul are 404 kg

CRED CA TE POTI REZEMA PE EL......toata greutatea se lasa pe structura de baza si e bine ca e de 2 x baza pt a se rigidiza structura...

#84
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca te-am iritat , este perfect . Asta doream , sa-ti dau de gindit .
La cum arata structura aia , eu nu o vad teapana , iar alea nu sint contravintuiri .
Static sau cu tine atirnat , tine , dar sint si alte forte care actioneaza .

#85
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postmaximg, on 29 mai 2016 - 10:52, said:

Daca te-am iritat , este perfect . Asta doream , sa-ti dau de gindit .
La cum arata structura aia , eu nu o vad teapana , iar alea nu sint contravintuiri .
Static sau cu tine atirnat , tine , dar sint si alte forte care actioneaza .
pai zii ce sa i mai fac Posted Image))

ce forte diabolice????Posted Image)))

eu stiam ca sunt intarituri diagonale....contravantuirile....acum nu stiu ce stii tu...si la mine ipotenuza aia arata a diagonala(ipotenuza intr-un triunghi dreptunghic isoscel...)

Attached Files


Edited by claudiu2012, 29 May 2016 - 11:25.


#86
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Constructiile de genul asta , ori au stilpii de dimeniune mai mare si contravintuiriile mai mari ....si nu sint legati jos cu nimic , ori la cum ai tu stlpii subtirii , exista si legaturi la partea inferioara , formind asa zisa balustrada .
O forta ??? Vintul , cind vei avea acoperis .
...ai incercat sa impingi un stilp din lateral ????

#87
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postmaximg, on 29 mai 2016 - 11:35, said:

Constructiile de genul asta , ori au stilpii de dimeniune mai mare si contravintuiriile mai mari ....si nu sint legati jos cu nimic , ori la cum ai tu stlpii subtirii , exista si legaturi la partea inferioara , formind asa zisa balustrada .
O forta ??? Vintul , cind vei avea acoperis .
...ai incercat sa impingi un stilp din lateral ????

ok mai leg stalpii pe orizontala cu popi de 10 cm la baza pe 2 laturi.....atat la mijloc cat si la centru....sa vedem unde mai pleaca stalpii ......
foisorul asta nu il fac buncar......
si nu pleaca nicaieri stalpul daca il imping uiti ca am tija filetata peste tot......

#88
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postmaximg, on 29 mai 2016 - 11:35, said:

Constructiile de genul asta , ori au stilpii de dimeniune mai mare si contravintuiriile mai mari ....si nu sint legati jos cu nimic , ori la cum ai tu stlpii subtirii , exista si legaturi la partea inferioara , formind asa zisa balustrada .
O forta ??? Vintul , cind vei avea acoperis .
...ai incercat sa impingi un stilp din lateral ????

dulapi de 5x15x400 voi folosi 2 pentru roata pe cele 2 laturi

MAXIM e bine daca intaresc conform pozei???
nu ma pricep.....

View Postcrull, on 29 mai 2016 - 08:41, said:

Insisti cu fierul, arata oribil coltarii aia. Cumpara niste suruburi pentru lemn si arunca toate tablele alea.
[ http://www.suruburionline.ro/cs-photos/products/original/surub-dulgherie-cu-cap-inecat_509_2_1380194065.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am si suruburi la greu dar TIJA FILETATA este mult superioara.....nu se compara....gandeste-te ca ai piulita la capat cu saiba....pe cand surubul nu are...si nu prea ma intereseaza tablele ca le voi vopsi la aceeasi culoare ca lemnul....nu se vor vedea ....

Attached Files



#89
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
continuare
program 6 30 - 20.00 cu o pauza de masa (singur)
am facut si insolatie...cam cald...

puncte forte = am inchegat cu dulap de 5 x 15 cele doua laturi
puncte slabe = capriori pusi la 1,2 m = 4 bucati (pe 3,6 m lungime) dulapi de 5x15 pusi pe cant = nu am mai avut material...dar oricum scandura batuta rezista...eu am stat pe masa de fier cpe scandura de 1,2 si la 100 kg cu mine pe ea nu s=-a rupt doar se incovoaie daca stai mult adica 10 ore plus...incarcarea de zapada pe 1,2 nu cred ca o sa aiba 100 kg.....tabla cutata este nesemnificativa....
capriorii crestati la ambele capete aici am avut un pendular.
poze atasate . grea munca dar am scutit 3100 lei......

continuare poze
maine bat scandura. 3,6 x 2,6 = 9,36 mp de foisor.....firmele cereau in medie cu manopera si materialele lor 500 lei pe mp pt mine rezulta 4700 lei
si materialele ma duc la 1600 de lei...lemnul 700 feroneria 500 , 400 tabla
scandura batuta o am deja ramasa de la casa...si sageacul la fel...

si inca o data spune SUNT AFON IN CONSTRUCTII am facut ASE...deci nu am facut constructiile....dar sincer imi place ca iese din mana mea ceva...asa cum e ......am stat si pe coama si pe grinzi la 100 kg si nu a cazut....:)))) SPER SA NU CADA prea curand....mai am de intarit suportii de stalpi cu pene si spuma poliuretanica...sa-i rigidizez.....un mare avantaj al constructiei este ca stalpii nu vor putrezi niciodata...am vazut foisoare cu balustrada la baza placii si prinse cu coltare...o tampenie ....o sa ii manance apa atat grinzile puse pe placa cat si stalpii.....la mine in suporti nu va sta apa pt ca sunt doua gauri pt conexpand nefolosite in interiorul camasii..si stalpii sunt dati cu mastic bituminos atat talpa cat si 10 cm pe cele 4 fete...

Attached Files


Edited by claudiu2012, 30 May 2016 - 20:29.


#90
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.10.2007
macar pe partea dinspre gard pune niste contravantuiri (acestea preiau fortele orizontale). Foisoarele alea hexagonale au in parte de jos niste ornamente sub forma de zabrele, care au si rolul de a rigidiza constructia, nu numai rol estetic.
Cand vei pune acoperisul, constructia asa cum e acum, nu prea va avea stabilitate (vorbim aici de momentul cand vin vijeliile, nu de greutatea zapezii)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate