Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

FOISOR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
monda

monda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.04.2016
din cate stiu eu, lemnul din Chitila chiar daca este rindeluit, nu este uscat...risti sa construiesti asa ? intreb pentru ca eu lucrez la un foisor aproape identic cu cel pe care ti l-ai propus initial (structura teava rectangulara, acoperis intr-o apa, la dimensiunea ta de placa), dar care va avea capriorii din lemn prinsi cu autoforante in grinzile orizontale....si sunt si eu "framantat" de diverse nelamuriri. Tot din chitila am luat si eu, i-am slefuit cu flexul si i-am dat cu doua straturi de grund Proxilin, acum sunt la uscat si sambata vreau sa-i montez. Si ca o parere personala, foisorul cu acoperis intr-o apa dar cu 3 laturi imbracate partial in lambriu, balustrada cu mana curenta in fata si ceva grilaj de sipca sub streasina (pentru umbra), nu arata rau deloc...o sa pun si o poza dupa care m-am inspirat

poza 1- structura metalica la mine, poza 2 - sursa de inspiratie

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   98.87K   253 downloads
  • Attached File  1.jpg   511.04K   240 downloads


#38
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Ai dreptate lemnul este neuscat. Atasat poze cu achizitia. Lemnele sunt rindeluite pe toate fetele.
Cost cu transport inclus = 620 lei.

6 grinzi 8 x 8 x 300, 5 grinzi 8 x 8 x 400 si 6 dulapi 5 x 15 x 400

Acum urmeaza etapa 2 : montarea stalpilor dar cred ca le mai las afara sa se usuce...e curent de aer unde le-am asezat. Sper sa se usuce si sa nu ploua.

Problema cred ca e doar la stalpi legat de uscare...apa retinuta in lemn daca iese cred ca stalpii mi se vor curba si voi avea un foisor iesit din comun.ceva de genul naveta din STAR TREK.:)))))

Attached Files



#39
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu incorporezi si gratarul in foisor? Sa nu te mai bata soarele si ploaia? Intreb pentru ca eu asa ma gabdeam sa fac, sa fac un horn mai inalt pe la 3m-3,5m si sa ies cu el prin acoperis. Un prieten mi-a spus ca a vazut la cineva asa si venea tot fumul in foisor la cei ce stateau la masa. Voi cum stiti?

#40
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 Bylly00, on 19 mai 2016 - 18:17, said:

Nu incorporezi si gratarul in foisor? Sa nu te mai bata soarele si ploaia? Intreb pentru ca eu asa ma gabdeam sa fac, sa fac un horn mai inalt pe la 3m-3,5m si sa ies cu el prin acoperis. Un prieten mi-a spus ca a vazut la cineva asa si venea tot fumul in foisor la cei ce stateau la masa. Voi cum stiti?

Nu..si iti spun de ce.Sunt amator si il fac singur...mi e greu sa il fac pe asta tip con...dar apoi sa fac intersectii de acoperisuri....calcane....nu vreau...si ar insemna sa imi prelungesc hornul ala si iar alte treburi.....timp pierdut...

Motive pt care nu optez pt incorporare

1. Risc de incendiu..
2. Afumarea acoperisului...tot fumul ala batut de vant bate sigur si pe acoperis...ca e el din tigla, sindrila sau mai stiu eu ce
3. Dificultatea executarii acoperisului......
4. Nu fac gratar pe ploaie....sau pe vreme rea.....de ce? pt ca faci gratar doar pe soare, lumina, caldura si servesti masa afara in foisor ......

#41
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
care sunte operatiunile corecte pentru finisarea lemnului?
1.grund
2.lac
3.lac
4.ulei de in
5.vopsea

sau dau direct cu o vopsea care are si grund in componenta???

#42
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
1.Ulei
2.Grund
3.Vopsea
4.Lac

Daca lemnul nu e uscat bine le dai cam degeaba ca sare de pe lemn , umezeala trebuie sa-si faca loc sa iasa . Pt ca un lemn sa fie uscat la grosime de 25 mm este necesar 2 ani . la 45-50 mm = 3-4 ani . Conditii de uscare -pus drept la sipca min 20 mm distantate min 20 mm in stiva la aer in bataia vantului acoperit ferit de ploaie la umbra . In aceste termene si conditii celula lemnoasa moare , asta inseamna lemn uscat .

Uscarea fortata la uscator nu reuseste sa opreasca materialul biologic complet din lemn , se lasa cu lemne indoite si crapate = ppierderi mari / uscare deficitara . Daca este tinut in uscator mai mult din exces de zel iese prea uscat iar cand il dai afara absoarbe umezeala din aer si iar nu e bun ca lucreaza . Tot trebuie lasat un 2-3 luni sa poti alege din el piese bune de lucru .

Gaterele de cherestea care au de gand sa vanda lemn verde taie trunchiul de laolalta indiferent de structura lui iar pierderile de crapaciuni si lemne indoite dupa uscare le suporta cumparatorul .
Cei care ( ca sursa mea de la Frasin ) vand lemn uscat la ei in curte aleg trunchiul potrivit pt scandura fct de caracteristicile lui care inseamna cioturi , trunchi drept , nerasucit de vanturi =fibra dreapta etc. Trunchiul nepotrivit pt scandura il baga in gater pt grinzi de 80-150 pt ca stie ca daca il taie scandura subtire la uscare se va degrada si va avea pierderi . De asemeni inima ciopacului nu este pt cherestea , din inima se face grinda . Am cumparat lemn de cea mai buna calitate uscat , la pret f bun , fara sa am pierderi .
   Acesti oameni sunt frate cu codrul , crescuti in padure si cunosc secretele lemnului . Cei care vand lemn verde nu ii intereseaza si nici sa cunoasca ce e ala un trunchi nu au de a face .

In afara de alte lucrari de tamplarie am personal cca 100 de stupi si vreo 150 de caturi . Un var care s-a apucat de stupi si nu m-a ascultat a luat niste stupi f ieftini in primavara iar in luna august erau toti dezmembrati . Nu stie nimeni daca nu este stupar ce inseamna sa te duci in prisaca si sa vezi ca prin stupii plini cu albine bagi degetele .

La tine la foisor nu tre sa te sperii , se vor mai indoi vreo 2 lemne , vo 2-3 mai crapa si o sa fie ok , te obisnuiesti cu el , mandru ca e facut de mana ta .In cazuri de lemn verde se comanda un nr mai mare de piese ca sa ai de unde alege dupa 2-3 sapt cand iti dai seama care se cam indoaie . Si mai e si dupa noroc .

Edited by unucelalalt, 19 May 2016 - 22:11.


#43
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
am o intrebare cu ce sa prind stalpul de lemn de 8x8 de camasuiala? gaura e de 14 mm si am 2 pe o parte si 2 pe o parte.
trebuie sa prind 4 conectori dar ce nu stiu...surub cu piulita sau autoforant......nu prea am cum sa acopar floarea aia de 14 mm sa pun saiba???
camasuiala e de 91 mm cu 91 mm pun popul in picioare imi mai raman 5,5 mm gol de aer....pe ambele 4 parti.

Attached Files


Edited by claudiu2012, 20 May 2016 - 05:25.


#44
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 claudiu2012, on 20 mai 2016 - 05:23, said:

am o intrebare cu ce sa prind stalpul de lemn de 8x8 de camasuiala? gaura e de 14 mm si am 2 pe o parte si 2 pe o parte.
trebuie sa prind 4 conectori dar ce nu stiu...surub cu piulita sau autoforant......nu prea am cum sa acopar floarea aia de 14 mm sa pun saiba???
camasuiala e de 91 mm cu 91 mm pun popul in picioare imi mai raman 5,5 mm gol de aer....pe ambele 4 parti.

conexpand-ul e bun???
http://www.dedeman.r...4412b14050.html

#45
monda

monda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.04.2016
eu as baga surub de lemn cu piulita, cel cu cap semirotund (si un patrat sub acesta). doua bucati/stalp ar fi deajus, nu are rost sa faci stalpul "sita". trage stalpul spre unul din colturile suportului metalic si baga niste pene de lemn pe cel doua laturi ramase libere.
ca idee, din ce am citit pe diverse forumuri, stalpii de 8x8 cm ar fi cam subtiri,dar am vazut deasemenea diverse poze cu foisoare pe stalpi la dimensiunea asta si stateau in picioare.
oricum, din practica, cunosc pe cineva care are un foisor de cca. 2,5x 3m, tot in doua ape, pe stalpi de 8x8, si nu are nicio problema de doi ani incoace. din ce am discutat cu el, desi are contravantuiri la toti stalpii, structura s-a rigidizat doar in momentul in care pe colturi a imbracat cu caroiaj din sipca de sus pana jos  nu uita nici tu sa pui contravantuiri la toti stalpii si pe toate directiile

#46
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
cred ca in loc de pene pun spuma poliuretanica intra peste tot si umple tot golul...e bine??? nu mai intra nici apa in suport.

Edited by claudiu2012, 20 May 2016 - 09:17.


#47
monda

monda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.04.2016

 claudiu2012, on 20 mai 2016 - 09:17, said:

cred ca in loc de pene pun spuma poliuretanica intra peste tot si umple tot golul...e bine??? nu mai intra nici apa in suport.

teoretic ar fi bine, dar penele mai rigidizeaza stalpii...poti sa dai mastic bituminos la baza stalpilor cat intra in suport, si un pic deasupra, inclusiv pe pene. se acopera cu vopseaua pe care o dai pe tot lemnul, nu o sa se mai vada nimic.

#48
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,324
  • Înscris: 29.05.2004
se folosesc :
1) autoforante speciale de lemn (de preferat din inox) - unul pe o parte altul pe cealalta parte dar nu in aceeasi linie (unul in gaura de sus , unul pe cealalta parte in gaura de jos)
2 cea mai buna solutie - tija filetata si saiba + piulite la ambele capete , in ambele gauri.

+
NU pune spuma deoarece tine umezeala aproape de lemn
NU baga lemnul pana jos, nu trebuie sa atinga cimentul, mai lasa 2cm pana la ciment
Lacuieste bine lemnul pe toate partile care vor intra in camasuiala inainte de montaj

In aia 2cm intre lemn si ciment ai grija sa nu ramana niciodata apa (fa ceva sa se poata scurge, de astupat ar fi ideal dar nu stiu ceva sa reziste bine in timp (sa ramana elestic si dupa cicluri de inghet/dezghet)

bafta

#49
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Pune pana de lemn , tija filetata de M10-12 si toarna smoala in gaura . Spuma nici nu rezista la UV se macina si retine apa

#50
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
nu inteleg de ce la suportul asta pe care l am montat eu ...nu au facut pregauri si in sensul celalalt...eu vedeam 2 sus in sens normal si 2 jos perpendiculare...astfel fixam cu 2 tije paralele in plan perpendicular....nu as putea sa gauresc eu in sensul celalalt????
practic sa am o tija intr-un sens si alta in sensul opus sper ca m-ati inteles.
in felul asta nu mai aluneca pe cele 2 tije popul....adica pe 1 cm (popul de 8 cm si camasa de 9 cm)

Edited by claudiu2012, 20 May 2016 - 13:31.


#51
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015

 unucelalalt, on 01 mai 2016 - 16:10, said:

La Dede lemnul are un pret exorbitant . Rindelele de mana au partea activa de max 80 mm , nu poti prelucra latimi mai mari . Eu as folosi un slefuitor cu banda cu care stergi putin lemnele , nu e o lucrare sa necesite piese de prea multa precizie . Un slefuitor gasesti si la 150 de lei , dupa ce iti faci treaba poti sa-l arunci ca si-a scos banii .
Am sursa de cherestea f buna uscata , pret f bun de unde cumpar de ani de zile dar nu stiu daca iti convine la SV . Daca imi spui unde esti tu poate iti aranjez sa-ti trimita pe un camion poate esti in drumul lor . Daca nu pui lemn uscat mai bine il arunci din prima direct in soba .

Proiecte , modele de foisoare de inspiratie gasesti pe net . Un proiect din metal pt structura nu te costa mai mult , lemnul trebuie tratat f bine si dat cu vopsea / lac si te rupe la cat suge 4 maini . Tabanul la acoperis si alte eventuale piese de ornament poti sa le pui si din scandura nu neaparat f uscata .

Pe placa de beton pune pavele de 3 cm maro , nu sunt scumpe si nu trebuie mare inginerie de montat .

unucelalalt

Imi poti spune te rog la ce pret e m3 de cherestea . Eu sunt din Rd si as vrea sa cumpar 10m3 . Mersi

#52
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,324
  • Înscris: 29.05.2004

 claudiu2012, on 20 mai 2016 - 13:29, said:

nu inteleg de ce la suportul asta pe care l am montat eu ...nu au facut pregauri si in sensul celalalt...eu vedeam 2 sus in sens normal si 2 jos perpendiculare...astfel fixam cu 2 tije paralele in plan perpendicular....nu as putea sa gauresc eu in sensul celalalt????
practic sa am o tija intr-un sens si alta in sensul opus sper ca m-ati inteles.
in felul asta nu mai aluneca pe cele 2 tije popul....adica pe 1 cm (popul de 8 cm si camasa de 9 cm)
da, se poate.

#53
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 mbotes82, on 20 mai 2016 - 14:57, said:

unucelalalt

Imi poti spune te rog la ce pret e m3 de cherestea . Eu sunt din Rd si as vrea sa cumpar 10m3 . Mersi
Cand am luat ultima data acum cca 3 ani era 600 mc si scandura si dulapul . Eu apicultor fac stupi si altele pe langa casa plus ca mai faceam lucrari la altii .De atunci nu mai stiu ca am plecat din tara si nu am mai avut e a face . Radauti zici ? Sursa e la Frasin intre Gura Humorului si Campulung M . Eu sunt din Iasi si bateam 200-220 km , pt tine e floare la ureche .
Eu in IS de la tg de cherestea nu gaseam decat lemn verde si am cautat mult pana am gasit sursa . Tare as vrea sa fie oamenii aia din Frasin sanatosi ca sunt oameni ca lumea .
Unii au zis ca eu platesc mult 600 la Frasin , in IS la targ pe atunci pretul era 450 mc ( verde ) .Te duci vrei sa alegi , nu te lasa zice ca de la olalta . Masori -dulapul are 45 mm . Zice ca la pret se socoteste la 5 cm . I-am zis la niste dobitoci in targ  "-Ma , sa zicem ca tu esti clientul meu intri in magazin si intrebi cat e orezul , iti spun 10 lei / kg , imi ceri un kil , pui 10 lei pe tejghea si eu iti cantaresc 900 gr . E corect ? "   Se uitau chioras la mine . Apoi daca il usuci si de la 45 mm scade la 40 si se crapa si se stramba tot . Nu tot trunchiul de copac e bun de scandura / dulap dar care vinde verde nu-i intereseaza . Trunchii care nu sunt buni de scandura se fac grinda . Apoi inima copacului la fel nu e buna din orice trunchi de scandura .
   La nea Iosip la Frasin materialul e drept f bun , are 50-52 mm ; 25-27 mm uscat . La targ e 45 mm ; 22-23 mm verde . Daca stii sa socoti e mai ieftin 600 decat 450 . Am luat mult material de la ei .
   Am fost sofer in tara si sursa mai buna si lemn mai bun nu am gasit , cel putin in zona apropiata mie de IS .
Daca vrei un nr tre sa cer de acasa ca nu am la mine , chiar voi vrb si eu cu oamenii ca mi-ar placea sa-i salut .

Edited by unucelalalt, 20 May 2016 - 20:10.


#54
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
urmatoarea achizitie: 60 lei.
1.ulei de in = 2 sticle de 1 l = 25 lei
2.tija filetata zincata M10 (M10 = diametru filet adica 10 mm) = 11 lei 2 bare de 1 ml fiecare.
3.30 de saibe si 30 de piulite zincate pentru tija filetata M10  = 24 de lei

Sa nu faceti greseala mea pt ca am taiat tija filetata cu flexul cu disc diamantat de 2mm si s-a ales praful de filet la capete...a trebuit sa tai cu bomfaierul pt a avea filet ok...munca dubla......prostie curata....2 ore.....pentru a face de 2 ori taierea tijei....

rezultatul filetului de 15 cm cu cele 2 piulite la capete..atasat..el va intra in suportul de stalp si va prinde stalpul..

nu voi da gaura in suport pt prindere perpendiculara pt ca sa aliniez stalpul...cu ceilalti ca nu e perfect dreapta linia suportilor pe beton...probabil ca de aia a fost gandit de 91x91 mm camasuiala...ca asa o gandeau de 81 x 81 mm cat e popul de 8 cm....

Attached Files


Edited by claudiu2012, 21 May 2016 - 10:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate