Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Germania vrea sa taie ajutoarele sociale pentru romani si bulgari

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
225 răspunsuri în acest subiect

#109
Omics

Omics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.846
  • Înscris: 28.09.2015

 andreic, on 01 mai 2016 - 10:26, said:

Ceea ce este eronat intrucat nu sunt vizati ei in mod special. Este vorba de un plan ce are in vedere stoparea abuzurilor pe ajutorul social si incurajarea muncii. Nemtii practic se gandesc inainte, in viitor si realizeaza ca exista riscuri ca daca minoritatile dependente de ajutoare o duc bine e posibil sa nu mai fie atrase de campul muncii ceea ce ar fi contrar planului initial al ui Merkel, acela de a aduce forte suplimentare in campul muncii.

Și care e semnificația granițelor intraeuropene în aceste planuri? Aaa, nemții au șapte găuri în fund și ei nu sunt tentați să profite fără muncă, precum anumiți estici?

#110
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 18.08.2015

 X-plane, on 01 mai 2016 - 10:08, said:

Sunt absolut convins ca marea majoritate a beneficiarilor ajutoarelor sociale nu au muncit mai mult de o clipa in toată viața lor in special aia foarte vocali in cereri de acest gen. Un muncitor fie angajat fie mic sau mare patron, nu va cere ajutoare sociale in veci. Este sub demnitatea lui sa se coboare si sa întindă mana.
Prefera sa moara de foame decat sa cereasca.
Inseamna ca e foarte prost.  Si eu sunt impotriva la a nu da ajutoare sociale celor care nu au muncit ever, insa nici spalarea asta pe creier ca ajutoarele sociale sunt caca nu e buna. Trebuie sa te gandesti ca in viata nu vei avea flori roz si unicorni tot timpul in jurul tau. S-ar putea ca la un moment dat sa treci prin timpuri mai grele si mi se pare perfect normal din partea statului sa te ajute pe un termen limitat, altfel cum ai zis si tu, daca esti prost ajungi sa mori de foame mai rau ca boschetarii. Si asta nu e cerseala, e un drept  al tau care mi se pare decent in urma taxelor pe care le platesti si exploatarii din partea angajatorului.

Editat de andy1992, 01 mai 2016 - 10:55.


#111
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005

 andreic, on 01 mai 2016 - 10:26, said:

Ceea ce este eronat intrucat nu sunt vizati ei in mod special. Este vorba de un plan ce are in vedere stoparea abuzurilor pe ajutorul social si incurajarea muncii. Nemtii practic se gandesc inainte, in viitor si realizeaza ca exista riscuri ca daca minoritatile dependente de ajutoare o duc bine e posibil sa nu mai fie atrase de campul muncii ceea ce ar fi contrar planului initial al ui Merkel, acela de a aduce forte suplimentare in campul muncii.



Ok. , hai sa prezumam ca tu nu ai o privire de ansamblu asupra situatiei iar eu vreau sa te ajut crestineste :
1. Vrajeala cu "fortele de munca" poti s-o tii pt. tine , in UE exista somaj iar atita timp cit exista somaj este clar ca este un deficit de forta de munca ce poate fi acoperit cu mine , de exemplu ,la capsuni.
2. Romania si Bulgaria , adica tiganii din Romania si Bulgaria care au gasit portita ajutorului social si nu te mai da jmeker pt. ca eu personal am N exemple in lista cu tigani care traiesc pe ajutoare din Germania . II vad in satul in care m-am mutat , sint vii , respira si nu misca un deget in cimpul muncii.
Sa revin putin la o idee , Merkel a dovedit din plin ca are o Agenda , ca este o PSD-ista vorbitoare de deutsch , o Soboleneasa Rosie , nu stiu ce dreacu' mai gasesti tu interesant la ea , a vota Merkel este echivalent cu a vota Iliescu la nivel ideatic , adica sa fii nebun (cel putin in Europa de Est). Babornitza , Jegoasa , Tradatoarea Reich-ului aduce TOCMAI sinistrati , atirnatori , profitori , ce tot balmajesti tu acolo lozinci cu savanti de renume mondial din OM ?
In fine , daca ar trebui sa aprofundez problema ar trebui totodata sa scriu si o carte , lucru care nu pot spune ca ma depaseste dar pt. care nu am timp , esenta TUTUROR discutiilor , replicilor , offtopicurilor , Rapoartelor, argumentelor , abulafiilor si manipularilor este ca ne impartim radical in 2 tabere , OameniNormali vs. Mutanti , e ca in filme , ratiune vs. Infectie iar daca trebuie sa explici de ce 1+1=2 mai bine te duci la crisma si te faci manga , deja e SF.

#112
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.485
  • Înscris: 19.12.2015
sa zici ca vrei forta de munca si s-o faci prin emigratie la gramada ca apoi sa te chinui sa sortezi si sa trimiti inapoi pe aia slabi si prosti mi se pare retard pur! ar putea sa gaseasca alte explicatii ceva mai credibile!
adica sa ne ia de prosti ceva mai subtil!

#113
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 7.838
  • Înscris: 15.03.2006

 andy1992, on 01 mai 2016 - 10:53, said:


Inseamna ca e foarte prost.  Si eu sunt impotriva la a nu da ajutoare sociale celor care nu au muncit ever, insa nici spalarea asta pe creier ca ajutoarele sociale sunt caca nu e buna. Trebuie sa te gandesti ca in viata nu vei avea flori roz si unicorni tot timpul in jurul tau. S-ar putea ca la un moment dat sa treci prin timpuri mai grele si mi se pare perfect normal din partea statului sa te ajute pe un termen limitat, altfel cum ai zis si tu, daca esti prost ajungi sa mori de foame mai rau ca boschetarii. Si asta nu e cerseala, e un drept  al tau care mi se pare decent in urma taxelor pe care le platesti si exploatarii din partea angajatorului.

Este cerseala, indiferent cum vrei sa-i spui.

#114
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.843
  • Înscris: 07.02.2003

 Omics, on 01 mai 2016 - 10:44, said:

Aaa, nemții au șapte găuri în fund și ei nu sunt tentați să profite fără muncă, precum anumiți estici?
Incearca sa fii coerent, cum adica nu sunt tentati ? Profita si ei cat pot, au legi speciale de ex aia in care primesc bani daca n-au casa si nu sunt casatoriti samd...

 lil debul, on 01 mai 2016 - 11:08, said:

Ok. , hai sa prezumam ca tu nu ai o privire de ansamblu asupra situatiei iar eu vreau sa te ajut crestineste :
1. Vrajeala cu "fortele de munca" poti s-o tii pt. tine , in UE exista somaj iar atita timp cit exista somaj este clar ca este un deficit de forta de munca ce poate fi acoperit cu mine , de exemplu ,la capsuni.
Nu e nicio vrajeala, este declaratie oficiala inca de anul trecut. Ce impresie ai tu e treaba ta, nu intra in discutie, nu o comentez ca si cum ar fi ceva oficial. Capsuni in Germania ?

 lil debul, on 01 mai 2016 - 11:08, said:

2. Romania si Bulgaria , adica tiganii din Romania si Bulgaria care au gasit portita ajutorului social si nu te mai da jmeker pt. ca eu personal am N exemple in lista cu tigani care traiesc pe ajutoare din Germania .
Pai oricine care aplica pentru sedere in Germania intra pe ajutor si poate sta asa o perioada. Ce vor sa faca acuma este sa conditioneze ajutorul de munca, simplu Posted Image Romi sunt destui care stau in Germania pe ajutoare, ei stiu smecheriile, cum sa eludeze legea si sa-si prelungeasca asistenta sociala. Si vorba aia, nu mor aia de foame ca se ocupa si cu alte smecherii... si ei sunt vizati de noua lege.

 lil debul, on 01 mai 2016 - 11:08, said:

Merkel a dovedit din plin ca are o Agenda
Are o agenda fireste, crearea viitorului pentru economia Germaniei si franarea tendintelor extremiste.

 mihnearau, on 01 mai 2016 - 11:18, said:

sa zici ca vrei forta de munca si s-o faci prin emigratie la gramada ca apoi sa te chinui sa sortezi si sa trimiti inapoi pe aia slabi si prosti
Probabil ca nu asta era planul initial, dar s-au interpus si migrantii pe langa refugiati. Lipsa filtrarii rapide la inceputul ultimul val a facut ca sa intre si cei nedoriti. In anii trecuti nu am vazut sa fie probleme, 2012, 2013 samd, au intrat cu gramada organizat si fara sa se crizeze cineva Posted Image

Editat de andreic, 01 mai 2016 - 11:40.


#115
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005

 andreic, on 01 mai 2016 - 11:31, said:




Are o agenda fireste, crearea viitorului pentru economia Germaniei si franarea tendintelor extremiste.
Imi cer scuze daca te tot comentez dar niste chestii imi sar in ochi  cum ar fi de exemplu afirmatia de mai sus. Pe bune acuma , tu chiar existi , ai un Crez , acest Crez , daca iti pune miine unu' pistolu' la cap tu chiar o tii pe aia cu Merkel , viitoru' economic germanic , cacamaca , OM , etc ?
Boss , chiar vorbesti serios , vrei sa-mi sugerezi ca ai BAC-ul ? Frate , e ireal.

#116
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.843
  • Înscris: 07.02.2003
Fii si tu coerent, nu folosi limbaj de sofer... deci am spus ca are o agenda intrucat toate actiunile ei arata acest lucru, valabil evident si la alti lideri europeni importanti. Vizeaza in mod direct ceea ce am mentionat, nu e simpla intamplare... intelegi ? Posted Image

Sa revenim totusi la topic, despre ajutoare sociale in Germania.

Editat de andreic, 01 mai 2016 - 11:47.


#117
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.497
  • Înscris: 27.08.2013

 andreic, on 01 mai 2016 - 07:50, said:

Desene animate ? Posted Image

ai o viziune islamista asupra desenelor animate

[ http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03501/PARIS-BATACLAN-INS_3501250k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



si el crede ca se uita la desene animate ... e la fel de vesel


[ http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03501/Paris_Abdelhamid_A_3501726k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de sabazios, 01 mai 2016 - 20:51.


#118
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 868
  • Înscris: 13.04.2016
eu personal sper sa se taie absolut toate ajutoarele sociale in interiorul uniunii. s-a liberalizat munca, ai drept de munca oriunde in Europa. foarte bine,munceste.

Editat de ocj11, 01 mai 2016 - 20:55.


#119
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.843
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu prea intelegi ideea, ajutorul social este pentru a sprijini pe cei care vor sa munceasca sa-si gaseasca un loc... fie cand pierd altul ori cand vin de peste hotare. Nu te duci intr-o tara si a doua zi esti la serviciu... nu ai cum si nici nu-ti gasesti de lucru in ziua in care ai absolvit... ajutoarele pentru asta sunt. In Germania pentru ca stiu caz concret, daca ai 40 ani si calificari modeste sau cu piata redusa iti poate lua si 1 an pana sa gasesti un loc de munca, si la ei ca si la noi se angajeaza greu dupa o varsta desi au niste programe care ajuta "seniorii" fata de la noi... ajutoarele sunt menite ca sa nu mori de foame si ca sa-ti poti plati taxele la stat in acest timp.

Editat de andreic, 01 mai 2016 - 21:03.


#120
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 868
  • Înscris: 13.04.2016

 andreic, on 01 mai 2016 - 21:00, said:

Pai nu prea intelegi ideea, ajutorul social este pentru a sprijini pe cei care vor sa munceasca sa-si gaseasca un loc...
ihiiii, si atunci de ce e deschis topicul asta?
http://stirileprotv....si-bulgari.html
"dupa Marea Britanie vor si ei... stiu si eu cativa plecati prin Anglia cu cate 2-3 copii si cer ajutoare sociale desi ei nu muncesc deloc si se baga si la furat. Oricum mi se pare aberant ca sa tai ajutoarele sociale pentru europeni si la muslimi sa le dai."

#121
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.804
  • Înscris: 13.01.2005

 andreic, on 01 mai 2016 - 21:00, said:

Pai nu prea intelegi ideea, ajutorul social este pentru a sprijini pe cei care vor sa munceasca sa-si gaseasca un loc... fie cand pierd altul ori cand vin de peste hotare. Nu te duci intr-o tara si a doua zi esti la serviciu... nu ai cum si nici nu-ti gasesti de lucru in ziua in care ai absolvit... ajutoarele pentru asta sunt.

Dacă vrei să-i ajuți cu adevărat, taie de tot ajutoarea sociale și salariul minim ca să-i forțezi să-și găsească un loc de muncă.

Ce spui tu sună cam așa: "vreau să înveți să alergi, uite o bicicletă"

#122
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.843
  • Înscris: 07.02.2003

 ocj11, on 01 mai 2016 - 21:02, said:

"dupa Marea Britanie vor si ei... stiu si eu cativa plecati prin Anglia cu cate 2-3 copii si cer ajutoare sociale desi ei nu muncesc deloc si se baga si la furat. Oricum mi se pare aberant ca sa tai ajutoarele sociale pentru europeni si la muslimi sa le dai."
Cei mentionati abuzeaza de ajutoare, pentru ei trebuie sa lucreze legea.

Editat de andreic, 01 mai 2016 - 21:06.


#123
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 868
  • Înscris: 13.04.2016

 andreic, on 01 mai 2016 - 21:05, said:

Cei mentionati abuzeaza de ajutoare, pentru ei trebuie sa lucreze legea.
legea deja lucreaza pentru ei; muncesti un numarb de luni, ai dreptul la somaj. de ce sa dau bani in avans unuia in speranta ca el isi va cauta de lucru? de ce sa ii dau ajutoare sociale pe termen nelimitat?

nu e in stare sa traiasca, nu are decat sa moara de foame si atat.

Editat de ocj11, 01 mai 2016 - 21:08.


#124
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.497
  • Înscris: 27.08.2013
ideea e simpla

daca europenii nu primesc ajutoare ... de ce primesc imigrantii?



edit: europenii trebuie sa aiba mai multe drepturi decat strainii

Editat de sabazios, 01 mai 2016 - 21:14.


#125
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 868
  • Înscris: 13.04.2016

 sabazios, on 01 mai 2016 - 21:12, said:

ideea e simpla

daca europenii nu primesc ajutoare ... de ce primesc imigrantii musulmani?
pentru ca nu au aceleasi sanse ca europenii; pentru ca in Europa nu e razboi;
este absolut normal sa ajuti niste oameni care fug de moarte, indiferent de cat incerci tu sa faci sa para asta anormal;

si nu, nu incerca sa iti versi frustrarile si pe aici;

#126
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.497
  • Înscris: 27.08.2013

 ocj11, on 01 mai 2016 - 21:14, said:

pentru ca nu au aceleasi sanse ca europenii; pentru ca in Europa nu e razboi;
este absolut normal sa ajuti niste oameni care fug de moarte, indiferent de cat incerci tu sa faci sa para asta anormal;

si nu, nu incerca sa iti versi frustrarile si pe aici;

de care ... moarte ... fug imigrantii veniti din Turcia?

edit: 90% din populatia globului ... nu are ... "aceleasi sanse ca europenii"


trebuie sa ii primim pe toti in Europa?

Editat de sabazios, 01 mai 2016 - 21:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate