Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Dristor Park (strada Buteica - Kaufland Mihai Bravu)

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#91
Vlad2Tepes16

Vlad2Tepes16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2016
Nu vorbesc de firmele romanesti , noi ca natie suntem pentru a-l pacali pe cel de langa noi sa ne fie noua bine . Este o parodie romaneasca  unde sunt 2 persoane si una ii explica celeilalte cum este romanul ,Ex: Cand tie iti merge  rau , celalalt se bucura , cand tie iti merge bine  celalat este invidios "...
Uite dezvoltator care are blocuri frumoase si de calitate in zona  " http://incityresidences.ro/ "

PS: http://www.nwradu.ro...bleme-pe-linie/

#92
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Tu știai, apropo de incity, ca s-a lucrat cu fier turcesc?! Sau ca pe la etajul 2 in unul din blocuri nu le-a ieșit marca de beton din proiect si au consolidat cu fibre de carbon?!

Si ca idee, marile Tepe imobiliare din București nu au fost date de romani, ci de străini: din reportajul tău, admite e făcut de indieni, alea galbene de un armean parca (le văd zilnic), Planorama sunt evrei, Vitan Platinum sunt evrei, pe la Plumbuita sunt indieni, si lista poate continua dacă nu as fi la volan.

Si ca idee, erau firme fara tradiție, înființate la si doar pentru achiziția terenurilor, pentru ca legea nu permitea achiziția de terenuri in România de catre persoane străine. Acu câțiva ani când s-a schimbat legea in acest sens s-a dat liber practic la vânzarea tării cu acte in regula, mai ales terenurile agricole

Edited by ProhilRezidential, 15 November 2016 - 09:50.


#93
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Citesc aici si ma minunez ca apare ca exemplu pozitiv INCITY.
Stiai ca deja unul din blocuri a fost consolidat? Ca la unul din blocuri s-a uitat sa se toarne un stalp si l-au facut din otel dupa? Ca terenul de sub blocuri e in concesiune si ca proprietarii au aflat la notar despre asta? Ca pretul este 1900 euro + TVA?! Citeste mai bine aici despre acest ansamblu http://forum.softped...age__hl__incity

#94
lemurica

lemurica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.05.2016
Vederea de dimineata, Dorel e la treaba, sau la focul de tabara. Dar am inteles ca e bine atat timp cat lucrarile sunt executate numai de profesionisti

Attached Files


Edited by lemurica, 16 November 2016 - 10:07.


#95
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View Postlemurica, on 16 noiembrie 2016 - 10:06, said:

Vederea de dimineata, Dorel e la treaba, sau la focul de tabara. Dar am inteles ca e bine atat timp cat lucrarile sunt executate numai de profesionisti
Strict la ce se vede sa stii ca e un dorel cu habar...zidaria aia nu arata rau deloc, are tot ce ii trebuie, stalpisori la capete, zidit corect, au si vesta reflectorizanta Posted Image), ba chiar se vede si o eticheta de porotherm original, lucru rar astazi (duroterm, sociram, socidurobriko etc...)

Edited by Joakin, 16 November 2016 - 10:20.


#96
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlemurica, on 16 noiembrie 2016 - 10:06, said:

Vederea de dimineata, Dorel e la treaba, sau la focul de tabara. Dar am inteles ca e bine atat timp cat lucrarile sunt executate numai de profesionisti
Dar in dreapta-stanga ai mai ramas cu ceva vedere?

#97
nicolaie.dumitras

nicolaie.dumitras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2007

View Postlemurica, on 16 noiembrie 2016 - 10:06, said:

Vederea de dimineata, Dorel e la treaba, sau la focul de tabara. Dar am inteles ca e bine atat timp cat lucrarile sunt executate numai de profesionisti
Sa le dai ceva sa-ti faca la foc daca tot sunteti asa aproape.
Cam care e distanta pana la blocul vecin??

#98
lemurica

lemurica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.05.2016

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2016 - 12:08, said:

Dar in dreapta-stanga ai mai ramas cu ceva vedere?

unii au ramas, in sensul ca nu au toate geamurile pe partea cu blocul, dar sunt si unele apartamente care sunt cu toate camerele orientate pe partea sudica, care nu mai au soare deloc, nici macar o ora pe zi. Acest lucru este ilegal, conform celor spuse si de vecinul "greezly" mai sus, ramane sa vedem de ce nu se respecta si legea in Romania

View Postnicolaie.dumitras, on 21 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Sa le dai ceva sa-ti faca la foc daca tot sunteti asa aproape.
Cam care e distanta pana la blocul vecin??

Da, iau in calcul si acest lucru Posted Image.
Nu e aceeasi distanta pe toata lungimea. Daca te uiti pe proiectul blocului nou e in forma de H, deci pe unele zone se apropie foarte mult. In momentul asta nu mai e soare (si inca nu au fost zidite balcoanele). As zice ca cel mai aproape e undeva la 5-6 m si cel mai departe, cam 7-8. Bataie de joc oricum. Si vad ca si cel de langa cel nou construit (mai construiesc inca unul) la fel de aproape va fi. Pe mine pur si simplu ma socheaza cine poate da atatia bani pentru respectivele apartamente care nu vor avea nicio lumina directa a soarelui (sunt unele care au pozitii mai bune, cele cu vedere spre kaufland, in special, care vad ca s-au cam dat), dar peste 60% nu vor avea lumina. In fine, e bine ca oamenii au bani sau stiu ca vor avea de isi permit sa se indatoreze pt 30 de ani pentru asa ceva. Eu daca as putea sa ma intorc in timp, nu as mai cumpara aici, desi domnul Buliga ne tot "ameninta" ca am facut afacerea vietii noastre. Garantez ca mai mult de 70 de mii (adica cam cat am dat) nu voi lua pe apartamentul in care stau, chiar daca piata a crescut. Nimeni nu o sa vrea sa stea intr-un apartament fara lumina. Asta e, mai am 2 ani de asteptat, si dupa il voi putea scoate la vanzare, ca e luat cu prima casa.

Edited by lemurica, 21 November 2016 - 17:02.


#99
nicolaie.dumitras

nicolaie.dumitras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2007

View Postlemurica, on 21 noiembrie 2016 - 17:01, said:

unii au ramas, in sensul ca nu au toate geamurile pe partea cu blocul, dar sunt si unele apartamente care sunt cu toate camerele orientate pe partea sudica, care nu mai au soare deloc, nici macar o ora pe zi. Acest lucru este ilegal, conform celor spuse si de vecinul "greezly" mai sus, ramane sa vedem de ce nu se respecta si legea in Romania



Da, iau in calcul si acest lucru Posted Image.
Nu e aceeasi distanta pe toata lungimea. Daca te uiti pe proiectul blocului nou e in forma de H, deci pe unele zone se apropie foarte mult. In momentul asta nu mai e soare (si inca nu au fost zidite balcoanele). As zice ca cel mai aproape e undeva la 5-6 m si cel mai departe, cam 7-8. Bataie de joc oricum. Si vad ca si cel de langa cel nou construit (mai construiesc inca unul) la fel de aproape va fi. Pe mine pur si simplu ma socheaza cine poate da atatia bani pentru respectivele apartamente care nu vor avea nicio lumina directa a soarelui (sunt unele care au pozitii mai bune, cele cu vedere spre kaufland, in special, care vad ca s-au cam dat), dar peste 60% nu vor avea lumina. In fine, e bine ca oamenii au bani sau stiu ca vor avea de isi permit sa se indatoreze pt 30 de ani pentru asa ceva. Eu daca as putea sa ma intorc in timp, nu as mai cumpara aici, desi domnul Buliga ne tot "ameninta" ca am facut afacerea vietii noastre. Garantez ca mai mult de 70 de mii (adica cam cat am dat) nu voi lua pe apartamentul in care stau, chiar daca piata a crescut. Nimeni nu o sa vrea sa stea intr-un apartament fara lumina. Asta e, mai am 2 ani de asteptat, si dupa il voi putea scoate la vanzare, ca e luat cu prima casa.

Ti a zis cand ai cumparat ca iti va planta un bloc in fata?
Sau ai platit un pret mai mare ca esti spre Sud?

View Postnicolaie.dumitras, on 22 noiembrie 2016 - 17:25, said:

Ti a zis cand ai cumparat ca iti va planta un bloc in fata?
Sau ai platit un pret mai mare ca esti spre Sud?

cred ca trebuie sa faceti la fel http://www.clujust.r...varea-deciziei/

#100
lemurica

lemurica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.05.2016

View Postnicolaie.dumitras, on 22 noiembrie 2016 - 17:25, said:

Ti a zis cand ai cumparat ca iti va planta un bloc in fata?
Sau ai platit un pret mai mare ca esti spre Sud?

Mi-a zis doar ca va fi distanta suficienta pentru lumina naturala, cred ca daca era macar inca 3-4 m era ok. Eu nu mi-am imaginat ca pe terenul respectiv vor construi doua blocuri, nu unul. Preturile au fost la fel, ca si la apartamentele de acum, desi unele au pozitie mai buna, fata de altele cu aceeasi configuratie

#101
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011
Am trecut astazi pe acolo si se monteaza acoperisul. Surpriza e ca blocul nu va arata ca in pozele prezentate de ei, ci va avea un acoperis de tip piramidal (ca de casa) din tigla, cu streasina.
Eu personal sunt revoltat ca nu se respecta designul din proiect, nu mi se pare deloc ok ca una sa prezinti si alta sa faci. Voi ce parere aveti despre asta?

#102
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Mansardă la ultimul etaj?

#103
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011

View Postadrian.paul, on 30 noiembrie 2016 - 02:44, said:

Mansardă la ultimul etaj?

Nu, nu e suficient de inalt pentru mansarda. Insa cladirea arata altfel decat ce s-a prezentat initial.

Edited by AlexSotir, 30 November 2016 - 09:08.


#104
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View PostAlexSotir, on 29 noiembrie 2016 - 15:45, said:

Am trecut astazi pe acolo si se monteaza acoperisul. Surpriza e ca blocul nu va arata ca in pozele prezentate de ei, ci va avea un acoperis de tip piramidal (ca de casa) din tigla, cu streasina.
Eu personal sunt revoltat ca nu se respecta designul din proiect, nu mi se pare deloc ok ca una sa prezinti si alta sa faci. Voi ce parere aveti despre asta?

Multumim pentru observații.
Da, peste zona etajului retras a fost executat acoperiș de tip șarpanta cu panta si înălțime f mică, acoperit cu tabla ondulata, lucru executat conform autorizației de construire si planurilor anexate.
Menționez ca randarile 3D au fost efectuate înainte de soluția finala cu acoperiș si nu s-a considerat necesară o retușare a lor din acest punct de vedere. Oricum, aspectul per ansamblu nu a avut mult de suferit.
Aceasta soluție a fost aleasa pentru ca, pana in prezent, acoperișul clasic este cea mai eficientă soluție de acoperire, atât practic cât si economic, comparativ cu soluțiile tip terasa.

#105
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Dvs. ati spus ca prin poze se vinde ceva, iar in realitate a iesit ceva economic, acoperit cu tabla ondulata , conform autorizatiei de construire.

Aspectul fiind subiectiv, nu aveti de unde aprecia daca a avut sau nu de suferit.

Edited by sovu, 02 December 2016 - 15:22.


#106
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Eu am făcut referire la aspecte economice si simultan de eficacitate in ceea ce privește eficienta 99.99% a unui acoperiș clasic, cu tabla de care vreți Dvs, versus hidroizolații din cele mai scumpe (chiar si de 100 EUR/mp), care au probleme dupa maxim un an de exploatare.

#107
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postsovu, on 02 decembrie 2016 - 15:22, said:

Dvs. ati spus ca prin poze se vinde ceva, iar in realitate a iesit ceva economic, acoperit cu tabla ondulata , conform autorizatiei de construire.

Aspectul fiind subiectiv, nu aveti de unde aprecia daca a avut sau nu de suferit.

Aveti atașate poza 3D folosită in promovare si poza făcută astăzi. Vi se pare o diferența atât de mare?!

Attached Files



#108
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Avand in vedere ca pozele nu sunt din acelasi unghi... nu pot sa fac o comparatie. In prezentare se fotografiaza deasupra nivelului acoperisului iar in poza din realitate se fotografiaza sub nivelul acoperisului.

Dar cum acoperisul are inaltime foarte mica, din unghiul prezentat, subiectiv vorbind, eu nu vad diferenta. Presupun ca acoperisul e finalizat, deci nu o sa mai creasca Posted Image

Edited by sovu, 02 December 2016 - 17:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate