Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Dristor Park (strada Buteica - Kaufland Mihai Bravu)

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#127
rusuclaudiu1988

rusuclaudiu1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.07.2013
Daca tin bine minte contractul, se stipuleaza o garantie generala de doi ani plus ca la structura de rezistenta legea asigura garantia pe durata vietii cladirii sau ceva de genul asta. Nu cred ca exista nimic pe 10 ani. Oricum, problemele au fost semnalate constructorului si in perioada de garantie de doi ani. Au venit... prima data a fost condens, a doua oara apa a intrat prin geamurile lasate deschis, a treia oara sifoanele au fost infundate sau apa provenea de sub masini, oricum ar fi fost din cauze total independente de constructie si tot asa pana s-a dus perioada de doi ani. :) Din cauza asta am spus ca voi, care cumparati in noul bloc, macar voi a va uniti si sa cereti in contracte clar stipulata garantia pe partile comune. Ieri a plouat, se poate intra si astazi sa vedeti balta imensa de la noi din parcare.

#128
Gabby-3005

Gabby-3005

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.05.2017

 rusuclaudiu1988, on 02 iunie 2017 - 09:37, said:

Daca tin bine minte contractul, se stipuleaza o garantie generala de doi ani plus ca la structura de rezistenta legea asigura garantia pe durata vietii cladirii sau ceva de genul asta. Nu cred ca exista nimic pe 10 ani. Oricum, problemele au fost semnalate constructorului si in perioada de garantie de doi ani. Au venit... prima data a fost condens, a doua oara apa a intrat prin geamurile lasate deschis, a treia oara sifoanele au fost infundate sau apa provenea de sub masini, oricum ar fi fost din cauze total independente de constructie si tot asa pana s-a dus perioada de doi ani. :) Din cauza asta am spus ca voi, care cumparati in noul bloc, macar voi a va uniti si sa cereti in contracte clar stipulata garantia pe partile comune. Ieri a plouat, se poate intra si astazi sa vedeti balta imensa de la noi din parcare.

Garantia este inclusa in pre contract?
2 ani este putin, ar trebui sa fie pe putin 10 ani. Si ei la randul lor ar trebui sa fie asigurati.
La bloc nou compania de asigurari nu ne ar despagubi pe noi pentru alte nereguli.
Mai sunt si alte chichite care ar trebui avute in vedere la antecontract? Mie mi au cerut 25% la antecontract.

Multumesc

#129
greezly

greezly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.08.2009
Si inca o mentiune, cel putin in cazul nostru, garantie de 2 ani s-a dat doar pentru cine a cerut. Pentru cine a fost "fraier" si nu s-a gandit la asta, nu a fost stipulat nimic in contract. Oricum, asa cum zice si vecinul de mai sus, a fost egal cu ZERO aceasta garantie

#130
rusuclaudiu1988

rusuclaudiu1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.07.2013
Din punct de vedere juridic, daca mai stiu vreo boaba din facultate, ar trebui ca acesta sa fie cat mai complet, cat mai apropiat de contract. Gandeste-te ca dai 25%? Daca la contract nu te intelegi pe vreo anumita chichita si nu il mai semnezi ce faci cu aia 25%?
Legat de garantie nu a fost degeaba in ceea ce priveste lucrurile din apartament care s-au putut remedia fara multe batai de cap. Mi s-au schimbat pe garantie doua calorifere, reparat o priza, si in prima iarna remediat infiltratia din dormitorul de sus. Dar referitor la parcare sau la designul acoperisului reparatia acestora inseamna costuri mari din partea lor pe care nu stiu daca au vrut sa si le asume. Eu nefiind un expert structurist nu stiu ce s-ar putea face sa nu mai intre apa in subsol dar am inteles ca cea mai buna solutie care sa reziste este sa refaci hidroizolatia....adica sa distrugi terasele oamenilor de la parter plus costurile aferente care sunt semnificative. A fost de preferat sa vina si sa lugu lugu pana au trecut cei doi ani.

#131
Gabby-3005

Gabby-3005

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.05.2017

 rusuclaudiu1988, on 02 iunie 2017 - 15:57, said:

Din punct de vedere juridic, daca mai stiu vreo boaba din facultate, ar trebui ca acesta sa fie cat mai complet, cat mai apropiat de contract. Gandeste-te ca dai 25%? Daca la contract nu te intelegi pe vreo anumita chichita si nu il mai semnezi ce faci cu aia 25%?
Legat de garantie nu a fost degeaba in ceea ce priveste lucrurile din apartament care s-au putut remedia fara multe batai de cap. Mi s-au schimbat pe garantie doua calorifere, reparat o priza, si in prima iarna remediat infiltratia din dormitorul de sus. Dar referitor la parcare sau la designul acoperisului reparatia acestora inseamna costuri mari din partea lor pe care nu stiu daca au vrut sa si le asume. Eu nefiind un expert structurist nu stiu ce s-ar putea face sa nu mai intre apa in subsol dar am inteles ca cea mai buna solutie care sa reziste este sa refaci hidroizolatia....adica sa distrugi terasele oamenilor de la parter plus costurile aferente care sunt semnificative. A fost de preferat sa vina si sa lugu lugu pana au trecut cei doi ani.
In tarile civilizate, garantia este de 10 ani.
Eu am luat la parter cu terasa, crezi ca pot apare mari probleme? In afara de faptul ca cineva de sus ar putea arunca ceva... hehe, sper sa fie civilizati.
Eu o sa platesc 25% in momentul in care o sa citesc antecontractul si sunt de acord cu el.
O sa merg la un notar sa vad daca e in regula intai.
Dupa cum vad nu mi au trecut in antecontract garantia, care trebuie stipulata acum, si trebuie sa le spun. Restul de bani, dupa cate am inteles trebuie achitati dupa intabulare, cand esti sigur ca apartamentul este pe numele tau nu i asa?
X

#132
rusuclaudiu1988

rusuclaudiu1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.07.2013
La obiecte sanitare, usi etc nu cred ca da nimeni peste 2-3 ani, Dar la acoperis si hidroizolatie da, ar fi fost bine sa fie 10 ani. Asa era normal. Dar repet, termenul nu este atat de important. Problemele care pot aparea se manifesta in acei 2 ani cu siguranta,
Nu, nu cred ca o sa ai probleme la parter. Sa te asiguri ca sifoanele sunt corespunzator dimensionate, sa le tii curate si in casa nu vad ce probleme majore ar putea fi. Daca apar din asta mici si marunte gen o priza sau un racord le rezolva.
Intabularea inseamna sa se inscrie in cartea funciara o modificare a ceva...o obligatie, un drept, etc. In speta la vanzare se inscrie noul proprietar. Dreptul de proprietate se transfera dupa semnarea contractului si stingerea tuturor obligatiilor partilor (semnat, platit, predat apt, etc). Notarul face aceasta notificare in ziua tranzactiei. Din cauza asta si platesti taxa de 0 virgula ceva la suta din valoarea apartamentului la notar. Avem impresia ca alea sunt doar taxele notariale dar includ si chestia asta. Nu are cum sa intabuleze pe numele tau fara ca tu sa platesti pretul apartamentului stipulat in contract

#133
bavarezul13

bavarezul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.09.2012
Salut! Voi cand ati cumparat, ati facut mai intai o rezervare? Intreb fiindca aceasta rezervare costa 1.000E , dar nu la notar, doar semnam noi niste hartii intre noi. Risc ceva sau sa stau fara griji?

#134
rusuclaudiu1988

rusuclaudiu1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.07.2013
Da am facut. Era de 500 de euro. Initial ne hotarasem la un apartamet de 2 camere cand ne-am dat seama ca era prea mic. I-am sunat, le-am spus ca suntem constienti ca pierdem ce 500 de euro dar asta este. Ne-a propus sa vedem un apartament mansardat ca sa nu pierdem acea suma. Asta am si luat, nu i-am mai pierdut.

Prin urmare nu risti decat sa te razgandesti tu si sa pierzi acea suma.

#135
bavarezul13

bavarezul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.09.2012
Revin cu inca o intrebare viitori vecini. Voi ati mers la notarul lor la antecontract sau ati gasit un notar mai ieftin?

#136
AlexSotir

AlexSotir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.06.2011
Salut, am creat un grup pe Facebook dedicat locatarilor acestui ansamblu. Acolo ne putem cunoaste intre noi si discuta despre acest ansamblu.
Nu este afiliat in niciun fel dezvoltatorului.

Va puteti alatura cautand Locatari Dristor Park pe Facebook.

#137
roxix1515

roxix1515

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2017
Salut,

Imi poate spune cineva daca aceste blocuri vor avea "vestita" ghena pe scara?

#138
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
Cand am intrebat eu, nu era prevazuta ghena pe scara.

Edited by Dizzy.exe, 12 September 2017 - 11:22.


#139
dpana33

dpana33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.07.2019
Buna ziua,

Inainte de a achizitiona un apartament in blocul Dristor Park 2 (Aleea Marius Emanoil Buteica nr 25 -27), puteti intra in grupul Dristor Park 2, creat pe Facebook, ca sa cititi conversatiile legate de procesul in curs.
Blocul vecin (Aleea Marius Emanoil Buteica nr 23) l-a dat in judecata pe dezvoltatorul blocului Dristor Park 2 si autorizatia de constructie a fost anulata in instanta. Acum se judeca recursul...

Decizia instantei: anulare act administrativ aut.nr.1571/18.10.2016, dosar nr. 5168/3/2017.

Consultati si Portalul Instantelor de Judecata:

http://portal.just.r...xQ-85362Kvd8kws

O zi buna!

#140
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
La cat de aproape e un bloc fata de altul nici nu ma mira.
Astept primul pod de flori intre 2 vecini din blocuri diferite.

#141
Broscoi

Broscoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 02.09.2009
Buna ziua ,
Dristor Park si Dristor rezidential sunt acelasi ansambu rezidential ?
Multumesc

#142
ttt_i

ttt_i

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.08.2015
Zona este extrem de aglomerata, cu blocuri noi inghesuite. Totul este betonat, niciun pic de spatiu verde

#143
florinnitu

florinnitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 25.03.2007
O sa las si eu aici experienta mea cu unul dintre imobilele despre care se vorbeste in topic.

Povestea are un inceput deja clasic. Cuplu tanar de provinciali care stau de multi ani cu chirie in Bucuresti si care vor sa-si cumpere prima locuinta din viata lor cu un credit pe 30 de ani (sperand ca-l vor achita mai repede).

Pe data de 3 ianuarie 2020 am gasit un anunt de vanzare a unui duplex in imobilul de pe Aleea Marius Emanoil Buteica nr. 25 - 27. Am mers impreuna cu logodnica mea sa vedem apartamentul si cu mici exceptii am fost destul de incantati de ceea ce am vazut. O sa detaliez mai intai acele mici exceptii:
- anuntul de pe site-ul storia.ro mentioneaza la prezentarea generala o suprafata utila de 175 mp. In realitate aceasta suprafata este de 164. Daca citesti cu atentie iti poti da seama ca cei 175 mp sunt pusi acolo ca asa mai umfla agentiile cifrele (si le scad cand vine vorba de distanta pana la metrou); intrucat in descriere se specifica faptul ca primul nivel are o suprafata utila de 81.6 mp de unde rezulta ca aceeasi suprafata ar trebui sa fie si la al doilea nivel
- tot in anunt se specifica geamuri tripan insa apartamentul era dotat cu geamuri termopan standard.
- apartamentul are 4 bai. Aici este vorba si de subiectivitate. Mie mi s-a parut o risipa inutila de spatiu dar s-ar putea ca altii sa aprecieze acest lucru.
- prizele si intrerupatoarele erau de o calitate slaba. Mi-am dat seama de acest lucru atat vizual dar si incercand sa actionez 2 intrerupatoare. Unul a functionat destul de greu si celalalt deloc (m-am asigurat inainte ca nu sunt lipite cu banda de mascare). Ce-i drept s-ar putea sa fi fost colmatate cu praf / glet de la atentia cu care au lucrat Doreii. In plus nu-i asa mare efort financiar sa le schimbi ulterior.
- blocul era foarte aproape plasat de celelalte din vecinatate dar am presupus ca oamenii au lasat doar minimul distantei legale deci unde-i lege taci si inghiti.

Toate cele de mai sus devin insa doar mici inconveniente cand pui in balanta zona, suprafata si pretul de 145000 euro cu TVA inclus (stiu, este enorm comparabil cu costul de constructie dar asa functioneaza pietele libere deci din nou taci si inghiti). Intrucat apartamentul (desi avea un pret foarte bun) era peste bugetul nostru maxim, am incercat la fata locului sa vedem daca exista loc de negociere sau macar daca ar fi dispusi sa includa in pret un loc de parcare. N-am reusit sa obtinem nimic si a ramas ca mai vorbim.

Dupa mai multe discutii ulterioare cu viitoarea sotie am ajuns la concluzia ca o asa oferta nu este totusi de ratat si merita un efort suplimentar; asa ca l-am contatcat pe agentul cu care facusem vizionarea si i-am comunicat faptul ca suntem interesati, solicitandu-i in acelasi timp un releveu si un draft de antecontract / contract de rezervare. Intre timp am inceput sa cautam si noi informatii ca sa vedem cat de serios este dezvoltatorul si cat de curata este oferta. Asa am ajuns pe acest forum si am aflat de litigiul in care este implicat imobilul. Pentru ca inca nu voiam sa credem ca visul s-a spulberat l-am sunat pe agent sa-i cer lamuriri suplimentare. Dumnealui a recunoscut intr-adevar existenta litigiului dar a spus ca problema este complet rezolvata intrucat plangerea a fost retrasa printr-un demers notarial. Mi-a si trimis un extras de carte funciara sa ma conving ca imobilul este "curat". Intrucat ma asteptam ca o astfel de situatie sa-mi fie comunicata inca de la vizionare, am inceput sa am probleme de incredere si am apelat la sfatul unui avocat dar si la cel al unui inginer in constructii. Avocatul mi-a zis ca de pe portalul justitiei reiese faptul ca litigiul nu este inca rezolvat si din informatia disponibila acolo, autorizatia de constructie este inca anulata. Inginerul mi-a spus ca chiar daca cei care au depus plangerea initiala si-au retras-o, asta nu inseamna ca problema imobilului a fost rezolvata si ar putea sa genereze batai de cap suplimentare in viitor.

Inarmat cu toate aceste informatii i-am scris un mesaj domnului agent imobiliar in care i-am zis ca in urma a ceea ce am descoperit atat pe acest forum cat si pe portalul justitiei sunt dezamagit de lipsa de transparenta si de neseriozitatea dezvoltatorului. In acest context nu-mi pot asuma achizitia apartamentului. El s-a aratat oarecum jignit de afirmatiile mele si mi-a replicat ca nu ne cunoastem destul de bine ca sa fac astfel de afirmatii despre persoana lui sau despre dezvoltator. In replica eu i-am spus ca le retrag imediat si imi cer si scuze daca imi va trimite un act public din care sa reiasa faptul ca s-a revenit asupra deciziei judecatoresti de anulare a autorizatiei de constructie sau ca problema care a dus la anularea autorizatiei a fost rezolvata. Evident ca nu am mai primit nici un raspuns din partea dumnealui.

Deasemenea, am vorbit si cu locatari din zona si se pare ca problema cu fisurile din structura de rezistenta din celalalt bloc nu au fost rezolvate nici pana in acest moment. Asta pe langa faptul ca micile probleme pe care acestia le au in perioada de garantie sunt rezolvate foarte greu sau deloc.

Concluzie: pentru un cunoscator intr-ale imobiliarelor, poate ceea ce am gasit eu sunt niste riscuri acceptabile si apartamentul este o oferta de nerefuzat. Pentru mine, doar gandul ca imobilul ala este intr-o stare legala incerta m-ar face sa nu mai pot dormi noaptea. Daca adaug la asta si faptul ca dezvoltatorul isi bate joc de oameni dupa ce primeste (in unele cazuri) munca lor de-o viata atunci situatie devine mai grava.

Ce este trist este faptul ca astfel de cazuri au devenit normalitate si oamenii cumpara orbeste, permitand acestor infectii sociale sa prospere.  In scurta perioada de cand ma uit dupa o locuinta nu am reusit sa gasesc un dezvoltator serios. Unul mi-a cerut bani la negru daca vreau o reducere de pret; altul a incercat sa ma convinga ca peretii dubli la casele insiruite sunt un moft si nu o cerinta legala. Altii se prefac ca releveul tine loc de carte tehnica a imobilului iar daca le pomenesti ceva de studiu geologic te scuipa.

#144
ANdrwww

ANdrwww

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.02.2020

 bavarezul13, on 07 iunie 2017 - 17:07, said:

Revin cu inca o intrebare viitori vecini. Voi ati mers la notarul lor la antecontract sau ati gasit un notar mai ieftin?

Sunt si eu curios daca in general se poate alege un alt notar decat cel agreat de dezvoltator. Inteleg ca implica ceva mai multa munca cu plimbatul actelor etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate