Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 

Corp de molusca-->trebuie sa alerg 2 km

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Salutare...asa cum spune si titlul , am un corp de molusca ( ma rog..cand am scris asta m-am referit mai mult la faptul ca sunt cam 0 la sport) si termin acum liceul si trebuie sa alerg 2 km pentru a-mi urma visul de mic copil si sa intru in armata..
Ideea e ca nu mereu am fost asa 0 la sport , totul s-a schimbat de cand mi-au luat ai mei PC mai performant si m-am apucat si de fumat ca inainte toata ziua jucam fotbal ( acum 4 ani ).
In ciuda faptul ca nu am rezistenta deloc , viteza de odinioara inca o mai am, in fiecare an la proba aceea de la sport de 50 de m am avut cel mai mic timp.
Am inceput sa ma "antrenez" prin a ma lasa de fumat ( aparent am reusit , nu am mai fumat de 2 saptamani si cateva zile si nici nu mai simt nevoia deoarece chiar imi doresc sa ajung unde mi-am propus ) si astazi trebuia sa alerg sa vad cam cat rezist doar ca a inceput sa ploua si persoana care a zis ca vine cu mine sa alergam nu vrea pe ploaie :-S si am zis sa intru aici poate ma ajutati cu un sfat- doua.

Ma rog , am cateva intrebari daca puteti sa-mi raspundeti :D :

-trebuie sa alerg asa planificat cu un program anume sau alerg cat pot si aia e ? [ nu ma refer aici la incalzire ci la program de alergat gen program de sala ]
-trebuie sa alerg in fiecare zi sau este mai bine sa iau pauze ?
-daca incep acum de la 0 ..cam in cat timp as putea sa alerg 2 km ? nu sunt grasut sau gras..[1,84m - 74 kg] cred ca e ok zic eu :-??
- oricare alta informatie sau sfat care ar trebuii sa-l stiu este bine venit

#2
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
mai rareste tigarile , sau lasa-le naibii de tot de tot ... trebuie sa alergi planificat, zilnic, mai putin la inceput si incet-incet, pe masura ce-ti creste rezistenta la efort, maresti si cantitatea de efort zilnica ... nu sunt expert in sport dar sunt sigur ca o sa fie altii care o sa-ti dea sfaturi mai precise

si eu am fumat dar m-am lasat si am observat ca mi s-a marit rezistenta la efort

Edited by Danubian, 26 April 2016 - 10:27.


#3
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Nu am de gand sa ma reapuc de fumat.

#4
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 alex244, on 26 aprilie 2016 - 10:20, said:

Salutare...asa cum spune si titlul , am un corp de molusca ( ma rog..cand am scris asta m-am referit mai mult la faptul ca sunt cam 0 la sport) si termin acum liceul si trebuie sa alerg 2 km pentru a-mi urma visul de mic copil si sa intru in armata..
Ideea e ca nu mereu am fost asa 0 la sport , totul s-a schimbat de cand mi-au luat ai mei PC mai performant si m-am apucat si de fumat ca inainte toata ziua jucam fotbal ( acum 4 ani ).
In ciuda faptul ca nu am rezistenta deloc , viteza de odinioara inca o mai am, in fiecare an la proba aceea de la sport de 50 de m am avut cel mai mic timp.
Am inceput sa ma "antrenez" prin a ma lasa de fumat ( aparent am reusit , nu am mai fumat de 2 saptamani si cateva zile si nici nu mai simt nevoia deoarece chiar imi doresc sa ajung unde mi-am propus ) si astazi trebuia sa alerg sa vad cam cat rezist doar ca a inceput sa ploua si persoana care a zis ca vine cu mine sa alergam nu vrea pe ploaie :-S si am zis sa intru aici poate ma ajutati cu un sfat- doua.

Ma rog , am cateva intrebari daca puteti sa-mi raspundeti Posted Image :

-trebuie sa alerg asa planificat cu un program anume sau alerg cat pot si aia e ? [ nu ma refer aici la incalzire ci la program de alergat gen program de sala ]
-trebuie sa alerg in fiecare zi sau este mai bine sa iau pauze ?
-daca incep acum de la 0 ..cam in cat timp as putea sa alerg 2 km ? nu sunt grasut sau gras..[1,84m - 74 kg] cred ca e ok zic eu :-??
- oricare alta informatie sau sfat care ar trebuii sa-l stiu este bine venit
Mai intai spune daca este vorba de un timp limita...

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pune o poza cu corpul; ca sa stim in ce directie dam sfaturile

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,918
  • Înscris: 30.10.2003
Singurul sfat ar fi sa te apuci de treaba.

Eu as face asa: as alerga de 2 - 3 ori pe saptamana cate 3 - 4 km. De fiecare data as incerca sa imi imbunatatesc timpul, dar cel mai important e musai sa termini distanta, nu conteaza daca in doua picioare sau pe burta. La concurs 2 km vor fi floare la ureche. Ar fi bine sa combini alergatul si cu ceva exercitii fizice, genoflexiuni, flotari, broaste (sau cum le zice), abdomene, dar sa le faci in zile diferite.

Campara-ti pantofi de alergat!!!

Edited by Bursul, 26 April 2016 - 10:42.


#7
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 petre69, on 26 aprilie 2016 - 10:35, said:

pune o poza cu corpul; ca sa stim in ce directie dam sfaturile

Wtf :)) tocmai am zis ca nu arat ca o molusca ...ci la categoria SPORT sunt o molusca , corpul meu arata perfect normal :)) , am facut chiar si sala o perioada de 7 luni dar m-am oprit acum 2 luni , am si putina forta dar la rezistenta ( in special la alergat ) sunt 0 asa cum am mai spus.

 d-ardeleanu, on 26 aprilie 2016 - 10:32, said:

Mai intai spune daca este vorba de un timp limita...

Timp, pana prin August.

#8
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 alex244, on 26 aprilie 2016 - 10:42, said:

Wtf Posted Image) tocmai am zis ca nu arat ca o molusca ...ci la categoria SPORT sunt o molusca , corpul meu arata perfect normal Posted Image) , am facut chiar si sala o perioada de 7 luni dar m-am oprit acum 2 luni , am si putina forta dar la rezistenta ( in special la alergat ) sunt 0 asa cum am mai spus.



Timp, pana prin August.
Vorbeam de altceva:) adica de cate minute ai voie maxim, sau nu conteaza timpul?!
ia-ti ceva de alergat, mai ieftini au la Decath...n, baga zilnic cativa km si asta e tot...
sau, mai elegant, baga o ora pe zi cu bicla, e cam acelasi efort...
Spor(T)!!!

Edited by d-ardeleanu, 26 April 2016 - 10:45.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,918
  • Înscris: 30.10.2003
Nu mah, te-a intrebat daca alergatul e cu timp, adica daca alergi 2 km in 2 ore esti descalificat. Vrea sa stie daca va trebui sa te plimbi pe pista de alergare sau va trebui sa iti scoti sufletul pe teren.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,200
  • Înscris: 09.01.2007
celelelalte subiecte fix pe aceeasi tema aici pe forum le-ai cautat ?

#11
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Teoretic nu este timp [10 minute ].... dar cum sa explic , daca sunt 10 locuri libere si 100 de candidati vor intra primii 10 cu cel mai mic timp.


Ma rog , sunt mai multe probe care trebuie sa le dai , dar la celelalte nu imi fac probleme , ideea e ca trebuie un timp cat mai mic Posted Image

Pentru cei care alearga regulat...cat timp va ia sa alergati 2 km ?

Edited by alex244, 26 April 2016 - 10:57.


#12
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 02.11.2014
Ai un vis de mic copil de care ti-ai dat seama de-abia la finalul liceului?
Apuca-te de treaba, nu cred ca alergarea se poate explica pe forum. Rezistenta o formezi in timp, azi alergi o distanta, maine incerci mai mult si tot asa.
Daca mai gasesti o persoana care sa te insoteasca cu atat mai bine.

#13
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 alex244, on 26 aprilie 2016 - 10:20, said:

Salutare...asa cum spune si titlul , am un corp de molusca
- oricare alta informatie sau sfat care ar trebuii sa-l stiu este bine venit

Salutare. Io zic că dacă te apuci să ari cele 7 hectare și să prășești porumbul bunicilor, vei avea un corp de atlet. Și bați și șmecherii care te bat acum.

 alex244, on 02 martie 2016 - 17:41, said:

Salutare...am 19 ani si sunt in clasa a 12a si inca ma gandesc ce o sa fac dupa ce termin liceul, desii aveam ceva bine definit , acum mi-a trecut prin minte altceva.
Am la tara 7 hectare si cateva arii pe care le folosesc bunicii ..seamana grau,porumb si au si vie ..ma rog, asta este irelevant.
Ce vreau sa VA intreb este: pot face ceva cu acest pamant ? Sere ? sa accesez fonduri UE, nu am fost preocupat De acest domeniu asa CA nu stiu mai nimic. Orice sfat si parere este bine venit.

 alex244, on 28 septembrie 2015 - 06:44, said:

Deci..eram azi dimineata pe strada, ma duceam la liceu si 2 "jmekeri" s-au gandit sa ma pocneasca din senin pentru ca iubita unuia din ei ma place, eu fara sa stiu nimic.
In urma unor pumni si picioare m-am ales cu ochiul oblonat, atat..imi pot scoate certificat pentru atat sau chiar sa actionez mai departe ?

Edited by neur0, 26 April 2016 - 10:52.


#14
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
unde te duci in august? la vreo scoala de subofiteri?

pai ar trebui sa alergi 2 km in vreo maxim 10 minute, asa, neantrenat.

#15
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 neur0, on 26 aprilie 2016 - 10:49, said:

Salutare. Io zic că dacă te apuci să ari cele 7 hectare și să prășești porumbul bunicilor, vei avea un corp de atlet. Și bați și șmecherii care te bat acum.

De ce imi scotocesti posturile din urma ? :)) Da , acum m-am razgandit iar ! si ma intorc la "ceva ce aveam bine definit ". Par imprastiat dar asa sunt eu ..de obicei iau decizii foarte importante pentru mine pe ultima suta de metri.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,227
  • Înscris: 07.11.2006

 alex244, on 26 aprilie 2016 - 10:20, said:

Salutare...asa cum spune si titlul , am un corp de molusca ( ma rog..cand am scris asta m-am referit mai mult la faptul ca sunt cam 0 la sport) si termin acum liceul si trebuie sa alerg 2 km pentru a-mi urma visul de mic copil si sa intru in armata..


Si in armata este nevoie de cei care au corp de molusca.Pentru experimente.
Insa daca vrei sa fii razboinic,asa cum visai de cand erai copil,iti trebuie miscare.Ori tu esti,conform afirmatiilor tale,pe din afara.Poate cea mai buna solutie ar fi sa-ti revizuiesti preferintele si sa-ti alegi o meserie mai "pasnica".

#17
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
https://www.semperfi...9_photo0207.jpg



10 minute maxim pentru categoria mea de varsta .

Nu , prima oara ma duc la SGP , intre timp urmez si postliceala sanitara si pe viitor sa fiu paramedic militar.

#18
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Alearga zilnic.

Incearca sa scoti sub 10 minute timpul final.

Alearga fix 2 km de la inceput,crescand mereu intensitatea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate