Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering
 Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 

Topic destinat criticilor DNA-ului, SRI-ului, DIICOT-ului și a restului ”organelor legii”

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5496 replies to this topic

#91
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mossoti de ce nu mai e moderator ? Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 21 April 2016 - 23:17.


#92
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006
Adevarul este undeva la mijloc.
In definitiv discutam de niste bugetari, indiferent ca le spunem "DNA" sau "SRI".
Ca sunt unele persoane care cred ca acesti bugetari sunt diferiti de ceilalti bugetari din sistem, e dreptul lor, dar e o perceptie gresita. Ca in orice alt seviciu de stat, in aceste institutii sunt putini profesionisti si marea majoritate mediocri, ajunsi acolo pe pile si relatii.
Nu poti afirma ca suntem un stat cu mari probleme de coruptie in care predomina angajarile pe pile si relatii ("nepotisme") dar avem cateva "servicii" care nu sufera de aceasta "boala". E ilogic.

In definitiv romanul e "smecher si adaptiv" si cel mai bun exemplu o constituie aceste institutii gen DNA, procuratura, SRI care s-au adaptat foarte repede. Imediat dupa Revolutie, aceste servicii care au terorizat populatia o lunga perioada de timp s-au transformat peste noapte in "prietenii" cetateanului.
  Intr-o Romanie macinata de saracie si coruptie, romanul de rand doreste sa se faca dreptate. Aceste institutii le ofera senzatia de dreptate romanilor saraci, e circul pentru care platim toti.
  Fiindca ce ofera aceste institutii e in primul rand o imagine, senzatia ca ei se lupta pentru "dreptate si justitie". Nimic mai fals: in primul rand se lupta pentru salariile lor (care nu sunt mici), se lupta pentru locul lor de munca. Si ca orice alt "serviciu" din Romania asculta de ordinele unui sef.
Va aduceti aminte de celebra fraza de la Revolutie spusa de Caramitru cand trebuia sa intre in direct Mircea Dinescu: "Mircea, fa-te ca lucrezi"? Asta face DNA-ul pentru noi: se face ca lucreaza.
Regizarea e bine pusa la punct: au loc "scapari" in presa "pe surse", se fac arestari in "prime time" cu mascati, dube, catuse, televiziuni si tot circul.
Ar trebui sa ne intrebam care sunt costurile acestui "show" si de ce activitatea e atat de selectiva.
  Pentru cine doreste un exemplu de abuz al DNA-ului, avem cazul Rarinca.

Edited by lucian2retec, 21 April 2016 - 23:24.


#93
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View PostgingisKHAN2015, on 21 aprilie 2016 - 23:15, said:

Cred ca nici nu aveau aia telefoane . http://www.voceatran...olitistii-casa/

fugi bre de-aici, adica faci contrabanda cu tigari si n-ai telefon? cum faci afacerile, cum iei comenzile? in plus, ai vazut tu roman fara telefon?

eu chiar nu pricep de ce romanul, instinctiv, apara hotii.

#94
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
E trist ca amurit un om.  Cat timp nu va vb medicul legist nu se stie de ce a murit, poate a mancata ciuperci otravite chiar in seara aia.

Quote

Un bărbat din Arad a făcut infarct şi a murit după ce mascaţii au intrat peste el în casă pentru a face percheziţii. Victima era suspectată că vindea ţigări netimbrate. Revoltaţi de moartea vecinului lor, mai mulţi romi au ieşit în stradă şi au protestat, relatează Romania TV.

Poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice au avut trei mandate de percheziţii la adrese din Arad. La una dintre adresele vizate de oamenii legii locuia şi victima, un bărbat în vârstă de 54 de ani. Bărbatul a făcut infarct când s-a trezit cu poliţiştii în casă şi a decedat.

Romii au ieşit pe străzi revoltaţi de moartea vecinului lor. Oamenii au spus despre bărbatul vizat de percheziţii că „o picat acolo jos şi l-au ţinut acolo, cu picioarele în sus, pe casă şi capul în jos. O picat jos, s-a speriat şi a picat jos”. Romii au început să strige către mascaţi: „Vi-s criminali! Aţi omorât oameni! Toţi vi-s criminali!”.

http://www.voceatran...olitistii-casa/


Faza naspa cu tiganii este ca astia recurg mereu la fel si fel de tertipuri, printre care faptul ca se zbat ca din gura de sarpe sau ca devin imobili, facand pe mortul.  cum toti fac asta, se ajunge la o saturatie in care nu-i mai crede nici dracu cand chiar este adevarat suferinta.  Zic si eu asa, oricum, nimeni nu merita sa moara pentru contrabanda de tigari.

Edited by zardato, 21 April 2016 - 23:23.


#95
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Ce mi se pare interesant este faptul că cei mai vocali împotriva DNA-ului sunt "băsiștii" și comuniștii(PSD-ul)!

#96
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postchique, on 21 aprilie 2016 - 23:20, said:

eu chiar nu pricep de ce romanul, instinctiv, apara hotii.

Țiganul acesta era hoț?

#97
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006

View Posttomaso, on 21 aprilie 2016 - 22:46, said:

Iar a critica nu înseamnă a asasina DNA-ul.
critica se face cu dovezi palpabile. verificabile. publice.
tu doar manjesti cu presupuneri.

#98
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Posttomaso, on 21 aprilie 2016 - 23:22, said:

Țiganul acesta era hoț?

Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad au precizat pentru Jurnal Arădean/Aradon că poliţiştii au efectuat, miercuri, trei percheziţii în urma cărora au fost găsite şi confiscate aproape 1.000 de pachete de ţigări netimbrate sau timbrate necorespunzător. O parte dintre ţigările de contrabandă au fost confiscate de la domiciliul bărbatului decedat. „

nooo, le cumparase legal. dar wait, nu erau timbrate, deci n-avea cum sa le fi cumparat legal. ne mai jignesti mult inteligenta?

#99
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postgabitu73, on 21 aprilie 2016 - 23:21, said:

Ce mi se pare interesant este faptul că cei mai vocali împotriva DNA-ului sunt "băsiștii" și comuniștii(PSD-ul)!

Este normal.
Băsiștii sunt cu prostiile lor, cu statul de drept, cu chestiilea acelea pe care ei le tot susțin în genul procedurilor, al drepturilor civile, chestii din astea, neinteresante pentru restul populației care i-ar vrea morți pe toți cei mai bogați ca ei.
Pesediștii au problema și ei problemele lor, numai că ale lor sunt pragmatice, nu filosofice ca ale băsiștilor.

View Postchique, on 21 aprilie 2016 - 23:25, said:

nooo, le cumparase legal. dar wait, nu erau timbrate, deci n-avea cum sa le fi cumparat legal. ne mai jignesti mult inteligenta?

Eu te intreb dacă acele tigari (daca au existat niste tigari) erau furate.  Si dacă erau furate, dacă țiganul mort le furase.
Îmi cer scuze, nu vreau să-ți jignesc inteligența.

#100
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,311
  • Înscris: 05.08.2015
Io sunt fan DNA, DIICOT, P de pe lang ICCJ.

Sau credeam ca sunt.

Dar daca il baga si pe Base la bulau ma lepad de ei!

Orice dar nu Base.

#101
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostBlueSoul, on 21 aprilie 2016 - 23:24, said:

critica se face cu dovezi palpabile. verificabile. publice.

Numai critici bazate pe dovezi palpabile, verificate și publice?

Dar cum rămâne cu ”bă, mie nu-mi place de ăștia”?

#102
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Chique  , sa mori de spaima nu e chiar o   modalitate placuta de a  termina cu cele lumesti . Si  omul era destul de in floarea varstei .  Nu e normal si din experiente trecute sa stii ca au mai facut nenorociri ,cu adrese gresite si familie sot si sotie cu bocancii pe capete ,absolut nevinovati . Recunoscut si de politisti ulterior .

Edited by gingisKHAN2015, 21 April 2016 - 23:32.


#103
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Posttomaso, on 21 aprilie 2016 - 23:29, said:

Este normal.
Băsiștii sunt cu prostiile lor, cu statul de drept, cu chestiilea acelea pe care ei le tot susțin în genul procedurilor, al drepturilor civile, chestii din astea, neinteresante pentru restul populației care i-ar vrea morți pe toți cei mai bogați ca ei.
Pesediștii au problema și ei problemele lor, numai că ale lor sunt pragmatice, nu filosofice ca ale băsiștilor.



Eu te intreb dacă acele tigari (daca au existat niste tigari) erau furate.  Si dacă erau furate, dacă țiganul mort le furase.
Îmi cer scuze, nu vreau să-ți jignesc inteligența.

probabil i le daduse cineva cadou, caci nu vad alta varianta, dar cred ca si asa, e ilegal sa detii marfuri de contrabanda. mascatii isi faceau meseria, ala avea inima slaba si a murit, nevasta-sa si vecinii sunt niste idioti jalnici si cu gura mare dupa batalie. end of story.

#104
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostMount_Yerrmom, on 21 aprilie 2016 - 23:30, said:

Io sunt fan DNA, DIICOT, P de pe lang ICCJ.

Nici că aș fi avut vreo îndoială.

View Postchique, on 21 aprilie 2016 - 23:32, said:

e ilegal sa detii marfuri de contrabanda. mascatii isi faceau meseria, ala avea inima slaba si a murit, nevasta-sa si vecinii sunt niste idioti jalnici si cu gura mare dupa batalie. end of story.

Deci era hoț, sau nu era?
Furase țigările ori nu le furase?

#105
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View PostgingisKHAN2015, on 21 aprilie 2016 - 23:32, said:

Chique  , sa mori de spaima nu e chiar o   modalittae placuta de a  termina cu cele lumesti . Si  omul era destul de in floarea varstei .  Nu e normal si din experiente trecute sa stii ca au mai facut nenorociri ,cu adrese gresite si familie sot si sotie cu bocancii pe capete ,absolut nevinovati . Recunoscut si de politisti ulterior .

da, dar in cazul de fata nu a fost nicio greseala, omul chiar avea marfuri de contrabanda. ca mascatii nu-s cei mai delicati oameni, fa plangere, zbate-te sa schimbi legea - poate cu ocazia asta nu-i vor mai pune catuse lu' Nutzi cand o aresteaza definitiv Posted Image.

altfel, ala avea inima slaba si a murit, putea muri pe trecerea de pietoni sau cand latra un caine mai rau la el. asta e, n-a avut zile.

View Posttomaso, on 21 aprilie 2016 - 23:33, said:

Nici că aș fi avut vreo îndoială.



Deci era hoț, sau nu era?
Furase țigările ori nu le furase?

nu stiu domnule, ca nu a trecut printr-un proces, n-a mai apucat. dar s-au gasit marfurile de contrabanda la el in casa, deci mascatii aveau tot dreptul sa fie acolo. care e problema ta? ca nu-s delicati mascatii? nu erai tu ala care sustinea eliminarea punctuala a tuturor celor care fac probleme? (adica un glont in cap, pentru cine nu pricepe). acuma esti aparatorul tiganilor contrabandisti? serios????

Edited by chique, 21 April 2016 - 23:38.


#106
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Crezi ca daca veneau cu politistii normali ,aia nemascati, nu reusea actiunea ? Sa fim realisti ,de multe ori e teatru  folosirea trupelor speciale la un vanzator de tigari . Acelasi jandarm privea impasibil cum   Palesica din Lupeni o snopea in bataie pe salvamontista aia vai mama ei .

#107
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postchique, on 21 aprilie 2016 - 23:36, said:

nu stiu domnule, ca nu a trecut printr-un proces, n-a mai apucat. dar s-au gasit marfurile de contrabanda la el in casa, deci mascatii aveau tot dreptul sa fie acolo. care e problema ta? ca nu-s delicati mascatii? nu erai tu ala care sustineai eliminarea punctuala a tuturor celor care fac probleme? (adica un glont in cap, pentru cine nu pricepe). acuma esti aparatorul tiganilor contrabandisti? serios????

Nu, eu cu tine am o problemă.
Ai afirmat că omul era hoț și te-am întrebat politicos, decent, ce anume a furat.
Iar tu văd că în loc să-mi răspunzi concret, bați câmpii și iar o iei pe ulei cu Udrea.    Ai tu o chestie cu poșetele de nu o poți ierta pe Udrea, presupun.   Altfel nu văd de unde această opsesie.

#108
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
oh, acuma sa eliminam mascatii ca sa nu speriem infractorii cu inima slaba sau cum? cand am zis eu ca romanului ii plac hotii/infractorii, nu m-ati crezut.

View Posttomaso, on 21 aprilie 2016 - 23:40, said:

Nu, eu cu tine am o problemă.
Ai afirmat că omul era hoț și te-am întrebat politicos, decent, ce anume a furat.
Iar tu văd că în loc să-mi răspunzi concret, bați câmpii și iar o iei pe ulei cu Udrea. Ai tu o chestie cu poșetele de nu o poți ierta pe Udrea, presupun.   Altfel nu văd de unde această opsesie.

eu nu inteleg ce doresti sa-ti mai spun. am raspuns mai sus la toate intrebarile tale. vad ca degeaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate