Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Renuntarea la religie in numele pacii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

Poll: Renuntarea / schimbarea religiei (50 member(s) have cast votes)

Pentru pace sunteti dispusi sa renuntati la religie sau sa o schimbati

  1. Da. Sunt dispus sa renunt total la religie. (26 votes [52.00%] - View)

    Percentage of vote: 52.00%

  2. Nu renunt la religie, nu vreau sa devin ateu. (14 votes [28.00%] - View)

    Percentage of vote: 28.00%

  3. Da. Sunt dispus sa imi schimb religia. (1 votes [2.00%] - View)

    Percentage of vote: 2.00%

  4. Nu doresc sa imi schimb religia. (9 votes [18.00%] - View)

    Percentage of vote: 18.00%

Vote Guests cannot vote

#109
StarTrek

StarTrek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 30.01.2002

View Postcirus6, on 12 aprilie 2016 - 20:48, said:

da si nu. religia a fost folosita ca pretext pentru multe razboaie, chiar si in ziua de azi.

Asta inseamna ca NATO vrea razboi cu Rusia doar pentru ca Rusia e tara ortodoxa ? In acest caz NATO=diavol.

#110
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTsunnnami, on 01 mai 2016 - 14:47, said:

Biserica-care vine din credinta, face in asa fel incat credinta sa fie urata in societate.
Deschide ochii si uite-te la opulenta mai-marilor bisericii, uite-te la catedrala neamului si milioanele varsate acolo DIN BUGETUL STATULUI, ca PRIORITATE, uite-te la fortarea sistemului educational cu tampenii de credinta in scoala, ASTA face ca biserica, iar tu zici ca "adevarata credinta", sa fie urate in timp in societate.
Bisericii ii convine situatia sa URLE ca e persecutata, in schimb aportul bisericii pentru societate e unul gaunos, e unul negativ.
De curiozitate numai, ai văzut cumva care este procentul din bugetul de stat, alocat cultelor religioase? Nu de alta, dar tot îi dați zor cu milioanele și cu prioritățile ce ar trebui finanțate de la buget.

#111
AutoAperture

AutoAperture

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 04.04.2016

View Postterratec, on 12 aprilie 2016 - 17:26, said:

Ati fi dispusi sa renuntati total la religiile voastre si/sau sa adoptati o alta religie care vă va garanta pacea ?
Nu cred ca religia per se e cauza razboaielor, dar da, credintele si convingerile si mai ales fortarea acestora pot duce acolo.

Nu avem nevoie de religii. Avem nevoie sa ne intelegem unii pe altii.
Nu avem nevoie de frica. Avem nevoie sa ne ascultam impulsurile umane.

View PostPollux, on 12 aprilie 2016 - 17:36, said:

"Sunteti dispusi sa renuntati la 75% din venitul dumneavoastra in numele pacii?
- da
- nu"
Si mai mult, sunt dispus sa renunt la bani cu totul. Am putea sa vedem un pic mai departe de cusca noastra, stiti. De fapt, mai intai sa constientizam ca ne aflam intr-o cusca. Iesirea/eliberarea ar putea insemna sa renuntam la avutiile aparente (~ religia consumului) si sa ne unim fortele cu cei care au mai putin.

#112
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAutoAperture, on 02 iunie 2016 - 21:47, said:

Nu avem nevoie de religii. Avem nevoie sa ne intelegem unii pe altii.
Non sequitur.

#113
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmario_bril, on 02 iunie 2016 - 21:29, said:

De curiozitate numai, ai văzut cumva care este procentul din bugetul de stat, alocat cultelor religioase? Nu de alta, dar tot îi dați zor cu milioanele și cu prioritățile ce ar trebui finanțate de la buget.

De unde vrei sa stiu eu, cand nici Ciolos nu stie?
Banii aia FURATI sunt ascunsi de ochii lumii

#114
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTsunnnami, on 03 iunie 2016 - 05:48, said:

De unde vrei sa stiu eu, cand nici Ciolos nu stie?
Banii aia FURATI sunt ascunsi de ochii lumii
Dintr-o simplă lecturare a bugetului de stat, document care este publicat în Monitorul Oficial. Ca să te ajut, îți spun eu: 0,23% din bugetul țării, din care doar 85% revine Bisericii Ortodoxe. Adică, cu alte cuvinte, complet nesemnificativ față de alte domenii, da? Așa că a vitupera Biserica pentru aceste fonduri alocate, este o prostie.

Edited by mario_bril, 03 June 2016 - 11:42.


#115
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

View PostKoal, on 12 aprilie 2016 - 20:31, said:

Pe mine tocmai religia m-a ajutat să fiu un om echilibrat.
Oameni au nevoie să respecte un set de valori, dacă acel set de valori nu este dat de religie atunci el este căutat în altă parte, iar mulți oameni rătăcesc în căutarea lor.

Prin anii ”90 în toate revistele și ziarele existau anunțuri ale unor „întreprinzători” care căutau oameni „fără prejudecăți”, pe care mai apoi îi foloseau pentru desfășurarea unor activități deloc cuvioase.
Cei care promovează ateismul sunt de două feluri:
- unii revoltați împotriva lucrurilor care nu merg bine în toate organizațiile religioase și care promovează gândirea fără cenzura impusă de religii - oameni ăștia sunt niște visători care merită admirați,
- alții sunt superficialii care cred că un om religios este din start un sub-om, un incapabil care nu poate gândi singur, iar opoziția lor față de religie este dată tocmai de această neînțelegere. Ironic, adeziunea la ateism nu te face mai deștept.
- și mai răi decât aceștia sunt cei care promovează ateismul pentru a dezumaniza alți oameni, pentru a-i face simpli roboți care nu mai respectă regulile impuse de societate ci urmează doar regulile impuse de „trainer”.  Schemele piramidale sunt un exemplu de doctrină creată pentru a manevra/manipula oameni goliți de principii,

Ceva asemănător se întâmplă și cu fanaticii antrenați de greșit numiții „fundamentaliști islamici”, în fapt aceștia fiind doar niște recruți ai unor grupări paramilitare, teroriste care se folosesc de câteva concepte prezente în religia musulmană, însă nu au mai nimic comun cu principalele două grupări ale musulmanilor, Suniții și Șiiți.


Deunăzi reflectam că nu trebuie să împart lumea între țigani, maghiari și români, ci între oameni de bine și oameni dedați relelor, indiferent de etnie.

Acum formulez o concluzie asemănătoare: Nu trebuie să împarți lumea între oameni religioși, oameni care nu aparțin de un cult dar cred în Dumnezeu și oameni nereligioși ci între oameni cu capul pe umeri și fanatici spălați pe creier, găsim ambele categorii atât între oamenii religioși cât și între cei nereligioși.

Ma gandesc eu ca daca religia pe care o urmezi ar fi fost armonioasa, nu ai fi reflectat defel la vreo impartire.. care aduce dupa sine catalogari, (pre)judecati etc. Exact bazele oricarui tip de conflict.

#116
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View Postterratec, on 12 aprilie 2016 - 17:26, said:

Ati fi dispusi sa renuntati total la religiile voastre si/sau sa adoptati o alta religie care vă va garanta pacea ?
Absolut deloc.
Unu la mana ca EU sunt ala agresat, in sensul ca la MINE vin toti inadaptatii si barbarii.
De ce sa-mi zugravesc EU casa altfel, sa le placa musafirilor nepoftiti?

Doi la mana, nu e doar religia, e si cultura, ideologia, rasa etc.
Nici o schimbare nu poate garanta vreo pace pe lumea asta.
Doar separarea celor incompatibili.
Good fences make good neighbors.

#117
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View PostMarianG, on 01 mai 2016 - 05:41, said:

Potopul, Turnul Babel, ar mai fi cateva dar nu vreau sa stric sarbatorile.
Ambele au fost epoci de experimente monstruoase, hibridizari demonice, totalitarism complet etc.
Spre asta mergem si azi.
Desigur ca trebuiau oprite tendintele alea ca sa nu distruga complet planeta si specia.

View Postterratec, on 12 aprilie 2016 - 22:33, said:

Marii atei sangerosi au provenit din medii religioase.
Pai pe vremuri cam toata lumea era religioasa, deci ce mare supriza ca aveai parinti religiosi, indiferent cine vei fi devenit ca lider?
In plus, oamenii care urca is cei cu opinii/personalitati mai puternice, si-n general astea se transmit, rar apare un mare ambitios intr-o familie de slackers.
Si cum religia era o angajare importanta pe vremuri, sigur ca familiile mai ambitioase plusau pe ea.

View Postmario_bril, on 14 aprilie 2016 - 20:49, said:

Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. (Matei 10,34) Posted Image
Corect.
Mai ales crestinismul vine cu idei care se opun multor tendinte naturale ale oamenilor, deci pace intre cei care vor sa implementeze crestinismul si restul lumii n-are cum fi.

Edited by lefcadio, 28 September 2016 - 12:20.


#118
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View Postanna, on 22 iunie 2016 - 10:43, said:


Ma gandesc eu ca daca religia pe care o urmezi ar fi fost armonioasa, nu ai fi reflectat defel la vreo impartire.. care aduce dupa sine catalogari, (pre)judecati etc. Exact bazele oricarui tip de conflict.
Nici o religie, ca de altfel nimic uman, nu e lipsit(a) de conflict.
Oamenii-s facuti sa catalogheze, sa clasifice.
Vezi Adam, el a dat nume animalelor deci e Analistul/Clasificatorul prin definitie.
Ei, numai ca imperfect devenind, au aparut moduri DIFERITE de clasificare a lucrurilor.
Pentru A a fost mai important X, pentru B a fost Y.
De unde, inevitabil, conflictul. Si nu doar in religie, ci in toate.

#119
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
sper sa nu deranjez ca reinviu topicul...

Religia este sinonima cu societatea umana de la neanderthal incoace.

Nu exista in istoria umana vreo societate/civilizatie non-religioasa. Exista religii ateiste ca buddhismul sau confucianismul insa nu sunt cu nimic mai putin religii decat crestinismul familiar noua.
Religia reprezinta de fapt un set de reguli si credinte care fac posibila viata sociala, definesc binele si raul, moralitatea si in cele mai multe cazuri structura si organizarea sociala.

Tema eliminarii religiei din societate este una falsa intrucat societatea actuala, moralitatea, legislatia, drepturile omului sunt de fapt izvorate din religie.

Este, in opinia mea si a multor altora, falsa teoria conform careia religia s-ar fi nascut din incapacitatea stramosilor nostri subdezvoltati intelectual de a-si explica fenomenele naturale si atribuindu-le implicit unor entitati supranaturale si dimpotriva se naste dintr-un intelect superior odata cu constientizarea sinelui ca entitate distincta si meditatia asupra sensului existentei acestei entitati in conteztul realitatii percepute.

Trebuie insa facute cateva distinctii esentiale cand vorbim depre religie, asa cum a mai precizat cineva cu cateva pagini in urma.
Una este sa discutam despre religie in sensul de credinta religioasa (faith) care poate fi in sens pur spiritual sau mai rar chiar si dogmatic si alta este sa discutam despre religia institutionalizata.

Renuntarea la religia instutionalizata care de fapt s-a produs de multe ori in trecut in variate moduri, nu este deloc sinonima cu renuntarea la credinta ce ne defineste individualitatea, idealurile si comportamentul social.

Desi unii ar sustine ca morala nu mai are astazi legatura cu religia, eu consider ca afirmatia este falsa.

Igorand religia, morala actuala ar fi sinonima cu respectarea legii, care dupa cum vedem este in continua schimbare, niciodata completa sau perfecta.
Ce este insa de fapt legea? Legea nu este decat un instrument de autoprotectie al statului si societatii si de limitare a vointei si libertatii individului, un instrument de control, intimidare, represiune si de negare a individualitatii.
Credinta religioasa ofera individului, chiar daca poate in mod iluzoriu, ideea de autocontrol si autodeterminare dar in absenta ei nu ar ramane decat sentimentul de obedienta sociala si inhibare fortata a propriei individualitati.

#120
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postzoom0mooz, on 22 decembrie 2016 - 13:26, said:

Ce este insa de fapt legea? Legea nu este decat un instrument de autoprotectie al statului si societatii si de limitare a vointei si libertatii individului, un instrument de control, intimidare, represiune si de negare a individualitatii.
Ce trăsături pozitive ale individualității omului consideri tu că sunt limitate, controlate sau negate  cu ajutorul legilor?

#121
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postalthea, on 24 decembrie 2016 - 07:13, said:

Ce trăsături pozitive ale individualității omului consideri tu că sunt limitate, controlate sau negate  cu ajutorul legilor?

din modul in care a formulat ideea, zoom0mooz pare a avea in vedere creativitatea omului.

Edited by dapix, 26 December 2016 - 16:39.


#122
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016
Religia = cosmologie gresita & etica prost motivata. Ar trebui renuntat la ea din motiv de onoare. Oricum, disparitia religiei nu implica disparitia razboaielor.

Edited by NSR, 26 December 2016 - 16:47.


#123
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostNSR, on 26 decembrie 2016 - 16:46, said:

Religia = cosmologie gresita & etica prost motivata. Ar trebui renuntat la ea din motiv de onoare.

vorbesti de onoarea care li se face alegatorilor de a alege penali in posturi de conducere si de la care vor deprinde, mai apoi, tainele eticii?

Edited by dapix, 26 December 2016 - 16:56.


#124
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdapix, on 26 decembrie 2016 - 16:37, said:

din modul in care a formulat ideea, zoom0mooz pare a avea in vedere creativitatea omului.
Nu prea cred, dar să vedem ce ne explică :)

#125
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postdapix, on 26 decembrie 2016 - 16:55, said:

vorbesti de onoarea care li se face alegatorilor de a alege penali in posturi de conducere si de la care vor deprinde, mai apoi, tainele eticii?
Nu, vorbesc de onoarea asta.

#126
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
oh, scuzele mele atunci. Eu am crezut ca vorbesti despre ceva care are implicatii in cinstea si demnitatea cuiva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate