Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Renuntarea la religie in numele pacii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

Poll: Renuntarea / schimbarea religiei (50 member(s) have cast votes)

Pentru pace sunteti dispusi sa renuntati la religie sau sa o schimbati

  1. Da. Sunt dispus sa renunt total la religie. (26 votes [52.00%] - View)

    Percentage of vote: 52.00%

  2. Nu renunt la religie, nu vreau sa devin ateu. (14 votes [28.00%] - View)

    Percentage of vote: 28.00%

  3. Da. Sunt dispus sa imi schimb religia. (1 votes [2.00%] - View)

    Percentage of vote: 2.00%

  4. Nu doresc sa imi schimb religia. (9 votes [18.00%] - View)

    Percentage of vote: 18.00%

Vote Guests cannot vote

#73
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,011
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzexelica, on 26 aprilie 2016 - 09:41, said:

Nu facem, stimabile. Citim ce scrie despre asta.

Caci va fi mare inaintea Domnului. Nu va bea nici vin, nici bautura ametitoare si se va umple de Duhul Sfant inca din pantecele maicii sale. (Luc.1:15)

A AUZIT Cuvantul, nu l-a inteles, caci un copil nenascut nu vorbeste nicio limba.

Hai sa mai facem un exercitiu.
Mergem in Brazilia in padurile amazoniene unde exista civilizatii izolate.
Cati crezi ca au auzit dintr-un trib de duhul sfant?
10%, 90%, tu ce crezi?

#74
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTsunnnami, on 26 aprilie 2016 - 12:24, said:

Asta pentru ca ti-e frica. Pentru ca ti-e teama ca daca nu ai fi putut fi influentat prin grai sau prin citire, nu ai fi "simtit"

Stimabile, eu nu am dusmani naturali, asta e felul in care simt eu. Nu mi-e frica decat de Dumnezeu. Si frica asta e definita altfekl decat frica omeneasca.

View Postalthea, on 26 aprilie 2016 - 12:25, said:

E absurd. Când te naști ești, din acest punct de vedere, o coală albă pe care ori scrie familia, ori scrii tu (sau nu) când începi să afli lucruri.
Asa e, stimabila, insa mantuirea este spirituala, nu fizica. Dpdv fizic ai dreptate.

Ezechiel 36

26. Va voi da o inima noua si voi pune in voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatra si va voi da o inima de carne.

Si dupa "nasterea din nou" tot o coala alba esti si scrie Dumnezeu in inima ta si te face sa faci ce trebuie.

View PostTsunnnami, on 26 aprilie 2016 - 18:39, said:

Hai sa mai facem un exercitiu.
Mergem in Brazilia in padurile amazoniene unde exista civilizatii izolate.
Cati crezi ca au auzit dintr-un trib de duhul sfant?
10%, 90%, tu ce crezi?
Stimabile, unde gresesti tu este ca tu consideri ca mantuirea este UN DREPT al oamenilor, o OBLIGATIE a lui Dumnezeu fata de toti oamenii. Ceea ce este fals.
Daca undeva nu au auzit Cuvantul, inseamna ca acolo Dumnezeu nu are oameni alesi, stimabile.

Fiindca au fost opriti de Duhul Sfant sa vesteasca Cuvantul in Asia, au trecut prin tinutul Frigiei si Galatiei. (Fapt.16:6)

#75
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă renunți la stimabilitățile alea poate încerc să răspund. Așa, citesc și nu văd decât un text scris de cineva urcat în copac.

#76
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,011
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzexelica, on 27 aprilie 2016 - 08:24, said:

Stimabile, unde gresesti tu este ca tu consideri ca mantuirea este UN DREPT al oamenilor, o OBLIGATIE a lui Dumnezeu fata de toti oamenii. Ceea ce este fals.
Daca undeva nu au auzit Cuvantul, inseamna ca acolo Dumnezeu nu are oameni alesi, stimabile.

Fiindca au fost opriti de Duhul Sfant sa vesteasca Cuvantul in Asia, au trecut prin tinutul Frigiei si Galatiei. (Fapt.16:6)

Sa inteleg ca ala din Amazon e ghinionist pentru ca pe el nu l-a manipulat nimeni cu "cuvantul lui Dumnezeu"?
Deci e asta o religie dreapta, dar care nu acorda tuturor oamenilor drepturi si oportunitati egale?

Daca nu ti-e "frica" de raspunsurile pe care le-ai putea da, astept comentariul la exercitiile mele.
Le repet?
Sa stii ca am o rabdare de minotaur.
ori nu ti-e frica de raspunsurile tale si raspunzi, ori iti este frica si o dai cotita cu verseturi din carti de credinta.

1.
Hai sa facem un exercitiu.
Sa presupunem ca ne nasteam fara sa putem vorbi si auzi.
Ce zici?
Cun mai aflai de existenta duhului?
Daca nu auzeai cum mai stiai?
Oare religia nu merge din gura-n gura?

2.
Hai sa mai facem un exercitiu.
Mergem in Brazilia in padurile amazoniene unde exista civilizatii izolate.
Cati crezi ca au auzit dintr-un trib de duhul sfant?
10%, 90%, tu ce crezi?

Eu stiu ce va invata pe voi la rugaciuni acolo:
"Nu raspundeti provocarilor necuratului!", :lol:
Asta va invata pentru ca NU EXISTA RASPUNS LOGIC.
Sa stii ca nu am legaturi cu necuratatul si sunt mult mai moral in acitunile mele decat majoritatea credinciosilor vostri

#77
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTsunnnami, on 27 aprilie 2016 - 12:19, said:

........

Stimabile, surzenia nu e o impiedicare la auzirea Cuvantului, pt ca este spiritual Cuvantul.
Daca nu ajunge Cuvantul undeva, inseamna ca acolo nu sunt alesi.
Vad ca nu ai inteles ca mantuirea nu este vreo OBLIGATIE datorata de Dumnezeu.

Romani 9
16. Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila.

18. Astfel, El are mila de cine vrea, si impietreste pe cine vrea.

Iar daca vrea, face El posibil sa ajunga Cuvantul si in Brazilia, si la un surd in burta.

Iar cu invatatul rugaciunilor, ai gresit adresa. Nu sunt bisericos, nici nu ma inhait cu nimeni. Solo.
Cu frica, la fel, mai subtire, nu le am. Iar frica de a recunoaste, la fel, sunt barbat, nea', nu-s pe ciclu.

View Postalthea, on 27 aprilie 2016 - 08:32, said:

Dacă renunți la stimabilitățile alea poate încerc să răspund. Așa, citesc și nu văd decât un text scris de cineva urcat în copac.
Stimabila, datorita trecutului glorios prefer sa-ti vorbesc respectuos, desi pe strada mea nu prea erau multe amabilitati.

Edited by zexelica, 27 April 2016 - 14:18.


#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,011
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzexelica, on 27 aprilie 2016 - 14:14, said:

Stimabile, surzenia nu e o impiedicare la auzirea Cuvantului, pt ca este spiritual Cuvantul.
Daca nu ajunge Cuvantul undeva, inseamna ca acolo nu sunt alesi.
Vad ca nu ai inteles ca mantuirea nu este vreo OBLIGATIE datorata de Dumnezeu.

Romani 9
16. Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila.

18. Astfel, El are mila de cine vrea, si impietreste pe cine vrea.

Iar daca vrea, face El posibil sa ajunga Cuvantul si in Brazilia, si la un surd in burta.

Iar cu invatatul rugaciunilor, ai gresit adresa. Nu sunt bisericos, nici nu ma inhait cu nimeni. Solo.
Cu frica, la fel, mai subtire, nu le am. Iar frica de a recunoaste, la fel, sunt barbat, nea', nu-s pe ciclu.

Si atunci care e adevarul?
Cei din Brazilia sunt blestemati de nu ajunge la lei cuvantul Lui?
Cu ce au gresit ei de nu au posibilitatea sa fie la fel ca noi?

View Postzexelica, on 27 aprilie 2016 - 14:14, said:

Stimabile, surzenia nu e o impiedicare la auzirea Cuvantului, pt ca este spiritual Cuvantul.
Daca nu ajunge Cuvantul undeva, inseamna ca acolo nu sunt alesi.


Problema era daca OMUL nu auzea si nu vorbea, deci comunicare foarte dificila, tu nu mai aflai de existenta lui Dumnezeu.
Dar am prins-o aia inseamna ca Dumnezeu NU VROIA ca tu sa aflii de existenta lui.

Ce te faceai daca in locul lui Dumnezeu care NU VROIA, alta entitate te facea sa crezi in ea?
Alegi si tu pe cine-ti acorda dreptul la credinta, este?

#79
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTsunnnami, on 27 aprilie 2016 - 15:00, said:

Si atunci care e adevarul?
Cei din Brazilia sunt blestemati de nu ajunge la lei cuvantul Lui?
Cu ce au gresit ei de nu au posibilitatea sa fie la fel ca noi?
Vad ca nu ai inteles principiul: toti sunt blestemati si vinovati. Sunt mantuiti numai cine vrea El. Punct. Sau are vreo datorie la cineva si nu stiu eu?

Quote

Problema era daca OMUL nu auzea si nu vorbea, deci comunicare foarte dificila, tu nu mai aflai de existenta lui Dumnezeu.
Dar am prins-o aia inseamna ca Dumnezeu NU VROIA ca tu sa aflii de existenta lui.
Daca nu voia sa aflu, nu aflam. Corect.

Quote

Ce te faceai daca in locul lui Dumnezeu care NU VROIA, alta entitate te facea sa crezi in ea?
Asta se intampla. Satan te face sa crezi in el, ca se numeste propria minte, guru, biserica sau altceva. Numai ca nu te prinzi.

Quote

Alegi si tu pe cine-ti acorda dreptul la credinta, este?
Nope, daca nu era Dumnezeu inca faceam ce faceam inainte, ma vedeam jmecher, zmardoi, destept, etc... Puneam intrebari la shto, o ardeam monden, filozofic, harfe de om liber si alte prostii pe care le aveam ca toti oamenii.

Edited by zexelica, 27 April 2016 - 15:20.


#80
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,011
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzexelica, on 27 aprilie 2016 - 15:14, said:

Vad ca nu ai inteles principiul: toti sunt blestemati si vinovati. Sunt mantuiti numai cine vrea El. Punct. Sau are vreo datorie la cineva si nu stiu eu?


Daca nu voia sa aflu, nu aflam. Corect.

Asta se intampla. Satan te face sa crezi in el, ca se numeste propria minte, guru, biserica sau altceva. Numai ca nu te prinzi.

Nope, daca nu era Dumnezeu inca faceam ce faceam inainte, ma vedeam jmecher, zmardoi, destept, etc... Puneam intrebari la shto, o ardeam monden, filozofic, harfe de om liber si alte prostii pe care le aveam ca toti oamenii.

Nu ti-e teama ca nu te mai voi baga in seama?

#81
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postalthea, on 26 aprilie 2016 - 12:25, said:

E absurd. Când te naști ești, din acest punct de vedere, o coală albă pe care ori scrie familia, ori scrii tu (sau nu) când începi să afli lucruri.
Nu esti chiar coala alba . E unul Bruce lipton care spune altceva , ca trebuie sa te pregatesti muuult inainte de a concepe copilul si ca in timpul sarcinii trebuie musai sa ai un spirit pozitiv, iubitor si altruist .Nu trebuie sa-ti fie frica de nimic in acest timp ca altfel ucizi copilul la propriu si figurat . Recent am aflat printre rudele unei prietene ca a nascut copilul decedat chiar la 2 saptamani dupa ce medicul i-a spus ca traieste fatul si ca in urmatoarele zile o sa nasca , numai ca imediat dupa întâlnirea cu medicul s-a panicat asa de tare ca a generat hormoni de stres omorând copilul .
Urmareste mai bine pledoariile lui Lipton ca sa intelegi pe deplin efectele din timpul sarcinii . Unul din clipurile cu tema e "parintitul constincios".
Posted Image

#82
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTsunnnami, on 27 aprilie 2016 - 15:28, said:

Nu ti-e teama ca nu te mai voi baga in seama?
Nope...... Mi se rupe, stimabile.

#83
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,011
  • Înscris: 20.10.2015

View Postzexelica, on 27 aprilie 2016 - 16:22, said:

Nope...... Mi se rupe, stimabile.

Serios?

Prima ta inverventie pe subietul asta:


View Postzexelica, on 12 aprilie 2016 - 22:09, said:

Crestinii adevarati nu pot sa renunte pt ca nu au facut nimic ca sa dobandeasca apartenenta. Restul, nu conteaza daca renunta sau isi fac o alta religie.

Suparat ca nimeni nu te-a bagat in seama a venti a doua:

View Postzexelica, on 14 aprilie 2016 - 10:02, said:

Religiosi care nu au treaba cu Dumnezeu, desigur. Crestinii nu au ce sa caute in spatele conflictelor, deoarece nu sunt lumesti. Sunt unii  autointitulati sau considerati crestini de unii ignoranti care habar nu au ce inseamna sa ai o relatie cu Dumnezeu.

Apoi ti-am raspuns numai eu, stimabile, :lol:

#84
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Bravo, stimabile, esti tare, destept, frumos si intelept. Ai castigat :lol:

#85
Balescu_Ovidiu

Balescu_Ovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 05.03.2014
Renunţarea la lăcomie în numele păcii ar fi cea mai bună soluţie.

#86
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,011
  • Înscris: 20.10.2015
Asa cum ISIS vrea un teritoriu guvernat religios, asa as dori eu un spatiu in care ORICE RELIGIE sa fie INTERZISA.

#87
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostSerafim606, on 12 aprilie 2016 - 17:34, said:

De ce sa adopti alta religie? E pe principiul ori cu dracu ori cu frcsu? Ori cu ea ori fara. Din doua una. De preferat fara. Fara religie nu ar mai exista conflicte pe aceasta tema. Schimbarea religiei nu este o optiune. Mereu vor ramane fanatici pregatiti sa omoare pentru religia.

Şi atei care distrug şi omoară pentru credinţa lor.

View PostMarianG, on 12 aprilie 2016 - 19:32, said:

si din nou, in numele ateismului sau in numele tarii ?
sursa mentionata mai sus

Dacă ai fi citit câte ceva măcar despre istoria României din 45 încoace ai fi aflat că au fost oameni torturaţi în numele ateismului, păcat că nu ai citit dar tu le ştii pe toate.

View Postterratec, on 12 aprilie 2016 - 22:33, said:


Cine studiaza cu atentie va gasi intotdeauna oameni foarte religiosi in spatele oricarui conflict.
Ateismul ultimelor secole a fost tot o forma de religie, mai simpla, mai moderna, mai usor de asimilat de catre oamenii de jos.
Marii atei sangerosi au provenit din medii religioase.

Credinţă, nu religie, toţi avem o credinţă.

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2016 - 16:41, said:

Serios?
ia fa mata o incursiune in epoca aia si declara sus si tare ceea ce a spus nea ioan, sa vedem, militia care apara crestinismul te ardea sau te lasa sa traiesti?

Ia fa un exercitiu de inteligenta si gandeste-te ca daca nu exista milita crestina (Inchizitia), cat de dezvoltat mai era crestinismul astazi

Asta doar în occident. :)

#88
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,011
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVelaxa, on 01 mai 2016 - 03:59, said:

Asta doar în occident. Posted Image

Right, :)

#89
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostTsunnnami, on 01 mai 2016 - 04:06, said:


Right, Posted Image

Păi nu, dar în general am văzut că ateii le scot ochii ortodocsilor cu inchiţiza.
Deşi şi Imp. Bizantin a avut împăraţi mai "duri" din punct de vedere religios dar nimica notabil.

#90
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
Si eu care credeam ca era in numele comunismului si a binelui suprem, siguranta natiunii. Dar in fine, cineva a vazut ca religia a fost persecutata deci trebuie sa fi fost vina ateismului.

View PostVelaxa, on 01 mai 2016 - 04:11, said:


Păi nu, dar în general am văzut că ateii le scot ochii ortodocsilor cu inchițiza.
Deși și Imp. Bizantin a avut împărați mai "duri" din punct de vedere religios dar nimica notabil.
Eu le scot ochii cu Plagile Egiptului, Potopul, Turnul Babel, ar mai fi cateva dar nu vreau sa stric sarbatorile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate