Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Divortul, singura solutie?

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#55
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Problematic, faceti orice v-ar sta in putinta sa incercati sa salvati casnicia voastra.
Probabil copii sunt mici si mai ales ca-s doi, este epuizant! Viata cuplului nu exista sau e pe fuga, fara finalizare
Eu am numai unul, acum e adolescent si mai respiram , desi fie vorba-ntre noi acum e mai greu, dar cand sunt mici e greu, mai ales daca esti un parinte responsabil.

Femeia da, are nevoie de afectiune oricand , pana murim, pot confirma cu mana pe inima, asa ca chiar daca nu simti nevoia sa-i arati, fa-o, surprinde-o si te va surprinde si ea. Nu o data, ca nu obtii nici-o schimbare dintr-o miscare, ci fa-o cu bataie lunga. propune-ti s-o recastigi.

Partea misto e ca va trece faza asta cu copii mici , ei vor creste si voi veti avea tot timpul din lume sa faceti ce vreti voi, numa sa nu fie prea tarziu sa fiti ca doi straini.

Revin la ideea de divort, este o tampenie, mai ales ca aveti copii si nu vad nici-o problema serioasa, gen violente , alcool sau infidelitate.
Mai fa un exercitiu sumbru, inchipuie-ti ca-ti  vezi mutrisoarele copiilor pret de vreo doua ore la doua saptamani, ai putea trai asa?

#56
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Sfaturile astea cu swingareala, mi se par jenante.

#57
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
problematic: fa un exercitiu de imaginatie si imagineaza-ti ca nu esti tu in aceasta situatie........apoi reciteste cu mintea deschisa postarea cu numarul #1

Ce ai recomanda ? Dar gandeste ca si cum nu ai fi tu cel ce posteaza in #1 (pare greu insa nu imposibil)
Incearca sa privesti obiectiv situatia prezentata 4 pagini in urma.

#58
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 thalia, on 31 martie 2016 - 15:08, said:


Revin la ideea de divort, este o tampenie, mai ales ca aveti copii si nu vad nici-o problema serioasa, gen violente , alcool sau infidelitate.
Mai fa un exercitiu sumbru, inchipuie-ti ca-ti  vezi mutrisoarele copiilor pret de vreo doua ore la doua saptamani, ai putea trai asa?

Daca nu te mai recunosti si viata iti cere sa faci ceva diferit nu cred ca e o idee buna sa ramai in acea relatie. Sfaturi ca asta sunt satula, inainte sa iau decizia sa divortez ma plangeau rudele de ziceai ca le-am zis ca am cancer nu ca vreau out...

#59
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
aranjezi sa lasi copiii undeva 2-3 nopti , isi urci nevasta in masina si o apuci unde vezi cu ochii.
apoi hotarati cu divortul!

Posted Image

#60
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 alinutza79, on 31 martie 2016 - 15:56, said:

aranjezi sa lasi copiii undeva 2-3 nopti , isi urci nevasta in masina si o apuci unde vezi cu ochii.
apoi hotarati cu divortul!
apoi te intorci fara ea Posted Image

#61
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 dell99, on 31 martie 2016 - 15:55, said:


Daca nu te mai recunosti si viata iti cere sa faci ceva diferit nu cred ca e o idee buna sa ramai in acea relatie. Sfaturi ca asta sunt satula, inainte sa iau decizia sa divortez ma plangeau rudele de ziceai ca le-am zis ca am cancer nu ca vreau out...

Depinde de motive draga mea! Nimenu nu-l poate obliga sa ramana intr-o relatie care a devenit toxica, dar nici nu-l putem sfatui sa mearga la primul notariat ca e simplu astazi. Nu e vorba numai de ei, e vorba si de copii care vor duce aceasta povara.

#62
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 lex404, on 31 martie 2016 - 14:09, said:


Mi-ai dat o idee pentru 2018, pentru aniversarea a 10 ani de casnicie. :)

#63
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 thalia, on 31 martie 2016 - 16:14, said:


Depinde de motive draga mea! Nimenu nu-l poate obliga sa ramana intr-o relatie care a devenit toxica, dar nici nu-l putem sfatui sa mearga la primul notariat ca e simplu astazi. Nu e vorba numai de ei, e vorba si de copii care vor duce aceasta povara.
Nu il incurajam, am zis ce parere am eu, copil crescut intro relatie din asta in care erau numai certuri si tipete, ai mei pasamite stateau impreuna ca ma iubeau prea tare... Asa exemplu mi-au dat ca la primul semn de scandal in familia mea mi-am luat talpasita :). As fi preferat sa am parinti in locuri separate calzi si cu dialoguri constructive decat atmosfera aia mohorata si intepaturile zilnice dintre ei...

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Casatoria a fost pe interes sau dragoste, sau ambele?
Cum v-ati cunoscut?

#65
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

 FAP, on 31 martie 2016 - 13:02, said:

Am trecut si eu prin imbecilitatile astea cu "sa ma tii in brate" ...."multe saruturi" & alte bullshituri care pentru barbati devin niste tembelisme stresante ! Dupa ceva analize "psiho" am ales sa rezolv in modul cel mai placut si amuzant asta ! Cu multe glume "preparate" am inceput sa o iau in brate tot timpul si la fel cu saruturile ...dar mai ales cand ....nu avea ea chefPosted Image!!! O intrebam eu pe ea de ce nu ma tine in bratePosted Imagesi nu ma saruta permanent ! Raspunsul ei a venit destul de rapid...dupa aproximativ 2 saptamani cand ea m-a intrebat daca am dat in mintea adolescentilor si razand am intrebat-o acelasi lucru ! La un moment dat ea m-a rugat  sa...ne potolim ! Am fost impreuna pe munte , am discutat prieteneste si ambii am ajuns la concluzia ca ne iubim si fara sa stam unul "in capul" altuia!
Ai rezolvat probema cui pe cui se scoate.

#66
depechetoi

depechetoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.02.2016

 Problematic, on 31 martie 2016 - 11:58, said:

Nu a existat niciodata violenta intre noi ci certurile normale care uneori se termina cu dormitul in camera separate.

OK, se intampla si la altii care nu se gandesc la divort.

Acum... sotia spune ca nu este fericita ca simte ca nu ne mai putem intelege

Oare o fi aparut alt barbat in viata ei?

si ca incepem sa afectam si viata copiilor mai ales ca acum am ajuns sa ne certam si in fata copiilor...

Nu va mai certati in fata copiilor, obligatoriu, nu!

Insista pe chestia ca nu mai exista atractie intre noi ca parem deja doi straini ce continuam din inertie si nu parem sa mai avem afectiune unul pt celalalt...

Se poate remedia!

parerea mea este ca am intrat intr-o monotonie... mai ales de cand avem copiii nu am mai reusit sa facem ceva pt noi, ceva separat care sa ne relaxeze... tot incercam chestia asta dar mereu ne lovim de lipsa de timp...

Gasiti timp, altfel nu va va rezolva nimeni casnicia!

Ma rog... am decis sa incercam si ceva consiliere profesionala... vom vedea daca ne va ajuta.

Buna idee, mergeti la consiliere!

poate mai e lume in situatii asemnatoare si ajuta sa vorbim...

Divortul trebuie sa fie ultima solutie
iar pana atunci truditi pentru binele familiei voastre  gasind obligatoriu timp pentru voi, apelati la consiliere de spacialitate, manifestati-va afectiunea cu orice ocazie, chiar in public, sustineti prietenia constanta care va leaga de multi ani, nu lasati sa se piarda tot ce ati strans in acesti ani, frumosi si grei in care s-a adunat si se aduna zestrea pentru legaturile afective ce le vor face copiii vostri cu viitorii lor parteneri!
Fiti intelepti!

Edited by depechetoi, 31 March 2016 - 16:50.


#67
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Te-ar ajuta sa afli ca nu sunteti cu nimic speciali decat milioane de cupluri ? Ati confundat afectiunea cu sexul. Ati fost tineri . Ati facut copii si grijile si problemele aferente cresterii lor si-au pus amprenta pe voi. Este vorba despre varsta. Sunteti fix la varsta in care va dati seama ca viata voastra nu arata asa cum v-o inchipuiati ...si realizati ca este ultimul tren sa reincepeti ceva nou . Problema este ca v-ati dat seama tarziu. Daca divortati , situatia va sta asa :
- pana acum merrgea cum mergea ...acum va merge mai greu.
- ea va tine copii ( ii va fi foarte greu , va gasi greu pe cineva de calitate care sa o accepte cu doua greutati dupa ea - suna dur dar in relatii asa stau lucrurile )
- tu vei plati pensie alimentara ....iti va fi greu si tie ...o sa te sece .
- nu conteaza cum taiati mobila si tablourile , pe lung sau pe lat , cel putin unul dintre voi , daca nu amandoi , vei intampina probleme de gasirea unui spatiu locativ .
- ce veti gasi ...si tu si ea ...dupa divort ...este greu sa va satisfaca ( ma refer la noi parteneri ) .

Situatiile acestea nu se termina cu happy end decat rar ...sau in filme. In realitate , un dezastru mediu ( casnicia voastra ) se va diviza in doua dezastre ...identice cu primul . Uite la ce trebuie sa te gandesti . Analizeaza cat poti de obiectiv  daca vina este comuna sau apartine doar unuia. Analizeaza daca despartirea ar insemna un plus , o eliberare ...sau doar niste greutati suplimentare pentru amandoi . Cei mai multi oameni nu duc viata pe care o visau. Asa este de cand lumea. Doar putini au o viata fara griji ...si dintre aceia , o parte doar de fatada ...in realitate avand probleme mari dar necunoscute altora . Convietuirea impreuna nu inseamna numai acceptarea hibelor celui de langa tine ...inseamna in primul rand acceptarea hibelor proprii . Nu exista retete , fiecare relatie este unica. Daca credeti ( si daca aveti si ceva palpabil ) ca despartiti va va fi mai bine ....ar fi aiurea sa mai ramaneti casatoriti. Daca va despartiti doar pentru ca vreti altceva ....e prostie pura ....aveti ceea ce aveti in prezent datorita modului cum percepeti voi viata ....asta nu se va schimba dupa un divort . Nu veti rezolva nimic despartindu-va .

Edited by JurasikMan, 31 March 2016 - 17:21.


#68
Problematic

Problematic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.03.2016
Ideea e ca ne luaram din dragoste, adica ne-am cunoscut in facultate, ne iubiram, ne despartiram, alte relatii fiecare dar apoi tot impreuna am ajuns... Impreuna am realizat multe, zic eu, am fost destul de libertini si la vreun an dupa casatorie am plecat din tara impreuna, am fost prin destule tari si pot zice ca ne-am trait viata de asta am si decis ca e timpul sa avem copii. Deci inca odata: copiii nu au fost un accident, nu au fost hai sa facem copii sa ne legam unul de altul, ci asa am crezut de cuviinta!
Nu am avut pana acum o viata vazuta prin ochelarii roz... dar de fiecare data reuseam sa ne impacam si sa rezolvam situatia... acum se pare ca s-a ajuns la un punct in care se pare ca paharul e plin, sau poate ca e criza varstei de mijloc... n-am idee... iar teama cea mai mare de un eventual divort este, dupa cum se zice si pe aici, ca nici mai apoi viata nu ar fi mai imbunatatita si nu imi e de mine ci de unde ar ajunge copiii...
Pt mine este clar ca vreau sa salvez situatia, de altfel si ea zice la fel si acum ne-am facut o programare la un consilier... dar intre timp nu strica sa incercam sa mai conversam... partea proasta e ca de multe ori ma lovesc si de "masculul" din mine si imi tot zic ca nu o sa fiu o "carpa" si sa devin un mielusel iar in clipa urmatoare imi zic dar de ce nu, cand ne-am cunoscut eram mai afectuos acum cu ce ar fi mai prejos... si tot felul de idiotenii de genu...

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 lex404, on 31 martie 2016 - 14:35, said:

Fraților,  copiii sunt un necaz făcut la o vârstă frageda. Și vârstă frageda înseamnă sub 35 de ani.

Hm nu cred asta. Eu sper ca pe la 60-65 ani sa ma bucur de nepoti....Cel putin pe mine si pe sotia mea ne-a unit mult mai strans. E adevarat ca am facut nunta la o luna dupa ce ne-am cunoscut... Si am avut primul copil la 25 ani. Asa cum zicea colegul @barbosa am dus copii in carca prin munti, am plimbat olita de la munte pana la mare si retur. Si imi aduc aminte  cu nostalgie o gramada de clipe placute. Acum copii au crescut, nu mai vin cu parintii....pe undeva e o libertate in plus ca pot sa il las pe cel mic (16 ani) singur acasa si sa plec prin munti sau prin tara cu sotia... Anul trecut am facut o calatorie de 11 zile (2000 km)  din orasul in care sunt pana unde se agata harta in cui cu trasee prin Ceahlau, Rodnei, Mocanita etc. Chiar simti ca viata e frumoasa langa persoana draga.
Si faptul ca aveti totusi 2 copii eu zic ca e un motiv pentru care merita sa va mai ganditi.... Altii se chinuie ani de zile cu tratamente grele sa aiba macar un copil... Poate mai reflectati. Apropo ce aveti fete sau baieti ? Eu am 2 baieti....

#70
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stiu ca ideile mele nu par sa se incadeze in trendurile actuale . Suntem generatii diferite. Totusi un consilier este un sprijin. O proptea . Daca va rezolva acum problema ( practic asta fac consilierii , va manipuleaza intr-o directie pe care ei  si societatea  o cred buna ) ...veti ramane pe viitor cu niste sechele . Faptul ca nu ati gasit voi o situatie , va roade in continuare . Voi trebuie sa gasiti echilibrul daca doriti sa ramaneti impreuna. Poate ca tu nu ii poti oferi ceea ce are ea nevoie ...sau invers . La consilier spui intotdeauna varianta cosmetizata . Este un strain. Nici sfaturile din afara nu-s prea grozave ...nimeni nu va cunoaste cu adevarat situatia. Doar voi o cunoasteti . Multe relatii merg din inertie , atunci cand mierea de la suprafata borcanului a disparut . Pana la urma este vorba de a face sau nu niste compromisuri, unul cu celalalt. Chestia asta cu consilierea este de fapt o incercare a ambilor de a nu-si asuma un eventual esec. Consilierea nu va aduce artificii in viata voastra , nici ei nu ii va ridica sanii si nici tie nu iti va strani iarasi interesul pentru ei . Doar voi puteti face ceva , daca se poate face , si ar trebui sa constientizati asta .

Edited by JurasikMan, 31 March 2016 - 17:59.


#71
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 bumpocbum, on 31 martie 2016 - 17:51, said:

am plimbat olita de la munte pana la mare si retur.


Apropo de olita.

Attached Files



#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@barbosa sunt momente superbe. Doar cand vad pozele tale ma cuprind o gramada de amintiri faine....Acum copii au crescut...dar cand sunt mici au o candoare si o inocenta care nu o sa o mai regasesti in alta parte. Cum sa renunti la asa ceva.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate