Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Divortul, singura solutie?

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#19
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Divortul , Nenica .
Eu m-am complacut cu flori si atentii , cu grija pentru copii .
Intre timp viata s-a complicat si nu mai pot sa rup relatia .
Este , strict o colaborare economica , financiara , plus supravegherea permanenta ;
Unde ai fost ? Cu cine ? De ce ?
Daca rup relatia trebuie sa imi reduc standardul de viata si prefer sa-i accept talentele .
Am ajuns un " cotor de varza "
Pentru ca nu am rupt " pisica " .
Nu mai insist ca deja m-am enervat .

#20
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cea mai mare parte a familiilor actuale au exact acelasi tip de probleme ca voi ! Motivele sunt .. .mai multe :
- epuizare fizica si psihica datorita serviciului si a faptului ca nici acasa nu te poti odihni datorita acelui....am de facut..."alea"
- sindromul avansat al societatii de consum prin care oamenii incep sa confunde placerea de a trai cu goana permanenta dupa realizari materiale
- modelele din mass media prin care barbatii incep sa vada ca sotia nu se compara cu bunaciunile de la tv iar sotia ca barbatul nu are "patratele" si una de ...1 metru
- toate prostiile din mass media ca sexul este cel mai important lucru din viata si daca nu o faci de "72" de ori pe saptamana...ramai in urma
Si divortul este una dintre solutii dar...ultima !
Eu cred ca trebuie sa gasiti impreuna niste timp liber ...doar voi doi , fara copii(chiar si 2,3 zile de concediu fara plata) si sa discutati serios despre gasirea solutiilor reciproc avantajoase :
- care sunt motivele certurilor si eliminate
- ce i-ar place fiecaruia sa faca ceva nou si ...treceti la fapte
- sa cantariti clar daca un divort ar avantaja pe vreunul dintre voi mai ales ca aveti si copii
- ce viseaza fiecare dintre voi in viata
- toate discutiile sa fie efectuate ca 2 oameni maturi , din aceeasi tabara si nu ca 2 dusmani
Solutii rapide :
- reinvatati sa radeti cu pofta - cel mai bun medicament antidepresie si GRATIS
- reinvatati sa va bucurati de micile placeri ale vietii - suma acestora genereaza fericire si nu palate si bolizi de superlux
- reinvatati sa va ingrijiti personal cat mai bine , iesiti in oras cu prietenii sau singuri
- cand i-ai cumparat ultima data un buchet de flori sau o mica bijuterie...nu e obligatoriu scumpa
- cand ati mers ultima data ...pe munte si nu la munte
- mult. etc.
Succes !

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Eu zic sa va luați o pauză de gândire, la distanta unul de altul și să vedeți dacă vi se face dor unul de altul și ce înseamnă lipsa celuilalt.
Nu sari cu divorțul imediat, aveți copii, nu sunteți doar voi.

E mai simplu să strici decât să construiești, chiar nu va gândiți la consecințe?
Un divorț nu e simplu, e la pachet cu schimbatul domiciliului, acte, obiceiuri, pe lângă suferinta celor implicați direct.

Da, sunt cazuri când e mai bine să o  faci, dar în cazul vostru nu pare a fi ceva serios.
Mai bine discutați la rece, lăsați copiii undeva  și vedeți ce puteți salva.
Dacă nu și nu ...

#22
Problematic

Problematic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.03.2016
As minti daca as zice ca viata sexuala nu este afectata... atunci cand nu ai intelegere e greu sa ai si pasiune in pat si asta ar duce la cealalta parte a problemei in care discutia divagheaza ca ea este doar "o gaura"... ce aiurea suna cand o zic eu...
Ma rog... dupa cum ziceam sunt mai multe detalii, unele sunt tipic feministe, mai exaggerate sau mai putin exagerate.
Un exemplu: mai mergem pe la prieteni sau ei pe la noi, copiii se joaca iar noi cuplurile stam la taclale... e de ajuns ca un mascul sa fie mai afectuos cu partenera (chiar daca celelalte 3-4 cupluri nu fac nimic mai deosebit) dar imediat dupa ce lumea pleaca mi se spune: ""uite la cutare cum stie sa isi tina femeia in brate sau sa o sarute etc..." eu recunosc ca de ceva ani nu mai reusesc sa fac lucrurile astea, dar nu pt ca nu e afectiune ci pt ca mi se pare... juvenil... e o prostie probabil... dar asa mi se pare... voi lucra si la partea asta...

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,179
  • Înscris: 13.01.2011
Nu cred ca va iubiti copiii ,,la nebunie ", nici tu, nici ea.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Problematic, on 31 martie 2016 - 11:58, said:

Nu am fost niciodata adeptul spalatului rufelor in public, dar sub anonimat pare mai ok... Voi incerca sa fiu cat mai scurt:
Casatoriti de vreo 11 ani, amandoi in jururul varstei de 35 de ani si doi copii sub 5 ani.
Nu a existat niciodata violenta intre noi ci certurile normale care uneori se termina cu dormitul in camera separate. Certurile astea uneori erau mai dese alteori mai rare, dar au existat mereu. Oricum intotdeauna au existat si momente superbe, momente de fericire etc.
Pe la 30 de ani am avut eu un moment de criza a varstei si nu stiam ce vreau... s-a discutat si atunci problema divortului... dar mi-am revenit si am continuat impreuna.
Acum... sotia spune ca nu este fericita ca simte ca nu ne mai putem intelege si ca incepem sa afectam si viata copiilor mai ales ca acum am ajuns sa ne certam si in fata copiilor...

Insista pe chestia ca nu mai exista atractie intre noi ca parem deja doi straini ce continuam din inertie si nu parem sa mai avem afectiune unul pt celalalt...
Nu neg ca nu exista un sambure de adevar aici dar parerea mea este ca am intrat intr-o monotonie... mai ales de cand avem copiii nu am mai reusit sa facem ceva pt noi, ceva separat care sa ne relaxeze... tot incercam chestia asta dar mereu ne lovim de lipsa de timp...
Ma rog... am decis sa incercam si ceva consiliere profesionala... vom vedea daca ne va ajuta.
Ceea ce ma chinuie cel mai tare este ca stim cauzele dar nu reusim sa le discutam, nu reusim sa comunicam cum trebuie si cand incepem sa discutam e de ajuns o chestie sa se spuna mai aiurea ca fiecare intra in defensiva si se ajunge la cearta...
La mijloc acum sunt si copiii, pe care ii iubim la nebunie si e greu sa te gandesti ca exista o sansa sa nu mai fii sub acelasi acoperis cu ei...
Binenteles ca sunt multe detalii la mijloc dar in mare e situatia expusa si pe mine ma intriga faptul ca in principiu divorturile vin de la violente in familie, vicii ce distrug familia in sine, inselat etc... noi nu avem chestiile astea...
Inca nu stiu sigur de ce expun asta aici... dar nah... poate mai e lume in situatii asemnatoare si ajuta sa vorbim...


Probleme in cuplu s-ar reduce la bautura, bani, infidelitate, violenta. In rest sunt glume.  Apropo pe ce va certati ca nu inteleg ? La mine si sa vreu sa ma cert cu nevsta si nu reusesc. Isi ia o mutrita miorlaita si dispare din peisaj...Nici macar nu am cu cine sa ma cert.... Cred ca va lipseste o pasiune comuna, noi (eu si nevasta) pe la 45 de ani am descoperit magia traseelor pe munte.....
Asa ca vezi ce ii place nevestei si tie si iesi un pic din starea asta de plictiseala. Copii am si eu 2 unul inca la liceu.

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Mi se pare că și tu ai partea ta de vină neoferindu-i atenția după care tânjește.
Poate are nevoie de mai multă iubire,  de reconfirmarea faptului că ții încă la ea.
Femeile nu vor multe lucruri, ci atenție, semne de iubire, afecțiune.

#26
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 bumpocbum, on 31 martie 2016 - 12:51, said:

Probleme in cuplu s-ar reduce la bautura, bani, infidelitate, violenta. In rest sunt glume.

+ cicăleală, nervi, pretenții exagerate, pițiponcăreală, plictiseală

 -Diana-, on 31 martie 2016 - 12:53, said:

Mi se pare că și tu ai partea ta de vină neoferindu-i atenția după care tânjește.
De obicei vina e comună.

 -Diana-, on 31 martie 2016 - 12:53, said:

Femeile nu vor multe lucruri, ci atenție, semne de iubire, afecțiune.
Dar fiecare interpretează astea altfel.

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Câți dintre cei care îl sfătuiți să umble pe la notar pt divorț, ați făcut asta la primul impas în relație sau căsnicie?
Câți v-ați lăsat copiii doar pt ca nevasta vrea să o mângâi , în loc să o ignori?
Nu e decât monotonie, puteți trece peste ea cu un ușor efort.


#28
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Problematic, on 31 martie 2016 - 12:47, said:

As minti daca as zice ca viata sexuala nu este afectata... atunci cand nu ai intelegere e greu sa ai si pasiune in pat si asta ar duce la cealalta parte a problemei in care discutia divagheaza ca ea este doar "o gaura"... ce aiurea suna cand o zic eu...
Ma rog... dupa cum ziceam sunt mai multe detalii, unele sunt tipic feministe, mai exaggerate sau mai putin exagerate.
Un exemplu: mai mergem pe la prieteni sau ei pe la noi, copiii se joaca iar noi cuplurile stam la taclale... e de ajuns ca un mascul sa fie mai afectuos cu partenera (chiar daca celelalte 3-4 cupluri nu fac nimic mai deosebit) dar imediat dupa ce lumea pleaca mi se spune: ""uite la cutare cum stie sa isi tina femeia in brate sau sa o sarute etc..." eu recunosc ca de ceva ani nu mai reusesc sa fac lucrurile astea, dar nu pt ca nu e afectiune ci pt ca mi se pare... juvenil... e o prostie probabil... dar asa mi se pare... voi lucra si la partea asta...
Am trecut si eu prin imbecilitatile astea cu "sa ma tii in brate" ...."multe saruturi" & alte bullshituri care pentru barbati devin niste tembelisme stresante ! Dupa ceva analize "psiho" am ales sa rezolv in modul cel mai placut si amuzant asta ! Cu multe glume "preparate" am inceput sa o iau in brate tot timpul si la fel cu saruturile ...dar mai ales cand ....nu avea ea chefPosted Image!!! O intrebam eu pe ea de ce nu ma tine in bratePosted Imagesi nu ma saruta permanent ! Raspunsul ei a venit destul de rapid...dupa aproximativ 2 saptamani cand ea m-a intrebat daca am dat in mintea adolescentilor si razand am intrebat-o acelasi lucru ! La un moment dat ea m-a rugat  sa...ne potolim ! Am fost impreuna pe munte , am discutat prieteneste si ambii am ajuns la concluzia ca ne iubim si fara sa stam unul "in capul" altuia!

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 neur0, on 31 martie 2016 - 12:55, said:

+ cicăleală, nervi, pretenții exagerate, pițiponcăreală, plictiseală

Din astea doar plictiseala poate sa ma afecteze dar se rezolva rapid. In rest cine sta de ele....crezi ca daca se pune nevasta pe capul meu sa ma cicale sta cineva sa asculte...a mea a renuntat demult cand a constatat ca vorbeste cu peretii...ce ma doare gura sa zic " da da, cum zici tu " si sa dispar in peisaj ? Pretentiile depind de partea financiara, unul din subiectele "grele", ca si pitzi de fapt.
Apropo femeia trebuie "mituita", un cadou o floare, o surpriza...partea de afectivitate se transforma in rutina, pur si simplu te simti bine in compania sotiei (e valabila si reciproca) fara aiureli cu stat bot in bot toata ziua. Fiecare are nevoie de un spatiu. Si ca sa fiu cinstit nu mai pot eu cum tine altul partenera in brate...

Edited by bumpocbum, 31 March 2016 - 13:09.


#30
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am trecut printrun divort acum cativa ani, oarecum de comun acord si amiabil. Am invatat cateva lucruri dupa, sunt intro alta relatie acum, foarte diferita de cea anterioara.
Dupa un timp evident ca intervine plictiseala, atractia mai este sau nu mai este fata de partener. Pe noi ne tin impreuna planurile de viitor, asta de fapt este diferit fata de fosta casatorie.
Si faptul ca avem prieteni si mici hobbyuri separate, dar si multe lucruri pe care ni le impunem sa le facem impreuna.
Daca nu ai altceva sa iti tina mintea ocupata ajungi invariabil la supraanalizarea relatiei, sa numeri cate minute de sex, de cate ori si-a blocat telefnul sau ca nu ti-a zis buna dimineata...

#31
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Problematic: ati turnat copii aia prea devreme aia e !!!

Asta este cauza de ce ati ajuns aici . De ce ?
Prin simplu motiv ca nu mai aveti grija de voi 2...practic traiti EXCLUSIV pentru ei.
Voi sunteti o chestie care merge din inertie " ca asa trebuie "

In fine acum este tardiv sa dezbatem cauza si iata-ne discutand despre efect.
Ma aud colegii ca am plecat colo si dincolo cu sotia....

" A...nu pot sunt cu copii " ...aia nu aia nu. Si iata-te in acest punct Problematic.

Edited by Mihai_3, 31 March 2016 - 13:14.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 FAP, on 31 martie 2016 - 13:02, said:

Am trecut si eu prin imbecilitatile astea cu "sa ma tii in brate" ...."multe saruturi" & alte bullshituri care pentru barbati devin niste tembelisme stresante
Toata lumea a trecut prin asta, la un moment dat au farmecul lor....

#33
Problematic

Problematic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.03.2016

 crisstonne, on 31 martie 2016 - 12:49, said:

Nu cred ca va iubiti copiii ,,la nebunie ", nici tu, nici ea.

Iti inteleg aluzia dar cred ca privesti doar dintr-un anume unghi problema...
Eu mi-am recunoscut mai mereu vina, nu am fost niciodata incapatanat sa nu-mi recunosc greselile, problema vine cand zic ca nu prea pot face ceva sa nu se mai repete pt ca nu prea e in caracterul meu sa fac anumite lucruri... si de aici se merge iarasi pe latura afectiunii ca nu simt afectiune daca nu fac anumite chestii etc... inca odata eu expun lucrurile cum le vad eu, in mod sigur lucrurile expuse de sotie ar putea avea o alta viziune... dar cine e casatorit sau intr-o relatie de lunga durata in mod sigur vede si cealalta latura...

#34
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 Problematic, on 31 martie 2016 - 11:58, said:


Casatoriti de vreo 11 ani, amandoi in jururul varstei de 35 de ani si doi copii sub 5 ani.

Pe la 30 de ani am avut eu un moment de criza a varstei si nu stiam ce vreau... s-a discutat si atunci problema divortului...

Deci acum 5 ani au aparut primele probleme si primele discutii despre divort si ati hotarat sa faceti repede 2 copii sa va salvati casnicia. Clasic .

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Problematic, on 31 martie 2016 - 12:47, said:

As minti daca as zice ca viata sexuala nu este afectata... atunci cand nu ai intelegere e greu sa ai si pasiune in pat si asta ar duce la cealalta parte a problemei in care discutia divagheaza ca ea este doar "o gaura"... ce aiurea suna cand o zic eu...

Nu e greu deloc, cand o sa incetezi sa o tratezi dupa cum s-a  exprimat nevasta o sa aiba alta viziune, cel putin in pat. Ia sa o scoti la mare, la munte...piscina termala...etc, mai lasi copii in grija bunicilor,  sa vezi cum se schimba treaba.... In acelas pat cred si eu ca se plictiseste la un moment dat....

#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

 bumpocbum, on 31 martie 2016 - 12:51, said:



Probleme in cuplu s-ar reduce la bautura, bani, infidelitate, violenta. In rest sunt glume.  Apropo pe ce va certati ca nu inteleg ? La mine si sa vreu sa ma cert cu nevsta si nu reusesc. Isi ia o mutrita miorlaita si dispare din peisaj...Nici macar nu am cu cine sa ma cert.... Cred ca va lipseste o pasiune comuna, noi (eu si nevasta) pe la 45 de ani am descoperit magia traseelor pe munte.....
Asa ca vezi ce ii place nevestei si tie si iesi un pic din starea asta de plictiseala. Copii am si eu 2 unul inca la liceu.

La ei a fost ceva in neregula inca de la inceput atita timp cit spune ca au existat certuri mereu! E de mirare ca a tinut atita!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate